Виставка «200 років Московської духовної академії»

Місце проведення: Москва, вул. Воздвиженка, 3/5, стр. 1, Будинок Пашкова, читальний зал відділу рукописів РДБ
Час проведення: 2-15 червня 2014 року

Збірник церковних піснеспівів (Стихири, Октоїх, Ірмологій, співи Обіхода і ін
Збірник церковних піснеспівів (Стихири, Октоїх, Ірмологій, співи Обіхода і ін.) На вантажівок
нотах. XVI століття. Ніор РДБ, ф. 173 / II, № 102.1.

В читальному залі Ніор РДБ відкрилася виставка, присвячена 200-річчю Московської духовної академії (МДА). Архіви МДА, поряд з документами з Троїце-Сергієвої лаври, в якій вона розташовувалася, складають одні з найбільш чудових документів бібліотеки. Експозиція пропонує невеличкий екскурс в історію академії за допомогою свідчень її повсякденному житті: відгуків на наукові роботи і класних журналів, фотографій і конспектів лекцій. Крім цих документів, на виставці є і старовинні рукописні книги.

Історія архівів Московської духовної академії починається з підставою Троїце-Сергієва монастиря близько 1335 року. Серед численних рукописних зібрань нашої країни одне з перших місць за своїм історико-художнім значенням займають його рукописи. Протягом багатьох століть Троїце-Сергієв монастир був осередком культурних сил російського народу, активним ідеологічним центром російської державності.

У бібліотеці монастиря були зібрані кращі зразки рукописних і стародруків. Початок бібліотеці було покладено преподобного Сергія Радонезького. Його наступник, ігумен Никон, доклав багато сил для зміцнення і прикраси монастиря. Літописи розповідають про те, що він заохочував Єпіфанія Премудрого в складанні житія Сергія Радонезького, а приписки переписувачів на рукописних книгах початку XV століття свідчать про прагнення Никона поповнити монастирську бібліотеку.

Книги шістнадцяти пророків з тлумаченнями
Книги шістнадцяти пророків з тлумаченнями. На аркуші 1 запис переписувача: «В літо 6998 (1489) грудня 25
написана ця Божественної пророчих книг в переіменітом і славний град Москві (Василю Мамиров
дияк) ». Ніор РДБ, ф. 173 / I, № 20.

У XV, XVI і XVII століттях в монастирі працювали Єпіфаній Премудрий, Пахомій Логофет, Максим Грек, Авраамій Паліцин, Симон Симон Азар'їн, Арсеній Суханов. У XVI-XVII століттях бібліотека монастиря шанувалася авторитетної, з неї брали книги для звірки текстів на Друкарський двір. Бібліотека безперервно поповнювалася автографами письменників і перекладачів, списками, виконаними в стінах монастиря «вимислом» ігуменів і соборних старців, «велінням» приватних замовників, а також рукописами, що надходили з інших монастирів: Чудовского, Кирило-Білозерського, Іосифо-Волоцького, Кіржацкого.

Система богословських освітніх установ в Росії почала формуватися в другій половині XVI століття, коли виникла необхідність створення навчальних закладів, які б готували широко освічених служителів церкви і держави. У XVII столітті з'являється кілька таких шкіл і училищ. Були відкриті патріарша школа в Чудовому монастирі, державна школа для навчання под'ячих Наказу таємних справ в Заіконоспасском монастирі, Друкарський школа.

У 1687 році в Заіконоспасском монастирі на основі Типографською і Богоявленської шкіл було відкрито училище, що стало найвищим досягненням в галузі освіти Росії XVII століття. Це училище потім було перетворено в Слов'яно-греко-латинську академію (СГЛА). З 1807 року в Росії почалися роботи по проведенню реформи духовних шкіл. СГЛА була перетворена в Московську духовну академію, відкриття якої відбулося 1 жовтня 1814 року. У 1747 році архімандрит Арсеній наказав вибрати з монастирської бібліотеки «за куріоз належних книги» і передати їх в Троїцьку духовну семінарію, відкриту в лаврі в 1742 році. Після утворення в 1814 році на території лаври Московської духовної академії, що проіснувала до 1918 року, книги ці перейшли в бібліотеку останньої. На виставці в Ніор РДБ можна побачити ескізи бібліотечних шаф і фотографії тих, хто займався перенесенням книг.

Ескізи бібліотечних шаф
Ескізи бібліотечних шаф. 1875, б / д. Ніор РДБ, ф. 172, к. 150, од. хр. 13.
Костянтин Михайлович Попов. Ніор РДБ, ф. 172, к. 477, од. хр. 46.
Ієромонах Рафаїл Нікольський, помічник бібліотекаря МДА. Ніор РДБ, ф. 172, к. 477, од. хр. 48.

Так єдиний історично сформований бібліотечний комплекс був розділений на дві частини - бібліотеку Троїце-Сергієвої лаври і бібліотеку Московської духовної академії. Крім того, невелика частина особливо шанованих або цінних рукописів залишилася в ризниці монастиря як окремі збори. Після Жовтневої революції все книжкове і рукописне майно лаври і МДА було передано у відання Державного Румянцевського музею, але залишалося в стінах монастиря в якості Сергіївського філії Румянцевського музею до 1929-1930 років. Потім ці рукописи були передані в Державну бібліотеку СРСР ім. В. І. Леніна, де зберігаються по теперішній час в складі фондів Ніор РДБ.

З 2000 року почалася спільна робота Ніор РДБ та Троїце-Сергієвої лаври, за договором було оцифровано збори Московської духовної академії , З яким сьогодні можна ознайомитися на офіційному сайті монастиря. «Цікаво, що оцифровку почали з творів студентів академії», - розповідає головний зберігач Ніор РДБ Ольга Леонідівна Соломіна. Серед свідчень студентського життя на виставці - збори конспектів, надруковане методом ректографіі, відгук Василя Ключевського на дисертацію Миколи Тихомирова, рукописні записи, зроблені рукою батька Павла Флоренського, списки студентів, доповідні записки, програми занять і навіть студентське меню. Дійсно, як серед учнів, так і викладачів академії було чимало видатних особистостей.

Канцелярія МДА
Канцелярія МДА. Правила поведінки студентів. 1828. Ніор РДБ, ф. 172, к. 145, од. хр. 12.
Фотографія (групова). Двадцять четвертий курс (1860-1864) студентів Московської духовної
академії. Робота фотографії Троїце-Сергієвої лаври. Ніор РДБ, ф. 172, к. 537, од. хр. 31.

Рукописи з бібліотеки лаври і бібліотеки академії склали в РДБ два окремих зібрання: збори Троїце-Сергієвої лаври (фонд № 304) і збори Московської духовної академії (фонд № 173) . Рукописи з ризниці були приєднані до фонду № 304. Фонд № 172 (Архів МДА) включає документи: конференції МДА, ради МДА, бібліотеки МДА, Церковно-археологічного музею при МДА, Московського комітету для цензури духовних книг. Художня сторона основного комплексу рукописів - мініатюри, орнамент, гравюри, плетіння - відображає багатогранну картину розвитку московського мистецтва ΧV-XVII століть. Крім основного комплексу образотворчого матеріалу зборів, що є вираженням художнього життя Москви і власне Троїце-Сергієва монастиря, в бібліотеці зберігалися рукописи раннього періоду - XII-XIV століть, без яких неможливо уявити картину мистецтва періоду феодальної роздробленості Русі, і матеріали XVII століття, пов'язані з творчістю інших монастирів. Деякі з цих рукописів, наприклад «Книгу шістнадцяти пророків з тлумаченнями» (1489), можна також побачити на виставці.

Для виставки в читальному залі Ніор РДБ були використані матеріали фондів Московської духовної академії: № 172 Московська духовна академія, № 173 Архів МДА, № 541 Архів Голубинського Е. Е., № 731 Архів Ключевського В. О.

Курс метафізики
Курс метафізики. Конспект. Посібник для слухачів при підготовці до іспитів. 1907-1908. Ректограф.
Ніор РДБ, ф. 172, к. 537, од. хр. 15.
Фотографії професорів Московської духовної академії (зліва направо): Суботін Н. І. (од. Хр. 60),
Бєляєв А. Д. (од. Хр. 3), Гірський-Платонов П. І. (од. Хр. 18). Ніор РДБ, ф. 172, к. 477, од. хр. 3, 18, 60.

Меню з 28 грудня 1903 року до 3 січня 1904 року
Меню з 28 грудня 1903 року до 3 січня 1904 року. Ніор РДБ, ф. 172, к. 151, од. хр. 7.
Портфель Е. Е. Голубинського, з яким він ходив на лекції в МДА. Ніор РДБ, ф. 541, к. 15, од. хр. 19.
Фотографія Е. Е. Голубинського на балконі будинку в Сергієвому Посад. 1907-1912.
Ніор РДБ, ф. 541, к. 15, од. хр. 17.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация