Внутрішня і зовнішня політика Володимира - Гіпермаркет знань

Гіпермаркет знань >> Історія >> Історія 7 клас >> Внутрішня і зовнішня політика Володимира

Володимир провів державну реформу управління землями. Вождів і князів племінних князівств він замінив своїми спадкоємцями.


Володимир відправив синів (а їх було дванадцять) в різні міста Київської Русі. «Повість временних літ» повідомляє: «Посадив Вишеслава в Новгороді, Ізяслава в Полоцьку, Святополка в Турові, а Ярослава в Ростові, а Гліба в Муромі, Святослава в Деревської землі, Всеволода у Володимирі, Мстислава в Тмуторокані».


Таким чином, була остаточно зломлена самостійність місцевої племінної верхівки. З того часу - кінця 80-х рр. X ст. - Київська Русь стає дійсно централізованою державою. Великому князю Київському підпорядковувалися намісники (сини і старші дружинники), які сиділи в найбільших містах держави, збирали данину, управляли і вершили правосуддя від його імені. Їм служили урядовці в волостях.


Володимир зміцнив кордони держави. Адже печеніги майже щороку здійснювали набіги на переяславські і південні київські землі, іноді доходили навіть до Києва. Вони грабували міста і поселення, вбивали і забирали в полон чоловіків, жінок і дітей, знищували господарство. Для захисту південних земель Київської Русі від войовничих печенігів Володимир наказав побудувати цілу систему укріплень уздовж річок Трубіж, Сула, Стугна та ін.

Для захисту південних земель Київської Русі від войовничих печенігів Володимир наказав побудувати цілу систему укріплень уздовж річок Трубіж, Сула, Стугна та ін

Місто Володимира. Фрагмент макету «Стародавній Київ». Художниця Д. Мазюкевич
Уважно розгляньте малюнок. Складіть маршрут екскурсії по місту Володимира, а також опишіть найбільш видатні пам'ятки історії.


У записну книжку ерудита
Коростень (Іскоростень)
У давні часи це місто було столицею племені древлян.


Рік 945. Київський князь Ігор іде землями підкорених слов'янських племен, збираючи щорічну данину. Настала черга древлян платити. Прозвали їх так тому, що буде мешкати серед «древами» (деревами), так як земля їх вся покрита густими лісами. І сама столиця древлянська Іскоростень побудована з дерева, а міські стіни обнесені частоколом дубовим, необтёсанним, з корою. Тому і називається так: Іскоростен', місто «з кори на стіні». Грізна фортеця, а люди, хоча і здаються чемними, але «собі на умі», не надто шанують князя київського. Та й сам вождь їх, князь Мал, все ще не полишає надії повернути племені незалежність, відібрану у них Олегом. Не забуті ще й битви 914 року, коли Ігорю довелося мечем і вогнем придушити повстання древлян. Йде, так як дуже багата ця земля, обдаровує щедро хутрами, медом, лляними полотнами. Та й срібло знайдеться, так як стоїть місто як раз на перехресті торгових шляхів ...

Після того як Ігор вдруге повернувся в Іскоростень вимагати данину, підняв князь Мал місто проти київського князя, розбив його дружину, а самого Ігоря вбив. Але поховали ж його з усіма почестями, по княжому звичаю, і насипали курган високий на могилі його. І сусіднє село на протязі багатьох століть називалося Могильне (нині це селище Поліське).

Після розділу Русі в результаті феодальної роздробленості Іскоростень залишався під владою київських князів. З 1243 року тут господарюють монголи. Після перемог над Тевтонським орденом, потіснивши монгол, Великий князь Литовський приєднує ці землі до Великого князівства Литовського. Пізніше дарує їх одному з своїх лицарів за вірну службу.


У наш час це гарний районний центр Житомирської області України. Через місто протікає річка Уж. Коростень славиться цінними породами натурального граніту і вишуканим порцеляною.


Овруч
Древній волинське місто Овруч вперше згадується ще до хрещення Русі (в 946 г.). Відомий в літописах під назвами Вручсш, Вручгш, Обручов. Коли точно був заснований град древлянської землі невідомо, адже ця місцевість була заселена ще до нашої ери. Овруч мав потужну фортецю, в XII в. був резиденцією князя Рюрика Ростиславича. Окремі фрагменти укріплень цього періоду збереглися і до наших днів. Знищений монголами, Овруч відродився і на початку XIV ст., Коли увійшов до складу Галицько-Волинського князівства, вже мав свою фортецю. З 1356 р належав Великому князівству Литовському.


Овруч був об'єктом постійних нападів кримських ханів. Для оборони спорудили дерев'яний замок, зруйнований в 1506 р З часом фортеця відбудували і зміцнили - з'явився глибокий рів, кам'яні стіни, четверо в'їзних воріт і шість багатоярусних веж.

З початку XVІ ст. Овруч був під владою Речі Посполитої, а в подальшому і Російської імперії. Найстаріший храм Овруча - церква Св. Василя, побудована в 1190 р на місці ще давнішої - дерев'яної (в 997 г.). За переказами, побудував ту церкву Великий князь київський Володимир, який, прийнявши християнську віру, взяв ім'я Василь. У XX ст. церква Св. Василя була відреставрована.

Василя була відреставрована

Унікальним явищем для кінця XII в. є те, що по кутах західного фасаду розміщені дві круглі вежі. Фасади інкрустовані натуральними відшліфованими камінням різних кольорів. В інтер'єрі церкви на фрагментах давніх стін збереглися залишки фресок. У 1990 р церква була освячена і Церква Св. Василя відкрита для богослужінь.

У цей час на Русі почали карбувати власні монети. Відомі монети Володимира Великого зі срібла - срібники - і з золота - златники. На одній стороні монет був зображений князь з усіма атрибутами вла ди, а на зворотному - княжий герб тризуб і напис: «Володимир на столі, а це (це) його срібло». Таким чином, з часів Володимира тризуб, зображення якого ставили на князівську власність, перетворився в державний символ.


Особливу увагу князь приділяв розвитку відносин Київської Русі з іноземними державами і зміцненню її міжнародного авторитету. Володимир підтримував політичні, економічні та культурні зв'язки з Візантією, Польщею, Угорщиною, Чехією, західноєвропейськими країнами. З цією метою він допомагав візантійському імператорові Василю II придушити заколот феодалів в Малій Азії. За цю допомогу Володимиру була обіцяна в дружини сестра імператора, принцеса Анна. Але з різних причин шлюб відстрочувати. Тоді Володимир завоював Херсонес (Корсунь) в Криму, що належав Візантії. Про це князь сповістив Василя II лаконічно: «Так буде і з вашим Константинополем». Імператор відправив Ганну до Володимира негайно.

Особливу увагу князь приділяв розвитку відносин Київської Русі з іноземними державами і зміцненню її міжнародного авторитету

Стіна в г. Белгород.
Такі укріплення, призначені для захисту від кочівників, споруджували в багатьох південних давньоруських містах
Стіна в г

Посли Володимира у візантійського імператора
Посли Володимира у візантійського імператора

монети Володимира

Останні роки життя Володимира були затьмарені через непослух синів. У 1014 р Ярослав відмовився платити данину своєму батькові. Літопис повідомляє: «Коли Ярослав княжив у Новгороді, давав він за договором до Києва дві тисячі гривень з року в рік, а тисячу роздавав в Новгороді дружині. І так давали всі новгородські посадники, а Ярослав став цього не давати в Київ батькові своєму. І мовив Володимир: «Розчищайте шляху і мостіть мости», бо хотів йти війною на Ярослава, на сина свого, але захворів ». Готуючись до боротьби з Ярославом, Володимир влітку 1015 р раптово помер.


Діяльність Володимира Святославича сприяла розвитку Київської держави, укрепле¬нію його міжнародного авторитету.


У записну книжку ерудита
Володимир Великий і Рогніда-Гореслава
Міждинастичних шлюби за часів Середньовіччя були дуже поширені в Ев¬ропе. Часто ними скріплювалися мирні і союзницькі угоди. У Київській Русі в такий шлюб першим вступив Володимир Великий. Після смерті батька в боротьбі за київський престол Володимир, прагнучи заручитися підтримкою полоцького князя Рогволода і зміцнити свої позиції, посватався до його доньці Рогніда. Вона славилася своєю гордістю, привітністю, красою, але, будучи чистокровної княжною, знехтувала пред¬ложеніем Володимира. «Не хочу роззувати рабичіча!» - відповіла, вважаючи негідним любити сина князя Святослава і простої ключниці Малуші, тобто прислуги, незважаючи на те, що остання була улюбленицею самої княгині Ольги. Відмовив в союзі і батько гордої княжни.


Тим часом Добриня - брат Малуші, який в цей час від імені Володимира управ¬лял Новгородом, - захопив Полоцьк. Рогволода з синами безжально вбили, а Рогніда силою видали заміж за Володимира. Про кохання між подружжям не могло бути й мови, але від цього шлюбу народилися сини - Ізяслав, Ярослав, Всеволод і Мстислав, а також дочки - Предслава і Преміслава. Рогніда, названа через свою трагічес¬кой долі Гореславой, не пробачила чоловікові несправедливість і образу. За переказами, вона готувала на нього замах. Викривши дружину, розгніваний Володимир хотів навіть вбити її, і тільки рішуче заступництво старшого сина Ізяслава відвело біду. Володимир виселив Рогніда з дітьми за межі Києва в с. Предславино. Пам'ять про це село збереглася донині - в Києві є вулиця Предславинська.


Як вам уже відомо, до 988 м Володимир був язичником. Ця релігія дозволяла мати кілька дружин. Під час військового походу на захід князь знайшов ще двох наречених - дочок місцевих князів (Мелфріду і Адель). Рогніда дуже страждала і ревнувала князя до інших жінок, але не тому, що любила, - її ятрило, мучило самолюбство. Прийнявши християнство і одружившись з візантійською принцесою Анною (внучці Костянтина VII Багрянородного), Володимир вислав з Києва всіх попередніх дружин. Рогніда повернулася з Ізяславом до Полоцька, де вступила до монастиря під ім'ям Анастасії.

Рогніда повернулася з Ізяславом до Полоцька, де вступила до монастиря під ім'ям Анастасії


Як художник XIX в. передав відносини Володимира зі своєю дружиною Рогніда-Гореславой?

Свідерський Ю. Ю., Ладиченко Т. В., Романишин Н. Ю. Історія Україна: Підручник для 7 кл. - К .: Грамота, 2007. 272 с .: іл.
Надіслано читачами з інтернет-сайту

зміст урокузміст уроку

конспект уроку і опорний каркас конспект уроку і опорний каркас   презентація уроку   інтерактивні технології   акселеративного методи навчання Практика   тести, тестування онлайн   завдання і вправи   домашні завдання   практикуми та тренінги   питання для дискусій в класі Ілюстрації   відео- та аудіоматеріали   фотографії, картинки   графіки, таблиці, схеми   комікси, притчі, приказки, кросворди, анекдоти, приколи, цитати Доповнення   реферати   шпаргалки   фішки для допитливих   статті (МАН)   література основна та додаткова   словник термінів Удосконалення підручників та уроків   виправлення помилок в підручнику   заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів   календарні плани   навчальні програми   методичні рекомендації   обговорення   Ідеальні уроки-кейси презентація уроку інтерактивні технології акселеративного методи навчання Практика тести, тестування онлайн завдання і вправи домашні завдання практикуми та тренінги питання для дискусій в класі Ілюстрації відео- та аудіоматеріали фотографії, картинки графіки, таблиці, схеми комікси, притчі, приказки, кросворди, анекдоти, приколи, цитати Доповнення реферати шпаргалки фішки для допитливих статті (МАН) література основна та додаткова словник термінів Удосконалення підручників та уроків виправлення помилок в підручнику заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів календарні плани навчальні програми методичні рекомендації обговорення Ідеальні уроки-кейси

Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, Напишіть нам .

Якщо ви хочете побачити інші коригування та побажання до уроків, дивіться тут - освітній форум .

Передав відносини Володимира зі своєю дружиною Рогніда-Гореславой?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация