Витівка зі створенням військової поліції виявилася провальною

Навесні широкого розголосу набув скандальний випадок в Омську, де офіцер військової поліції ображав підлеглих, використовуючи матюки. Тільки завдяки відеозапису цієї події, опублікованій на YouTube, багато дізналися, що в Російській армії, виявляється, існує така структура, як військова поліція. Хоча кілька років тому, коли вона тільки формувалася, про неї говорили як про панацею від усіх проблем в армії, покликаної стати головним інструментом для боротьби з дідівщиною.

На жаль, військова поліція досі себе нічим не проявила. «Наша Версія» розбиралася, чому система, яка ефективно працює в 40 арміях світу, виявилася неефективною в Росії.

Статут військової поліції Збройних сил Росії був затверджений в кінці березня 2015 року. Таким чином де-юре було завершено створення нової правоохоронної та контрольної структури Міноборони. Чим вона займається? Зрідка з'являються повідомлення, що військові поліцейські взяли участь в охороні різних заходів бойової підготовки або урочистих церемоній. На сьогодні це практично вичерпний перелік досягнень військових поліцейських. Очевидно, що російська військова поліція фактично не приступила до повноцінної діяльності і виконує виключно представницькі функції.

Про створення військової поліції мріяли ще в Радянському Союзі

При цьому вся велика міжнародна практика доводить: військова поліція є досить ефективним інструментом для підтримки законності і правопорядку в армійських лавах. В даний час підрозділи військової поліції діють більш ніж в 40 арміях світу. Недарма, аналізуючи зарубіжний досвід, про створення військової поліції в Радянській армії вперше задумалися ще в 1989 році. Спочатку в якості експерименту планувалося створити поліцейські підрозділи в двох військових округах і на Північному флоті. Однак незабаром країни не стало і затія забулася. Знову до ідеї створення військової поліції повернулися в 2006 році. Приводом для цього послужив прогримів на всю країну випадок в Челябінському танковому училищі, де товариші по службі жорстоко скалічили рядового Андрія Сичова. Але з різних причин ці плани довго не були реалізовані. Спочатку затримка сталася через відсутність правової бази, прийняття якої відкладалося протягом п'яти років. Передбачалося, що положення про військової поліції буде включено в закон «Про поліцію» в 2011 році, проте цього не сталося. У березні 2012 року було урочисто оголошено про створення в Москві 130-ї бригади військової поліції. На її озброєння повинна була надійти найсучасніша техніка: бронеавтомобілі «Тигр» і італійський Iveco LMV і БТР-80. Подібні бригади планували створити в кожному військовому окрузі.

Такий кадровий потенціал закладався не випадково - з самого початку військова поліція розглядалася як потужна структура, завдання якої не обмежувалися б тільки підтриманням порядку в казармах. Військовим поліцейським збиралися надати монопольне право на проведення дізнання в частинах і можливість вести оперативно-розшукову роботу, що означало створення власного агентурного апарату, а також право розглядати скарги і заяви військовослужбовців. Також планувалося, що під час війни поліцейські зможуть самостійно проводити контртерористичні і антидиверсійній операції. Тобто військова поліція сама по собі ставала окремим силовим відомством, що з'єднує в собі одночасно функції армії і таємної поліції. Природно, таке могло насторожити багатьох.

Військові поліцейські стали жертвою міжвідомчої боротьби

По темі

По темі

1804

Президент США Дональд Трамп відправив військових на південні кордони країни, щоб не дати мігрантам з Гондурасу і Гватемали проникнути в США. Він також пригрозив урізати фінансову допомогу Латинській Америці через нашестя нелегалів.

У Головній військовій прокуратурі та Головному військовому слідчому управлінні Слідчого комітету раптом з'явилися побоювання, що нова структура, афільована з Міноборони, почне працювати виключно в інтересах військового командування. Інші силовики порахували, що наділена великими повноваженнями військова поліція в підпорядкуванні Міноборони дасть міністру оборони і начальнику Генштабу серйозні важелі впливу. В результаті інші силовики різними способами затягували узгодження проекту, чому практично на чотири роки військова поліція зависла в положенні повної невизначеності. Свою роль зіграли і правозахисники, які заявили, що в створенні ще однієї силової структури немає ніякої необхідності. В результаті 130-я бригада була розформована, а рішення про створення інших поліцейських частин були анульовані.

Зрештою змінив Анатолія Сердюкова Сергій Шойгу відкликав на доопрацювання направлений його попередником на узгодження в уряд і адміністрацію президента проект закону про військової поліції. Незабаром документ був кардинально відредагований, чому військова поліція отримала вельми обмежені повноваження. Завдання військових поліцейських звелися до двох вкрай скромним пунктам - організації патрулів в містах та гарнізонах, а також проведення попереднього дізнання по злочинах середньої і малої тяжкості.

Зараз військовою поліцією безпосередньо керує міністр оборони. Курирує військових поліцейських профільний главк Міноборони, у якого в підпорядкуванні 4 регіональних управління військової поліції, по одному в кожному військовому окрузі, 142 армійські і флотські військові комендатури, 39 гауптвахт, 2 дисциплінарних батальйону, а також підрозділи військової автоінспекції. Чисельність військової поліції становить 6,5 тис. Осіб, і збільшення штату не планується. Хоча в багатьох арміях світу військові поліцейські складають від 2 до 5% від загальної чисельності збройних сил, тобто в російську військову поліцію для успішного виконання нею своїх завдань повинні набирати від 20 до 50 тис. Військовослужбовців. Очевидно, що при такій малій чисельності військова поліція перетворюється на фікцію, а гарнізони, особливо віддалені, неможливо забезпечити навіть звичайними патрулями. Вести ж мова про те, щоб з такими штатами військова поліція могла боротися з дідівщиною або підтримувати правопорядок в гарнізоні, просто смішно.

Зараз в Головному управлінні військової поліції заявляють, що армійські правоохоронці взяли на себе деякі функції, які раніше лежали на командирів частин. Зокрема, проводять дізнання по скоєного солдатом або офіцером злочину. Однак, як відзначають експерти, військову поліцію як учасника військового дізнання ніхто всерйоз не сприймає. Якщо злочин не надто серйозне, то їм як і раніше займаються самі командири частин. Якщо ж трапляється щось дійсно важливе, то приїжджає військова прокуратура.

У зв'язку з цим аналітики кажуть, що військова поліція в російському варіанті виявилася більше схожа на імітацію, отримавши бюрократичну форму розвитку. Тобто замість створення повноцінного військово-поліцейського корпусу стався лише процес легкої модернізації військової комендатури і не більше того. Придумали нову структуру, дали їй звучну назву, трохи прикрасили військові комендатури і провели їх перетворення на папері. При цьому нічого суттєво не змінилося, зате все відзвітували про виконану роботу і освоїли бюджет.

Анатолій Циганок, керівник центру військового прогнозування Інституту політичного і військового аналізу:

- Головний позитивний момент від створення військової поліції - повернення гауптвахт, завдяки чому у командирів з'явився інструмент для зміцнення військової дисципліни. Сама ж поліція виконує практично ті ж функції, що раніше військова комендатура, кардинальних відмінностей у двох структур немає. Можливо, потрібно передати військову поліцію від Міноборони Мін'юсту, оскільки функції цієї структури до нього ближче. Допускаю, що зараз йде своєрідна апробація системи військової поліції. Після того як недоліки будуть виявлені, можливо, тоді будуть прийняті нові рішення, через два-три роки напевно військову поліцію чекають нові зміни.

Чим вона займається?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация