Вмирай, а жито цей: аргументи "за" і "проти" підвищення пенсійного віку в РФ

  1. перекази давнини
  2. тихою сапою
  3. Аргументи «за»
  4. Аргументи «проти»
  5. Вихід є
  6. світовий досвід

«Нам потрібно приймати рішення з приводу пенсійного віку», - заявив 8 травня, виступаючи в Держдумі, Дмитро Медведєв, затверджений сьогодні на посту глави російського уряду

«Нам потрібно приймати рішення з приводу пенсійного віку», - заявив 8 травня, виступаючи в Держдумі, Дмитро Медведєв, затверджений сьогодні на посту глави російського уряду.

Рішення про підвищення потрібно приймати «акуратно і зважено», виходячи з готовності людини продовжити роботу, наявності у нього сил до роботи, заявив Медведєв. Будуть потрібні зміни в корпоративному законодавстві, законі про працю, пояснив прем'єр.

«Уряд свої пропозиції підготує в найкоротшій перспективі і внесе в Державну думу. Я сподіваюся, ми з вами зможемо їх розглянути », - додав Дмитро Медведєв.

Підвищення пенсійного віку неминуче, тому що «рішення вже майже прийнято», говорив перший заступник голови комітету Держдуми з освіти і науки Олег Смолін ще 4 квітня, виступаючи на Московському економічному форумі.

Збільшення віку виходу на пенсію - питання неоднозначне, і зачіпає він кожного жителя країни. Федеральне агентство новин обговорило ці плани з експертами, і їх думки розділилися.

перекази давнини

Поки в Росії на пенсію виходять в термін, встановлений ще 86 років тому - в 1932 році. Для жінок він становить 55 років, для чоловіків - 60 років.

Якщо пенсійний вік залишиться незмінним, то пенсія по відношенню до зарплати знизиться з поточних 35% до 24% до 2050 року, підрахували в Російській академії народного господарства і державної служби при президенті Росії (РАНХиГС). Причина - в старінні населення через збільшення тривалості життя і падіння народжуваності.

За прогнозами Росстату, якщо зараз в нашій країні на 1 тис людей працездатного віку припадає 455 пенсіонерів, то до 2025 року їх число зросте до 510, а до 2035 року - до 545 осіб. Таким чином, частка пенсіонерів серед всіх жителів Росії виросте з 25,5% до 28,3% до 2030 року.

Варто враховувати, що серед працездатних працюють далеко не всі. Як вважають в міністерстві економічного розвитку, до 2035 року чисельність пенсіонерів зрівняється з кількістю працівників, за яких сплачуються страхові внески, а потім і перевищить його.

Все це різко посилить навантаження на державний бюджет, який вже давно є головним спонсором виплати пенсій. На прямій бюджетний трансфер в 2018 році доведеться майже 3,3 трлн рублів, або 40% від бюджету Пенсійного фонду Росії (ПФР). Всього ж за видатками бюджет фонду тягне вже на 8,7% ВВП Росії.

Допомогти вирішити проблему величезного хронічного дефіциту ПФР могло б підвищення віку виходу на державну пенсію.

Допомогти вирішити проблему величезного хронічного дефіциту ПФР могло б підвищення віку виходу на державну пенсію

тихою сапою

В середині березня Зовнішекономбанк опублікував прогноз на 2018-20 роки, в якому умовою поставив підвищення пенсійного віку, починаючи з 2020 року, на півроку щороку. Через кілька днів документ був видалений з сайту держкорпорації.

Центр стратегічних розробок Олексія Кудріна в своїй «Стратегії розвитку до 2024 року» пропонує поступово, починаючи з 2019 року, по півроку щороку, підвищити вік виходу на пенсію до 2034 року до 63 років у жінок і 65 років у чоловіків. Також пропонується збільшити мінімальний трудовий стаж для нарахування пенсії з нинішніх дев'яти до 20 років.

За розрахунками авторів стратегії, збільшення трудового стажу на 5 років дасть можливість підняти майбутню пенсію на третину. Якщо ж пенсійний вік не збільшити, то до 2035 року зводити бюджет буде дуже складно, заявляють вони.

Докладне дослідження обговорюваної зараз реформи було проведено вченими РАНХиГС під керівництвом академіка РАН Абела Аганбегяна ще в 2014 році. У ньому детально розглянуті наслідки збільшення пенсійного віку на п'ять років: до 60 - у жінок і 65 - у чоловіків. Висновки неоднозначні.

З одного боку, зайнятість серед тих, кому доведеться чекати пенсію останні п'ять років, має зрости на 40%. Але тільки в ідеальному варіанті, і насправді «ефект від підвищення пенсійного віку буде явно менше передбаченого».

З іншого боку, люди це вже немолоді, так що багато хто з них будуть змушені оформити собі пенсію по інвалідності - і держава все одно буде їм платити. Інші ж просто не знайдуть роботу - і державі доведеться утримувати їх на допомогу з безробіття.

Побічним ефектом від збільшення пенсійного віку стане зростання числа пенсіонерів по інвалідності і безробітних серед тих, кого ця реформа торкнеться, констатують дослідники.

Можливість отримувати підвищену пенсію, якщо оформляти її пізніше, теж може не дати очікуваного ефекту для російського бюджету. Причина криється в великому розриві між тривалістю життя чоловіків і жінок в нашій країні, яка зараз становить 10 років. За даними Росстату, який народився в 2017 році середній представник сильної статі проживе 67,5 років, в той час як слабкого - довше 77,6 років.

Тому, за розрахунками економістів РАНХиГС, чоловіки зможуть максимізувати свій прибуток, якщо будуть оформляти пенсію якомога раніше, нехай її щомісячний розмір і буде невеликим. Зате жінкам економічно доцільно буде працювати, поки здоров'я дозволяє.

Нарешті, обговорювана зараз пенсійна реформа може привести до зростання соціальної нерівності. Справа в тому, що вибір віку виходу на пенсію залежить від положення людини на ринку праці. Якщо він працює на низькооплачувану роботу, його людський капітал, так само як і здоров'я, часто виявляється нижче, ніж у більш високооплачуваних індивідів.

Таким чином, погане здоров'я і висока, щодо його заробітної плати, пенсія штовхає його вийти з ринку праці відразу після оформлення прав на пенсію. Роботодавець також не зацікавлений в тому, щоб залишити цього працівника у себе якомога довше. У той же час люди з високим рівнем людського капіталу будуть намагатися залишатися на ринку праці настільки довго, наскільки їм дозволятимуть здоров'я або сімейні обставини попереджають російські вчені.

Аргументи «за»

«Підвищення віку виходу на пенсію неминуче. В першу чергу, через швидке збільшення тривалості життя », - заявив ФАН професор кафедри економічної теорії Російського економічного університету імені Г.В. Плеханова В'ячеслав Бобков.

На думку професора, збільшення пенсійного віку варто розглядати як благо. Хоча б тому, що пенсія пов'язана з виключенням з соціального життя: ранній вихід на спокій для багатьох означає зменшення соціальних зв'язків і навіть втрату сенсу життя.

«Я виділяю дві категорії населення, важливі для розвитку країни. Це молодь і люди старшого покоління. Треба використовувати можливість передачі знань і досвіду, це зараз слабо практикується, - зазначає Бобков. - Але старі не можуть працювати там, де і молоді. Продовження трудового життя вимагає створення спеціальних робочих місць ».

Пізній вихід на пенсію давно назріло, і у нас немає шансів її уникнути, впевнений проректор Фінансового університету при уряді Росії Олексій Зубець.

«Збільшення тривалості трудового життя росіян - одне із завдань уряду, і її рішення - запорука покращення якості життя. До країн з тривалої трудової життям відносяться, наприклад, Німеччина і Японія. Як наслідок, це країни і з високим доходом на душу населення, і з високою задоволеністю життям », - заявив Зубець.

Аргументи «проти»

При підвищенні пенсійного віку внесок старшого покоління в ВВП збільшиться, але серйозно розраховувати на прискорення економічного зростання за рахунок трудящих старше 60 років навряд чи варто, вважає член-кореспондент Російської академії наук Дмитро Сорокін.

«Наскільки я розумію, ми відстаємо по продуктивності праці мінімум в два-три рази від найбільш технологічно розвинених країн. Не випадково президент у своєму посланні Федеральним зборам поставив завдання його збільшення на 5% в рік. І якщо ми це завдання вирішимо, як і інші країни-лідери, то проблема підвищення пенсійного віку відпаде. А якщо проблему вирішують за рахунок роботи пенсіонерів, то це тільки загальмує розвиток економіки, тому що старі люди не можуть так само ефективно виконувати багато видів роботи, як молоді », - говорить Сорокін.

Відстрочка з призначенням пенсії по старості може збільшити безробіття серед наймолодших - тих, хто шукає свою першу роботу, вважає член Громадської палати Тверській області Герман Кичатов.

«У нас пенсіонери працюють не від нудьги, а тому, що грошей мало. Але завдяки пенсії вони можуть собі дозволити займати низькооплачувані робочі місця, на які люди молодші не йдуть, тому що не зможуть себе і сім'ю прогодувати. І якщо відбудеться підвищення пенсійного віку, то пенсіонери змушені будуть конкурувати з більш молодими за більш високооплачувані місця, а на низькооплачувані місця ніхто не претендуватиме », - заявив Кичатов в інтерв'ю ФАН.

При цьому спеціально звільняти «майже пенсіонерів» ніхто не буде, вважає він, тому що в цьому випадку навіть виплата компенсації в розмірі двох місячних доходів працівника, який звільняється є великим навантаженням для багатьох компаній.

Вихід є

Звичайно, всі страхи побічних ефектів від підвищення пенсійного віку блякнуть у порівнянні з реальністю швидко старіючого населення. Адже збільшення «пенсійної» навантаження на бюджет майже напевно з часом обернеться підвищенням податків на бізнес, а це зробить підприємництво ще більш важкою справою. Так що пенсійна реформа необхідна, погоджуються експерти, але вона вимагає коректив.

В якості альтернативи загального підвищення віку виходу на пенсію Герман Кичатов пропонує збільшити пенсійний вік тих, хто виходить на пенсію раніше - поліцейських і військових. Це дозволить скоротити дефіцит ПФР.

Можливо, уряду варто придивитися до експериментів з безумовним базовим доходом і розглядати пенсію за віком як варіант такого безумовного доходу, говорить радник голови Держдуми Олексій Чадаєв.

«Для підвищення пенсійного віку потрібно створити в країні досить вакансій, розрахованих на людей старшого віку. І де будуть платити значно більше, ніж пенсія. Інакше люди будуть намагатися все одно сісти на шию державі, але по-іншому: через статус безробітного, статус інваліда », - розповідає він кореспондентові ФАН.

Виходячи з числа пенсіонерів по старості та середнього терміну отримання пенсії, підвищення пенсійного віку на 5 років для чоловіків і жінок потребують створення приблизно 9 млн таких робочих місць.

«Як відомо, робочі місця створюють підприємці. Якщо кожен бізнесмен забезпечить роботою ще десяток чоловік, то нам може знадобитися додатковий мільйон підприємців, - каже Олексій Чадаєв. - Цими підприємцями можуть бути і люди старшого покоління. Світовий досвід показує, що більшість ефективних компаній створюють якраз досвідчені люди старше 45 років ».

Світовий досвід показує, що більшість ефективних компаній створюють якраз досвідчені люди старше 45 років »

світовий досвід

Платити своїм одряхлілим слугам зміст за віддану службу в Європі почали в XVIII столітті. З урахуванням того, що середня очікувана тривалість життя тоді не дотягувала до 40 років, а розрив в доходах між панами і всіма іншими був колосальним, виплата пенсій в той час не була серйозною статтею витрат.

А ось першу державну систему пенсійного забезпечення по старості для всіх працюючих громадян створив в 1880-і роки рейхсканцлер Німеччини Отто фон Бісмарк. Кажуть, що таким чином він перехопив ініціативу у набирали популярність соціалістів. Обережний канцлер встановив пенсійний вік в 70 років для чоловіків і жінок. У ті роки лише деякі доживали до такого похилого віку, так що незабаром після смерті Бісмарка в 1898 році пенсійний вік опустили до 65 років. На цій позначці він залишався в Німеччині до останнього часу. У 2012 році в країні почалося поступове збільшення віку виходу на пенсію з тим, щоб він досяг 67 років, починаючи з 2029 року.

Поки 67 років залишаються в світі самої верхньою планкою початку державних пенсійних виплат. Він встановлений, в тому числі, в США, Данії, Норвегії. Але при цьому в більшості країн можна почати отримувати виплати від держави по старості як набагато раніше - в 60 років, коли вони будуть менше стандартної, так і пізніше - в 70 і навіть 73 роки, і в цьому випадку пенсія буде вище.

Але де б ви не жили, вік бере своє, і після 70 років, за даними ОЕСР, реально працюють понад 1% жителів тільки в шести країнах: крім Скандинавії, це Швейцарія, Великобританія і США. Найпрацьовитіші старі «70+ років» живуть в Сполучених Штатах, але навіть там їх число не перевищує 5%.

Встановлений в СРСР в 1932 році пенсійний вік в 55 років для жінок і 60 років для чоловіків залишився з території колишнього Радянського Союзу тільки в Росії і Узбекистані. До 2017 року він діяв і в Білорусії, але тепер країна поступово, на півроку за рік, збільшить його до 2022 року - до 58 років для жінок і 63 років - для чоловіків.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация