Високошвидкісні поїзди в Україні - коли з'являться і де

  1. Швидкісні поїзди: де з'являться і коли
  2. Чи не Гіперлуп
  3. Навіщо Україні високошвидкісний транспорт

Фото: Г. Салай

З Києва до Одеси та Львова за два-три години. Це може стати реальністю через 5-10 років - в Україні може з'явитися високошвидкісна євроколія "Одеса-Київ-Львів". Техніко-економічне обґрунтування проекту вже розробляє італійська компанія Italferr.

Це - мегапроект, реалізація якого позитивно позначиться на економічному стані ряду регіонів, розширить потужності існуючих сфер виробництва і запустить нові, вважає міністр інфраструктури Володимир Омелян.

Високошвидкісні залізниці забезпечують швидкість поїздів понад 250 км / ч. В Європі поїзди почали досягати такої швидкості з 1981 року. Сьогодні світовим лідером у розвитку мережі високошвидкісних ліній і поїздів є Китай.

Зараз українські потяги можуть розігнатися максимум до 160 км / год (і то, тільки корейські Hyundai). Але це не означає, що поїзди в Україні їздять з такою швидкістю. На різних ділянках шляхів вона коливається від 20 км / год до 117 км / ч. Швидкість руху залежить як від самого локомотива, так і від шляхів.

За даними "Укрзалізниці", знос залізниць становить 93%. При цьому середня швидкість поїздів - 58,2 км / год. Так, пасажирський нічний поїзд їде з середньою швидкістю 43,2 км / год, нічний експрес - 57,4 км / год, а Інтерсіті і Інтерсіті + їдуть зі швидкістю 80,6 км / год.

В Україні хочуть розвивати транспортне сполучення з Європою. Але в країні, на відміну від країн ЄС, інша ширина колії. Тому Міністерство інфраструктури анонсувало будівництво євроколії, яка зв'яже Львів, Київ і Одесу з Європою через Польщу.

Сайт "Сегодня" дізнався, коли в Україні можуть з'явитися високошвидкісне залізничне сполучення.

Швидкісні поїзди: де з'являться і коли

Одесу, Київ і Львів хочуть з'єднати залізницею з Варшавою, а в перспективі і з Берліном. У 2016 році Україна підписала Ланьцутський Декларацію ІІ про наміри брати участь в розвитку маршруту Via Carpatia. Він включає в себе будівництво як залізниці, так і автобанів.

Via Carpatia - транспортна магістраль, яка повинна з'єднати Європу з півночі на південь. Кінцевими пунктами маршруту стануть місто Клайпеда в Литві і місто Салоніки в Греції.

Фото: AFP / MIGUEL MEDINA

Згідно з документом, по території України магістраль буде проходити через Мостиська, Львів, Тернопіль, Чернівці, Луцьк, Ягодин, Рівне, Житомир, Вінницю, Коростень, Умань, Одесу та Київ. Варто відзначити, що в 2012 році проект включав Україну.

В кінці листопада міністр інфраструктури Володимир Омелян анонсував будівництво швидкісної євроколії з Одеси до Києва. Її вартість 800 млн євро. За словами міністра, середня вартість кілометра - 1-2 млн, на всю протяжність шляху вийде 500-800 євро.

"Самі потяги - це ще додатково 20-30 млн євро. Зараз пасажирський поїзд можна купити за 10 млн євро. Відповідно, три-чотири поїзди забезпечать денні поїздки", - говорить Омелян.

За словами чиновника, євроколію можна будувати паралельно дорозі, яка з'єднує Київ і Львів. Уздовж неї - державна земля, на якій можна безкоштовно будувати.

Відомство розглядає два варіанти будівництва залізниці: в приватно-державне партнерство і спільне управління, або повністю приватна залізнична компанія, яка буде володіти побудованої інфраструктурою 99 років.

Володимир Омелян передбачає, що ціна квитка на швидкісний поїзд може становити 500-700 гривень з Києва до Одеси. Однак цей проект може зайняти п'ять-десять років, зазначає міністр.

У жовтні минулого року голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що в 2018 році почнеться будівництво євроколії між Львовом і Варшавою. До слова, відстань між Левом і Варшавою 330 км. Сьогодні європейська колія проходить по території Польщі і на 7 км вглиб України до Рави-Руської. Залишається побудувати 58 км дороги до Брюховичів - передмістя Львова. Львівська залізниця оцінює цей проект в 50 млн євро.

Чи не Гіперлуп

Поки в Україні мріють про швидкість поїздів 200 км / ч, компанія SpaceX в 2019 році планує запустити Гіперлуп - вакуумний потяг, який зможе розвивати швидкість до 1102 км / год. Він з'єднає Лос-Анджелес і Сан-Франциско, відстань між якими в 614 км можна буде подолати за півгодини.

Для того, щоб в Україні з'явилися шляху для руху зі швидкістю понад 300 км / год, потрібно будувати нові лінії, відзначають експерти, але це коштує великих грошей. І на те, що в Україні будуть удосконалити шляхи або будуватися нові, ще мінімум десять років сподіватися не варто.

Експерти впевнені, Україні зараз стоїть досягти хоча б 200 км / ч.

"У нас є перспективи підвищення швидкості до 200 км / ч. При такій швидкості зможе їздити поїзд" Тарпан "Крюківського вагонобудівного заводу. Але для цього потрібні ще експериментальні дослідження, і потрібно підготувати інфраструктуру під нього", - зазначає завідувач кафедри "Колія та колійне господарство "Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту Максим Арбузов.

Для пасажира середня швидкість поїзда важливіша, ніж максимальна, і в Україні вона сягає показників багатьох розвинених країн. Наприклад, у Фінляндії максимальна швидкість поїздів - 220 км / год, але середня швидкість руху - 115 км / ч.

В Україні середня швидкість Hyundai 118 км / ч. Інше питання, що їх в Україні лише 10. Якщо порівнювати швидкість старих потягів, які в Україні експлуатуються з середини минулого століття, то, наприклад, поїзд "Ковель-Чернівці" їде з середньою швидкістю 36 км / год, "Одеса-Запоріжжя" - 42 км / год, більше популярний маршрут "Київ-Одеса" має велику середню швидкість - 72 км / ч.

Навіщо Україні високошвидкісний транспорт

Високошвидкісний транспорт підвищує мобільність населення і його економічну активність. А розвиток інфраструктури повертається країні позитивним економічним ефектом.

Головна перевага в тому, що держава отримує позитивний економічний ефект від інвестицій в інфраструктуру. В даному випадку інвестиції працюють на те, щоб підняти в цілому країну. Один долар, вкладений в інфраструктуру, як правило, повертається в економіку у вигляді 3-5 доларів.

Фото: Г. Салай

Але самостійно оновити парк рухомого складу і модернізувати шляху "Укрзалізниця" не зможе - потрібна допомога держави.

Такі інфраструктурні проекти, як високошвидкісні залізниці, окупаються не завдяки тарифам, а непрямого ефекту для економіки. Оскільки кожна зекономлена пасажирами хвилина - додатковий стимул для економічного розвитку регіону і країни в цілому.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав, куди і за скільки можна поїхати поїздом з України в Європу .

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация