Волков: Зрозуміти і скласти піраміду Якості життя

Олег Волков спеціально для журналу Екоград Олег Волков спеціально для журналу Екоград.
Поточна посаду: заст. директора з підвищення кваліфікації в чебоксарського ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ (ФІЛІЯ) ФГБОУ ВПО "Московського державного відкритого університет ім. В.С. Черномирдіна"
Освіта: Чуваська державний університет.

Кредо: Життя пройти так, щоб не було ні хвилини сумніву, що Життя - прекрасне!

6. Зрозуміти і скласти піраміду Якості життя

Говорячи образно, «Піраміда Якості Життя» є twin -пірамідой або, якщо хочете, образно, піраміда-близнюк є симетричною моделлю до відомої моделі ієрархії потреб по Маслоу. Людвіг Фейєрбах філософськи зауважив: «Позбавлене потреб існування є непотрібне існування». Тому як умови для реалізації вроджених потреб людини по Маслоу, навіть на мінімальному рівні, закладаються складовими рівнів якості життя, легко зрозумілих за допомогою моделі «Піраміда Якості Життя».

Мал. Рівні піраміди Маслоу і піраміди Якості життя

Я- потреба в самореалізації і самоактуалізації;

КТЛ - якість творчої особистості

Якість середовища існування - сила Землі

«Скажи мені, що ти їси, і я скажу тобі, хто ти» - Ансельм Брійя-Саварен

Основними фізіологічними потребами для людини по Маслоу є дихання, вода, їжа, сон, тепло і ... Без цих життєво важливих потреб першого рівня неможливе повноцінне фізичне існування. Для здорової, якісного життя людям дуже потрібні, аж ніяк не умовні, повітря, вода і їжа. Кожну хвилину нам необхідний чисте повітря без всяких шкідливих природних або промислових викидів. Потрібна свіжа джерельна вода природному очищення, що не забруднена відходами безконтрольної технічної діяльності людини і економіки держави. І земля, на якій ростуть рослини, визрівають овочі та фрукти для нашого повноцінного харчування, не повинна бути отруєна надлишкової сільгоспхімією або іншими техногенними продуктами. Нам потрібні нормальні умови для комфортного відпочинку і сну. І, звичайно, погодно-кліматичні умови нашого місця проживання вимагають збереження рівня теплового режиму нашого тіла, який практично неможливо забезпечити без зручною, сучасною і доступною за ціною одягу та взуття.

Все це можливо тільки при відповідному стані якості середовища проживання, при свідомому і постійному дотриманні кожним з нас екологічних законів, вимог, правил життєдіяльності та охорони навколишнього середовища для нинішнього і майбутнього поколінь. Позначимо «Якість навколишнього середовища» проживання значком - Q ос.

За забезпечення Q ос, можна сказати, в системному підході ЮНЕСКО (див. Вище) відповідають два критерії: рівень забруднення навколишнього середовища і раціональне харчування. І так як люди живуть практично скрізь, крім хіба Антарктиди, то на всій планеті Земля потрібно, щоб якість екології місцеперебування було первородним і відповідало високим вимогам не тільки людей, а й усіх представників тваринного і рослинного світу.

«Людина гірше тварини, коли він стає твариною» - Рабіндранат Тагор.

Треба надати можливості, щоб кожна людина могла, на свій розсуд, змінювати своє місце проживання на більш відповідне його індивідуальних запитів і фізіологічними параметрами якості здорового життя. Американський письменник Генрі Торо філософськи зауважив: «Чи багато користі від будинку, якщо у вас немає стерпним планети, на якій можна його поставити». Свідоме ставлення до навколишнього середовища починається з екологічної освіти, з принципів розуміння єднання з природою - матір'ю всього живого на Землі.

Сильна держава - щит Життя

«Свобода полягає в тому, щоб залежати тільки від законів» - Вольтер

Другий рівень потреб по Маслоу - безпека життя. І найголовніша потреба в безпеці людського роду - самовідтворення (секс). Далі слід турбота про себе коханого, про здоров'я і життя сім'ї, найрідніших і найближчих людей. Людині також щодня необхідні можливість гідного заробітку, достатнього для забезпечення необхідного, гідного рівня фізіологічного існування в умовах цієї країни і клімату, безпеку на роботі, захист особистих прав і свобод, надійність даху над головою або, загальними словами, впевненість у завтрашньому дні. А ці потреби в кожному сучасній державі забезпечуються шляхом встановлення відповідного життєустрою і законодавчого порядку.

Таким чином, від якості державного і політичного устрою залежить ефективність правового поля, а значить і рівень спокою і безпеки життя кожного громадянина даної країни. Правопорядок вимагає дотримання трьох основних умов: 1) правильної конституції, 2) багатовікового досвіду і 3) доброї волі громадян. Якщо не виконується, хоча б одна з цих умов - мало що хорошого з цього вийде. «Закон не може робити людей вільними: самі люди повинні робити закон вільним» - Генрі Торо. Тому другий рівень піраміди якості життя запропоновано назвати «Якість державного устрою» (Q гу) і він включає наступні параметри ЮНЕСКО: рівень безпеки і стану правового поля і справедливість (що, в перекладі з латинської, означає «юстиція»).

Люди з самого народження нерівні (по природним даним і за майновим станом) і встановити повну рівність неможливо. Але не припустима і інша нісенітниця - визначати привілеї за походженням або за «номенклатурі» положення. Рівність прав і можливостей - велике досягнення розвитку людського суспільства.

«На творення нового ладу, що повинна відкрити новий період історії і відповідну йому культуру, - писав Павло Флоренський, - є одне право - сила генія, сила творити цей лад. Право це одне тільки не людського походження і тому заслуговує назви божественного. І як би не називався подібний творець культури - диктатором, правителем, імператором або як-небудь інакше, ми будемо вважати його істинним правителем (в державі, О.В.) і підкорятися йому не зі страху, а в силу трепетного свідомості, що перед нами чудо і живе явище мощі людини ».

Від того, наскільки адекватно основні побажання і вимоги людей відображені і зафіксовані в Конституції і в усіх, прийнятих в державі, кодексах і законах, а також, що найбільш важливо, наскільки вони реально виконуються і цього довіряють самі громадяни, буде залежати конкретна безпеку кожного з нас. Починаючи від відношення держави і всіх нас до новонародженим немовлятам і аж до пенсіонерів та інвалідів. І саме звідси починається патріотичне виховання і розвиток Громадянина своєї Батьківщини.

Стан громадянського суспільства - атмосфера Душі

«Єдина відома мені розкіш - це розкіш людського спілкування» - Антуан де Сент-Екзюпері

Життя практично кожного з нас проходить в сім'ї, на людях, в колективі. До сих пір, по крайней мере, в Росії, основним засобом для існування є громадський організована праця. Праця безлічі або групи людей, зібраних під одним дахом і вимушених основну частину свого свідомого життя бути залежним від думки і діяльності інших людей. Одночасно з цим ми потребуємо любові, дружбі і спілкуванні. Ми прагнемо створити свою сім'ю, як головний результат любові, і нам дуже важливо, щоб їх зрозуміли найріднішими і близькими. І ось з цього рівня починає грати свою роль громадянське суспільство як фактор формування і стабілізації народонаселення. «Бувати в суспільстві просто нудно. А бути поза суспільством - вже трагедія »- Оскар Уайлд.

Кожна організація, мале або велике підприємство, комерційне або недержавне партнерство, сформовані на принципах добровільної участі в них, це суть різні плоди різного ступеня зрілості на гілках «Якості громадянського суспільства» (Q го). Громадянського суспільства як унікального плодового дерева, вирощеного на національному грунті шляхом щеплення до стовбура культури народу десятків різних по силі і енергії щеп і гілок, створених добровільними об'єднаннями на основі творчих інтересів громадян, а не тільки заради отримання доходів і прибутку. Зрілість і сила громадянського суспільства визначається двома наступними параметрами ЮНЕСКО: участь в житті суспільства і рівність чоловіків і жінок.

Гегель вважав громадянське суспільство похідним від держави, тому ставив його в залежне становище від останнього, що в точності збігається із запропонованою нами моделлю. Держава «є загальне начало, всередині якого сім'я розвивається в громадянське суспільство». Але громадянське суспільство складає першооснову будівлі людського співжиття, базис його саморуху. При цьому в основі першого самооб'єднання лежить сім'я - як основний осередок громадянського суспільства. Органічну єдність загального і одиничного полягало в понятті соборності. Соборність (по-сучасному - синергія командної роботи) відрізняється від усіх видів спільності своєю відкритістю, загальнодоступністю і людяністю. Майбутнє, і не тільки Росії, а й усього світу, належить соборності. Православний священик Павло Флоренський писав: «Живучи, ми соборуемся самі з собою - і в просторі, і в часі, як цілісний організм, збираємося воєдино (в команду однодумців, О.В.) з окремих взаємовиключних - згідно із законом тотожності - елементів, частинок , клітин, душевних станів і ін. та ін. Подібно ми збираємося в сім'ю, в рід, в народ і т.д., соборуясь до людства і включаючи в єдність людяності весь світ ».

І тільки навчившись жити миром та ладом в сім'ї, в любові освоївши всі її рівні: сина, брата, чоловіка і батька можна стати Розумним батьком, який зберігаючи традиції, привносить в керівництво сім'єю і виховання дітей мудрі інновації. Якщо ти не можеш дружно жити в своїй сім'ї, як ти будеш взаємодіяти з колегами в компанії?

Культура народу - наш загальний розум

«У культурі підставою служить вершина» - Григорій Ландау

Людині потрібно щось піднесене, що просвітлює думки і почуття. Таке просвітління, очищення ( «катарсис») дають наші внутрішні цінності. Філософи ще в давнину говорили про трьох сферах цінностей, в яких реалізується активність людини - істина, добро, краса. Істина - результат пізнавальної, добро - практичної, а краса - художньої діяльності.

Ми все ближче підбираємося до вершини піраміди Маслоу. Останній рубіж перед її підкоренням - ч етвертий рівень в ієрархії потреб Маслоу - самоповага і повага вас іншими - буде визнаний лише в тому випадку, якщо всією своєю діяльністю людина досягне культурного досконалості, внесе свій особистий внесок в загальну справу Людства. Тоді він встане в один ряд з кращими, видатними представниками в колі своєму. «Якщо я будь-що і вірю, так тільки в культуру. Культура, якщо вдуматися, грунтується зовсім не на цікавості, а на любові до досконалості; культура - це пізнання досконалості. Люди культури - справжні апостоли рівності »- Метью Арнольд, англійський поет.

У моделі «Піраміда якості життя» цей рівень визначений нами як «Якість культури народу» (Q кн). Він виражається найвищими творчими досягненнями в кожній із сфер діяльності людини: науці, педагогіці, живопису, музиці, скульптурі, архітектурі, медицині, виробництві, театрі, кіно, ТБ, Інтернет, кулінарії, військовій справі, державному управлінні, спорті та в усіх інших сферах людської діяльності.

І саме такими параметрами ЮНЕСКО, як забезпечені державою рівень здоров'я і рівень освіти любогогражданіна, як потенційної творчої особистості, визначається можливість досягнення нею загальновизнаних висот національної і навіть загальносвітової культури. Культура служить благу людини, його духовному здоров'ю, в першу чергу. Культура в нашому розумінні тлумачиться гранично конкретно і найбільш змістовно - як діяльність освячена ідеалом і зазначена для людини зі знаком плюс.

На мотивацію таланту і обдарованої особистості робити свою Справу на піку можливостей своїх здібностей робить свій вплив і роль Батька-одного і / або Вчителі-товариша, які підтримали, свого часу, здорові амбіції учня в його прагненні до Істини і щирою впевненості в правоті своєї несхожості на інших. Але вдосконалюватися кожна людина може тільки самостійно, якщо захоче.

Філософ Герберт Спенсер вивів правило: «Мета виховання - це утворити істота, здатне керувати собою, а не таке, яке могло бути керовано іншими». Побачити і пізнати свої сильні сторони, проявити всю повноту Доброти душі і присвятити життя Служінню людям, і тоді, безумовно, Ви станете для людей взірцем Людини з високою культурою.

Особистісно творити - значить освоїти Всесвіт Любові

«Геній - це талант винаходу того, чому не можна вчити і навчитися - Іммануїл Кант

Індивід - представник виду тварин. Особистість є щось більше. Тільки людина, яка усвідомила свою індивідуальність і свою приналежність до суспільства, що сформував у собі і те й інше, стає Особистістю. Свобода особистого вибору між добром і злом - це добровільне і свідоме дотримання моральних заповідей, виконання боргу за покликом душі, за велінням серця. Микола Бердяєв вважав: «Особистість є вища ієрархічна цінність, вона ніколи не є засіб і знаряддя».

Але ось чого немає, ні в яких умовах і параметрах ЮНЕСКО, так це позицій і показників, відповідальних за самоактуализацию Особистості - п'ятий рівень в піраміді Маслоу. Це і зрозуміло, поки що вчені не змогли з бульйону світової культури Людства виділити кристал з точною формулою як розпізнати, виховати і створити генія. Ральф У. Емерсон, американський філософ XIX століття вивів формулу: «Бути великим значить бути незрозумілим. Справжнього генія ви можете дізнатися з того, що всі недотепи при його появі влаштовують змову проти нього ».

У запропонованій моделі «Піраміда Якості життя» цей рівень визначений як «Якість творчої особистості» (Q тл). Здібності - це шанс і можливість творчості, а життя людини у всіх її проявах - суть творчий процес. Творити - значить не тільки писати книги, робити наукові відкриття, конструювати машини. Висока творчість життя - працювати, виховувати дітей, саморозвитком і розвитком ближніх інакше, ніж інші - то ж творчість, в силу своєї масовості що не кидається в очі, але саме тому найбільш відповідальна, що служить фундаментом всього іншого.

Кожен творець знаходить свою формулу успіху, також як кожен підкорювач Евересту йде своєю дорогою до вершини. До цієї елітної групи належать ті, хто своїми досягненнями і відкриттями піднімає планку світової культури на нову висоту. Їх не багато. Їх не може бути багато. Але у кожного є шанс стати видатним і навіть геніальним, стати Людино-Богом. Все в Ваших руках - творите з любов'ю. «Якщо не вірити в себе самого, не можна бути генієм» - Оноре де Бальзак, французький письменник.

«Мудрість передбачає любов. Любов виступає як фактор, що перетворює Всесвіт. Сенс любові - створення нового Людини. Це слід розуміти і в переносному сенсі - як народження нового духовного обличчя, і в прямому - як продовження людського роду »(Вл. Соловйов). Достоєвський усвідомлював себе утопістом: «Велике діло любові та справжнього освіти. Ось моя утопія ». З таким формулюванням сенсу і вершини піраміди якості життя (Q тл) погодиться всякий, хто сповнений сили Любові до всього Людству.

Подробиці Опубліковано 26.01.2013 14:35 Переглядів: 6357

Додати коментар

Якщо ти не можеш дружно жити в своїй сім'ї, як ти будеш взаємодіяти з колегами в компанії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация