Виведення військ НАТО з Афганістану: зустрічаємо з хлібом і сіллю

Як і слід було очікувати, поганий приклад Росії, яка надала свою територію для транзиту військ, озброєнь і військової техніки Міжнародних сил сприяння безпеці після виконання ними місії в Афганістані, виявився більш ніж заразливим Як і слід було очікувати, поганий приклад Росії, яка надала свою територію для транзиту військ, озброєнь і військової техніки Міжнародних сил сприяння безпеці після виконання ними місії в Афганістані, виявився більш ніж заразливим. Поиметь американців певну вигоду від даного процесу захотіли вже кілька держав пострадянського простору, в тому числі членів ОДКБ.

Раніше (в матеріалах «Транзитний пункт НАТО в Ульяновську: для Росії настав час диктувати свої умови» і «Виведення американських військ з Афганістану:« Пусти козла в город ... »)« Військово-політичний огляд »вже акцентувало увагу на тому, що піти по шляху Москви вирішили військово-політичні керівництва Узбекистану, Азербайджану та України, і що в результаті реалізації таких планів не виключається розширення американської присутності в регіонах, споконвічно є сферою впливу Росії. Особливо вказувалося на несприятливу ситуацію для ISAF, яка склалася напередодні їх виведення, а також можливість і необхідність висунення вимог західним «партнерам», в першу чергу в інтересах вирішення протиріч навколо ЄвроПРО і зниження рівня військової активності НАТО на західному стратегічному напрямку. Як виявилося, список країн, зацікавлених лише в фінансову вигоду, а не в забезпеченні регіональної безпеки, поповнився і іншими представниками.

Транзит озброєння і військової техніки з Афганістану буде здійснюватися і через територію Казахстану. Відповідні угоди Астана вже уклала з Великобританією, Німеччиною, Іспанією, США і Францією, а 19 лютого 2013 року - чергове з Італією. Зокрема, міністри оборони двох країн А.Джаксибеков і Дж.ді Паола визначили порядок здійснення транзитних польотів в повітряному просторі Казахстану літаків італійських ВПС, а також режим руху поїздів, що перевозять озброєння, військову техніку, майно і військовослужбовців. В як перевалочний пункт планується використовувати аеропорт Чимкент.

Збільшити шанси для відступу безпроблемного виведення військ НАТО з Афганістану має намір також Таджикистан. Днями таджицький міністр транспорту Н.Хокімов і посол Великобританії в країні Р.Орд-Сміт обговорили використання території Таджикистан для транзиту британських військових вантажів. А вже 22 лютого глава департаменту інформації МЗС Д.Назріев підтвердив готовність Душанбе забезпечити виконання даних планів. У таджицькому експертному співтоваристві цю новину сприйняли скептично. «Як кажуть країни-учасниці НАТО, за транзит вони залишають частину озброєнь і технічного спорядження, придатного для армій в Центральній Азії. Таджикистану в даному випадку брати західні озброєння невигідно через дорожнечу обслуговування цієї техніки в майбутньому. А ось якщо Душанбе отримає вантажівки і інший автотранспорт, то це дуже заманливо », - вважає експерт Центру стратегічних досліджень при президенті Таджикистану В.Ніятбеков.

Несприйнятливим до вмовлянь і щедрих подарунків з боку США і НАТО поки залишається офіційний Бішкек. Однак точку тут, судячи з усього, ставити рано. Незважаючи на запевнення президента Киргизстану А.Атамбаєва, в країні продовжує обговорюватися подальша доля американського Центру транзитних перевезень «Манас», який США повинні залишити після 2014 року. На думку депутата киргизького парламенту Р.Джеенбекова, є кілька причин, що б зберегти американську базу. Це і економічна складова - республіка щорічно отримує 60 млн. Доларів, і розвиток партнерства - Центр є єдиною сполучною ланкою між урядами США і Киргизстану, а також проблема безпеки.

Очевидно, як б не був самоуспокоен глава ОДКБ М.Бордюжа, який заявив недавно в російському посольстві в Лондоні, що виведення військ міжнародної коаліції з Афганістану проходить в нормальному режимі і не таїть в собі небезпеку для Росії, в зазначеному процесі США бачать можливість розширення свого геополітичного впливу, все більше відсовуючи на другий план Москву. На користь цього висновку є думки експертів, що, не дивлячись на те, що Вашингтон вирішив до 2014 року закінчити війну в Афганістані, повністю йти з регіону не має наміру. «Американці нікуди не йдуть, а просто скорочують військову присутність в Афганістані, готуючи майданчики для військової присутності в середньоазіатських країнах», - вважає, зокрема, керівник служби стратегічного планування російської Асоціації прикордонної співпраці А.Собянін. Однак для створення точок присутності, за словами експерта, потрібні серйозні причини, наприклад, «раптові конфлікти і дестабілізація».

Як бачимо, більшість держав-членів ОДКБ (всі «... стани» плюс Росія) особливих політичних умов в переговорному процесі з керівництвом країн, війська яких плануються до виведення з території Афганістану, не висувають, показують завидну прагнення до вирішення власних проблем в економіці і технічному оснащенні збройних сил з використанням потенціалу ISAF. І куди відразу, питається, діваються російська бюрократія і азіатська клановість?

У даній ситуації, звучать думки, що настав час і Білорусі заявити про себе і запропонувати аналогічні послуги НАТО? Типу під три чорти всю цю ідейність, коли цим «не вантажиться старший брат». Тим більше гроші потрібні і білоруській економіці, і військовій реформі, і самим офіцерам, які не балують останнім часом свої сім'ї високим грошовим утриманням, порівнянним з тими ж Росією і Казахстаном. Тільки хто тоді відповість на питання, чи буде таїти в собі небезпеку для Білорусі виведення військ міжнародної коаліції з Афганістану? Невже той же М.Бордюжа?

І куди відразу, питається, діваються російська бюрократія і азіатська клановість?
У даній ситуації, звучать думки, що настав час і Білорусі заявити про себе і запропонувати аналогічні послуги НАТО?
Тільки хто тоді відповість на питання, чи буде таїти в собі небезпеку для Білорусі виведення військ міжнародної коаліції з Афганістану?
Бордюжа?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация