Внутрішня політика Олександра I в 1815 - 1825 рр.

Внутрішня політика Олександра I в 1815-1825 рр. відзначена обережністю і повільністю. Здавалося б, Російська імперія після Вітчизняної війни 1812 р була готова до реформ і змін, але Олександр коливався. І якщо спочатку він ввів Конституцію в царстві Польському в 1815 р, а потім і доручив М.М. Новосильцеву розробити проект російської Конституції, то потім, побачивши, що вищі кола Росії відносяться до таких реформ з невдоволенням, і побоюючись за своє життя, він не став вводити її в країні. Крім того, Олександр I в 1820-і рр. знищив багато реформ початку свого правління. До кінця життя особистість імператора повністю змінилася від ліберала-новатора, який прагнув зробити Росію вільною країною, до духовного людині, якій байдужі були державні справи Росії. Про все це докладніше ви дізнаєтеся з даного уроку.

Перемога Росії у Вітчизняній війні 1812 р дала Олександру I (рис. 1) велика перевага в проведенні всередині країни нових реформ. Народ був натхнений перемогою. Російські офіцери і солдати, що побували в закордонних походах і побачили хорошу європейську життя, почали мріяти про перетворення в Росії. Дворяни говорили відкрито про запровадження Конституції. Селяни, які зробили величезний внесок у перемогу над Наполеоном, мріяли про скасування кріпосного права. Таким чином, післявоєнний період в Росії був ідеальним часом для змін і перетворень, країна була готова до них.

Мал. 1. Олександр I - російський імператор ( джерело )

Олександр I, глава Російської імперії, після перемоги над Францією і свого тріумфу був обережним. Але, без сумніву, деякі кроки в перетворенні Росії Олександром I зроблені були. Наприклад, в 1815 році він ввів в Польському царстві Конституцію, яка давала більше свобод Польщі і визначала її державний устрій.

Польська Конституція 1815 передбачала:

  1. Запровадження двопалатного Сейму (законодавча влада).
  2. Заборона на висилку в Сибір без суду і заборона на позбавлення майна.
  3. Закон про військову службу (на державну і військову службу могли бути прийняті тільки піддані Польського царства).
  4. Польська мова став обов'язковим для державного діловодства.

Дана Конституція Польщі була фактично революційної. Олександр I після введення Конституції в Польщі попередив поляків про їх велику відповідальність у дотриманні засад цієї Конституції перед Росією і Європою. Таким чином, перший крок в державних перетвореннях був зроблений, і імператор задумався про проведення реформ в Росії.

Розробку російської Конституції Олександр I доручив своєму другові, колишньому члену негласного комітету, графу М.М. Новосильцеву (рис. 2). Граф в 1820 р створив проект під назвою «Статутна грамота Російської імперії».

Граф в 1820 р створив проект під назвою «Статутна грамота Російської імперії»

Мал. 2. М.М. Новосильцев - творець конституційного проекту «Статутна грамота Російської імперії» ( джерело )

Даний проект передбачав такі положення.

1. Запровадження двопалатного Парламенту (законодавча влада).

Однак вносити законопроекти в Парламент мав право тільки імператор. У його руках зосереджувалася також виконавча влада.

2. Введення невід'ємних цивільних прав в країні: свобода особистості, недоторканність майна, свобода віросповідання і т. Д.

3. Введення свободи слова (дане питання було дуже складним).

Незважаючи на все перераховане вище, в «Статутний грамоті Російської імперії» не було вирішено основоположний питання для Росії - питання про скасування економічно тягне Росію назад кріпосного права. М.М. Новосильцев прекрасно розумів всю складність скасування кріпосного права в Російській імперії і вирішив просто обійтися без цього. Втім, навіть цю дуже стриману Конституцію Олександр I в Росії ввести не наважився.

Причиною того, що російська Конституція Новосильцева була введена в Російській імперії, крилася в тому, що Олександр I бачив, як в Європі вирує полум'я революції і побоювався, що, якщо в його країні провести різкі зміни, її спіткає така ж доля. Крім того, імператор бачив ще одну річ - все більша і більша кількість людей з вищого російського суспільства негативно ставилося до реформ. Російські поміщики з жахом уявляли позбавлення своїх прав на селян і на землю. Бачачи таке невдоволення вищого світу, Олександр I, пам'ятаючи про долю свого батька, Павла I, боявся за своє життя.

Олександр I за час свого правління так і не зважився ввести Конституцію в Росії. Більш того, до 1820-их рр. його дії виглядали ще більш дивно - він почав знищувати власні ранні реформи.

Дії Олександра I у внутрішній політиці Росії 1820-х рр. були наступними:

  1. Введення заборони селянам подавати скарги на своїх поміщиків.
  2. Введення можливості висилки селян до Сибіру за рішенням поміщика (посилення кріпосного права).
  3. Введення жорстких статутів у вищих навчальних закладах (деякі навчальні заклади, відкриті Олександром I, були ним же закриті).
  4. Введення в Росії більш жорсткої цензури (обмеження свободи слова і свободи преси).

Всі ці перетворення, здавалося б, не в'язалися з Олександром початку XIX ст., Який разом з М.М. Сперанським (рис. 3) хотів зробити Російську імперію вільної і ліберальної, однак це були неспростовні факти.

Мал. 3. М.М. Сперанський - російський державний діяч ( джерело )

Крім усього іншого, період життя Олександра I в 1820-х рр. пов'язаний з ще однією особливістю його особистості. Імператор різко став дуже духовним, наближав до себе різних проповідників, містиків з Росії та Європи. Поступово Олександр йшов все більше в духовне життя, відмовляючись від державних питань і проблем.

Навіть смерть Олександра I оповита ореолом таємниці (рис. 4). Він помер в м Таганрозі по дорозі на Кисловодские курорти. Після смерті імператора по Росії ходила легенда, що він насправді не помер, а пішов жити простим селянином, ходив по Росії і творив добрі справи; а в труні на поховання привезли іншу людину.

Мал. 4. Смерть Олександра I в Таганрозі ( джерело )

В цілому внутрішня політика Олександра I в Росії в 1815-1825 рр. не виправдала надій прогресивно налаштованих кіл Російської імперії. Однак можна сказати, що ті його прогресивні перетворення, які були проведені на початку XIX ст., Багато в чому підготували грунт для майбутніх Великих реформ 1860-х рр. Олександра II.

Список літератури

  1. Валишевский К. Олександр I. Історія царювання. У 3 томах. - СПб .: «Віта Нова», 2011.
  2. Кодан С.В. Останній акорд конституційних намірів Олександра I. Проект Державної статутний грамоти Російської імперії 1820 в контексті конституційного розвитку Росії // ФЕМІС. Щорічник історії права та правознавства. - М .: МГИУ, 2006, Вип. 6.
  3. Лазукова М.М., Журавльова О.М. Історія Росії. 8 клас. - М .: «Вентана-Граф», 2013.
  4. Ляшенко Л.М. Історія Росії. 8 клас. - М .: «Дрофа», 2012.
  5. Пресняков А.Є. Російські самодержці. - М .: Книга, 1990..

Додаткові рекомендовані посилання на ресурси Інтернет

  1. Pereplet.ru ( джерело ).
  2. Constitution.garant.ru ( джерело ).
  3. School.xvatit.com ( джерело ).

Домашнє завдання

  1. Які основні положення містилися в Польської Конституції 1815 г.?
  2. Ким і коли був розроблений проект «Статутна грамота Російської імперії»? Який державний устрій Росії пропонувалося за цим проектом?
  3. У чому проявлялася дивина внутрішньої політики Олександра I в 1820-х рр.? Які зміни відбулися з його особистістю в цей час?

Ким і коли був розроблений проект «Статутна грамота Російської імперії»?
Який державний устрій Росії пропонувалося за цим проектом?
Які зміни відбулися з його особистістю в цей час?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация