Внутрішня політика Олександра I в 1801 - 1806 рр.

«Привести народ від деспотичної держави до держави, насолоджуйтеся вільної Конституцією», - говорив Олександр I (рис. 1). Імператору належало багато інших висловлювань, суть яких полягала в тому, що він хотів зробити Російську імперію вільним, вільним від кріпосного права, соціально-економічно і політично розвиненим, республіканським державою.

він хотів зробити Російську імперію вільним, вільним від кріпосного права, соціально-економічно і політично розвиненим, республіканським державою

Мал. 1. Олександр I - російський імператор ( джерело )

Епоха Олександра I - один з найзнаменитіших періодів російської історії, пов'язаний з А.С. Пушкіним, Вітчизняною війною 1812 і іншими визначними подіями. Але, по суті, тут є над чим подумати. В цей час виникали питання: чи має сенс проводити реформи; якщо так, то яким чином - швидко або поступово і обережно? Ці питання мав вирішувати молодий імператор Олександр I.

Доля майбутнього імператора склалася непросто. З дитинства він змушений був лавірувати між своєю бабусею Катериною II (рис. 2) і батьком Павлом I (рис. 3). Очевидно, Олександр сильніше любив батька, але більшу частину часу повинен був проводити з бабусею. Звідси, з одного боку, розвинулося його лицемірство, яке відзначали багато наближені імператора. З іншого боку, він отримав прекрасну освіту і виховання: Олександр був відданий ідеї Просвітництва, його вчили розумні і благородні вчителя.

З іншого боку, він отримав прекрасну освіту і виховання: Олександр був відданий ідеї Просвітництва, його вчили розумні і благородні вчителя

Мал. 2. Катерина II - бабуся Олександра I ( джерело )

Катерина II - бабуся Олександра I (   джерело   )

Мал. 3. Павло I - батько Олександра I ( джерело )

У той же час правитель Російської імперії переніс в молодості страшну психологічну травму: він знав про змову проти свого батька Павла I і змовники отримали непряме дозвіл Олександра на державний переворот. Олександр переконував себе, що переворот пройде безкровно і його батько залишиться живий. Крім того, він приводив себе в приклад, що англійський король Георг III не міг керувати державою і ним керував його син, регент батька. Але коли вбили Павла I, Олександр зрозумів, що його вина в цьому теж є. Це мучило його до кінця життя.

Після того як імператор зійшов на російський престол, він взяв себе в руки після вбивства свого батька і пообіцяв собі, що буде правити якнайкраще і справедливіше і приведе Росію до свободи, добробуту і процвітання. Дуже багато людей в це повірили, і Олександра дуже полюбили на початку його правління.

У перші ж дні свого царювання Олександр I показав, що буде правити ліберальніше свого батька і більше захищати свободи російських громадян. Перші накази Олександра I були наступними:

1. Відновлення привілеї дворян і городян, що відняли Павлом I; повернення Жалуваних грамот.

2. Скасування Таємної Експедиції.

Крім цього, Олександр провів ще ряд інших вподобаних всім змін. Після цього Олександр I створив нові державні органи, які, за його задумом, повинні були готувати і здійснювати нові реформи і управляти країною. Імператор створив 5 квітня 1801 р Неодмінний рада - вищий дорадчий орган Російської імперії. Крім того, імператор створив таємний неофіційний дорадчий орган - Негласний комітет (рис. 4) (червень 1801 - вересень 1803 рр.). У нього входили молоді друзі Олександра: П.А. Строганов, В.П. Кочубей, М.М. Новосильцев, А.А. Чарторийський. Негласний комітет займався проектуванням реформ для Росії і, хоча і створювався таємно, все про нього знали. Всі придворні, які хотіли заслужити симпатію царя, подавали в цей комітет проекти реформ.

Всі придворні, які хотіли заслужити симпатію царя, подавали в цей комітет проекти реформ

Мал. 4. Негласний комітет ( джерело )

Думка про французьку революцію хвилювала Олександра I. Велика французька революція тільки недавно відгриміла, коли на престол зійшов Олександр. Думка про те, що реформи і інші зміни можуть привести до революції в Росії, не давала спокою імператору.

Однією з основних реформ, що розробляється російським монархом і його Негласним комітетом, була реформа державного устрою (рис. 5). Мрії молодого правителя про республіку і конституційному ладі в Росії досить швидко були їм відсунуті як нездійсненні. Вирішено було почати з того, щоб упорядкувати державний устрій Російської імперії, зробити більш працездатними державні органи, більш раціонально їх влаштувати, що було важливим.

Олександр I відновив права Урядового Сенату - вищої державної органу Росії, підлеглого государю. Тепер Сенат знову став найвищою судовою інстанцією. Більш того, йому було дано право висловлювати свою думку про незручності існуючих законів, тобто Сенату можна було заявляти заперечення і зауваження на існуючі закони. Це було досить серйозним нововведенням для того часу. Сенат, отримавши вищеназване право, незабаром їм скористався. У Російській імперії був закон, який дозволяв унтер-офіцерам виходити у відставку тільки після 12 років служби. Сенатори резонно зауважили, що в російському законодавстві існував Маніфест про вольності дворянській, прийнятий ще в 1762 р, який дозволяв дворянам не служити. І служба унтер-офіцера протягом 12 років суперечила цьому Маніфесту. Імператор, отримавши дане заперечення від Сенату, кілька місяців роздумував над цим, а потім відправив відповідь сенаторам: право Сенату висловлювати свої заперечення і зауваження стосується тільки вже виданих законів, а нові закони сюди не входять. Це показувало, з одного боку, те, що Олександр хотів міцно тримати владу в руках. З іншого боку, якби проводилися більш серйозні реформи, Сенат міг би висловити своє невдоволення, що було не потрібно імператорові. Тому таким химерним шляхом, порушуючи свої закони, він гарантував собі деяку свободу дій.

Мал. 5. Система державного устрою при Олександрі I ( джерело )

Інша важлива зміна у сфері зміни державного устрою було проведено в 1802 р - засновані міністерства. Їх запроваджували замість колегій, заснованих ще Петром I. Міністерства стали виконавчими органами влади, введені «Маніфестом про заснування міністерств». Це зробило роботу державних органів чіткішою. В основному імператор призначав міністром поважного вельможу єкатерининського часу, а товаришем (заступником) міністра ставив свого сподвижника, молодого реформатора з числа своїх друзів і приятелів. Загалом, всім було зрозуміло, що реальна влада в міністерствах перебувала в руках молодих реформаторів. Через якийсь час деякі з реформаторів отримали навіть пости міністрів.

Таким чином, реформи в сфері державного устрою раціоналізували державний лад Російської імперії, спростили державний апарат, більш чітко організували систему державних органів. Але про зміну державного ладу не йшлося.

Під час перших років правління Олександра I було дуже багато зроблено в сфері освіти.

У 1803 р почалася реформа освіти. Російська імперія була розділена на шість округів, в кожному з яких були різні типи навчальних закладів (парафіяльні та повітові училища, гімназії, університети). До Олександра I в Росії існував тільки Московський університет. У Естляндії був старовинний Дерптський університет, який прийшов в занепад. Його Олександр відродив і відновив. На основі Віленської школі в Литві сформувався Віленський університет. Також були створені абсолютно нові університети в Харкові і в Казані. Пізніше, в наступні роки, був створений Санкт-Петербурзький університет. У Ярославлі була створена юридична школа, яка перетворилася в Демидівський юридичний ліцей. Ще пізніше був створений Імператорський Царськосельський ліцей (рис. 6).

Мал. 6. Імператорський Царськосельський Ліцей ( джерело )

Таким чином, імператор створив безліч нових вищих навчальних закладів з широкими правами. У кожного університету було право керувати освітою в окрузі. Університети по Університетському статутом 1804 р мали дуже велику автономію: вибирали своє керівництво, визначали навчальну програму, контролювали гімназії в окрузі. З одного боку, реформа освіти була проведена тому, що Олександр був освіченим і високоосвіченою людиною і хотів, щоб освіта в Росії розвивалося. З іншого боку, тут є інший аспект реформи: створюючи нові і реформуючи старі навчальні заклади, підвищуючи якість освіти, імператор вважав, що все це допоможе виховати нове освічене, інтелектуальне покоління, на яку він зможе обіпертися. Але склалося навпаки - багато, хто навчався в даних навчальних закладах під час правління Олександра I, в подальшому повернулись проти нього і дорікнули імператора за те, що він не провів реформи в повну міру.

Якщо поглянути на перші роки правління Олександра I, то видно, що молодий імператор активно намагався впорядкувати та раціоналізувати державну сферу, вирішити селянське питання, розвинути освіту. Але в той же час він діяв обережно і повільно, йому здавалося, що попереду ще багато часу. Поступово розпався Негласний комітет, погіршилися міжнародні відносини Росії з Францією. Тому розмова про реформи на час був відкладений.

Список літератури

1. Валишевский К. Олександр I. Історія царювання. У 3 томах. - СПб .: «Віта Нова», 2011.

2. Демкин А.В. Днів Олександрових прекрасний початок. Внутрішня політика Олександра I в 1801-1805 рр. - М .: Кучкова поле, 2012.

3. Лазукова М.М., Журавльова О.М. Історія Росії. 8 клас. - М .: «Вентана-Граф», 2013.

4. Ляшенко Л.М. Історія Росії. 8 клас. - М .: «Дрофа», 2012.

5. Пресняков А.Є. Російські самодержці. - М .: Книга, 1990..

Додаткові рекомендовані посилання на ресурси Інтернет

1. Інтернет портал «Memoirs.ru» ( джерело )

2. Інтернет портал «Memoirs.ru» ( джерело )

3. Інтернет портал «Studopedia.ru» ( джерело )

Домашнє завдання

1. Розкажіть про те, як пройшли дитинство і юність імператора. Що вплинуло на його характер? Яким був шлях до престолу Олександра?

2. Охарактеризуйте перші зміни Олександра I. З чого імператор почав своє правління?

3. Які важливі реформи були проведені урядом Олександра в сфері державного устрою і освіти Російської імперії?

В цей час виникали питання: чи має сенс проводити реформи; якщо так, то яким чином - швидко або поступово і обережно?
Що вплинуло на його характер?
Яким був шлях до престолу Олександра?
З чого імператор почав своє правління?
3. Які важливі реформи були проведені урядом Олександра в сфері державного устрою і освіти Російської імперії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация