В.М. Васнецов. богатирі

Це одна з найвідоміших російських картин (правда частіше її помилково називають «Три богатирі»). Віктор Михайлович Васнецов довго працював над богатирської тематикою, перші зображення богатирів він створював ще на самому початку своєї творчості. А підсумкову картину написав уже зрілим майстром в 1898 р Вона була придбана П.М. Третьяковим і з тих пір зберігається в Третьяковській галереї. Копія цієї картини знаходиться в Музеї-квартирі І.П. Павлова в Санкт-Петербурзі.

Сам В.М. Васнецов в листі до свого вчителя П. П. Чистякову так описував свою картину: «Богатирі Добриня, Ілля і Альоша Попович на богатирському виїзді - примічають в поле, чи немає де ворога, не ображають де кого?».

У центрі картини зображений на вороному коні старший з богатирів Ілля Муромець, він дивиться вдалину з-під долоні. В одній руці у Іллі спис і щит, в інший булатна палиця. Потужна сила, мудрість і витримка відчуваються в усьому його зовнішності. У нього благородне російське особа, ясні пильні очі, прямий ніс, вольовий рот з щільно стиснутими губами, густа борода з сивиною. Він готовий до бою, але не поспішає: навіть ногу вивільнив із стремена. Ілля - старший, без його наказу богатирі НЕ кинуться в бій.

Зліва на білому коні Добриня Микитич виймає меч з піхов, готовий в будь-який момент кинутися в бій. Рисами обличчя Добриня нагадує самого художника Віктора Васнєцова. Одягнений він багато і нарядно. Поверх кольчуги - дорогоцінні князівські обладунки, щит з дорогого червоного металу, інкрустованого золотом, візерунчастий високий шолом, ошатні, кольору бірюзи, чоботи. Добриня не так спокійний і розважливий, як Ілля Муромець. Він нетерпляче стискає рукоятку меча, наполовину вийнятого з піхов; ноги в стременах, очі пильно вдивляються в далечінь, він готовий в будь-яку хвилину кинутися в бій.

Справа на коні рудої масті Альоша Попович, він тримає в руках лук зі стрілами. У порівнянні зі своїми товаришами він молодий і стрункий. Безбороде особа по-юнацькому Миловидно. На боці у Альоші Поповича сагайдак, а струнка фігура оперезана широким золотим поясом. Рудий кінь, на якому сидить Альоша Попович, низько опустив голову, маючи намір пощипати степової трави, але вуха нагострив - чекає команди.

Богатирі зображені на тлі суворого степового пейзажу, їх голови і плечі піднімаються над лінією горизонту, чому богатирі здаються ще більш потужними і значними. Симетричне розташування фігур, стійкість композиції, навмисна скутість в їх рухах (до пори до часу) передають згуртованість богатирів, об'єднаних загальним прагненням - не пропустити ворога в межі Русі. Степ покрита густою ковилового травою. Над далекої горбистій ланцюгом височин з перелісками нависло низьке небо, похмуре і тривожне, що означає, що загрожує богатирям небезпека.

Чистякову так описував свою картину: «Богатирі Добриня, Ілля і Альоша Попович на богатирському виїзді - примічають в поле, чи немає де ворога, не ображають де кого?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация