Вітамін Д для дітей і немовлят - навіщо, коли і як приймати дітям

  1. Для чого дають вітамін Д здоровим дітям і немовлятам
  2. Коли необхідний вітамін Д новонародженому
  3. Вітамін D для діток дошкільного віку
  4. Профілактика рахіту і вітамін Д
  5. Ознаки нестачі вітаміну Д у дитини
  6. Коли можливий надлишок вітаміну Д
  7. Основні джерела вітаміну D і його добова норма для дітей
  8. У яких продуктах міститься вітамін Д
  9. Скільки вітаміну Д необхідно дітям різного віку
  10. Який препарат, що містить вітамін Д, вибрати для дитини
  11. Водний розчин вітаміну Д або масляні краплі: що краще?
  12. Корисне відео
  13. Питання до педіатра і ортопеда
  14. Чи потрібно давати дитині вітамін Д, якщо він здоровий?
  15. Який вітамін Д давати дітям різного віку?
  16. До якого віку давати вітамін Д дітям?
  17. Чи давати вітамін Д діткам в літню пору?
  18. Чи може бути алергія у грудничка на вітамін Д?

Правильний розвиток дитини та її здоров'я багато в чому залежать від того, наскільки організм немовляти отримує всі необхідні вітаміни. Основне завдання вітаміну Д складається в забезпеченні кальцієм кісток, м'язів, зубів і зміцнення скелета. Завдяки такому компоненту необхідне харчування отримують також нервові клітини, що вкрай важливо для становлення нервової системи малюка. Всього одного відсотка від загальної кількості надійшов вітаміну Д досить для того, щоб попередити хвороби серця, зміцнити імунітет і виключити розвиток рахіту у немовлят.

Для чого дають вітамін Д здоровим дітям і немовлятам

Дітки в будь-якому віці потребують необхідній дозі вітамінів, включаючи групу Д. Новонароджені можуть отримати його виключно через мамине молоко, в той час як малюки постарше вживають їжу, багату цим компонентом. Однак часто правильного харчування недостатньо для здорового розвитку дитини і дитини молодшого віку. У цьому випадку лікарі призначають фармацевтичні препарати для відновлення правильного балансу вітамінів в організмі дітей.

Коли необхідний вітамін Д новонародженому

Навіть якщо мама, яка годує правильно харчується і вживає молочні продукти, морську рибу і зелень, багаті вітамінами D2 і D3, їх кількість в грудному молоці може бути критично низьким. Це тягне за собою загрозу розвитку патологій скелета новонародженого, проблеми з нервовою системою, шкірою і щитовидною залозою. Тому лікарі часто призначають малюкові холекальциферол (вітамін Д3), який найкраще всмоктується в кишечнику.

Другим, не менш важливим джерелом цього вітаміну є ультрафіолет, що поглинається шкірою новонародженого під час перебування на свіжому повітрі. В ідеалі тіло немовляти має не менше півгодини в день контактувати з цілющими сонячними променями, щоб він ріс здоровим. На практиці ж багато мам захищають малюка від вітру, негоди і прохолоди, захищаючи його одночасно і від необхідного впливу ультрафіолету. В даному випадку педіатри приписую вживання штучного вітаміну Д.

Вітамін D для діток дошкільного віку

Як вказує статистика, близько 8 відсотків дошкільнят відчувають серйозний недолік вітаміну Д в організмі. Такі малюки потрапляють в групу ризику по захворюваннях опорно-рухового апарату, нервової і серцево-судинної системи. Вчасно компенсувати відсутній вітамін абсолютно необхідно, що змушує дитячих лікарів призначати аптечний препарат навіть здоровим діткам з метою профілактики і для повноцінного розвитку. При цьому завжди враховують особливість засвоєння холекальциферола дитячим організмом:

  • Здатність накопичення «про запас» жировими тканинами.
  • Синтез вітаміну в шкірі після перебування на сонці.
  • Споживання з їжею, багатою даними вітаміном.
  • Прямий зв'язок з кальцієм.

При цьому необхідно уточнити, що з їжею в кров надходять тільки вітаміни D2 і D3, інші синтезуються організмом дитини при контакті з ультрафіолетом.

Профілактика рахіту і вітамін Д

Профілактика рахіту і вітамін Д

Батькам вкрай важливо знати, за яких умов вироблення і засвоєння вітаміну Д у малюка будуть правильними, що допоможе уникнути такої хвороби, як рахіт. Перші її симптоми легко пропустити, оскільки викривлення кісток є ознакою запущеної форми захворювання. При цьому рахіт може виникнути з багатьох причин:

  • Хронічний брак сонячного світла.
  • Незбалансоване харчування.
  • Погане засвоєння організмом малюка кальцію, внаслідок чого вітамін Д проходить транзитом через кишечник і не засвоюється.

Виявити справжні причини допоможуть такі лікарі, як педіатр, ортопед і невролог. Призначають також лабораторні аналізи.

Якщо ж малюк здоровий, але отримує мало сонячного світла в осінньо-зимовий період, а також живе в екологічно несприятливій зоні, дитячий лікар, як правило, призначає вітамін Д 3 для профілактики рахіту. Такий захід доповнить інші заходи, необхідні для правильного розвитку дитини: масаж, прогулянки, гімнастику і правильне харчування.

Ознаки нестачі вітаміну Д у дитини

Ознаки нестачі вітаміну Д у дитини

Існує цілий ряд причин, сприяючих розвитку рахіту у немовлят, дітей дошкільного віку і навіть підлітків:

  • Ризик захворювання вище у дітей, що народилися взимку, а також у недоношених діток.
  • Вагітність, що протікає з ускладненнями.
  • Порушення обміну речовин у новонародженого або дитини старшого віку.
  • Прийом протисудомних препаратів.
  • Проживання в зоні з низькою сонячною активністю.

Якщо ваш малюк потрапив в групу ризику, варто вчасно проконсультуватися з педіатром і почати приймати препарати з високим вмістом вітаміну Д. Щоб уникнути зайвих хвилювань у молодих мам також варто уточнити основні прикмети, які вказують на явну нестачу вітаміну D у новонародженого або немовляти:

  • Слабкість м'язів, швидка стомлюваність у малюка.
  • Висока нервова збудливість, поганий сон.
  • Зміна форми грудної клітки.
  • Викривлення нижніх кінцівок.
  • Пізно закрився джерельце.
  • Уповільнений розвиток дитини до року.
  • Зміна форми голови, поява опуклостей і горбів.

Щодо поширеної думки про те, що ознакою рахіту є «викочування» волосків на потилиці немовляти і його пітливість, ортопеди не підтверджують цього в своїх коментарях.

Чому важливо вчасно почати прийом вітаміну Д і не чекати поки малюк підросте і рахіт (якщо він присутній в початковій формі) пройде самостійно? Проблема полягає в тому, що при несвоєчасному лікуванні і відсутності профілактики у дорослого пацієнта можуть спостерігатися наслідки дитячого захворювання на рахіт: викривлення кісток, сколіоз, плоскостопість, значно погіршують якість життя.

Коли можливий надлишок вітаміну Д

Коли можливий надлишок вітаміну Д

Дитячий організм в однаковій мірі чутливий як до нестачі, так і до надлишку вітаміну D. У немовлят він може відзначатися в разі, коли мама під час вагітності безконтрольно брала високі дози цього препарату, або була неправильно підібрана дозування для профілактики рахіту. Особливо небезпечно таке збільшення дози холекальциферолу у таких категорій маленьких пацієнтів:

  • При дисфункції шлунково-кишкового тракту.
  • При дистрофії у новонародженого або немовляти.
  • Після внутрішньочерепної родової травми.
  • При гіпоксії.
  • При дефіциті білка в раціоні харчування.
  • При надлишку кальцію в меню малюка (багато сиру, сиру і натурального коров'ячого молока).
  • При одночасному прийомі холекальциферола з риб'ячим жиром і препаратами кальцію.

Гіпервітаміноз вітаміну Д позначається на всьому дитячому організмі: в судинах відкладається кальцій, страждають серце і нирки, виникає ризик остеопорозу, порушення в роботі щитовидної залози. Особливо часто страждають діти до 2 років, у яких лікарі виявляють патологію серця, нирок і розлади обміну речовин. Проблеми можуть виникнути і у дітей, чутливих до даного вітаміну, тому його призначення і доза повинні бути строго проконтрольовані лікуючим лікарем.

Основні джерела вітаміну D і його добова норма для дітей

Основні джерела вітаміну D і його добова норма для дітей

Дитячий організм отримує вітамін Д з двох основних джерел: з продуктами харчування (Д2 і Д3) і виробляє власний запас при контакті з сонячними променями. Синтез вітаміну Д4-Д6 відбувається лише за певних умов:

  • Контакт шкіри з певним спектром сонячних променів. При забрудненій атмосфері і в зимовий час це стає проблематичним.
  • Задовольнити потребу у вітаміні найлегше під час заходу сонця і відразу після його сходу, коли довжина променів найбільш підходяща.
  • Світла шкіра поглинає більше ультрафіолету. Зайва пігментація перешкоджає виробленню вітаміну Д організмом.

Прийом фармацевтичних препаратів групи Д обгрунтований в осінньо-весняний період, влітку його природний синтез збільшується, нормалізує кількість вітаміну в крові.

У яких продуктах міститься вітамін Д

Харчування також відіграє важливу роль в забезпеченні потрібної дози вітаміну D в організмі дітей. Існує ряд продуктів, які містять цей необхідний компонент. Перш за все, це тваринні продукти: вершкове масло, тунець, морська риба, морепродукти, печінка тріски. Обов'язково вживати їжу, багату кальцієм: сир, сир, незбиране молоко.

Якщо мова йде про новонародженого, то саме така їжа забезпечить норму вітаміну в грудному молоці, тому мама повинна продумати своє меню і уважно стежити за станом немовляти. Якщо він став надмірно примхливим, відстає в розвитку, має слабкі м'язи - це привід навідатися до педіатра і призначити розчин вітаміну Д.

Скільки вітаміну Д необхідно дітям різного віку

Дорослій людині досить 800 МО вітаміну D на добу. Малюкові в залежності від пори року, віку та схильності до розвитку рахіту потрібна різна кількість цього вітаміну:

  1. Від народження до 6 місяців - 400 МО.
  2. З півроку до 1 року - 400-600 МО.
  3. З 1 до 8 років - 600 МО.
  4. Старше 8 років - 600 МО.

Більш високі дози можуть призначатися при рахіті, але повинні контролюватися лікарем.

Який препарат, що містить вітамін Д, вибрати для дитини

Який препарат, що містить вітамін Д, вибрати для дитини

Для профілактики рахіту дитині можуть призначити розчин вітаміну Д, починаючи з 4-5 тижні життя. Недоношеним дітям терміни зрушують до другого тижня життя, щоб допомога організму швидше відновитися і правильно розвиватися. При цьому потрібно в обов'язковому порядку враховувати, яке харчування отримує немовля. При ГВ холекальциферол потрапляє в організм крихти з маминим молоком, якщо ж дитина вживає штучні суміші, вони часто вже збагачені даними вітаміном і доза його разом з фармацевтичним препаратом може виявитися завищеною.

Препарати, що містять холекальциферол, підрозділяються на масляний і водний розчин вітаміну д і капсули, що містять дані компонент. Сьогодні існує кілька відомих виробників, що випускають дану фармацевтичну продукцію:

  1. Аквадетрим.
  2. Краплі і розчин Мінісан (Фінляндія).
  3. Devisol для немовлят.
  4. Масляний розчин Вігантол.
  5. Комплевіт (краплі, таблетки та жувальні таблетки для малюків).
  6. Д3 Віт бебі (для новонароджених).
  7. D-tipat Multitabs краплі.
  8. Альфа Д3-Тева.

Найчастіше призначають препарат немовлятам в дозі 1 крапля в день після їди. Дітки від 3 років приймають 1 жувальну капсулу і 1 таблетку на добу для профілактики рахіту. Відмінним джерелом вітаміну Д3 є натуральний риб'ячий жир, який приймають 1 раз день по 1 чайній ложці.

Водний розчин вітаміну Д або масляні краплі: що краще?

Найбільш безпечними для новонароджених є водні розчини вітаміну Д3. Холекальциферол на водній основі легко і швидко всмоктується в кишечнику і не викликає алергічних реакцій навіть у недоношених діток.

  1. Прикладом такого препарату є Аквадетрим. Його призначають не тільки немовлятам, але і дошкільнятам, школярам і підліткам.
  2. Добре зарекомендували себе фінські краплі Мінісан на масляній основі. Вони випускаються також у формі таблеток для підлітків і дорослих. Негативним моментом можна вважати високу ціну фармпрепарата.
  3. Краплі на основі арахісового або кокосового масла Devisol не радять приймати діткам з діатезом і алергією. В іншому розчин має позитивні відгуки у лікарів і маленьких пацієнтів.
  4. Альфа Д3-Тева мають масляну основу і випускаються в капсулах. Рекомендовані старшим школярам і дорослим, але складаються не з натурального вітаміну Д3, а мають синтетичний склад.

Для профілактики авітамінозу в зимовий час може бути рекомендований вітамінний комплекс в краплях від Мультитабс, що включає добову дозу вітаміну Д.

Корисне відео

Рахіт і вітамін Д - Школа доктора Комаровського

Питання до педіатра і ортопеда

Часто у молодих батьків виникають питання, які пов'язані з прийомом вітаміну Д і побоюваннями перед розвитком у малюка рахіту. На найбільш часто зустрічаються з них відповідають досвідчені фахівці:

Чи потрібно давати дитині вітамін Д, якщо він здоровий?

педіатри в більшості випадків призначають дану вітамінну добавку новонародженим і діткам до 1 року в зимовий і весняний час, за умови, що дитина перебуває в групі ризику або живе в екологічно несприятливій зоні. У літню пору рекомендують гуляти не менше трьох годин, годувати немовля грудьми і займатися з ним загальним оздоровленням.

Який вітамін Д давати дітям різного віку?

Грудничкам призначають вітамін Д3, як найбільш безпечний і повністю засвоюється організмом. Він може випускатися у вигляді розчину на водяній основі або масляних крапель. Дітям старше 3 років рекомендовані жувальні таблетки, полівітаміни з холекальциферолу. Підлітки і школярі можуть приймати капсули з кальцієм і вітаміном Д.

До якого віку давати вітамін Д дітям?

Думка про те, що даний вітамін необхідний тільки до 1-2 років помилково. Розвиток рахіту не єдиною ознакою браку даного компонента. У дітей дошкільного та шкільного віку, а також у підлітків присутня необхідність в поповненні організму вітаміном Д3 щоб уникнути хвороб серця, щитовидної залози і порушення обміну речовин.

Чи давати вітамін Д діткам в літню пору?

Якщо у малюка немає ознак рахіту, необхідність в такій терапії відсутній.

Чи може бути алергія у грудничка на вітамін Д?

Дана реакція спостерігається у дітей з високою чутливістю до самого препарату або до його основі. Якщо виявлений зв'язок між масляною основою крапель і діатезом, слід перейти на водний розчин вітаміну Д3.

Питання, що виникають у батьків питання щодо ризику розвитку рахіту і нестачі вітаміну Д у грудничка або маленьку дитину потрібно вирішувати з педіатром, неврологом і ортопедом, які зможуть призначити комплексне лікування або профілактичний прийом холекальциферола.

Який вітамін Д давати дітям різного віку?
До якого віку давати вітамін Д дітям?
Чи давати вітамін Д діткам в літню пору?
Чи може бути алергія у грудничка на вітамін Д?
Чому важливо вчасно почати прийом вітаміну Д і не чекати поки малюк підросте і рахіт (якщо він присутній в початковій формі) пройде самостійно?
Водний розчин вітаміну Д або масляні краплі: що краще?
Який вітамін Д давати дітям різного віку?
До якого віку давати вітамін Д дітям?
Чи давати вітамін Д діткам в літню пору?
Чи може бути алергія у грудничка на вітамін Д?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация