Володимир Легойда про гриф «Схвалено СІНФО"

В кінці минулого року Патріарх оголосив, що книги і періодичні видання, поширювані через церковну систему, повинні мати гриф Видавничої ради РПЦ і Синодального інформаційного відділу відповідно. Гриф на книги видається вже більше півроку, регламент присвоєння та відкликання спеціального грифа «Схвалено Синодальним інформаційним відділом Руської Православної Церкви» Патріарх затвердив тільки минулого тижня. З 1 вересня 2011 року в церковній системі розповсюдження має бути присутня лише та продукція В кінці минулого року Патріарх оголосив, що книги і періодичні видання, поширювані через церковну систему, повинні мати гриф Видавничої ради РПЦ і Синодального інформаційного відділу відповідно ЗМІ (друкована, кіно-, відео-, аудіо- та ін.), Якій присвоєно гриф Синодального інформаційного відділу.

Сенс грифа зрозумілий кожному, хто хоч раз тримав у руках дивні по своїм змістом видання деяких монастирі, на кшталт журналу «Православний воїн», широко пропонованого в Боголюбському монастирі, яке відкривається «Заповітом Сталіна» (див. Ілюстрацію), і кожен номер не обходиться без головної статті про те, що «Сталін був православною людиною і діяв свідомо», при цьому в випусках журналу немає жодного та самого короткого оповідання, наприклад, про новомучеників Володимирській єпархії.

Деякі питання про безпосередньої процедури отримання грифа вимагають прояснення. Кому, для чого, на яких умовах буде присуджуватися гриф Синодального інформаційного відділу, кому не треба отримувати гриф і що робити в разі відкликання грифа - з цими питаннями ми звернулися до голови відділу Володимиру Романовичу Легойда .

- Володимире Романовичу, в чому сенс присвоєння періодичним виданням грифа, що він означає?

- Основний сенс в тому, щоб упорядкувати і зробити якіснішою систему церковного розповсюдження ЗМІ.

Коли людина набуває в храмі газету або журнал, він навряд чи чекає, що в цьому виданні буде висловлено щось таке, що суперечить християнським віровченням або позиції Церкви. Але, на жаль, сьогодні за свічним ящиком можна часом придбати періодику, що спотворює основи православного віровчення, що поширює недостовірну інформацію, що ігнорує існуючі в Церкві оцінки тих чи інших сучасних явища, що порушує всі можливі уявлення про журналістську етику. Багато в чому це пов'язано з відсутністю єдиного критерію, за яким не тільки парафіяни, а й представники духовенства могли б орієнтуватися на ринку сучасних ЗМІ.

- У якому випадку гриф можуть не дати? Що це буде означати? Що робити тим виданням, які не отримають гриф?

- Для початку я б радив видавцям і журналістам не хвилюватися: впевнений, що у переважної більшості нинішніх церковних ЗМІ не повинно виникнути проблем.

Критерії, за якими гриф можуть не дати, прописані в регламенті. Це спотворення православного віровчення, поширення недостовірних та етично неприпустимих відомостей.

Звичайно, серед православних ЗМІ є виразники різних позицій по дискутованих питань церковної і церковно-суспільного життя. Ми не збираємося обмежувати ці дискусії. Нам найменше хотілося б знищувати живий діалог , То саме християнське «різнодумство у другорядному», якому сьогодні тільки вчаться православні ЗМІ. Дуже важливо, щоб ці дискусії йшли в рамках шанобливого і християнського ставлення до опонентів. Ось цього постараємося посприяти.

Іншими словами, якщо видання запропонує читачам дискусію про мовою богослужіння , З викладенням різних точок зору, це не відіб'ється на його праві мати гриф. Важливо тільки, щоб в подібних випадках були відображені ті моменти, які зафіксовані в офіційних церковних документах.

Важливо тільки, щоб в подібних випадках були відображені ті моменти, які зафіксовані в офіційних церковних документах

Якщо ж видання раптом напише, що Церква схвалює гороскопи або ворожбу бабушек- «цілительок», то воно не отримає гриф. Звичайно, я беру крайній випадок, є і більш тонкі моменти. Але поки не хотілося б говорити абстрактно: давайте розглядати проблеми по мірі їх надходження. Точно також будь-яке видання, що публікує образи або ганьблять людину неперевірені чутки, ризикує залишитися без грифа. Такі речі не допускаються і в світських ЗМІ - на те є закон, підтверджений масою судових прецедентів, і вже тим більше таке неприпустимо щодо православної журналістики, яка за визначенням не може бути «жовтої».

Видання без грифа не зможе поширюватися при храмах, монастирях і культурних центрах Російської Православної Церкви.

У разі відмови у присвоєнні грифа, ми обов'язково будемо повідомляти заявникам про причини. Після врахування зауважень, таке ЗМІ може повторно звертатися за отриманням грифа. Хочу підкреслити, що ми відкриті до співпраці, завжди готові допомогти колегам консультацією. Сподіваюся, що механізм взаємодії буде відпрацьований швидко і якісно.

Крім того, хочу ще зауважити, що в завдання СІНФО в даному випадку не входить оцінка професійного рівня. Хоча всім нам хочеться, щоб він був високим, і я не виключаю, що в ряді випадків ми будемо супроводжувати гриф професійними рекомендаціями.

- Чи потрібно отримувати гриф всім православним періодичним виданням? Чи отримують його інтернет-видання?

Чи отримують його інтернет-видання

- Є кілька винятків - видань, звільнених від необхідності отримувати гриф. Перший виняток - це газета «Церковний вісник» і « Журнал Московської Патріархії », Мають статус офіційних видань Російської Православної Церкви - вони будуть виходити з благословення Святійшого Патріарха. Друге - офіційні видання синодальних відділів, що мають гриф «Офіційне видання такого-то синодального відділу». Ну, погодьтеся, дивно, якщо в СІНФО рецензуватимуть офіційне видання, наприклад, ВЗЦЗ. Адже нам в ВЗЦЗ і доведеться звертатися за рецензією! Навіщо ж доводити ситуацію до абсурду? Третє - видання, поширювані в межах одного або декількох парафій, за винятком парафій, розташованих на території Москви.

Що стосується інтернет-видань, то, оскільки гриф вводиться для розповсюдження друкованої, а також кіно- та відеопродукції (тобто засобів масової комунікації), інтернет-видань він не стосується. Не виключаю, що для них найближчим часом буде вироблено окреме положення. Але ніяких драконівських заходів і сюрпризів там не буде.

- Ви сказали, що інтернет видань не будуть рецензуватися поки, а в положенні написано, що "Електронні ЗМІ додають окремий випуск радіо-, теле-, кінохронікальної програми, аудіо- або відеозапис програми, адреса інтернет-ресурсу. "

- У процитованому Вами пункті Положення йдеться головним чином про Інтернет-версіях, які сьогодні мають більшість тих же єпархіальних газет, телеканалів чи радіостанцій. Про інтернет-виданнях в чистому вигляді і про сайти єпархій мова не йде.

- Чи може бути так, що єпархія не надасть свої видання? Або владика все одно благословить поширювати?

- Не бачу передумов для створення такої ситуації. Синодальний інформаційний відділ виконує рішення Священного Синоду , Регламент затверджений Патріархом. Так що я впевнений, що рецензування пройде у встановлені терміни і торкнеться всіх видання, поширювані в наших храмах.

- Єпархіальні видання теж повинні отримувати гриф? А якщо головний редактор - митрополит?

- Так, рецензування торкнеться єпархіальних видань. І справа тут не в перевірці на догматичну бездоганність слів того чи іншого архієрея. По-перше, далеко не скрізь саме правлячий архерей очолює єпархіальне видання. По-друге, якщо це так, рецензія СІНФО звільнить архієрея від необхідності вичитувати ще й єпархіальну газету.

- Гриф треба отримати до вересня 2011 року, а що буде протягом року? Можна буде працювати без грифа?

- До вересня 2011 роки працювати можна буде без грифа. Ми свідомо позначили такий тривалий перехідний період, тому що розуміємо: багатьом виданням потрібен час, щоб почати працювати відповідно до нових правил.

На жаль, вже мав місце ряд випадків, коли храми відмовляли газетам і журналам, посилаючись на відсутність у них дозволу. До речі, недавно саме через відсутність грифа в парі московських храмів відмовилися реалізовувати журнал « Фома ». Ми, звичайно, зраділи такій пильності, але будь-яка ревнощі повинна бути розумною. Користуючись нагодою, хотів би звернутися до батьків-настоятелям, а також до всіх, хто відповідальний за церковне розповсюдження, щоб ще раз вказати на той факт, що ще цілий рік, до вересня 2011 року, поширення періодики, яка не має грифа, допустимо. Я б рекомендував дотримуватися сформованої практики. У проблемних випадках можна звертатися за консультацією в СІНФО.

Ще один важливий момент - це те, що наявність грифа Синодального інформаційного відділу не є підставою для обов'язкового розповсюдження того чи іншого видання в церковній мережі. У будь-якому випадку, вибір видань для реалізації залишається за тими, хто відповідає за церковне розповсюдження на місцях. Іншими словами, якщо настоятель хоче поширювати у себе на парафії видання N, потрібно впевнитися, що воно має гриф СІНФО. Але якщо видання N має гриф СІНФО, це само по собі не зобов'язує настоятелів храмів приймати таке видання до поширення. Інша справа, що відмова в поширенні в таких випадках не може бути мотивований незнанням видання, сумнівом в його «православного». А щоб було легше зорієнтуватися, думаю, в доступному для огляду майбутньому ми запропонуємо списки рекомендованих видань, тобто тих, які є найбільш професійно заможними і корисними.

- Чи потрібно отримувати гриф незалежним виданням?

- Гриф регламентує присутність ЗМІ в системі церковного розповсюдження. Будь-яке видання, що претендує на поширення в церковній мережі, має його мати.

- Хто буде читати видання, як буде здійснюватися робота з рецензування?

- У процесі отримання грифа - фахівці СІНФО, при необхідності - залучені експерти з боку. Рішення про присвоєння грифу приймається Колегією СІНФО, куди входять представники інформаційних підрозділів синодальних установ. Після отримання грифа, обов'язкових рецензій на кожен випуск регламентом не передбачено. Ніякої, як сказали б інтернетчики, премодерації не буде. Однак СІНФО постійно проводить серйозний моніторинг засобів масової інформації як світських, так і церковних. На підставі цих даних ми будемо мати можливість стежити за вмістом, в тому числі і тих ЗМІ, які отримали гриф.

- Чи буде сильно розширюватися штат СІНФО в зв'язку з новими завданнями з рецензування?

Ми не бачимо необхідності в серйозному розширенні числа співробітників інформаційного відділу. Все-таки потрібно розуміти, що рецензування ЗМІ відрізняється від книжкового: і за кількістю ЗМІ, і по трудовитратах на одиницю рецензується продукту. До того ж, багато православних ЗМІ нам добре відомі. Однак якщо це знадобиться, ми готові залучати до роботи сторонніх експертів.

- Якщо видання допустить порушення, гриф буде відкликаний?

- У разі виявлення якихось порушень, на адресу редакції обов'язково буде направлено письмове попередження. Якщо потім порушень не буде усунуто або повториться, гриф може бути відкликаний, про що знову ж в обов'язковому порядку будуть повідомляти редакцію, засновників, а також правлячого архієрея або главу синодального відділу, дав виданню рекомендацію. У крайніх випадках передбачено негайний відгук грифа, але я сподіваюся, що таких випадків не буде.

Крім того, навіть якщо гриф відкликаний, згодом, по виправленню недоліків, може бути прийнято рішення про його повернення.

На закінчення ще раз хочу сказати, що регламент отримання грифа СІНФО не припускав справляння плати за рецензування та отримання грифа.

- Спасибо большое за роз'яснення!

Розмовляла Анна Данилова, фото "Православие и мир"

Ви прочитали статтю Володимир Легойда про гриф «Схвалено СІНФО". Читайте також:

В очікуванні грифа

Володимире Романовичу, в чому сенс присвоєння періодичним виданням грифа, що він означає?
У якому випадку гриф можуть не дати?
Що це буде означати?
Що робити тим виданням, які не отримають гриф?
Чи потрібно отримувати гриф всім православним періодичним виданням?
Чи отримують його інтернет-видання?
Навіщо ж доводити ситуацію до абсурду?
Чи може бути так, що єпархія не надасть свої видання?
Або владика все одно благословить поширювати?
Єпархіальні видання теж повинні отримувати гриф?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация