Влада не ризикнуть проводити пенсійну реформу ще і для силовиків

Військовим продовжать термін служби, але тільки після завершення цього процесу для цивільного населення

Чиновники вважають, що 20 років служби батьківщині - це мало Чиновники вважають, що 20 років служби батьківщині - це мало. Фото з офіційного сайту Міністерства оборони РФ

Масштабна пенсійна реформа, що проводиться в країні, поки обійшла стороною силові структури. Однак, судячи із заяви першого віце-прем'єра, міністра фінансів РФ Антона Сілуанова, уряд опрацьовує і питання про коригування стажу вислуги для отримання права виходу на пенсію військовослужбовців. «Такі опрацювання у нас є з Міністерством оборони, це буде одним з елементів наших пропозицій», - заявив днями Силуанов.

Як вважає депутат Держдуми Олег Шеїн ( «Справедлива Росія»), пропозиції від уряду про підвищення пенсійного віку військових можуть надійти для обговорення в нижню палату парламенту трохи пізніше. Але в тому, що такі пропозиції надійдуть для обговорення депутатам, в експертному співтоваристві не сумніваються. Якщо згадати, про це Антон Силуанов говорив ще в 2015 році, коли був главою Мінфіну в колишньому уряді. «Військовим, я вважаю, також можна продовжити стаж служби, що дозволяє виходити на пенсію, - заявляв міністр не без частки докору. - Подивіться, у нас один мільйон здорових молодих чоловіків працюють охоронцями, не кажучи вже про значну чисельність силовиків. У кожного шлагбаума стоїть охоронець і його стереже. Нерідко військові, відслуживши 20 років, стають пенсіонерами в 40 років ».

Трохи пізніше стало відомо, що Науково-дослідний фінансовий інститут (НДФІ), підвідомчий Мінфіну, навіть підготував обґрунтування щодо скасування військових пенсій і видачі замість них одноразових вихідної допомоги (див. «НГ» від 17.10.16 ). Таку ідею засобам масової інформації тоді озвучив директор НДФІ Володимир Назаров. Невідомо, які рішення за даними розробкам НДФІ були прийняті, але ця тема до сих пір з тривогою обговорюється у військових частинах. Цілком зрозуміло, що це не кращим чином позначається на моральному стані офіцерського складу армії і флоту, а також інших силових структур.

У минулому році в суспільстві і армії також активно обговорювалося потрапив в ЗМІ розроблений нібито урядом і силовими структурами законопроект про збільшення нижньої межі вислуги років військовослужбовців, що дає їм право на отримання військової пенсії, з 20 до 25 років. У цьому законопроекті для адаптації військовослужбовців до нових умов передбачався перехідний період, який мав тривати до 2023 року. У нього були закладені і непогані матеріальні стимули. Так, за кожен рік вислуги понад 20 років уряд пропонував збільшення військової пенсії на 3% від суми передбаченого грошового забезпечення, але не більше 85%. Стимулювалася законопроектом і ратна служба понад належні 25 років військового стажу. За вислугу в 25 років військові могли розраховувати при звільненні в запас на 65% суми грошового забезпечення, а за кожен рік служби понад цей термін - 3%, але не більше 95% (зараз цей показник дорівнює 85%).

Офіційно документ так і ніде не опублікували. Але його положення, які активно цитували ЗМІ, тоді не спростували - ні в Кремлі, ні в уряді. Стверджувалося, що законопроект про збільшення пенсійного віку військовослужбовців обговорять і приймуть вже восени 2017 року, з тим щоб він вступив в чинності 1 січня 2018 року. Однак чи то в зв'язку з економічними труднощами, то чи, можливо, з огляду на передвиборчу ситуацію, розгляд законопроекту відклали.

Зауважимо, що подібний документ про збільшення пенсійного стажу військовослужбовців до 25 років протягом п'ятирічного перехідного періоду Міноборони РФ ініціювало ще в 2013 році (див. «НГ» від 28.10.1 3). Тоді проект закону був розміщений на Федеральному порталі проектів нормативних правових актів і навіть пройшов обговорення. Але його чомусь також не стали розглядати в Держдумі. Джерела «НГ» в Міноборони повідомляли, що розрахунки показали, що федеральний бюджет не подужає всіх додаткових виплат, необхідних на перехідний період, і Мінфін документ у 2013 році «зарубав».

В якому вигляді буде зараз представлений урядом до Держдуми остаточний варіант проекту закону про збільшення пенсійного стажу військовослужбовця до 25 років, невідомо.

«Якщо в законопроекті не передбачать перехідний період, необхідний для пенсійної реформи в силових структурах, і будуть слабкими матеріальні стимули для продовження військової кар'єри, то, звичайно ж, такий документ буде негативним чином сприйнятий серед офіцерів», - зазначає голова ЦК Загальноросійського профспілки військовослужбовців капітан 1 рангу Олег Шведков. Він вважає, що давно назріла необхідність підняти планку розрахунку пенсії (зараз вона становить 50% від грошового забезпечення при вислузі в 20 років. - «НГ») хоча б до 60-70%. «При розробці нового закону про пенсії для силовиків необхідно враховувати і параметри розрахунку пенсій для дружин військовослужбовців. Нерідко офіцери і прапорщики служать у віддалених гарнізонах, де важко знайти роботу цивільним людям, тим більше жінкам. І час знаходження з чоловіком-військовослужбовцем, коли він виконує свій ратний обов'язок, має зараховуватися і в стаж його дружини », - вважає співрозмовник« НГ ».

«В країні починається масштабна пенсійна реформа. І, мабуть, для силових структур теж буде організована коригування вислуги років служби, що дають військовослужбовцям право на отримання пенсії. Але до цієї справи треба підходити дуже тонко. І уряд правильно робить, що з цим не поспішає. Після 20 років служби офіцер отримує армійську зрілість, багатий ратний досвід, і, звичайно, він повинен бути затребуваний для армії. Але після 20 років служби деякі офіцери втрачають здоров'я. Деякі, прослуживши в гарячих точках, на бойових позиціях у віддалених гарнізонах, відчувають втому, перенапруження, - сказав «НГ» заступник голови Громадської ради при Міноборони РФ Олександр Каньшін. - Для таких категорій, думається, 20 років служби, необхідних для отримання пенсії, треба залишити. Але це все вимагає ретельної підготовчої роботи, щоб не було зайвого ажіотажу і соціальної напруженості в військах ».

«ЗМІ пишуть про можливі соціальних протестах в країні в зв'язку з підвищенням для широких верств цивільного населення пенсійного віку, - зазначає військовий експерт генерал-лейтенант Юрій Неткачев. - Якби одночасно це сталося і для військових, то у влади виникли б додаткові проблеми. Такий сценарій не потрібен керівництву країни, тому, я думаю, пенсійну реформу для армії, МВС, Росгвардіі і інших силових структур будуть проводити покроково, з урахуванням забезпечення чинників соціальної захищеності військовослужбовців та працівників силових структур. Їм зараз і так роботи вистачає. І вони повинні бути готові, якщо почнуться несанкціоновані мітинги, демонстрації та інші правопорушення, навести в країні конституційний порядок ».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация