Виставка до 70-річчя визволення Криму «За наш Севастополь, за сонячний Крим!»

А
А. А. Дейнека. Оборона Севастополя. 1942.

На виставковому майданчику у мармурових сходів в головній будівлі РДБ на Воздвиженці близько 100 книг з фондів відділу військової літератури, пов'язаних з 70-ю річницею визволення Криму від німецько-фашистських загарбників. Тут чимало раритетів - видань, газет і листівок військових років, за якими можна скласти уявлення як про подробиці і героїв військової операції, так і про особливості поліграфічного та художньої майстерності видавців і художників того часу.

«Хто в Радянському Союзі не знає про сонячному Крим! <...> Крим - перлина нашої Батьківщини. Німці розорили цей багатий край. Як дикі звірі увірвалися вони на Кримський півострів, розтоптали наше щастя, залили кров'ю міста і села. Два роки тужать трудящі Криму під німецьким ярмом ... У Сімферополі німецькі розбійники розстріляли понад 50 000 чоловік. Протитанкові рови навколо міста сповнені трупами радянських людей. У Керчі ще в минулому році німці розстріляли 7000 осіб. Близько 15 000 радянських громадян загинуло в Євпаторії. А в Севастополі німецькі бандити в перші ж дні свого панування розстріляли понад 12 000 радянських громадян »- таким був текст листівки для червоноармійців і червонофлотців, що висадилися на Кримському півострові перед початком Кримської наступальної операції, що проходить з 8 квітня по 12 травня 1944 року. Листівку можна побачити на виставці. Вона розповідає лише про частину збитку, нанесеного Криму під час війни.

Вона розповідає лише про частину збитку, нанесеного Криму під час війни

«Крим повинен бути звільнений від усіх чужинців і заселений німцями» - заявив Гітлер на нараді в ставці 19 липня 1941 року. Крим перетворювався в імперську область Готенланд ( «країна готовий»). Центр області - Сімферополь - перейменовувався в Готсбург ( «місто готове»), а Севастополь отримав назву Теодоріхсхафен ( «гавань Теодоріха», короля остготів). За проектом Гіммлера, Крим приєднувався безпосередньо до Німеччини. Однак планам німецького командування не судилося збутися, незважаючи на здачу Севастополя.

Через два неповних роки після цього почалася Кримська операція. Вона закінчилася повним розгромом 17-ї німецької армії. Її втрати на суші склали 100 тисяч чоловік, в тому числі близько 62 тисяч полоненими. Якщо в 1941-1942 роках німецько-фашистським військам знадобилося 250 днів, щоб опанувати Севастополем, то в 1944 році Червона армія зламала міцні укріплення противника в Криму за 35 днів, а штурм Севастополя зайняв всього три дні.

На виставці репрезентовано документальну література: видання про подробиці бойових дій і боротьби за Крим, а також книги, написані самими учасниками боїв. Така книга Георгія Костянтиновича Главацького «В боях за Севастополь», що вийшла в рік її написання (1942) у видавництві «Зоря Сходу». У цей час її автор перебував на лікуванні в госпіталі, куди потрапив під час оборони Севастополя.

Главацький неодноразово піднімав бійців в контратаки, отримав контузію, але поля бою не покинув. За участь в цій битві він був нагороджений зіркою Героя Радянського Союзу. Після виписки з госпіталю повернувся на фронт, де командував стрілецьким полком, з яким дійшов до Берліна.

Після виписки з госпіталю повернувся на фронт, де командував стрілецьким полком, з яким дійшов до Берліна

Ще одне видання - книга Бориса Олексійовича Борисова «Подвиг Севастополя». У період оборони Севастополя (1941-1942) він був першим секретарем Севастопольського міськкому ВКП (б), головою міського комітету оборони. Організовував спецкомбінат, роботу заводу з ремонту кораблів, будівництво оборонних споруд, виробництво боєприпасів і багато іншого. Покинув місто на одній з останніх підводних човнів.

Після війни нап ісал ряд книг, в основному присвячених обороні Севастополя: «Записки секретаря міськкому», «Подвиг Севастополя», «Севастопольська бувальщина», «Севастопольці не здаються», «Діти Севастопаля», «Я все витримаю», «Школа життя» , «За рідний Севастополь». У 70 років захистив кандидатську дисертацію і отримав вчений ступінь кандидата історичних наук. Помер в Москві в 1981 році, але заповідав поховати себе в Севастополі.

Книга «Героїчна бувальщина» нагадує про іншу чудовій особистості - Людмилі Михайлівні Павліченко, знаменитої снайперш, яка також брала участь в обороні Севастополя всі 250 днів. До липня 1942 року з своєї снайперської гвинтівки вона знищила 309 гітлерівців, серед них 36 снайперів.

У 1942 році Людмила була поранена, її відкликали з передової і направили з делегацією в Канаду і США. В ході поїздки вона була на прийомі у президента США Рузвельта, виступала в багатьох містах. Відомо її виступ в Чикаго. «Джентльмени, - рознісся над багатотисячним натовпом присутніх дзвінкий голос. - Мені двадцять п'ять років. На фронті я вже встигла знищити триста дев'ять фашистських загарбників. Чи не здається вам, джентльмени, що ви занадто довго ховаєтеся за моєю спиною ?! »

Крім книг, на виставці зразки агітаційного матері ала з чудовими ілюстраціями, альбоми фотографій, газети з фронтовими зведеннями і військовими карикатурами. «Даремно Геббельс в мікрофон / Задати бажає бадьорий тон / І Гітлер махає кулаком - / Тріщить, горить павуковий будинок!»

»

Чи не здається вам, джентльмени, що ви занадто довго ховаєтеся за моєю спиною ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация