Владислав Лістьєв: 5 маловідомих фактів з життя медіановатора

У перший день весни 1995 Росію потрясла трагедія, до того моменту нечувана за своїми масштабами: в Москві в під'їзді свого будинку був убитий журналіст Владислав Лістьєв. Мало хто знає, що життя Лістьєва мала безліч несподіваних поворотів.

Трагедія, що потрясла росіян, сталася увечері 1 березня 1995 року. У під'їзді власного будинку був убитий популярний телеведучий, перший генеральний директор ОРТ Владислав Лістьєв. У перебудовні і перебудовні роки телевізор був головним джерелом отримання оперативної інформації та способом проведення дозвілля для жителів усього СНД, а журналісти і телеведучі та зовсім були володарями дум мільйонів людей, і тому Владислава Лістьєва в обличчя знав практично кожен - від малого до великого. Вбивство Лістьєва стало першим гучним кримінальним подією щодо медіа-діяча, що прогриміли на всю країну.

Того вечора, приблизно о 20:38, Владислав Лістьєв, який повертався зі зйомок телепередачі "Час пік", зайшов в під'їзд свого будинку по Новокузнецькій вулиці і почав підніматися в свою квартиру. Вбивця чекав Лістьєва в прольоті між поверхами: перша куля потрапила журналісту в руку, після чого він спробував сховатися, проте тут же пішов другий постріл, який виявився фатальним. Друга куля потрапила в голову журналіста. Убивця не взяв цінності і велику суму грошей, яка перебувала в портфелі у Лістьєва, що дозволило слідству зробити висновок про те, що журналіст був убитий у зв'язку зі своєю діловою або політичною діяльністю.

Вбивство Лістьєва отримало широкий громадський резонанс. По всій країні був оголошений траур, з промовою виступив президент Росії Борис Єльцин, центральні телеканали прибрали з мовної сітки все телепередачі, крім інформаційних. Розслідування вбивства Лістьєва так і не було доведено до кінця: слідчі припинили його в 2010 році. Вбивці журналіста так і не були знайдені. Владислав Лістьєв був похований на Ваганьковському кладовищі: в день похорону міліції довелося перекривати Бігову вулицю, оскільки попрощатися з журналістом прийшли тисячі охочих.

Таких же, як Лістьєв, професіоналів своєї справи старої, Матері, ще радянської школи, сьогодні практично не залишилося. TVC.RU публікує маловідомі факти з життя популярного тележурналіста.

1. Перший ведучий капітал-шоу "Поле чудес"

Сьогодні про цей факт пам'ятають лише ті, хто застав російське телебачення зразка початку 90-х. В цілому, ідея створення капітал-шоу "Поле чудес" належить саме Владиславу Лістьєву і його колезі Анатолію Лисенко. За легендою, Лістьєв і Лисенко побачили в номері готелю французьку версію американської телепередачі Wheel Of Fortune ( "Колесо фортуни"), і тут же загорілися ідеєю зробити щось подібне для російського телебачення. Назва для телепередачі була запозичена з казки А. Н. Толстого "Золотий Ключик, або Пригоди Буратіно". Вперше телепередача "Поле чудес" вийшла в ефір 25 жовтня 1990 року, і в ролі ведучого з'явився саме Владислав Лістьєв. Лише через рік - 1 листопада 1991 року - у "Поле чудес" з'явився новий ведучий: ним став Леонід Якубович, який і понині веде телепередачу. За словами самого Якубовича, Лістьєв з дружиною Альбіною півроку вмовляли його взяти на себе роль ведучого капітал-шоу, а після другого випуску "Поля чудес" зі своєю участю Якубович хотів піти, оскільки він вважав, що у нього нічого не виходить. Тим часом, на YouTube можна знайти запис одного з випусків телепередачі від 18 жовтня 1991 року, в якому на роль ведучого "Поля чудес" пробуються кілька кандидатів.

2. Астероїд (4004) Лістьєв

Маловідомим фактом є існування астероїда, названого в честь популярного журналіста. (4004) Лістьєв - астероїд головного поясу, який був відкритий 16 вересня 1971 радянським астрономом Тамарою Смирнової в Кримській обсерваторії. Діаметр астероїда становив 11-24 кілометра, а його абсолютна зоряна величина - 12,0 m.

3. Інновації на російському телебаченні

Як вже було сказано, першим ведучим капітал-шоу "Поле чудес" був саме Владислав Лістьєв. Але, як і в інших своїх проектах, журналіст вирішив привнести нововведення в зароджується індустрію розважальних телепередач. Для участі в останньому випуску "Поля чудес" за участю Лістьєва в ролі ведучого (шоу було показано на телеекранах 25 жовтня 1991 року) були запрошені популярні артисти кіно і естради: Олександр Абдулов, Андрій Макаревич, Леонід Ярмольник, Зіновій Гердт, Костянтин Райкін, Олександр Іванов, Алла Пугачова, Ельдар Рязанов і Юрій Нікулін. Згодом традиція із запрошенням популярних зірок для участі в шоу практикувалася неодноразово іншими розважальними телепередачами.

4. Людина складної долі

Незважаючи на удаваний лиск успішної людини зразка нової, пострадянської дійсності, дорога долі у Лістьєва була всіяна зовсім не пелюстками троянд. Коли Владислав був ще дитиною, його батько, Микола Іванович, наклав на себе руки. Довгий час подробиці і обставини смерті Лістьєва-старшого не розголошується навіть близьким друзям родини, однак через деякий час інформація все ж з'явилася в ЗМІ. За словами сестри батька Владислава, Микола Іванович наклав на себе руки через те, що його спіймали на хабарі. За іншою інформацією, Лістьєв-старший не міг далі виносити алкоголізм, яким нібито страждала мати Владислава, Зоя. Після служби в армії Лістьєв одружився з Оленою Єсін, після чого молодята стали жити в квартирі його тещі: зарплати Лістьєва, яку він отримував на посаді інструктора з фізкультури, ледь вистачало на прожиття, не кажучи вже про власне житло. У 1978 році у подружжя Лістьєва народився первісток, але він помер, проживши всього кілька годин. Це стало поворотною точкою у відносинах подружжя: Лістьєв вважав винним у події себе, і навіть намагався накласти на себе руки. Через якийсь час Лістьєв і Єсіна розлучилися: у Олени залишився на руках друга дитина в сім'ї - дочка Валерія. Другий шлюб Лістьєва - зі студенткою МГУ Тетяною Ляліна - також не приніс майбутньому журналісту щастя: у молодят народилися двоє синів, Влад і Саша, проте старший син Влад у віці 6 років тихо помер уві сні через ускладнення від грипу. Листя знову спробував накласти на себе руки, але його врятувала хрещена. Згодом майбутній медіановатор пішов в запій, і цьому пристрасті не завадила навіть робота на телебаченні, яку він придбав через деякий час. Радикальні зміни в житті журналіста настали лише після того, як він зустрів Альбіну Назимову: вона не тільки стала його дружиною і вірною помічницею, але і змогла вивести Лістьєва з його стану і побороти шкідливу звичку чоловіка.

5. "Жахливий" логотип телекомпанії "ВІD"

У нинішнього покоління людей у ​​віці близько 30 років в пам'яті напевно залишився побачений в дитинстві по телевізору страшний образ телекомпанії "ВІD", яка розробила цілий ряд передач для ТВ. Логотип став з'являтися на екранах в ту пору, коли фільми жахів практично не виходили на широкий екран в Росії. Вражаюче, але "маска" теж є дітищем Лістьєва - точніше, його дружини Альбіни. У вересні 1990 року Лістьєвим була створена сама телекомпанія, її назва розшифровується як "Погляд та Інші" - на честь популярної в ті роки телепередачі "Взгляд", яку Лістьєв вів з іншими журналістами. Дружина Лістьєва, Альбіна Назимова, яка довгий час працювала реставратором східних творів, в якості логотипу телекомпанії запропонувала використовувати керамічну маску із зображенням голови древнекитайского даоського філософа Го Сяну з триголовий жабою. Однак власники музею відмовилися надавати копію голови для використання. Альбіна Назимова не стала відмовлятися від ідеї, і, трохи попрацювавши з комп'ютерною графікою тих років і оригіналом зліпка, у Лістьєва вийшов логотип телекомпанії, названий "маскою ВІDа".

Олександр Умрихин, TVC.RU

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация