Владислав Лук'янов: В держбюджеті є ганебні явища

"Існує жарт, що ДНК мавпи від людської відрізняється на один відсоток. Невелика помилка в генетичному коді, і ви - мавпа. Цей бюджет від бюджету-2012 відрізняється рівно на один відсоток".

У Ладіслав Лук'янов - перший заступник голови бюджетного комітету Верховної Ради і депутат від Партії регіонів.

Ми прийшли в його кабінет 5 грудня - в той єдиний день, коли бюджетний комітет приймав поправки до держбюджету на 2013 рік .

У будівлі на вулиці Банковій панували суєта і метушня. У передпокої можна було зустріти кого завгодно. Депутати, їх помічники, керівники відомств і міністерств, галузеві лобісти дзвонили і приносили свої папери, які складалися в акуратні стопки.

Офіційно главою бюджетного комітету є Валерій Баранов. Однак з реальними пропозиціями йшли до Лук'янова, заступнику голови бюджетного комітету. За словами численних джерел, саме він виступає головним "провідником" бюджету через парламент від Партії регіонів.

У коридорі ми зустріли задоволеного Мирослава Пітцика, віце-президента Асоціації міст України. Він тримав у руках проект госбюжета-2013, який розшукував близько півтора місяців.

Увійшовши в комітет, Лук'янов доручив помічникові перевірити, чи включив той пару пунктів для Інни Богословської - вона йому дзвонила напередодні. Вже після початку інтерв'ю нас продовжували переривати візитери.

У якийсь момент без черги зайшла Тетяна Єфименко, колишня заступник міністра фінансів, звільнена з міністерства в грудні 2010-го року. Вона хотіла уточнити у Лук'янова цифри по документам. За словами Лук'янова, Єфименко консультує комітет і активно присутня в бюджетному процесі.

Пізніше входив Петро Мельник, відомий нападом на жінку-депутата і провальними виборами в мажоритарному окрузі. Він кілька разів попросив Лук'янова "зайнятися КРУ-шниками".

Ще через деякий час помічник мовчазно підніс Лук'янову записку з повідомленням: дзвонить глава СБУ Ігор Калінін. Мабуть, теж хотів внести свою правку до бюджету. "Нехай секретар скаже, що я наберу його пізніше, з" сотки-двох сотень "і я буду говорити з ним. Тому що з главою СБУ потрібно говорити по захищеного зв'язку ", - сказав Лук'янов.

Було помітно, що депутат був затребуваний як ніколи, і був радий такій увазі.

Щоб уявити собі ажіотаж навколо бюджетного процесу, наведемо кілька фактів. Проект бюджету-2013 був оприлюднений на офіційному порталі Верховної Ради за два дні до голосування. На подачу правок дали всього добу. А в четвер 6 листопада бюджет вже прийняли в цілому .

Природно, мало хто встиг прочитати документ, не те що подати до нього правки. Але навіть якщо правки подавалися, то шансів пройти у них не було ніяких. Чи не вийде цього зробити і "заднім числом". В остаточних положеннях бюджету-2013 значиться, що змінювати його можна лише за підсумками першого кварталу.

Таким чином, вся ця історія нагадала детектив. Влада явно прописала бюджет під себе, причому, "прокинув" навіть багатьох власних депутатів. За визнанням депутата, повномасштабного збору заявок від розпорядників коштів (міністерств, відомств, територіальних громад) не було.

Хоча, звичайно, деякі люди рівніші за інших. Трохи пізніше в розмові з нами Лук'янов обмовився, що у нього були переговори з деякими розпорядниками коштів. Зокрема, з тим же СБУ.

Таким чином, бюджет-2013 - це документ для своїх. І коло своїх визначався навіть не в Верховній раді. Швидше за все, це відбувалося в будівлі, яке розташоване навскоси від бюджетного комітету. Як відомо, це Адміністрація президента.

Як і прогнозував Лук'янов, увечері 6 грудня Верховна рада прийняла держбюджет-2013. Ніхто особливо не обурювався. 242 народних депутата з 351 зареєстрованих в залі проголосували "за". Документ схвалили без постатейного голосування і обговорення.

Чому все пройшло так гладко? Натяк на це шукайте в нижче викладеному інтерв'ю.

* * *

- О 12 годині середовища настав дед-лайн, коли суб'єкти законодавчої ініціативи, тобто міністерства і депутати, мали право подати правки до проекту держбюджету на 2013 рік. Чи багато хто встигли це зробити?

- Величезна паперова стопка від 453-рьох суб'єктів законодавчої ініціативи лежить у мене на столі. Кожні десять хвилин до кабінету до глави бюджетного комітету заносять листочок з новою поправкою. Пишуть, телефонують.

- Зовсім випадково ми підслухали, як ви обговорювали по телефону з депутатом Інною Богословською її редагування.

- Так, обговорювали.

- Якщо не секрет, що вона попросила?

- Вона сказала: "Владислав, ось ми вчора з тобою розмовляли про те, що я вношу правки в проект бюджету. Ти їх сам внесеш або мені надіслати свого помічника, щоб він це зробив?". Тобто ми уточнювали технічний момент - як вносити правки Богословської.

- Якщо ми не помилилися, ви говорили про якихось 6 мільйонах гривень. Що це за гроші?

- Чи не було ніяких шести мільйонів гривень. Йшлося про меншу суму.

- І все ж, про що ви говорили з Богословською?

- Контекст такий. У нас є віп-агітатори, які працювали від Партії регіонів на парламентських виборах. Але ж як формується в ідеалі політика партії?

Ось прапор, ось програма, хто за програму - ставайте під цей прапор. Далі людина говорить: "У нас є прапор і програма, я став під цей прапор, а тепер у мене є такі питання і такі програми в рамках загального політичного проекту, які потрібно профінансувати. Чи можна їх врахувати чи ні?".

А можна чи ні, вирішувати буде Верховна рада.

- В такому разі, чому вам-то дзвонять, якщо вирішувати все одно буде Рада?

- Я ж готовий подивитися на ці поправки і прийняти по ним рішення: наскільки реально вирішити цю проблему. Або ж передати її на розгляд місцевого самоврядування.

- А хто вам ще дзвонив з ранку, крім Богословської?

- Постійно дзвонять. Багато різних людей.

- Ну, хто? Ось і зараз вібрує ваш телефон - дзвонить хтось ... Хто це?

- Ну добре. (Бере телефон.) Поки ми з вами говорили - чотири пропущені дзвінка. Перед Богословської я розмовляв з Прасоловим (Ігор, голова Ради НБУ, депутат від Партії регіонів. - ЕП), до цього дзвонили зі Львова.

Потім я дзвонив, привітав з Днем народження Федора Олексійовича Ярошенка (екс-міністр фінансів. - ЕП).

З самого ранку поговорили з Барановим (Валерій, голова бюджетного комітету. - ЕП). Потім дзвонили з адміністрації Верховної ради і Кабміну.

Дзвонив також Філ з Америки. Дзвонила Алена, кухар.

- Теж хотіла грошей на проект?

- Ні, обговорювали, що мені приготувати на вихідних. (Сміється.)

- Чому правки в проект бюджету-2013 колекціонуєте ви, а не Баранов, адже він же глава бюджетного комітету?

- Ми разом цим займаємося. І йому дзвонять. Просто я більше займаюся текучкою, а він як глава комітету бере на себе представницькі функції.

- До зустрічі з вами ми спілкувалися з вашими колегами по комітету ...

- І все сказали - ідіть до Лук'янова. Так?

- Все сказали, що ви - головна фігура в бюджетному процесі, і всі питання по бюджету вирішувати потрібно через вас. Це так?

- Ні. У будь-яких організаціях є робочі конячки, я - одна з них. Після виборів я не їздив ні у відпустку, ні вчитися, ні лікуватися. Все тут сиджу, працюю.

- За словами Володимира Бондаренко (БЮТ) і Павла Жебрівського (НУНС), голова бюджетного комітету виконує чисто технічну функцію, тоді як через вас прийнято вирішувати будь-які питання, пов'язані з держбюджетом.

- Занадто багато честі!

- Тобто це неправда, що ви станете наступним главою бюджетного комітету?

- Сьогодні на це питання - ні так, ні ні. Чи хочу я бути керівником бюджетного комітету? Так хочу.

- Чому вирішили приймати бюджет в такому порядку, в порушення традиційного графіка, передбаченого Бюджетним кодексом?

- По-перше, новий парламент, дай Бог, щоб запрацював в лютому-березні 2013 року. До цього моменту комітети Верховної ради в новому складі зберуться на перше своє засідання. У перехідних положеннях бюджету ми закладаємо можливість повернутися до нього.

До весни з'являться перші оцінки виконання бюджету-2012 року, новий макропрогноз на 2013 рік, і стане зрозуміло, що потрібно правити.

- А що "по-друге"?

- По-друге, і що більш важливо, - робота уряду за тимчасовим розписом, якщо держбюджет не буде прийнято, негативно позначиться на соціальній сфері.

Новий бюджет вводить цілий перелік нових соціальних показників. Будуть збільшені виплати матерям при народженні дитини та виховання до шести років.

Неприйняття бюджету в термін призведе до істотного уповільнення економіки, так як перший квартал нового року нам доведеться жити по бюджету 2012 року.

- Члени бюджетного комітету від опозиції переконані, що велика частина поправок буде проігнорована. Наскільки виправдані ці побоювання?

- Бюджет зверстаний, і будь-які зміни розбалансують його. Якщо ж ми визначимо якісь нові доходи, тоді можна змінювати і видаткову частину. Якщо ж немає ресурсного забезпечення, то нема чого збільшувати дефіцит держбюджету.

- Проект бюджету - складний документ. Це товста книга з безліччю таблиць і тексту, який складно зрозуміти обивателю ...

- Я з вами погоджуся: товщина документа надійно захищає його від прочитання.

- У парламенті не так багато депутатів, здатних подужати цей документ.

- А так щоб прочитати від початку до кінця, мабуть, взагалі жодного ...

- З вашої точки зору, як рядовий депутат може встигнути прочитати і вивчити проект бюджету, а ще й подати правки, за добу? Адже документ був публічно оприлюднений у вівторок вранці.

- А я задам вам зустрічне запитання: а як депутат може вивчити бюджет за місяць?

- Якщо я некомпетентний, то віддам бюджет юристу, який вміє читати і розуміти такі документи. Головне, щоб у нього був час проаналізувати документ. Ви не залишили депутатам жодного шансу.

- Сам бюджет - це п'ять сторінок дрібним шрифтом. Решта - це таблиці, пояснення і розшифровки.

- Це ж найважливіше, диявол - в деталях.

- Є жарт, що ДНК мавпи від людської відрізняється на один відсоток. Невелика помилка в генетичному коді і ви - мавпа. Цей бюджет від бюджету-2012 відрізняється рівно на один відсоток.

Структура таблиць, форма подачі - все ті ж. У ньому - 22 статті та прикінцеві положення. Він мало не посторінково ідентичний попередньому тексту.

- Існує кілька підходів до формування проекту держбюджету. Один з них - коли заявки від розпорядників бюджетних коштів узагальнюються в одному тексті.

Інший варіант - коли проект бюджету копіюють з торішнього тексту. За яким принципом формувався цей проект?

- Я можу вам ще штук п'ятдесят методів розповісти, як формують бюджет, але нічого з того, що ви говорите, не має зв'язку з реальним процесом.

По-перше, бюджет складається на базі макропоказників, тобто розрахунок бюджету залежить від того, якою буде економіка в наступному році: зростання ВВП, інфляція, курс гривні ...

- Судячи із заяв представників Партії регіонів, у владі немає чіткого розуміння, що буде в наступному році.

В один день Олександр Єфремов заявляє про заплановане в 2013 році зростання ВВП 3,6%, а Сергій Тігіпко буквально в цей же день робить прогноз про 3,4% зростання. Чому такі розбіжності?

- При розробці макропрогнозу, як правило, готують кілька сценаріїв: песимістичний, оптимістичний і проміжний, такий собі компромісний сценарій. Скажімо, зростання ВВП 4% - був оптимістичним прогнозом і сценарієм.

Макропоказники розробляє Міністерство економічного розвитку і торгівлі - МЕРТ. У 2012 році через вибори не було часу щільно працювати з розпорядниками коштів і МЕРТ, звідси - такі розбіжності в публічній риториці представників влади.

- Виходить, при складанні бюджету Міністерство фінансів просто взяло і, умовно, помножив всі показники на 12%?

- Грубо кажучи, так. Але так не робиться. Справа в тому, що відбуваються зміни у виконавчій владі, що відображається на видаткової частини бюджету.

Наприклад, приймається Податковий кодекс, який змінює функції Державної податкової служби. Під нову систему адміністрування ДПСУ повинна перерахувати штат і своє економічне забезпечення.

- Секвестр держбюджету-2012 проведе стара або вже нова Рада?

- Думаю, ніяка не проведе. Немає поки такої інформації про секвестр.

- За нашою інформацією, зараз в бюджеті дуже погана ситуація. Державна казначейська служба блокує рахунки місцевих бюджетів , Через що зростає заборгованість по численних видаткових статей.

- Це питання вимагає трохи більшого часу для вивчення. Багато хто проводить паралель між кризою 2008 року, коли обвалилася гривня, впав ВВП, і ситуацією кінця 2012 року. Ця паралель має право на життя.

Так, ситуація в бюджеті важка, є неприємні хворобливі і ганебні явища - затримки по заробітній платі, але ми боремося з цим, і до кінця року борги по зарплатах і пенсіях будуть погашені.

Уряд Азарова - соціально відповідальний уряд, його робота підкріплена дуже сильною підтримкою з боку роботи професійної команди НБУ. За те, що робить Сергій Арбузов щодо забезпечення стабільності гривні, потрібно знімати капелюха.

- Ми бачимо масову піар-кампанію у вигляді платних інтерв'ю в різних ЗМІ, яку проводить Арбузов.

- Це роз'яснювальна кампанія для населення, що пояснює, що влада стабілізує ситуацію навколо української гривні, як би не було важко.

Раніше гривню обвалювали в рази, сьогодні вона колебнулась і стоїть на тому ж рівні, що і раніше. Так, ми хочемо перейти до плаваючого курсу, але це буде плюс-мінус один відсоток.

- Як ви ставитеся до ініціативи про введення податку на обмін валют ?

- У відповідному законопроекті є ряд норм з певною ідеологією. Якщо говорити про ідеологію і бажанні НБУ скоротити тіньовий валютний ринок, то до цього я ставлюся позитивно. Але механізм реалізації цих бажань - питання дискусійне.

Цю дискусію повинні розвивати представники банківського середовища. Цей податок, 10%, з прозорого ринку витісняє ряд так званих легальних спекулянтів, які задешево купують і дорого продають.

Ці люди забезпечують ліквідність ринку. Коли ціни ростуть, вони продають і фактично виконують функцію стабілізації ринку, хоча реально це спекулянти, які заробляють на коливаннях курсу валют.

Це просто акули капіталістичного ринку, які постійно ризикують. Ми не любимо тих людей, які заробляють на наших з вами ризики.

- Те, що в проекті бюджету не зафіксовані можливі доходи від податку на обмін валют, означає, що його, швидше за все, не буде в 2013 році?

- Мені складно говорити. З одного боку - сто відсотків: так, його не буде. З іншого боку - є досвід. Тому відповім так: все може бути.

- У передвиборчій риториці Партія регіонів використовувала тези, пов'язані з реалізацією інфраструктурних проектів за рахунок бюджету. Депутату Петро Мельнику це не допомогло, а вам?

- Спочатку нам здавалося, що це впливає на ситуацію. Я виборами займаюся все життя. Я в партію прийшов як політтехнолог. Хоча в той час працював керівником інвестиційної кампанії.

- Так бюджетні асигнування, які були перекинуті на ваш округ, вам допомогли? (Лук'янов під час нещодавньої передвиборної кампанії розповідав, що домігся ремонту доріг за рахунок бюджету. Для цього він забрав бюджетні гроші з Київської області - ЕП)

- Ну, по-перше, вони ніяким чином не використано, і не відомо ще, чи вдасться їх освоїти по округу. Якщо немає проектних робіт, немає інвестиційної експертизи, то ці кошти чіпати не можна.

Будь-народний депутат може проявити ініціативу і сказати: "Цей або той проект не виконується, у вас є якийсь резерв. Неважливо, де. Якщо немає проекту, гроші не освоєні, то навряд чи вони вже будуть освоєні - їх краще перекинути на інший проект ". Це повністю прозора процедура.

- Але чому гроші перекинули саме на ваш округ? Ви цю норму підтягнули під себе?

- Під людей.

- У проекті бюджету-2013 є рядок-подяку вашим виборцям за те, що проголосували за вас на минулих виборах?

- Ні, але після нашого з вами розмови я над цим замислюсь. (Сміється.)

Чому все пройшло так гладко?
Чи багато хто встигли це зробити?
Якщо не секрет, що вона попросила?
Ти їх сам внесеш або мені надіслати свого помічника, щоб він це зробив?
Що це за гроші?
І все ж, про що ви говорили з Богословською?
Але ж як формується в ідеалі політика партії?
Чи можна їх врахувати чи ні?
В такому разі, чому вам-то дзвонять, якщо вирішувати все одно буде Рада?
А хто вам ще дзвонив з ранку, крім Богословської?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация