високий замок

Міський парк "Високий замок" облаштований на львівській Замковій горі, розташованій на північ від центру міста. Свою назву парк (як і гора) Високий замок отримав завдяки фортеці, залишки якої збереглися на його території. Парк був заснований в 1835 року. Його структура з мереживом стежок, прокладених на схилах, орієнтована на модель ландшафтного парку.

Має нижню та верхню тераси. Над верхньою в другій половині XIX ст. був насипаний штучний курган - курган Люблінської унії, з оглядовим майданчиком на вершині. Прикраса парку - ясенова і каштанова алеї на нижній терасі.

Історія

Важливим етапом формування комплексу озеленених територій Львова ( "смарагдовою одягу" міста, за образним висловом одного з дослідників) стало створення в XIX в. міського парку на найвищому пагорбі з тих, які оточують амфітеатр Львівської улоговини - Замковій горі. За часів середньовічної епохи і ранньомодерного періоду на ній стояв замок, названий "високим" (на відміну від другого, "Низького" замка , Побудованого колись на місці площі Каструм, поруч з Гетьманськими валами).

Перша фортеця на горі, яку в майбутньому судилося стати парковою зоною, існувала ще за часів князя Данила Галицького та його спадкоємців. Згодом замок побудували за наказом польського короля Казимира III, а гора стала називатися Замковій.

Згодом замок побудували за наказом польського короля Казимира III, а гора стала називатися Замковій

Як об'єкт оборонної архітектури, львівський "високий" замок з'явився за часів, які передували застосуванню вогнепальної зброї. Протягом XVII - XVIII ст. він все більше застарівав (це стало, зокрема, очевидним після його штурму і захоплення козаками Хмельницького в 1648), втрачав військове значення і руйнувався. Згодом замок почали розбирати на будівельний матеріал.

На початку XIX століття з гори, на якій стояли його руїни, в місто в суху погоду приходили хмари пилу і піску, а під час дощу стікали потоки мулу - "спад води робив яри, доступні тільки худобі, який тут пасся і грівся на сонці". Тому було вирішено засадити голу висоту деревами і створити на місці замкових укріплень парк. Його алеї планувалися як продовження садів і променад на валах. Уже в 1820-1830-і рр. з'явилися мальовничі охайні вулиці, прокладені від впорядкованих губернаторських валів в сторону Замкової гори. Активним прихильником проекту нового парку виступив граф Леопольд Лазанській.

Дерева і кущі на схилах Замкової гори почали насаджуватися з 1835 p., І через кілька років основні роботи зі створення парку були завершені. Його затишні алеї залучали чудовими панорамами, що відкриваються на розташований в долині місто. Біля західного схилу збудували штучний грот з кам'яними левами, які були перенесені сюди зі старої львівської ратуші.

У 1845 p. в парку відкрили ресторан, в 1868 з'явився будиночок садівника. Після того, як в 1851 тут побував імператор, Замкову гору офіційно охрестили "горою Франца Йосипа".

Завершальним акцентом у формуванні рельєфу і просторової композиції парку "Високий замок" став курган, насипаний над його верхньою терасою з нагоди 300-річчя утворення об'єднаної польсько-литовської держави - т.зв. копец Люблінської унії, будівництво якого почалося в 1869 p. з ініціативи ліберального політика Францішка Смольки. Завдяки кургану Замкова гора отримала свій характерний вигляд, проте повністю втратила культурний шар грунту з унікальними археологічними пам'ятками.

У 1883 р в нижній терасі парку біля північного схилу з боку Підзамче, поставили пам'ятний камінь на честь перемоги короля Яна III Собеського над татарським військом в 1675 році. Неподалік на алеї в 1948 році був встановлений ще один меморіальний знак - на честь переможного штурму замку під керівництвом козацького полковника Максима Кривоноса в 1648 році.

Біля підніжжя Копця Люблінської унії тривалий час стояла фігура лева, висічена з каменю, подарована місту сім'єю Лоренцовича, яку зараз перенесли в історичний музей.

У 1950-х рр. на верхній терасі змонтували львівську телевізійну вежу і побудували поруч будинок телецентру, блок якого відверто дисонує з ландшафтом парку і гори.

На початку і в середині ХХ століття на Замкову гору курсував електричний трамвай, що полегшувало доступ в парк. Пізніше цю трамвайну лінію ліквідували.

архітектура

Парк "Високий замок" знаходиться на північ від центру міста, на схилах Замкової гори, яка домінує в ландшафті міста як найвищий з пагорбів, що оточують амфітеатр Львівської улоговини. Разом з горою Лева і декількома меншими височинами, розташованими зі сходу, Замкова гора фіксує північно-західний край Подільської височини.

Територія парку окреслена розташованими навколо вулицях: Замкової на півночі (йде паралельно залізничній колії станції Підзамче), Опришківской на сході і вулицею Високий Замок на півдні. Із заходу на кордоні парку знаходиться історичний район площі Старий Ринок, в околиці якого зосереджуються найдавніші львівські церкви; зі сходу, за горою Лева - регіональний ландшафтний парк "Знесіння".

Замкова гора складається з двох терас: нижньої і верхньої. На нижній з півночі розташована головна алея, петля якої охоплює по периметру основу верхньої тераси. Тут можна побачити два меморіальні знаки: в честь перемоги короля Яна Собеського над татарами, і в честь взяття Високого замку Максима Кривоноса. З південного боку обладнано оглядовий терасу, із заходу - знаходиться будиночок садівника, ресторан, а також штучний грот, фланкованої скульптурами левів зі старої львівської ратуші.

Грот, за версією Івана Крип'якевича, варто на т.зв. Княжій горі, яка в 1830-х рр. була окремою височиною, розташованої на захід від Замкової гори.

На верхню терасу можна дістатися серпантинами сходів. Там знаходяться залишки оборонної стіни Високого замку, телевізійна вежа (заввишки 192 м), будинок львівського телецентру і штучний курган - т.зв. курган Люблінської унії з оглядовим майданчиком (висота - 413 м над рівнем моря).

Композиційна структура озеленених територій Високого замку орієнтована на модель ландшафтного парку і викликає асоціації з планами неоромантичних Потсдамских парків Петера Йозефа Ленне.

Грунти парку: звітрілій вантаж, пісочний, місцями з домішками вапнякового щебеню. Тонкий родючий верхній шар утворився в результаті гниття рослин, що відбувалося довгі роки.

У парку переважають такі дерева: каштани, клени, ясени, липи, берези, кілька пологів тополь, акації, сосни та ін. По південній стороні рослинності більше, ніж по північній.

Головний вхід в парк з південно-сх боку, з вул. Кривоноса. Вхід від півдня, з Замкової вул., Менше відомий. Від Підзамча веде на пагорби багато стежок.

Окрасою парку є ясенова і каштанова алеї на нижній терасі.

До кінця XIX в. його територія займала 26,34 га. На сьогодні загальна площа парку "Високий замок" становить 36,2 га.

Like

Love Haha Wow Sad Angry

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация