Воїн з дівчинкою і Христос з Богоматір'ю на руках

Незвичайний і потужний пам'ятник воїну-визволителю в Трептов-парку Берліна. Геніальне рішення скульптора Євгена Вучетича - воїн з дитиною на руках. Такий незвичний образ - «чоловік міцний» тримає дитя, не випускаючи з рук меч. Як дивно - адже доля чоловіків битися, а не панькатися з дітьми, тим більше дівчатками. Чи не їм носити дітей на руках, заспокоюючи їх. І більшість зображень, священних зображень далекій давнині, починаючи від доісторичних культур, демонструють нам саме мати з дитиною на руках. Цей образ розкриється потім в ликах Богоматері і Богонемовля на тисячах тисяч ікон ...

Але є одна ікона, на якій дитя - на руках Чоловіка Міцного. Христос Сам порівнював себе з воїном, «чоловіком лайки», «міцним», «сильним» - ці епітети, так часто гриміли в Старому Завіті стосовно Яхве, в устах Спасителя стали образною, майже жартом-притчею, що розповідається в колі друзів: «хто може вдертися в дім дужого, та пограбувати добро його, якщо перше не зв'яже сильного? і аж тоді пограбує господу його ». (Мф.12: 29). Але йдеться вона у відповідь на злобні звинувачення ворогів - Ісус-де зцілює стражденних силою белійяаром, самого «князем бісівським» - і, отже, Його сила - одного роду з силою людиноненависників-демонів. «Він не тільки не має Своїм другом князем бісівським, але навіть і зв'язав його силу як найбільшого ворога», як говорив візантійський тлумач Євтимій Зігабен.

Безсовісних, заздрісних і злих людей, хулівшіх Сина Божого, і не вразив цей небесний грім. Замість грому прозвучала сумна жарт-притча. Він, Сильний Бог, вже увійшов в будинок «сильного» і розкрадає накрадене, а Його Самого приймають за спільника цього «сильного». Але це не зупинить Христа Визволителя, Святого Міцного ...

«Що сатана не може виганяти сатану, це зрозуміло з попереднього, а що інакше й неможливо вигнати сатану, як перемігши його наперед - і з цим усі згодні. Що ж означають слова Христа? Нічого більш, як тільки підсилюють те, що Він сказав раніше. Я не тільки не хочу мати спільником диявола, - як би так говорить Він, - але навіть веду з ним лайку і пов'язую його; доказом служить те, що Я розкрали судини його. Зауваж, як Христос спростовує наклепи, яку фарисеї намагалися звести на Нього. Вони хотіли довести, що Він не Своєю владою виганяє бісів; а Він, навпаки, доводить, що не тільки бісів, але самого їх начальника насамперед Він пов'язав по Своїй владі, і переміг його власною Своєю силою. Це підтверджується самим справою »- коментує ці слова Євангелія свт. Іоанн Златоуст.

Іоанн Златоуст

Успіння. Феофан Грек

«Чоловік Міцний», цей євангельський образ порятунку, один з найбільш частих в гімнографії. В Писанні і грецької патристики пекло і смерть персоніфіровани, це - алегорична назва сатани, людиновбивці споконвіку, що містить в полоні не тільки людини, але і весь космос.

Про боротьбу, рукопашної смертної сутичці часто говориться в Октоихе недільному, щонеділі що пропонує моляться кілька чудових поем про таємниці Хреста і Воскресіння:

«Возшел єси на Хрест, силою опоясався, і соплется з мучителем (буквально -« тираном ») яко Бог, з висоти скинули єси, Адама ж непереможною силою воскресив єси».

«Переможець і одолетель смерті ... Браво з мучителем (тираном), вся совоскресив єси».

«Воскресіння світло засяяло тим, що в темряві, і тіні смертній що сидять, Бог мій Ісус, і Своїм Божеством крепкаго зв'язавши, цього судини розкрали є».

«Пекло полон Христос, яко Єдін Міцний і Сильний, і зотлілі совоздвіже, засудження страх зруйнувавши Хрестом».

«Врата пекла розтрощив єси, Господи, і смертну державу скасував єси силою Твоєю ...»

«Напрязі, і встигай, і царюй, Сину Богоматері»

Син Богоматері ...

Ми бачимо Його на іконах, носимо на руках Матері Своїй. Він часом зображується, як зовсім мале Дитя, часом - як Отрок. Коли Христос зображений дорослим, а не Отроком, то Богоматір немов віддаляється від Нього - Вона простягає до Сина руки в молитві, але не стосується Його. Він повністю вільний. Ніхто не в силах Його утримати.

Але Він - може утримати і серед смерті.

Найзворушливіший, древній сюжет православної ікони - це сюжет Успіння. Син Божий приходить взяти на руки Мати-Дитя. Чоловік Міцний зберігає Ту, що зберігала Його в дитинстві, а потім знемогла, виснажена скорботами Хрещеними.

... Навпаки фігури воїна в Трептов-парку є фігура скорботної матері. Вона не приваблює погляду, на відміну від центрального монумента. Вона, поникла до землі, позбавлена ​​будь-якої земної радості.

«Радість Мені николиже отселе доторкнеться, ридающі, глаголаше Непорочна: Світло Мій і радість Моя у труну зайде, але не залишу Його Єдиного, зде же помру, і спогребуся Йому» (стаття Великої Суботи).

На іконі Успіння Христос Бог підноситься над скерований долу тілом Матері Своїй, світлий, сяючий, Міцний. І Вона - знову жива, жива навік, Вона - Дитя на руках Його.

... А як же меч? Меч, опущений воїном з Трептов-парку до землі?

«У таїнстві Божественного втілення Божество і людство ... об'єдналися» як «у розпеченого вогнем меча», - писав преп. Максим Сповідник.

Сам Христос і є меч. Бог і Людина. Спаситель світу.

Спаситель світу

Що ж означають слова Христа?
А як же меч?
Меч, опущений воїном з Трептов-парку до землі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация