Вітрильні лінійні кораблі, фрегати, корвети і бриги

5 (100%) 1 голос [ів]

У вітрильному флоті (кінець XVII У вітрильному флоті (кінець XVII? Cередина XIX ст.) Найбільш великим бойовим кораблем став лінійний корабель? трищоглове судно з сильним артилерійським озброєнням (від 60 до 130 гармат).

Залежно від водотоннажності, размерений і, в першу чергу, від числа гармат, відповідно до "Табеля про ранги кораблів" (XVII ст.) Кораблі поділялися на шість рангів. До середини XIX століття водотоннажність лінійних кораблів досягало 5000 т, озброєння? 130 гармат, екіпаж? 800 чоловік.

Тенденції розвитку військових кораблів від галиона до лінійного ілюструє англійський військовий корабель споруди 1637 року "Соверен оф зе Сиз" ( "Владика морів")? рис 9.1. Його водотоннажність 1530 т, найбільша довжина 71 м, ширина 14,2 м, глибина трюму 5,9 м, найбільша осадка 6,75 м. Подальше дроблення (в порівнянні з галеон) аж до четвертого ярусу отримала загальна парусність. Вперше в історії суднобудування артилерійські знаряддя на ньому розміщувалися на трьох палубах.
Цей корабель вважається першим вітрильним лінійним кораблем в історії суднобудування. На трьох суцільних батарейних палубах і займала четвертий ярус батареї на шканцах було встановлено
126 знарядь, з них 20 тяжких 60-фунтового калібру, вісім? 38-фунтового. Екіпаж? 800 чоловік. Корабель був прикрашений численними скульптурами і різьбою по дереву в стилі бароко. Вартість корабля була грандіозною: за неї можна було побудувати десять звичайних 40-гарматних кораблів. У провину англійському королю Карлу I, за наказом якого був побудований цей корабель, ставилося невиправдане марнотратство при фінансуванні будівництва військово-морського флоту. Політичні пристрасті тих років призвели до того, що король був страчений (в 1649 році) за наказом Олівера Кромвеля. Корабель же прожив довге життя? три рази перебудовувався і був на плаву
60 років. Брав неодноразово участь у морських боях, але загинув не в морський баталії, а згорів на стоянці в Чатеме (під Лондоном) від вогню перекинулася свічки.

До першої третини XVII століття відноситься входження Франції до складу великих морських держав. Це пов'язано з ім'ям герцога Рішельє, з ініціативи якого почалася реконструкція морських портів Франції, були куплені у Голландії кілька вітрильників, які стали першими великими бойовими кораблями військово-морського флоту. У 1636 році був спущений перший лінійний корабель власної будівлі "Ле
Корона "(Корона) (водотоннажність? 2100 т, довжина по ватерлінії? 50,7 м, висота борту? 10,5 м, рот-щогла від кіля до клотика? 57,6 м, озброєння? 72 гармати на трьох палубах, екіпаж ? 604 людини). Корабель будував Шарль Морьє.

Прикладом досконалого для того часу лінійного корабля 1-го рангу може служити французький тридековий 120-гарматний Солей Ройял ( Король-сонце), побудований в 1690 році (рис Прикладом досконалого для того часу лінійного корабля 1-го рангу може служити французький тридековий 120-гарматний "Солей Ройял" ( "Король-сонце"), побудований в 1690 році (рис. 9.2). Його розмірено були близькі до табелю про ранги і становили: довжина? 55 м, ширина? 15,5 м, поглиблення трюму? 6,7 м; екіпаж? 875 чоловік. "Солей Ройял" протягом тривалого періоду по своїх ходових якостях, вогневої потужності, декору вважався найкращим серед лінійних кораблів провідних морських держав світу. Іншим відомим лінійним кораблем 1-го рангу був іспанський "Сантісіма Тринідад" (рис. 9.3), побудований в 1769 році на іспанській військово-морської верфі в Гавані (Куба). Корпус і палуба виготовлені з кубинського червоного дерева, щогли і реї? з мексиканської сосни. Товщина бортів? 0,6 м. Вперше судно такого класу мало чотири гарматні палуби, на яких було встановлено 144 знаряддя, 30 з них калібру 32 фунта розташовувалися на нижній палубі. Дальність стрільби цих знарядь? 1,5 милі. На другій палубі були встановлені два 18-фунтових і двадцять шість 8-фунтових гармат і мортир. Решта знаряддя займали третю і четверту палуби. Незважаючи на численні попадання в цей лінійний корабель з боку англійських кораблів в Трафальгарській битві в 1805 році, він
ні потоплений. Під час битви на кораблі перебували 1200 моряків і солдатів морської піхоти.

Який брав участь в Трафальгарській битві англійський лінійний корабель Вікторі зберігся до наших днів (рис Який брав участь в Трафальгарській битві англійський лінійний корабель "Вікторі" зберігся до наших днів (рис. 9.4). Він став кораблем-пам'ятником і з 1922 року стоїть в Портсмутському сухому доці в честь перемоги англійського флоту над об'єднаними військово-морськими силами Іспанії та Франції. Місце на палубі, де впав смертельно поранений адмірал Нельсон, відзначено меморіальною пластиною. Лінійний корабель був побудований корабельними майстрами Д. Локом і Е. Алланом ще в 1765 році в чатах поблизу Лондона. Мав три палуби і три щогли. Для побудови "Вікторі" було витрачено 2,5 тис. Дерев, головним чином дуба. Кіль складений з кількох стовбурів в'яза, шпангоути обтісує сокирою по кресленнях, які були виготовлені в натуральну величину. Борти завтовшки 0,6 м складалися з зовнішньої і внутрішньої обшивки, скріпленої сталевими болтами і дубовими нагелями. Водотоннажність? близько 3,5 тис. т, довжина? 57 м, ширина? близько 16 м, екіпаж? 850 осіб. Був озброєний 104 гарматами, з яких більше половини важкі? 32- і 24-фунтові.

З кінця XVII століття для далекої розвідки і крейсерській служби (самостійних бойових дій на морських і океанських комунікаціях з метою захоплення і знищення ворожих торгових суден) у військово-морських флотах різних країн з'являється новий тип корабля З кінця XVII століття для далекої розвідки і крейсерській служби (самостійних бойових дій на морських і океанських комунікаціях з метою захоплення і знищення ворожих торгових суден) у військово-морських флотах різних країн з'являється новий тип корабля? фрегат? з досить потужним артилерійським озброєнням, але більш швидкохідний, ніж лінійні кораблі. Від останніх він відрізнявся меншими розмірами (водотоннажність 700? -1000 т і більше) і меншим числом гармат. Серед фрегатів були і великі, що мали до 60 гармат, які були включені в бойову лінію і носили назву лінійних фрегатів. Ось кілька характерних кораблів даного типу. Французький фрегат "Флора" (рис. 9.5), побудований в 1780 році, мав найбільшу довжину? 47 м, по кіля? 38 м, максимальну ширину? 11,6 м, осідання? 5 м, озброєння? 30 9-фунтових знаряддя, екіпаж? Близько 300 осіб. Американський фрегат "Констітьюшн" (рис. 9.6), збудований в Бостоні в 1797 році, був призначений для захисту американських судноплавних шляхів від піратів в Карибському і Середземному морях. Довжина його 62,2 м, ширина 13,6 м, висота борту 6,85 м. Озброєння доходило до 55 гармат, двадцять вісім з яких 24-фунтові, а десять 12-фунтові. Екіпаж? 400 осіб. Фрегат перебував на плаву 150 років, його неодноразово реставрували, а з 1947 року він на вічній стоянці в Бостоні як судно-пам'ятник.

Цікава історія розвитку фрегатів. Спочатку, в Цікава історія розвитку фрегатів XIII? -XVI століттях, фрегат (парусно-гребне судно при галерах) мав 4? 5 пар весел, косий парус. В далеких походах буксирував флагманської галерей. Фрегатом також називався найбільш великий парусно-гребний корабель шхерного флоту, крім вітрил він мав 12 ... 18 пар весел, на озброєнні у нього було до 38 гармат. Пройшовши ряд змін, фрегати як клас судів відродилися і в сучасних військово-морських флотах різних країн (назва була дана під час другої світової війни). Нині своєї бойової завданням вони мають пошук і знищення підводних човнів противника, противолодочную і протиракетну оборону кораблів і транспортів при діях у складі пошукових груп і сил охорони.

Корвети XVII-? XVIII століть? кораблі водотоннажністю 460 т і більше; вони мали таке ж, як фрегати, пряме вітрильне озброєння і 18? 30 знарядь на верхній палубі і використовувалися головним чином
для розвідувальної і посильної служби (рис. 9.7, а). Корвет "Астролябія" (Франція, 1811 г.) мав довжину 101,04 фути (30,08 м), ширину по палубі 28,54 фута (8,7 м), осадку 11,97 фута (3,65 м), водотоннажність 380 т.

Брігі були значно менших розмірів, ніж фрегати, їх водотоннажність? 200? 400 т, довжина? до 32 м, ширина? 8 ... 9 м, пряме озброєння на двох щоглах, на другий грот-щоглі крім прямих вітрил ставилося ще один косою. Екіпаж? до 120 чоловік, артилерійське озброєння? до 24 гармат. Вони з'явилися в XVIII столітті і використовувалися не тільки як крейсерські, дозорні, але і як посильні (рис. 9.7, б).

Загальна площа вітрил, що піднімаються на 120-гарматному лінійному кораблі, доходила до 3140 м2, на фрегати Загальна площа вітрил, що піднімаються на 120-гарматному лінійному кораблі, доходила до 3140 м2, на фрегати? 2500 м2, на бриг? 760 м2, що на одну тонну водотоннажності давало відповідно 0,65;
1,0; 1,9 м2. Питома вітрильна озброєність визначала і швидкісні якості кораблів. Брігі і фрегати, швидкість яких досягала 10 вузлів, а маса вітрил? 4 т, були більш швидкохідними, ніж лінійні кораблі. Прагнення обмежити різноманітність військового флоту, впровадити перевірені конструкції кораблів призвело до того, що у всіх флотах світу встановилася практика складання корабельних штатів (згадувані вище табелі про ранги). Найбільш повно були розроблені і неодноразово оновлювалися штати в Англії і Франції, а потім і в Росії. Вони визначали ієрархію бойових кораблів, а також основні характеристики і специфікаційні вимоги до будівництва. Уявлення про такі штатах початку XVIII століття дає табл. 9.1, запозичена з роботи Р.М. Мельникова). Відомості відносяться до озброєння і комплектації англійських кораблів по адміралтейським правилами 1709? -1727 років. Військовий вітрильний флот зберігся до першої половини XIX століття. Останньою війною, в якій вітрильники брали участь як головна збройна сила воюючих сторін, була Кримська. Вона ж і показала, що довгий вік вітрильних військових кораблів закінчився.

До середини XIX століття водотоннажність лінійних кораблів досягало 5000 т, озброєння?
Гармат, екіпаж?
Тенденції розвитку військових кораблів від галиона до лінійного ілюструє англійський військовий корабель споруди 1637 року "Соверен оф зе Сиз" ( "Владика морів")?
Екіпаж?
Корабель же прожив довге життя?
Водотоннажність?
Довжина по ватерлінії?
М, висота борту?
М, рот-щогла від кіля до клотика?
М, озброєння?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация