Володимир Даль

  1. біографія Володимир Іванович Даль з'явився на світло в Луганську 10 (22) листопада 1801 року. В...
  2. Воєнний час і держслужба
  3. Знайомство з Пушкіним
  4. творчість
  5. Особисте життя

біографія

Володимир Іванович Даль з'явився на світло в Луганську 10 (22) листопада 1801 року. В ті часи нинішній місто Луганськ носив назву селища Луганський завод. Майбутній лексикограф, етнограф, письменник і військовий лікар народився в інтелігентній високоосвіченої сім'ї.

Батьком Володимира Івановича був Йоганн Крістіан Даль, зросійщених виходець з Данії. У 1799 році він прийняв російське підданство, а заодно і більш звичне російським людям ім'я Івана Матвійовича Даля. Він був неймовірно обдарованим лінгвістом і прекрасно говорив російською, французькою, англійською, давньоєврейською, грецькою мовами, а також на латині і ідиші. Крім того, Іван Матвійович мав великими знаннями в медицині і був прекрасним богословом.

Володимир Даль в юності

Матір'ю Володимира Даля стала Марія Христофорівна Фрейтаг, на якій прославлений лінгвіст і лікар одружився в Санкт-Петербурзі. Мати Марії Даль багато займалася російською літературою, перекладала на російську мову праці Іффланда і Геснера і, крім того, була одним з нащадків французьких гугенотів де Мальі. Батько Марії був асесором, і, по суті, саме він змусив майбутнього зятя отримати якісне медичне освіту, оскільки філологію вважав недостатньою для того, щоб прогодувати сім'ю.

Володимир Даль в молодості

У родині Івана та Марії Даль, крім Володимира, народилися сини Павло, Карл і Лев, і дочки Олександра та Пауліна. Коли Володимиру було близько чотирьох років, вся родина вирушила до Миколаєва. Там Іван Матвійович Даль, будучи старшим лікарем Чорноморського флоту, заслужив дворянство і отримав можливість відправити своїх дітей на навчання до Петербурзького морського кадетського корпусу за рахунок державної скарбниці.

Освіта

У ранні дитячі роки Володимир Даль отримував домашнє навчання. Як і всі діти іменитої пари, він рано пристрастився до читання і проніс любов до друкованого слова через все своє життя. Коли хлопчикові було 13,5 років, його віддали вчитися в Петербурзького морського кадетського корпусу, з якого він вийшов мічманом. У 1819-1825 роках Володимир Іванович служив на Чорному і Балтійському морях.

У 1819-1825 роках Володимир Іванович служив на Чорному і Балтійському морях

Володимир Даль в молодості

Саме тоді він почав використовувати свій літературний талант, причому вельми провокаційним чином. Мічмана заарештували за підозрою в тому, що він складав різкі викривають епіграми про зв'язок головнокомандувача Чорноморським флотом з єврейкою Лією Сталінської. Здебільшого саме через це Володимира Даля з Миколаєва перевели в Кронштадт.

У 1826 році молодий письменник вступив на медичний факультет Дерптського університету. При цьому з фінансами у новоявленого студента було досить туго, і він почав підробляти, даючи уроки російської мови. Під час навчання молодій людині довелося поліпшити свої пізнання в латині і навіть опанувати філософією. Втім, отримувати статус дипломованого лікаря йому довелося вже в інших умовах: через війну з турками, що почалася в 1828 році, Даль склав випускні іспити достроково.

Воєнний час і держслужба

Протягом усієї війни 1828-1829 років та подальшої польської кампанії, що проходила в 1831 році, Володимир Іванович Даль посилено трудився на фронті як військовий лікар. Він рятував поранених, проводив блискучі операції в непростих умовах польових госпіталів, а часом і сам брав участь в боях.

В цей час Даль продовжував писати різні начерки, статті, деякі з яких стали основою для опублікованих згодом книг.

Володимир Даль на військову службу

У 1832 році було опубліковано твір Володимира Даля «Русские сказки. П'ят перший ». Казки були написані на простому, зрозумілому кожному мові і представляли собою першу серйозну книгу Володимира Івановича. Але, на жаль, через донос на Даля твір порахували неблагонадійним, і весь нерозпроданий тираж книги знищили. Самого автора заарештували і ледь не віддали під суд, але заступництво поета Жуковського його врятувало.

У 1833 році письменник отримав пост чиновника особливих доручень, який працює при військовому губернаторі (Петровському В.А.) в Оренбурзі. Далю вдалося чимало помандрувати по Південному Уралу і зібрати безліч унікальних фольклорних матеріалів, які він згодом поклав в основу ряду своїх творів. В тому числі, з використанням цих даних письменник згодом створив і видав «Природну історію Оренбурзького краю».

Знайомство з Пушкіним

З Пушкіним Володимира Даля хотів познайомити все той же Жуковський, однак письменник вирішив представитися поетові сам, піднісши в якості подарунка один з небагатьох «вижили» примірників «Російських казок». Подарунок прийшовся до смаку прославленому поетові, і в якості відповідного презенту Даль отримав рукописну казку «Про попа і робітника його Балду», та ще й з дарчим підписом самого автора.

Подарунок прийшовся до смаку прославленому поетові, і в якості відповідного презенту Даль отримав рукописну казку «Про попа і робітника його Балду», та ще й з дарчим підписом самого автора

Пам'ятник Володимиру Далю і Олександру Пушкіну в м Оренбурзі

Згодом Володимир Іванович супроводжував поета в його подорожі по місцях пугачевских подій, розташованим в Оренбурзькому краї. В знак вдячності за приємну компанію Пушкін в 1835 році вислав свого приятеля подарунковий примірник виданої незадовго до цього «Історії Пугачова».

Володимир Даль і Василь Жуковський

Згодом Даль був присутній при смертельне поранення Пушкіна Дантесом на дуелі і брав участь в спробах вилікувати поета від отриманої рани. В якості останнього подарунка вмираючий друг подарував Володимиру Івановичу свій талісман - золотий перстень із смарагдом.

творчість

З 1841 по 1849 роки Даль проживав в Петербурзі, працюючи секретарем Перовського Л. А., а потім і завідувачем його особливої ​​канцелярією. В цей час Володимир Іванович написав ряд «фізіологічних нарисів», склав кілька цікавих підручників із зоології та ботаніки, видав ряд статей і повістей.

Даля з давніх-давен цікавили прислів'я, приказки, фольклорні мотиви, перекази. Коли письменник жив у Санкт-Петербурзі, кореспонденти висилали йому подібні зразки народної творчості з різних куточків країни, але все ж письменник відчував, що йому не вистачає безпосереднього контакту з народом.

Володимир Даль

Тому в 1849 році Володимир Іванович переїхав до Нижнього Новгорода, де близько десяти років пропрацював керівником питомої конторою. У цей період він завершив свою багаторічну працю, спрямований на вивчення вітчизняних прислів'їв. Тоді ж письменник вступив у конфронтацію з багатьма своїми сучасниками, висловившись проти навчання селян грамоті, так як без належного розумового і морального освіти вона, на думку Володимира, що не доведе людей до добра.

Тлумачний словник живої великоросійської мови. Перше і останнє видання

У 1859 році вийшов у відставку Володимир Іванович Даль оселився в Москві і зайнявся публікацією своїх довгограючих робіт. У 1860-их роках були видані твори «Прислів'я російського народу» і «Тлумачний словник живої великоросійської мови». Останній твір широко використовується і до цього дня. Помер письменник в 1872 році, у віці 70 років. Він був похований на Ваганьковському кладовищі.

Особисте життя

У 1883 році Даль одружився на своїй першій дружині - Юлії Андре. У сімействі народилися діти: син Лев і дочка Юлія. На жаль, дружина померла раніше Володимира Івановича, і в 1840 році він одружився знову: на Катерині Соколової. Вона подарувала чоловікові трьох дочок: Марію, Ольгу і Катерину.

Вона подарувала чоловікові трьох дочок: Марію, Ольгу і Катерину

Володимир Даль з дружиною Юлією

Лев Даль згодом прославився як талановитий архітектор і дослідник вітчизняного дерев'яного зодчества. За його проектами в Нижньому Новгороді були зведені Церква святих Косми і Даміана і новий Ярморочна собор.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация