Включення виборців в додатковий список

  1. Забезпечення чистоти голосування [  ]
  2. Місце проживання та місце перебування [  ]
  3. Документи, що підтверджують підстави для включення в список [  ]
  4. Порядок включення виборців до списку [  ]
  5. Проведення засідань ДВК дільнична виборча комісія з питань включення в список [  ]
  6. Дії чергового члена ДВК дільнична виборча комісія при отриманні заяви [  ]

Список виборців складається тиком і передається в ДВК дільнична виборча комісія за 10 днів до голосування. ДВК дільнична виборча комісія має право включати в нього виборців додатково (в так званий «додатковий список»), але тільки при наявності відповідних підстав.

Пунктом 4 статті 17 Федерального закону від 12.06.2002 № 67-ФЗ «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» передбачені три підстави для включення виборця до списку:

  1. знаходження місця проживання виборця на території ділянки;
  2. наявність у виборця відкріпного посвідчення;
  3. в встановлених законом випадках - факт тимчасового перебування виборця на території ділянки.

Важливо: факт знаходження місця перебування або проживання виборця на території конкретної ділянки встановлюється органами реєстраційного обліку громадян РФ, тобто Федеральною міграційною службою, а в окремих випадках - іншими органами і організаціями (військовими частинами, підприємствами безперервного циклу).

Забезпечення чистоти голосування [ ]

Головне при включенні в список - забезпечити, щоб виборець не виявився в списках на різних ділянках одночасно ( п. 10 ст. 17 ). Для цього необхідно, щоб, по-перше, виборець був виключений зі списку на «домашньому» ділянці і, по-друге, не був включений в список на будь-якому ще ділянці (і, тим більше, ділянках), крім вашого.

При включенні виборця за відкріпним посвідченням це забезпечується автоматично - виборець виключається зі списку при видачі відкріпного, а при включенні на «гостьовому» ділянці відкріпне вилучається. Виборці, місце проживання яких знаходиться на території ділянки, взагалі, як правило, включаються в списки при складанні їх тиком і в жодному разі не можуть бути включені в список на іншій ділянці. Основні проблеми виникають при включенні виборців за місцем їх перебування - в цьому випадку закон передбачає лише відносно слабкий механізм захисту від «багаторазового включення».

Місце проживання та місце перебування [ ]

Список виборців складається тиком і передається в ДВК дільнична виборча комісія за 10 днів до голосуванняДетальніше див. Окрему статтю прописка

Питання реєстраційного обліку громадян РФ за місцем проживання та перебування регулюються Законом РФ від 25.06.1993 № 5242-1 «Про право громадян Російської Федерації на свободу пересування, вибір місця перебування і проживання в межах Російської Федерації» і прийнятими відповідно до нього Правилами реєстрації та зняття громадян Російської Федерації з реєстраційного обліку за місцем перебування (затв. постановою уряду РФ від 17 липня 1995 № 713).

Місце перебування - готель, санаторій, будинок відпочинку, пансіонат, кемпінг, туристська база, лікарня, інший подібний заклад, установа кримінально-виконавчої системи, яка виконує покарання у вигляді позбавлення волі або примусових робіт, а також житлове приміщення, не є місцем проживання громадянина, - в яких він проживає тимчасово.

Місце проживання - житловий будинок, квартира, службове жиле приміщення, спеціалізовані будинки (гуртожиток, готель-притулок, будинок маневреного фонду, спеціальний будинок для самотніх людей похилого віку, будинок-інтернат для інвалідів, ветеранів та інші), а також інше житлове приміщення, в якому громадянин постійно або переважно проживає в якості власника, за договором найму (піднайму), договором оренди або на інших підставах, передбачених законодавством Російської Федерації.

Документи, що підтверджують підстави для включення в список [ ]

Найпростіше йде справа з виборцями, знаходження місця перебування або проживання яких встановлюється Федеральною міграційною службою. Громадянам, зареєстрованим за місцем проживання, ФМС проставляє в паспорт штамп про реєстрацію (званий по старій пам'яті «пропискою»). Зареєстрованим за місцем перебування ФМС видає Свідоцтво про реєстрацію за місцем перебування (форма № 3), яка скріплюється червоною печаткою відділення ФМС (ніякі інші органи або організації, наприклад, гуртожитки, таке свідоцтво видавати не має права). Ці документи і є підставою для включення виборця до списку.

Однак закон вважає перебувають на території ділянки не тільки виборців, що мають свідоцтво про реєстрацію, але і громадян, які працюють на підприємствах з безперервним циклом роботи і зайнятих на окремих видах робіт, де неможливо зменшення тривалості роботи (зміни) [1] . Факт такого перебування також повинен бути документально підтверджений. З положень закону недвозначно випливає, що для визнання такого виборця тимчасово перебувають на території ділянки необхідне одночасне виконання таких умов:

  • місце роботи виборця (а не юридична адреса підприємства) має перебувати на території ділянки;
  • на підприємстві має діяти безперервний цикл роботи (тобто цілодобовий);
  • виборець повинен бути зайнятий на такому виді роботи, де зменшення тривалості зміни неможливо;
  • виборець в день голосування повинен знаходитися на робочому місці.

Таким чином, для включення в список працівника підприємства безперервного циклу необхідно, щоб в ДВК дільнична виборча комісія був представлений документ, що підтверджує виконання всіх перерахованих вище умов - наприклад, довідка від підприємства-роботодавця, де було б обгрунтовано, чому дане підприємство працює в безперервному циклі, чому неможливо зменшення тривалості зміни даного конкретного виборця і яка б засвідчувала, що в день голосування даний виборець буде перебувати на робочому місці. ДВК дільнична виборча комісія має право відмовити в задоволенні заяви, якщо вважатиме доводи безпідставними або виявить, що місце роботи виборця не знаходиться на території ділянки.

Інструкція ЦВК по складанню списків на виборах Держдуми 6 скликання і Президента (Постанова ЦВК Центральна виборча комісія Російської Федерації Росії від 14.07.2011 № 20 / 216-6) передбачала, що підприємство безперервного циклу має не пізніше ніж за сім днів до дня голосування подати до ДВК дільнична виборча комісія відомості про всі виборців, які в день голосування перебуватимуть в цій організації, а потім до дня голосування щодня уточнювати ці відомості. Незважаючи на те, що формально ця інструкція більш не діє, на неї можна посилатися як на правову позицію ЦВК.

Важливо! На регіональних виборах (мера Москви або губернатора області) місце проживання громадянина в будь-якому випадку повинно знаходитися у відповідному регіоні (суб'єкт РФ), в іншому випадку у нього відсутня виборче право. Таким чином, якщо в штампі реєстрації поштова адреса був призначений регіону, громадянин не може бути включений до списку ні за яких обставин.

Порядок включення виборців до списку [ ]

Виборці, які мають відкріпні посвідчення, включаються в список тільки в день голосування на підставі відкріпного посвідчення.

Виборці, які мають реєстрацію за місцем проживання, включаються в список (якщо чомусь не були включені туди раніше тиком) в будь-який час, включаючи день голосування на підставі їх письмової заяви і штампа реєстрації в паспорті.

Виборці, які тимчасово перебувають на території ділянки, включаються в список на підставі їх письмової заяви, до якого прикладено документ, що підтверджує підставу для включення в список (тобто факт знаходження його місця перебування на території ділянки), поданого не пізніше, ніж за три дні до голосування. Такі заявники іноді називаються «трёхдневнікамі».

Комісія протягом 24 годин після отримання заяви (а в день голосування протягом двох годин з моменту звернення, але не пізніше моменту закінчення голосування) зобов'язана перевірити повідомлені виборцем відомості і подані документи і прийняти рішення або про включення виборця до списку, або про відхилення заяви із зазначенням причин такого відхилення, вручивши завірену копію цього рішення заявнику ( п. 16 ст. 17 ). При включенні в список «трёхдневніков» (прийнятті рішення про включення) ДВК дільнична виборча комісія повинна повідомити в ТВК територіальна виборча комісія про те, що цей виборець включений їй в список; ТВК територіальна виборча комісія передає цю інформацію в «домашню» ДВК дільнична виборча комісія виборця, яка виключає його зі свого списку, вказуючи при цьому, на якому «гостьовому» ділянці виборець включений в додатковий список.

Неважко бачити, що теоретично майже ніщо не заважає зловмисному «трёхдневніку» включитися в списки (і, отже, проголосувати) на декількох ділянках відразу - йому потрібно лише забезпечити себе потрібною кількістю підтверджуючих документів (це нетривіальна, але вирішуване завдання - особливо при адміністративної підтримки) . Побачити це зможе лише «домашня» ДВК дільнична виборча комісія виборця і то лише в тому випадку, якщо ТВК сумлінно виконають свою роботу з передачі в неї інформації.

Проведення засідань ДВК дільнична виборча комісія з питань включення в список [ ]

УІКі приймають заяви від «трёхдневніков» про включення в список з 10-го дня до голосування по 3-й день до голосування. Також до самого кінця голосування приймаються заяви про внесення інших змін в список (званих в законі «уточненнями списку») - виправлень помилок, змін прізвища, виключення померлих виборців і т. П. (До всіх заяв повинні додаватися документи, що підтверджують зазначені в них відомості ).

Так як діяльність комісій здійснюється тільки колегіально ( п. 1 ст. 28 ), ДВК дільнична виборча комісія повинна проводити засідання не пізніше, ніж через 24 години після отримання чергової заяви. Якщо заяви надходять щодня - засідання також повинні проводитися щодня. На практиці часто буває, що зміни вносить черговий член комісії на місці або ж всі заяви розглядаються скопом перед голосуванням - це є грубим порушенням закону: черговий член не має права одноосібно уточнювати список, а порушення термінів прийняття рішення позбавляє виборця можливості його оскаржити. Заздалегідь переконайте голови та інших членів в необхідності неухильного дотримання цих вимог закону, повідомте, що при належній організації це буде займати не більше півгодини.

Якщо у вас є можливість, постарайтеся чергувати в комісії щодня з 10-го дня до виборів або хоча б бути присутнім там, якщо черговим призначений інший член ДВК дільнична виборча комісія - це дозволить вам контролювати роботу з заявами про включення до списку виборців, особисто перевіряти наведені відомості та додані документи, готувати проекти рішення комісії.

Дії чергового члена ДВК дільнична виборча комісія при отриманні заяви [ ]

Приймаючи заяву, перевірте наявність підтвердних документів, які повинні бути до нього включені. Якщо це довідка від підприємства - обов'язково вимагайте залишити в УІКе оригінал, в інших випадках (свідоцтва про реєстрацію, шлюб, смерть) обов'язково зніміть і залиште копію. Попросіть виборця вказати в заяві номер мобільного телефону, щоб ви могли йому повідомити про прийняте рішення.

Внесення змін на кшталт зміни прізвища, виправлення незначної помилки або виключення померлого виборця, як правило, не вимагає особливої ​​уваги - якщо подані документи не виглядають підробленими, можна відразу підготувати проект рішення про задоволення заяви.

До включенню «трёхдневніка» слід підходити більш уважно. Запитайте прямо, чи подавав він таку заяву в ще якусь комісію і стежте за його реакцією. Перевірте, чи володіє він взагалі виборчим правом на даних виборах. Якщо це працівник підприємства безперервного циклу, перевірте, чи задовольняє його підтверджуючий документ наведеними вище вимогам , І якщо немає - попередьте виборця, що його заява може бути відхилена, а також постарайтеся знайти інформацію про підприємство, де працює заявник, щоб зрозуміти, чи дійсно воно працює безперервно.

Прийнявши заяву про включення до списку, зателефонуйте в «домашню» ДВК дільнична виборча комісія виборця, увійдіть і запитайте, чи дійсно в їх списках є (був) такий громадянин. Якщо він вже включений в список на іншому «гостьовому» ділянці, на «домашньому» він повинен бути виключений зі списку (шляхом викреслювання) із зазначенням номера «гостьового» - в такому випадку необхідно підготувати проект рішення вашої комісії про відмову в задоволенні заяви, отримати з "домашньої" ДВК дільнична виборча комісія письмову відповідь про те, що виборець вже виключений зі списку, повідомити ТВК територіальна виборча комісія і правоохоронні органи.

У будь-якому випадку, якщо у вас виникають сумніви в достовірності або будь-які інші питання щодо поданих документів, у вас є право звернутися ( п. 19 ст. 20 ) До органу або організацію, що видала ці документи із запитом про те, чи дійсно вони були видані цією організацією. Якщо з'ясується факт підробки або фальсифікації, необхідно буде отримати офіційну письмову відповідь від цього органу / організації на ваш запит, який стане підставою для відмови у внесенні змін до списку.

Через день після включення виборця до списку зателефонуйте ще раз в його «домашню» ДВК дільнична виборча комісія і дізнайтеся, чи прийшла до них інформація про це і виключений чи він, як годиться, з їхнього списку. Якщо цього не відбулося, подайте відповідну заяву в ТВК територіальна виборча комісія і повідомте спостерігачам або членам комісії на тій ділянці. Ви можете навіть передати їм належним чином завірену копію рішення вашої ДВК дільнична виборча комісія про включення цього виборця в ваш список, і на підставі цього документа ваші колеги з тієї ділянки зможуть виключити виборця зі списку.

Приховати / показати короткий зміст

Загальні питання

Загальні питання

Статуси

Статуси

спостереження

спостереження

виборці

виборці

голосування

голосування

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация