Володимир II Всеволодович Мономах: біографія і правління

  1. Володимир II Мономах: внутрішня і зовнішня політика
  2. Володимир II Мономах: підсумки правління і смерть

Великий князь Володимир II Всеволодович Мономах. Портрет з рукопису «Царський Тітулярнік», автор невідомий

  • Роки життя: 26 мая 1053 г. - 19 травня 1125 р
  • Батько і мати: Всеволод Ярославич і Мономахіня.
  • Подружжя: Гіта Уессекська, Ефимия.
  • Діти: Мстислав Великий, Ізяслав, Святослав, Роман, Ярополк, Вячеслав, Юрій Долгорукий , Андрій Добрий, Марія, Евдоксия.

Володимир Мономах народився у 1052 році в родині Всеволода Ярославича і Мономахіні, точне ім'я якої невідоме. Імовірно, вона була дочкою імператора Візантії Костянтина IX Мономаха, за що Володимир II і отримав своє прізвисько. З 1067 року його княжив у Смоленську, а з 1078 року в Чернігові. У період з 1113-1125 року займав престол у Києві. Він був хорошим воєначальником, правителем і навіть письменником.

Володимир II Мономах: внутрішня і зовнішня політика

Володимир Мономах намагався уникати боротьби між питомими князями, і був в першу чергу тільки за мирне вирішення всіх конфліктів. Але протягом свого правління Мономах часто опинявся в самому центрі кривавих воєн. Першим серйозним боєм Володимира Мономаха була битва проти половців в 1077 році, де він діяв за наказом київського князя Ізяслава. А ще через рік він брав участь у битві за княжий престол, який дістався його батькові. Після перемоги йому дістався Чернігів, де він побудував замок, який міг витримати практично будь-який напад.

У 1094 році Олег Святославович захотів повернути князювання батька і разом з половцями вирішив напасти на Мономаха, однак той відмовився битися і разом зі своєю дружиною пішов у Переяславль.

Під час свого правління в Смоленську князь Володимир Мономах намагався не тільки підтримувати мир зі своїми сусідами, але і всіляко допомагав їм у битві з ворогами. В1097 році він організував з'їзд у Любечі між питомими князями, а в 1100 році в Витичева.

Князівський престол батько заповідав саме Мономаху, проте він відмовився від князювання і передав цю честь свого двоюрідного брата Святополка Ізяславича. Володимир постійно допомагав Святополку в походах на половців. У 1113 році після смерті двоюрідного брата, верхівка київської знаті закликала Мономаха на правління. У той час йому вдалося придушити народне повстання проти лихварів.

За свої роки правління, Володимир Мономах постійно вів боротьбу з половцями, так як допомагав сусіднім князям. Близько 20 разів він укладав з кочівниками мирний договір. Також Мономах постійно здійснював великі рейди на територію половців, і для організації таких походів привертав народне ополчення. Через його активних діях на кордонах Русі часто наступав мир, тому князь набув великої популярності.

У 1116 році Володимир підтримав чоловіка своєї дочки Діогена і брав участь у битві проти Візантії, де під час битви Діоген загинув. В цей же час він відправив свого сина Мстислава в похід на половців. А в 1120 році завдяки йому з російської території вигнали всіх печенігів.

Володимир II Мономах: підсумки правління і смерть

В результаті правління Володимира Мономаха Русь сильно посилилася, як політично, так і економічно. У роки його правління активно розвивалася література і культура. Важливо відзначити, що Володимир Мономах був відмінно освіченою для тих часів і навіть написав кілька книг.

Володимир Мономах помер навесні 1125 і був похований в Києві в соборі святої Софії. Після його смерті, княжий престол зайняв його син - Мстислав Великий.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация