Внутрішня і зовнішня політика Івана Калити (коротко)

Після смерті князя Данила Олександровича, московської престол виявляється в руках Юрія Даниловича, який був убитий в Орді тверським князем Дмитром Грізні Очі

Після смерті князя Данила Олександровича, московської престол виявляється в руках Юрія Даниловича, який був убитий в Орді тверським князем Дмитром Грізні Очі. Княжити в Москві почав Іван Данилович. Його прозвали Калитою з кількох причин. Одні вважають, що це пов'язано зі збиранням данини для Орди з російських земель, інші резонно стверджують, що він носив при собі грошовий мішечок з дрібними грошима для милостині нужденним.

Якщо говорити коротко, то зовнішня политка Івана Калити полягала в дружбі з Ордою, а внутрішня - в підпорядкуванні непокірних князів і посилення Московського князівства .

Зайнявши престол, Іван Калита почав поширювати православну віру. За його дорученням в 1325 році через Володимира в Москву була перевезена резиденція митрополита Петра. При Івана Калити Москва перетворилася в духовну столицю Русі, її авторитет зріс.

Князь Іван неодноразово їздив в Орду. Перша поїздка, яка заклала фундамент майбутніх хороших відносин тривала 1,5 року. Багато землі руських князівств страждали від гніту Орди, а в московському князівстві життя протікала відносно спокійно.

В ході повстання в 1327 році народу в Твері був убитий який прибув туди посол Орди Чолхан, колишній двоюрідним братом ординського хана. Князь Іван Данилович вирушив в Орду, де отримав ярлик на велике князювання. Разом з армією в 50 000 воїнів Орди і дружинами суздальців Іван Данилович виступив на Твер. Князь Олександр Михайлович втік з Твері в Псков, 1328 року товариський князівство було розгромлено. Через 5 років Олександр Михайлович повернувся до Твері. Аби не допустити його піднесення, Іван Калита став плести інтриги проти нього в Орді. У підсумку 1339 року князя Олександра викликають в Орду, де він і був убитий.

У 1327 року хан Узбек розділив його землі між Іваном Калитою і Олександром Васильовичем з Суздаля . Новгород і Кострома стали підвладні Калити, а Нижній Новгород і Городець опинилися під владою князя Олександра. Через 4 роки, після смерті князя суздальського, підвладні йому землі відходять Калити і між Москвою і Новгородом створюється черговий осередок напруженості. Завдяки зусиллям митрополита архієпископом в Новгороді став не Арсеній обраний новгородцями, а Іван Каліка. Московський князь вимагає збільшення данини, але відмова від цього Новгорода змушує Калиту виступити проти нього в військовий похід. Мир між Калитою і Новгородом настав тільки в 1336 році. За сприяння митрополита Феогноста Калита отримує необхідну їм данину і звання новгородського князя.

За часів свого правління Калита очолював ще кілька походів проти неугодних князів. Так, в 1339 році відбувся похід на Смоленськ, який відмовився платити данину.

При Івана Калити територія Московського князівства розширилася. До нього увійшли Углич, Галич, частина князівства Ростовського. Калитою закладено могутність Москви. Саме в його правління в місті стали з'являтися перші храми, збудовані з каменю. Він побудував в Москві Успенський храм, Собор Спаса на Бору, Архангельський собор.

Після 1328 року набіги татар на Русь припинилися на цілих 40 років! Калита тісно контактував з ханами Орди. Він вчасно платив данину, посилав подарунки. Такий перепочинок дозволила Русі накопичити сили, мала велике психологічне і моральне значення. Виросло завдяки зусиллям Калити покоління русичів буде пізніше очолений його онуком Дмитром Донським і виступить проти Орди.

Перебуваючи при смерті, Калита розділив підвладні йому землі між своїми синами. Старшому синові, Симеону Гордому дісталося дві третини земель. Калита зробив це спеціально, боячись роздрібнити московське князівство, яке за життя він посилював .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация