Виставка «Людина епохи Відродження» в РДБ


У Блакитному залі Російської державної бібліотеки відкрилася виставка, присвячена знаменній події в історії культури - 500-річного ювілею видання книг слов'янської Біблії ( «Біблії Руска»), підготовленої і надрукованій Франциском Скориною.


Виставка - данина пам'яті та поваги справжньому «людині епохи Відродження» - медику, філософу, ученому, богослову, просвітителю, східнослов'янського друкаря Франциску Скорини (бл. 1486-1551).

Франциск Скорина народився в кінці XV століття в Полоцьку, який входив тоді в Велике Князівство Литовське, в купецької сім'ї. Навчався при монастирі в рідному Полоцьку, потім вступив до Краківського університету, після закінчення якого отримує звання ліценціата медицини і ступінь доктора вільних мистецтв. У 1512 році Скорина отримав ступінь доктора медицини в університеті Падуї. У 1517 році Франциск Скорина заснував в Празі друкарню, де видав першу білоруську книгу - набраний кириличним шрифтом Старий Завіт. Всього протягом 1517-1519 років ним були перекладені і видані 23 книги Біблії. У 1520 році Франциск Скорина заснував друкарню у Вільно, столиці Великого Князівства Литовського, де в 1522 році видає «Малу подорожню книжечку», а в 1525 році - «Апостол».

На виставці в Блакитному залі відвідувачі зможуть побачити раритети, що зберігаються в фондах Російської державної бібліотеки, з колекції науково-дослідного відділу рідкісних книг (музею книги) і відділу рукописів, що показують багатогранну діяльність Франциска Скорини. Збори книг Скорини в РДБ - одне з найбагатших у світі.

Основу виставки складають книги Старого Завіту, перекладені на слов'янську мову і надруковані Франциском Скориною в Празі в 1517-1519 роках. Діяльність Франциска Скорини показана як продовження традиції, закладеної першодрукаря книг кириличного шрифту в кінці XV - початку XVI століття.

Друкована продукція європейських друкарень дають можливість зрозуміти, за яким книгам виходець з Полоцька Скорина здобував освіту в Краківському та Падуанском університетах. Представлені різні за тематикою і чудові з точки зору мистецтва оформлення видання, надруковані в Нюрнберзі, Парижі та Ліоні, Венеції і Флоренції, Базелі, Кракові та інших містах одночасно з виходом перших книг «Біблії Руска». При підготовці Біблії Скорина ретельно регулював і перекладав на слов'янську мову текст з різних рукописних книг. Його праця стала продовженням найважливішого процесу видання Біблії на національних європейських мовах. На виставці представлені кращі їх зразки середини XV-XIX століття. У їх числі інкунабули і палеотипи, що містять переклади Біблії на німецькі мови, італійська, голландська, чеська, грецька, латинська і польська мови. Продовження роботи над слов'янським перекладом Біблії ілюструють Острозька Біблія, Перша московська друкована Біблія, Елизаветинская Біблія і перший переклад Біблії на російську мову.


Старий Заповіт. Книга Буття. - Прага: Друкарня Франциска Скорини, 1519. - 94 л. : Ил .; 4 °. Загальний титульний лист всіх випусків Біблії. Примірник із зібрання Бібліотеки Оптиної пустелі. Науково-дослідний відділ рідкісних книг РДБ (музей книги)

Виставка, присвячена 500-річчю «Біблії Руска», зажадала об'єднання зусиль багатьох співробітників Російської державної бібліотеки. Керівником проекту виступила Наталія Юріївна Самойленко, заступник генерального директора РДБ із зовнішніх зв'язків та виставкової діяльності. Автор концепції виставки - Олена Олександрівна Ємельянова (науково-дослідний відділ рідкісних книг). Вона ж - один з кураторів виставки, разом з Джамілёй Нуровной Рамазановій і Юлією Едуардівною Шустова (НДО рідкісних книг). Координатор проекту - Євгенія Олексіївна Татаринова (відділ виставкової діяльності). Над виставкою працювали співробітники НДО рідкісних книг, відділу виставкової діяльності, відділу рукописів, відділу редакції сайту, відділу репрографії і поліграфії, відділу книжкових видань. До відкриття виставки видавництво «Пашков будинок» випустило каталог, який уже надійшов у продаж.

Відкриваючи виставку «Людина епохи Відродження», Наталя Юріївна Самойленко, висловила впевненість, що виставка буде цікава не тільки фахівцям, але і самому широкому колу. Її думку підтримав Олександр Олександрович Суша, заступник директора з наукової роботи та видавничої діяльності Національної бібліотеки Білорусі. «Для нас вкрай важливо подивитися, як ця виставка організована в Російській державній бібліотеці - досвід наших колег в Москві завжди був прикладом для вивчення і використання. Та книжкова культура, яка об'єднує наші країни, може бути використана для активізації співпраці наших народів і культур », - сказав Олександр Олександрович.

Джаміля Нуровна Рамазанова, завідувачка науково-дослідного відділу рідкісних книг РДБ розповіла присутнім про структуру виставки: «Ми зорієнтували експозицію в двох напрямках. З одного боку - видання самого Франциска Скорини, роль якого для слов'янського книгодрукування важко переоцінити, тому ми постаралися максимально представити його видання. З іншого боку - те, чого досягла європейська книговидавнича культура в кінці XV - початку XVI століття. Ще два важливих розділу - книги, за якими міг вчитися Скорина, і ранні видання перекладів Біблії на національні мови, які були здійснені в Європі, у всьому різноманітті ».


Старий Заповіт. Книга пророка Даниїла. (Книга Света пророка Божого Данила починаєм. До повних викладені на російську мову доктором Франциск Скорина з славного града Полоцька. Напред Богу до шануй і людем посполитим до науце починаєм). - Прага: Друкарня Франциска Скорини, 1519. - 40 л. : Ил .; 4 °.
Науково-дослідний відділ рідкісних книг РДБ (музей книги)


Старий Заповіт. Книга Числа. (Книги четвертиі Моісеови, покликом Числа. До повних викладені на російську мову, доктором Франциск Скорина з Полоцька. Богу батькові і синові і світла духу до шануй, і людем посполитим до доброго навченню). - Прага: Друкарня Франциска Скорини, [1519]. - 73 л. : Ил .; 4 °.
Заставок і віньєток 2, ініціалів 39. Ілюстрація: л. 1 - ізраїльське військо біля храму. Примірник із зібрання Бібліотеки Саратовського державного університету імені М. Г. Чернишевського. Обкладинка: дошки, шкіра з орнаментом блинтового тиснення.
Науково-дослідний відділ рідкісних книг РДБ (музей книги)


Старий Заповіт. Книга Вихід. (Книги вториі моісеови, завом результат. До повних викладені на російську мову, доктором Франциск Скорина з Полоцька. Богу в Трійці єдиному і пречистої матері його до шануй і людем посполитим до науце). - Прага: Друкарня Франциска Скорини, [1519]. - 76 л. : Ил .; 4 °.
Заставка 1, ініціалів 43 з 24 дощок. Ілюстрації: л. 1 - дочка фараона знаходить дитини Мойсея; л. 45 - кивот Господнього л. 46 об. - стіл з освяченими хлібами; л. 47 об. - золотий світильник; л. 50 об. - корито для жертви, л. 52 об. - ризи жрецькі. Примірник із зібрання Федора Андрійовича Толстого (1758-1849). Обкладинка: дошки, шкіра з орнаментом блинтового тиснення.
Науково-дослідний відділ рідкісних книг РДБ (музей книги)


Старий Заповіт. Книга Ісуса Сираха. (Книга Ісуса Сираха РЕКОМ Панаретос еклесівстикус або церьковнік. Доктором Франциск Скорина з Полоцька). - Прага: Друкарня Франциска Скорини, 5 грудня 1517. - 82 л. : Ил .; 4 °.
Дві заставки, 54 ініціал. Дві ілюстрації: л. 1 - диспут; л. 82 - портрет Франциска Скорини. Примірник із зібрання Московського Публічного і Румянцевського музеїв. Обкладинка: картон, шкіра. реставровано; лист з портретом Франциска Скорини втрачений.
Науково-дослідний відділ рідкісних книг РДБ (музей книги)

джерело: Російська державна бібліотека

Читайте також:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация