Вітаміни для вагітних і годуючих жінок

  1. планування вагітності
  2. Рекомендовані норми вітамінів
  3. вітаміни
  4. Мінеральні речовини
  5. Про різних вітамінних комплексах
  6. І НА ЗАВЕРШЕННЯ

У період вагітності і грудного вигодовування потреба організму жінки в багатьох життєво важливих вітамінах і мінеральних речовинах істотно зростає.

У період вагітності і грудного вигодовування потреба організму жінки в багатьох життєво важливих вітамінах і мінеральних речовинах істотно зростає

планування вагітності

Зазвичай жінка починає піклуватися про своє харчування тільки тоді, коли дізнається, що вона вагітна. Однак краще це робити не під час вже вагітність, а ще до зачаття. Адже дуже важливо подбати заздалегідь як про своє здоров'я, так і про здоров'я майбутньої дитини. Головною умовою повноцінного розвитку плоду є достатнє надходження в організм матері корисних речовин (амінокислот, нуклеотидів, вуглеводів, жирних кислот) разом з вітамінами і мінералами. Недолік цих корисних речовин (особливо на ранніх термінах вагітності, коли у майбутньої дитини формуються зачатки всіх життєво важливих органів) може негативно позначитися на перебігу вагітності, здоров'я матері і майбутньої дитини.

Здорове харчування вагітної жінки сприяє попередженню розвитку анемії у майбутньої мами, проблем із зубами, полегшенню токсикозу і знижує ризик виникнення інфекційних захворювань. Вітаміни підтримують певний рівень обміну речовин в організмі, сприяють поліпшенню самопочуття, виконують захисну функцію і необхідні для росту і відновлення тканин.

Особливу увагу необхідно приділити фолієвої кислоти (Вітамін B9). Цей вітамін забезпечує необхідну швидкість росту і розвитку майбутньої дитини, особливо на ранніх термінах вагітності. Дефіцит фолієвої кислоти при вагітності суттєво підвищує ризик розвитку у плода вроджених вад, зокрема дефектів нервової трубки (наприклад, незарощення дужки хребця), гідроцефалії, аненцефалії, а також гіпотрофії і недоношеності. Для запобігання порушень розвитку нервової трубки у ембріона жінка повинна щодня отримувати з їжею Проте 800мкг (0,8мг) фолієвої кислоти як до, так і протягом всієї вагітності. Небезпека розвитку дефектів закриття нервової трубки полягає ще і в тому, що вона виникає на ранніх термінах вагітності (нервова трубка формується на 16-28 день після зачаття), коли майбутня мама ще навіть і не підозрює про те, що вона вагітна. Тому необхідно якомога раніше (за 1-3 місяці до моменту передбачуваної вагітності) провести профілактичні заходи. Якщо у жінки в минулому вже народжувалася дитина з таким дефектом або в роду були випадки подібних захворювань - дозування вітаміну необхідно збільшити до 4 мг на добу. Такі пороки розвитку, як заяча губа і вовча паща так само можуть бути наслідком дефіциту вітаміну B9 у вагітних.

Вітамін Е на ранніх термінах вагітності сприяє нормальному виробленню жіночих статевих гормонів.

При плануванні вагітності необхідно враховувати, що при лікуванні високими дозами вітаміну А (наприклад, лікарським препаратом "Аевіт") вагітність краще не планувати раніше, ніж через 6 місяців після закінчення прийому препарату, тому що ретинол накопичується в організмі. Також небажано застосовувати препарати вітаміну А в перші місяці вагітності. Це пов'язано з тим, що його прийом надає тератогенний вплив на плід (підвищує ризик виникнення вроджених вад і порушень). Поріг тератогенности ретинолу прийнятий в РФ - 2500 МО на добу.

З народженням малюка жіночий організм вимагає ще більше витрат енергії, ніж під час вагітності. Вашій дитині необхідно багато сил і енергії, щоб рости і розвиватися. А найкраща їжа для нього - материнське молоко, з яким він отримує всі найнеобхідніші речовини. І то, наскільки поживним воно буде, залежить тільки від Вас.

Рекомендовані норми вітамінів

Добова потреба у вітамінах дорослої людини і вагітної жінки:

Вітаміни для дорослих для вагітних Вітамін A (ретинол) до 2500 до 2500 МО Вітамін A (бета-каротин) *** *** МО Вітамін B1 (тіамін) 1,0 - 1,5 1,5 - 2,0 мг Вітамін B2 (рибофлавін) 1,1 - 3,0 1,5 - 2,0 мг Вітамін B3 (нікотинамід, ніацин) 18 - 20 15 - 20 мг Вітамін B5 (пантотенова кислота) 4 - 7 4 - 7 мг Вітамін B6 (піридоксин ) 1,5 - 2,2 2,5 мг Вітамін B9 (фолієва кислота) 0,2 - 0,4 0,8 - 1 мг Вітамін B12 (ціанокобаламін) 2,0 - 3,0 3,0 - 4,0 мкг Вітамін C (аскорбінова кислота) 50 - 60 70 - 100 мг Вітамін D (кальциферол ) 200 - 400 400 - 600 МО Вітамін E (токоферол) 7 - 10 10 - 15 МО Вітамін H (біотин) 30 - 100 30 - 100 мкг Вітамін K 45 - 80 65 мкг Мікроелементи для дорослих для вагітних Залізо 10 - 15 30 - 60 мг Йод 150: 175 - 200 мкг Кальцій 500 - 1000 1000 - 1200 мг Магній 270 - 400 320 - 355 мг Марганець 2,0 - 5,0 2,0 - 5,0 мг Мідь 1,5 - 3,0 1, 5 - 3,0 мг Молібден 75 - 250 75 - 250 мкг Селен 45 - 70 65 - 75 мкг Фосфор 800 - 1000 1200 мг Хром 50 - 200 50 - 200 мкг Цинк 10 - 15 15 - 20 мг

*** Бета-каротин є джерелом вітаміну А (провітамін) і перетворюється на вітамін А в печінці людини. Є нешкідливою формою вітаміну А в порівнянні з ретинолом (передозування якого небезпечна для людини). 3,33 МО активності вітаміну A у ретинолу відповідають 10 МО активності вітаміну A у бета-каротину.

Отже, що ж це за речовини і чим загрожує їх недолік або надлишок?

вітаміни

Вітамін А (ретинол; джерело вітаміну - бета-каротин)

Вітамін А, накопичуючись в печінці, витрачається для потреб матері і плоду. Він бере участь в метаболізмі ліпідів і грає важливу роль в активації клітинного імунітету. Він необхідний для розвитку плаценти, для росту м'яких тканин організму. Вітамін А бере участь в утворенні зорових пігментів, побудові кісток і зубів, захищає шкіру і слизові оболонки, впливає на стан шкіри, волосся і нігтів вагітної жінки. Помітна роль вітаміну А для відтворення еритроцитів крові як для матері, так і для плода. Для матері він також необхідний для запобігання післяпологових захворювань, він допомагає поліпшити самопочуття вагітної, нормалізувати сон, посилити скоротливу функцію міокарда. Вітамін А потрібно в підвищеній кількості в період вагітності та годування груддю. Його добова потреба не повинна перевищує 2500 МО, так як надлишок ретинолу підвищує ризик виникнення у плода дефектів розвитку нервової системи, нирок, серця, статевих органів і кінцівок. Ця форма вітаміну міститься в продуктах тваринного походження (особливо - в печінці) і деяких хлібних злаках. Ризик підвищується, якщо вагітна жінка щодня отримує з їжею понад 10 000 МО. Тому при лікуванні високими дозами вітаміну A (наприклад, "Аевіт", що містить 100 000 МО вітаміну А), вагітність краще планувати не раніше ніж через 6 місяців після закінчення прийому препарату.
Джерела вітаміну:
Ретинол міститься в продуктах тваринного походження (риб'ячий жир, жир молока, вершкове масло, вершки, сир, сир, яєчний жовток, жир печінки і жир інших органів - серця, мозку).
Як джерело нешкідливої форми вітаміну А лікарі рекомендують овочі і фрукти, що містять бета-каротин, потрібний плоду і не викликає порушень в його розвитку. Бета-каротин міститься в жовто-червоних, зелених овочах і фруктах (горобина, абрикоси, шипшина, чорна смородина, обліпиха, жовтий гарбуз, кавун, червоний перець, шпинат, капуста, бадилля селери, петрушка, кріп, крес-салат, морква, щавель, зелена цибуля, зелений перець, кропива, кульбаба, конюшина).

Вітамін В1 (тіамін)
Він грає ключову роль в метаболічному циклі вироблення енергії, бере участь в засвоєнні вуглеводів, необхідний для нормального функціонування нервової та серцево-судинної систем. Сприяє запобіганню токсикозу, локальні порушення кровопостачання, гіпотонію і покращує апетит. Дефіцит вітаміну викликає серйозні порушення в роботі нервової системи.

Джерела вітаміну: переважно продукти рослинного походження - злаки, крупи (овес, гречка, пшоно), борошно грубого помелу (при тонкому помелі найбільш багата на вітамін В1 частина зерна віддаляються з висівками, тому у вищих сортах борошна і хліба вміст вітаміну В1 різко знижене). Особливо багато вітаміну в паростках зерна, у висівках, в бобових. Міститься також у фундуку, волоських горіхах, мигдалі, абрикосах, шипшині, червоному буряку, моркви, редьки, цибулі, крес-салаті, капусті, шпинаті, картоплі.

Вітамін В2 (рибофлавін)
Бере участь в обміні заліза і сприятливо впливає на функцію печінки, бере участь у багатьох процесах обміну речовин і є одним з основних вітамінів росту. Бере участь в утворенні коферментів і покращує тканинне дихання. Велика його роль в синтезі антитіл. Вітамін В2 має велике значення при формуванні кісткового скелета, м'язів, нервової системи. Дефіцит викликає ураження очей, шкіри, затримку росту плода.

Джерела вітаміну: багато вітаміну в зернобобових, шпинаті, шипшині, абрикосах, листових овочах, бадиллі овочів, капусті, помідорах.

Вітамін B3 (Вітамін PP, нікотинова кислота, нікотинамід, ніацин)
Бере участь в окисних процесах, метаболізмі білків, жирів і вуглеводів, у здійсненні контролю за вмістом холестерину, нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту. Покращує циркуляцію крові і сніжет підвищений артеріальний тиск, посилює кровотік в капілярах. Підсилює секрецію шлункового соку, стимулює діяльність печінки. Впливає на роботу м'язів, сполучної такни і діяльність серцево-судинної системи.

Джерела вітаміну: основними джерелами вітаміну служать м'ясо, печінка, нирки, яйця, молоко. Міститься вітамін також в хлібних виробах з борошна грубого помелу, в крупах (особливо гречаної), бобових, присутній в грибах.

Вітамін В5 (пантотенова кислота, пантотенат кальцію)
Пантотенова кислота впливає на загальний обмін речовин і перетравлення, входить до складу ферментів, що мають важливе значення в обміні ліпідів і амінокислот. Надає нормалізуючий вплив на нервову систему (високий життєвий тонус, хороша концентрація уваги, захист від стресів), на функції надниркових залоз і щитовидної залози. Застосовується для профілактики запальних процесів, захворювань шкіри і волосся. Сприяє зменшенню запасів жиру в організмі.

Джерела вітаміну: особливо багаті вітаміном печінка, нирки, м'ясо, риба, яйця. Багато пантотенової кислоти міститься в бобових (квасолі, горосі, бобах), в грибах (печерицях, білих), у свіжих овочах (червоному буряку, спаржі, цвітній капусті). Присутній в кисломолочних і молочних продуктах.

Вітамін В6 (піридоксин)
Бере участь в азотистом і амінокислотному обміні, в процесі кровотворення, регулює процеси гальмування в нервовій системі мами (зменшення дратівливості, агресивності). Потреба у вітаміні В6 під час вагітності зростає в два рази. Для плода вітамін В6 забезпечує правильний розвиток мозку і нервової системи. Вітамін зменшує прояв токсикозів першої половини вагітності. Типовими, клінічно доведеними показаннями для застосування вітаміну В6 є неприборкана блювота і необхідність стимулювання органів кровотворення. Вітамін В6 запобігає порушення кровопостачання і гіпотонію. Дефіцит вітаміну в організмі викликає порушення в роботі нервової системи, анемію, хвороби шлунково-кишкового тракту.

Джерела вітаміну: особливо багато вітаміну міститься в зернових паростках, у волоських горіхах і фундуку, в шпинаті, картоплі, цвітній капусті, моркві, салаті, кочанной капусті, помідорах, полуниці, черешні, апельсинах і лимонах. Міститься також в м'ясних продуктах, рибі, яіцах, крупах і бобових.

Вітамін B9 (фолієва кислота)
Систематичний прийом фолієвої кислоти попереджає розвиток у плода дефектів закриття нервової трубки. Головна небезпека розвитку цих дефектів полягає ще і в тому, що вона виникає на ранніх термінах вагітності (нервова трубка формується на 16-28 день після зачаття), коли майбутня мама ще не знає про те, що вона вагітна. Необхідний для процесу ембріогенезу і нормального утворення клітин крові, включаючи процеси дозрівання мегалобластов і утворення нормобластів. Нестача вітаміну гальмує перехід мегалобластической фази кровотворення в нормобластическую. Бере участь в процесах обміну речовин (особливо білковому), тому дуже важливий для росту і розвитку майбутньої дитини, особливо на ранніх термінах вагітності. Позитивно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту. Дефіцит вітаміну призводить до розвитку однієї з форм анемії, шлунково-кишкових розладів у матері, порокам розвитку і порушень психічного розвитку майбутньої дитини.

Джерела вітаміну: основним джерелом у харчуванні є зернові, борошно грубого помелу, багато його в овочах (зелені петрушки, шпинаті, салаті, цибулі, ранній капусті, зеленому горошку), у свіжих грибах, харчових дріжджах, присутній в сирі, сирах, рибі, м'ясі.

Вітамін В12 (ціанокобаламін)
Є найбільш дієвим з усіх вітамінів. Впливає на синтез нуклеїнових кислот, необхідний для підтримки кровотворення і стимуляції росту плода. Сприятливо впливає на функцію печінки, нервову систему. Нестача вітаміну в організмі викликає анемію, ураження нервової системи (дратівливість, стомлюваність), органів травлення.

Джерела вітаміну: ні тварини, ні рослини не здатні синтезувати вітамін В12. Це єдиний вітамін, що синтезується майже виключно мікроорганізмами: бактеріями, актиноміцетами і синьо-зеленими водоростями. Цей вітамін виробляється мікроорганізмами в травному тракті будь-якої тварини, включаючи людину, як продукт діяльності мікрофлори.

Вітамін С (аскорбінова кислота)
Має антиоксидантні властивості. Він не тільки згубно діє на бактерії, але і надає нейтралізує вплив на токсини, підвищує стійкість організму до інфекції, підсилює фагоцитоз і, крім того, сприяє зниженню запальної реакції. Вітамін С зміцнює сполучну тканину, в тому числі стінки кровоносних судин, прискорює загоєння ушкоджень, які можливі під час пологів, підвищує працездатність. Вітамін С покращує засвоєння заліза в травному тракті. Вагітним рекомендується збільшити денну дозу до 70-100 мг, а в період годування грудьми до 100 мг. Особливо вітамін С необхідний в останній триместр вагітності. Дефіцит вітаміну в організмі матері призводить до зниження захисних сил організму, анемії, підвищенні проникності судин, що веде до крововиливів в шкіру, суглоби, кровоточивості ясен, а також до передчасного переривання вагітності.

Джерела вітаміну: міститься в свіжих рослинах (шипшині, кизил, чорній смородині, горобині, обліписі, цитрусових плодах, червоному перці, хроні, петрушці, зеленій цибулі, кропі, крес-салаті, червонокачанної капусти, картоплі, брукви, капусті, в овочевому бадиллі ), і в лікарських рослинах (кропиві, будре, любисток, в лісових плодах).

Вітамін D (кальциферол - холекальциферол D3 і ергокальциферол D2)
Вітамін D сприяє утворенню кісток і зубів, оптимальному функціонуванню серцево-судинної системи і загальному розвитку майбутньої дитини. Особлива роль відводиться вітаміну D в підтримці балансу кальцію і фосфору в організмі матері. Вітамін D особливо необхідний в останні три місяці вагітності в якості пренатальної профілактики рахіту.

Джерела вітаміну: в рослинних продуктах вітаміну D практично немає. Найбільше вітаміну міститься в деяких рибних продуктах: рибний жир, печінка тріски, оселедець атлантичний, макрель, лосось, сардини в маслі. У яйцях його зміст становить 2,2 мкг%, в молоці - 0,05 мкг%, у вершковому маслі - 1,3 мкг%, він присутній в грибах, кропиві, деревій, шпинаті. Утворенню вітаміну D сприяють ультрафіолетові промені. Овочі, вирощені в парниках, містять менше вітаміну D, ніж овочі, вирощені в городі, так як скла парникових рам не пропускають цих променів.

Вітамін Е (токоферол)
Потужний антиоксидант, підвищує доставку клітинам живильних речовин і кисню, стабілізує клітинні мембрани і має протизапальну дію. Бере участь в синтезі гормонів вагітності і лактації, в обмінних процесах в організмe матері і плоду, сприяє попередженню мимовільних викиднів і передчасних пологів. Вітамін Е запобігає патологічну згортання крові і сприятливо впливає на периферичний кровообіг, в тому числі і в м'язі серця, стимулює утворення нових капілярів. Вітамін Е стимулює м'язову діяльність і функції статевих залоз. Його дефіцит призводить до м'язової слабкості, пошкодження еритроцитів, гемолітичної анемії, появі геморагій. Вітамін Е дуже важливий для забезпечення нормального росту плода. Нестача вітаміну Е в ранні терміни вагітності може стати причиною викидня.

Джерела вітаміну: токофероли містяться в основному в рослинних продуктах. Найбільш багаті ними нерафіновані олії: соєве, бавовняне, соняшникова, арахісова, кукурудзяна, обліпихова. Найбільше витаминоактивного токоферолу в соняшниковій олії. Вітамін Е міститься практично у всіх продуктах, але особливо його багато в зернових і бобових паростках (проростки пшениці та жита, гороху), в овочах - спаржевої капусті, помідорах, салаті, горосі, шпинаті, бадиллі петрушки, насінні шипшини. Деякі кількості містяться в м'ясі, жирі, яйцях, молоці, яловичої печінки.

Вітамін Н (біотін)
Біотин необхідний для нормального функціонування шкіри, входить до складу ферментів, що регулюють обмін амінокислот і жирних кіслот.Прі недостатності вітаміну Н виникає дерматит рук, ніг і щік, порушуються функції нервової системи.

Джерело вітаміну: біотин багаті печінка, нирки. Міститься в дріжджах і овочах (червоному буряку, капусті, шпинаті), в бобових (гороху, сої, бобах, квасолі), в грибах (печерицях, білих), менше його в яйцях, молоці, фруктах. Присутній в листі чорниці і лісової суниці.

вітамін K
Бере участь в процесах згортання крові (це дуже важливо під час пологів). Допомагає організму виробляти як мінімум чотири білкові складові, що беруть участь в згортанні крові, тому його призначають перед хірургічними операціями. Необхідний новонародженим, оскільки їх травний тракт не містить потрібних для вироблення вітаміну K бактерій, і рівень протромбіну, основного протеїну, що бере участь в згортанні крові, невисокий.

Джерело вітаміну: широко поширений в рослинному світі. Особливо багаті ним зелене листя люцерни, шпинату, каштана, кропиви, деревію. Багато вітаміну в шипшині, білоголової, кольоровий і червонокачанної капусти, моркви, помідорах, полуниці. суниці.

Мінеральні речовини

Залізо (хімічний символ: Fe)
Серед мікроелементів залізо має пріоритетне значення, оскільки захищає жінку від анемії. Головна його роль - утворення гемоглобіну в еритроцитах і міоглобіну м'язів. Воно активно витрачається при виробленні червоних кров'яних тілець, що постачають плід киснем. Навіть при збалансованій дієті потреба в дотації заліза залишається. Лікар в цьому випадку повинен орієнтуватися на результати досліджень крові вагітної жінки. Рекомендована щоденна доза для вагітних жінок - 60 мг, особливо в період другого і третього триместрів. Якщо у вагітної жінки анемія, то слід приймати препарати заліза протягом всієї вагітності. Анемія може супроводжуватися побічними ефектами, такими як передчасні пологи, низька маса тіла новонародженого. У момент народження здорова дитина повинна містити до 75 мг елементарного заліза на кілограм ваги, 75% представлено у вигляді гемоглобіну, 15% депоновано і 10% зв'язано з білками. Перекручення апетиту, що відзначається при вагітності, пов'язано саме з дефіцитом заліза в організмі. Прийом препаратів заліза іноді може викликати запори. Деякі залізовмісні медикаменти випускаються в комплексі з легкими проносними засобами.

Джерела вітаміну: особливо багато заліза в печінці, нирках, бобових, овочах, в суниці, черешні, абрикосах, виноградне вино, айві, шпинаті, курчаволістной капусті, салаті, цибулі порее, кольрабі, томатах, селері, крес-салаті і таких лікарських рослинах , як кропива, безсмертник, зайцегуб, лобелія, синюха, сухоцвіт.

Йод (хімічний символ: I)
Необхідний для функціонування щитовидної залози, значення якого під час вагітності особливо зростає. На самих ранніх термінах гормони щитовидної залози сприяють збереженню вагітності. Якщо в організм вагітної жінки надходить недостатня кількість йоду, то це призводить до змін, що сприяє розростанню щитовидної залози як у дитини, так і у матері. Щитовидна залоза майбутньої дитини закладається на 4-5 тижні вагітності, ось чому так важливо раннє введення вітаміну в організм вагітної жінки.

Джерело вітаміну: вміст йоду в звичайних харчових продуктах невелика - 4-15 мкг%. Однак в морській рибі міститься близько 70 мкг%, в печінці тріски - до 800 мкг%, в морській капусті залежно від виду і терміну збору - 50-70000 мкг%. Але слід враховувати, що при тривалому зберіганні і тепловій обробці їжі значна частина йоду (20-60%) втрачається. Вміст йоду в наземних рослинах і тваринних продуктах сильно залежить від його кількості в грунті. Тому для попередження зобної хвороби в кухонну сіль додають невелику кількість йодиду калію (25 мг на 1 кг солі). Термін зберігання такої солі не більше 6 місяців, так як при зберіганні йод випаровується.

Кальцій (хімічний символ: Ca)
Зростаючому плоду в надмірній кількості потрібен кальцій, як для зростання кісток і зубів, так і для формування нервової системи, серця і м'язів. Важко переоцінити роль кальцію в регуляції ритму серця і процесу згортання крові. Кальцій необхідний для розвитку всіх тканин дитини, включаючи нервові клітини, внутрішні органи, скелет, тканини очей, вух, шкіри, волосся і нігтів. Підраховано, що 13 мг кальцію в годину і 300 мг в день проходить через плаценту плода, при народженні він повинен накопичити до 25.000 мг кальцію. Дефіцит кальцію може привести до затримки росту плода. Недолік в організмі кальцію також сприяє розвитку токсикозів і нейровегетативних порушень. Кальцій необхідний для повноцінної роботи нирок, активно впливає на рівень холестерину крові. Кальцій усуває дискомфорт вагітної: м'язові болі, серцебиття. Кальцій сприяє профілактиці остеопорозу і карієсу у майбутньої мами.

Джерела вітаміну: багато кальцію в молоці і молочних продуктах, деяких овочах (капусті, часнику, селері, петрушці), фруктах і ягідних культурах (агрус, смородині, полуниці, черешні). Деякі продукти (злакові, щавель, шпинат) уповільнюють всмоктування харчового кальцію. Ці продукти містять фітинову або щавлеву кислоти, які в результаті взаємодії з кальцієм утворюють нерозчинні солі - фітати і оксалати, і всмоктування кальцію викликає труднощі. Тому необхідно враховувати поєднання (сумісність) харчових продуктів.

Магній (хімічний символ: Mg)
Бере участь у формуванні кісток, регуляції роботи нервової тканини, обміні вуглеводів і енергетичному обміні. Магній покращує кровопостачання серцевого м'яза. У деяких важливих процесах магній виступає як антагоніст кальцію, надлишок магнію знижує засвоюваність кальцію. Оптимальне співвідношення кальцію і магнію становить 10: 7, це співвідношення підтримується звичайним набором харчових продуктів. При нестачі магнію підвищується дратівливість.

Джерело вітаміну: майже половина добової норми магнію забезпечується злаковими і круп'яними виробами. Магнію багато в бобових, в горіхах, листових овочах, ожині, малині, полуниці.

Марганець (хімічний символ: Mn)
Впливає на розвиток скелета, бере участь в реакціях імунітету, в кровотворенні, тканинному диханні. Недостатнє надходження марганцю в дитячий організм може призвести до затримки росту і розвитку скелета, виснаження.

Джерело вітаміну: хліб, злаки, крупи, овочі.

Мідь (хімічний символ: Cu)
Сприяє анаболічним процесам в організмі, бере участь у функціонуванні деяких ферментів (цитохромоксидази, тирозинази та інших), синтезі пігментів шкіри, волосся і очей, гемоглобіну, впливає на функції залоз внутрішньої секреції.

Джерело вітаміну: міститься в злаках, крупах, хлібних виробах, в листі чаю, в картоплі, фруктах, горіхах, грибах, в бобових і сої.

Молібден (хімічний символ: Mo)
Активує ряд ферментів. Є частковим аналогом міді в біологічних системах.

Джерело вітаміну: міститься в крупах, злаках, бобових.

Селен (хімічний символ: Se)
Як антиоксидант, селен захищає клітини і тканини від загрози ураження їх вільними радикалами. Через свого антиоксидантного ефекту, що доповнює подібний же ефект вітаміну Е, обидва вітаміни, як вважається, взаємодіють, підсилюючи один іншого. Селен також підтримує функціонування імунної системи.

Джерела вітаміну: цільні злаки, спаржа, часник, яйця і гриби - найбільш поширені джерела селену, так само як і пісне м'ясо і морепродукти. Для підтримки здоров'я потрібно зовсім небагато селену, і більшість людей отримують необхідну його кількість з їжею.

Фосфор (хімічний символ: P)
Найважливіший елемент, що входить до складу білків, нуклеїнових кислот, кісткової тканини. З'єднання фосфору беруть участь в обміні енергії (аденозинтрифосфорная кислота і креатинфосфат є акумуляторами енергії), з їх перетвореннями пов'язані м'язова і розумова діяльність, життєзабезпечення організму. Фосфор впливає на діяльність серця і нирок.

Джерела вітаміну: відносно багато фосфору знаходиться в рибі, хлібі, м'ясі, молоці і сирі. Ще більше фосфору знаходиться в квасолі, горосі, вівсяній, перлової і ячної крупах, а також в ягідних культурах, горіхах, петрушці, капусті, моркві, часнику, шпинаті.

Цинк (хімічний символ: Zn)
Цинк необхідний для нормального розвитку тканин і кісткового скелета плода. Він регулює апетит матері, переварювання їжі, бере участь в синтезі білків плода і є необхідною ланкою в синтезі колагену і еластину. Цей мікроелемент бере участь в транспорті вітаміну А, відіграє помітну роль в синтезі гормонів (інсуліну), білків і нуклеїнових кислот. Дефіцит цинку призводить до зниження апетиту, уповільнення росту, відставання в статевому розвитку, зниженні імунної функції. Раннє введення цинку в дієту вагітної жінки життєво необхідно для запобігання внутрішньоутробних аномалій, таких як гідроцефалія, пороки серця і розщеплення неба. Помічено, що достатня кількість цинку запобігає появі розтяжок після вагітності. Разом з кальцієм неоціненна його роль в зміцненні кісткового скелета дитини. Його нестача призводить до переношування вагітності. Останні дані свідчать про його прямому впливі на нервову систему плода.

Джерела вітаміну: міститься в печінці, м'ясі, жовтках курячих яєць, сирі, бобових, овочах.

Хром (хімічний символ: Cr)
Найважливіша біологічна роль мікроелемента хрому складається в регуляції вуглеводного обміну та рівня глюкози в крові. Рівень хрому знижується у жінки під час вагітності, і після народження дитини. Цим дефіцитом хрому можна пояснити діабет вагітних, хоча ця причина чи єдина. Дефіцит хрому в організмі, крім підвищення рівня глюкози в крові, призводить до підвищення тригліцеридів і холестерину в плазмі крові і в кінцевому підсумку до атеросклерозу. Високий дефіцит цього мікроелемента може стати причиною діабетоподобного стану. Дефіцит хрому в організмі призводить до захворювань серцево-судинної і ендокринної систем, енцефалопатії та гіперглікемії.

Джерело вітаміну: морква, кропива дводомна, цибулю переможний (черемша), кукурудза, петрушка кучерява при повсякденному вживанні можуть задовольнити добову потребу людини в цьому елементі.

Таким чином, прийом вітамінних комплексів до настання вагітності, в період вагітності і після пологів дозволяє уникнути багатьох ускладнень.

Про різних вітамінних комплексах

На даний момент існує безліч різних вітамінних препаратів. Найголовніше при виборі і прийом вітамінних комплексів пам'ятати, що підвищені дози деяких вітамінів, що входять до складу, можуть негативно позначитися на Ваше здоров'я і здоров'я малюка. Тому підбирати препарат індивідуально в кожному випадку для жінки повинен лікар - акушер-гінеколог. Крім акушера-гінеколога про різних додаткових вітамінних препаратах так само повинні пам'ятати і стоматологи, тому що будь-яка вагітність несприятливо відбивається на стані зубів (особливо при поганому їхньому фінансовому стані до початку вагітності), і мамологи в разі звернення жінки з приводу маститу або інших скарг щодо грудних залоз в період лактації.

Вітамінні комплекси для вагітних і годуючих жінок, які сьогодні продають в аптеках, повністю задовольняють потребам жіночого організму у всіх необхідних вітамінів і мінералів на етапі зачаття, в період вагітності і грудного вигодовування.

Порівняльна характеристика вітамінних комплексів для вагітних і годуючих жінок:

Вітаміни норма 1 2 3 4 Вітамін A (ретинол) до 2500 1500 2500 3000 3600 МО Вітамін A (бета-каротин) *** 1500 2500 - - МО Вітамін B1 (тіамін) 1,5 - 2,0 3 3 1,5 1,6 мг Вітамін B2 (рибофлавін) 1,5 - 2,0 3,4 3,4 2,5 1,8 мг Вітамін B3 (нікотинамід, ніацин) 15 - 20 20 20 15 19 мг Вітамін B5 (пантотенова кислота) 4 - 7 10 10 10 10 мг Вітамін B6 (піридоксин) 2,5 10 10 5 2,6 мг Вітамін B9 (фолієва кислота) 0,8 - 1 + 1 0,8 0,75 0,8 мг Вітамін B12 (ціанокобаламін) 3,0 - 4,0 12 12 5 4 mг Вітамін C (аскорбінова кислота) 70 - 100 100 120 75 100 мг Вітамін D ( кальциферол) 400 - 600 250 400 200 500 МО Вітамін E (токоферол) 10 - 15 30 30 10 15 МО Вітамін H (біотин) 30 - 100 30 30 - 200 мкг Вітамін K 65 - - - - мкг Мікроелементи норма 1 2 3 4 Залізо 30 - 60 60 60 30 60 мг Йод 175 - 200 150 150 - - мкг Кальцій 1000 - 1200 250 200 250 125 мг Магній 320 - 355 50 25 - 100 мг Марганець 2,0 - 5,0 5 5 - 1 мг Мідь 1,5 - 3,0 2 + 2 - 1 мг Молібден 75 - 250 25 25 - - мкг Селен 65 - 75 25 20 - - мкг Фосфор 1200 - - 125 мг Хром 50 - 200 25 25 - - мкг Цинк 15 - 20 25 25 - 7,5 мг

*** Бета-каротин є джерелом вітаміну А (провітамін) і перетворюється на вітамін А в печінці людини. Є нешкідливою формою вітаміну А в порівнянні з ретинолом (передозування якого небезпечна для людини). 3,33 МО активності вітаміну A у ретинолу відповідають 10 МО активності вітаміну A у бета-каротину.

Позначення в таблиці:

1 - Матерна (Materna)
2 - Вітрум Пренатал Форте (Vitrum Prenatal Forte)
3 - Прегнавит (Pregnavit)
4 - Ельовіт Пронаталь (Elevit Pronatal)

І НА ЗАВЕРШЕННЯ

Призначати і правильно підбирати вітамінні препарати повинен тільки лікар. Самолікування може призвести до небажаних наслідків.

У разі погіршення самопочуття (пов'язаного з прийомом вітамінних препаратів) необхідно обов'язково проконсультуватися з лікарем. Можливо лікар запропонує скорегувати дозування препарату або поміняти його на інший. Неправильно підібрані препарати (включаючи індивідуальну непереносимість деяких компонентів) можуть викликати нудоту і посилювати ранній токсикоз при вагітності. Прийом вітамінів на голодний шлунок так само може привести до погіршення самопочуття, тому краще приймати їх тільки після їжі.

Вирішуючи питання "пити чи не пити" вітамінні препарати, жінці важливо пам'ятати, що чисто фінансові міркування повинні тут грати саму останню роль. Вагітність - це не та подія, на якому можна економити.

Отже, що ж це за речовини і чим загрожує їх недолік або надлишок?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация