Володимир Святославич

  1. біографія Князь Володимир Святославович, Володимир Великий, Володимир Ясне Сонечко - найважливіший...
  2. загибель Ярополка
  3. князь Київський
  4. Особисте життя
  5. Хрещення Руси
  6. Ворожнеча між синами
  7. пам'ять

біографія

Князь Володимир Святославович, Володимир Великий, Володимир Ясне Сонечко - найважливіший персонаж у вітчизняній історії, жорстокий воїн і талановитий політик, який зробив величезний внесок в об'єднання російських земель. Хреститель Русі.

Точна дата і місце народження великого князя не встановлена, імовірно він народився в 955 - 960 роках в селі Будятіне під Києвом. Володимир - нащадок великого роду Рюриків, незаконнонароджений син князя Святослава Ігоровича і ключниці княгині Ольги Малуші.

Князь Володимир Святославович

Розгнівана княгиня, дізнавшись про перелюбу своєї рабині з сином, заслала вагітну Малушу подалі з очей геть, але не відмовилася від онука - «робичича», сина раби. Коли Володимиру виповнилося три роки, вона забрала його до Києва і віддала на виховання своєму братові воєводі Добриню.

Новгород

Князь Святослав весь час проводив у військових походах і мало цікавився внутрішніми справами підвладних земель. Тому він роздав належні йому території синам. Ярополку дістався Київ, Олегу - Древлянська область (сучасна Білорусь), а Володимир отримав Новгород.

Ярополку дістався Київ, Олегу - Древлянська область (сучасна Білорусь), а Володимир отримав Новгород

Святослав Ігорович, батько Володимира

У 972 році Святослав Ігорович загинув в бою з печенігами, і його спадкоємці стали повноправними господарями своїх володінь. Але незабаром між братами почалася міжусобна війна. Причиною послужила смерть соратника Ярополка від руки Олега. Розгніваний Ярополк прийняв рішення покарати брата і відібрати у нього древлянське землі. У першому ж бою військо Олега було розгромлене, а сам він загинув, задавлений на мосту тікають в паніці дружинниками. Ярополк приєднав захоплені землі до своїх володінь і спрямував погляд на Новгород.

Новгород в X столітті

Відчувши небезпеку, Володимир утік до своїх друзів варягам до Скандинавії, і Ярополк став єдиновладним правителем всієї Русі. Але не надовго. Володимир не сидів за морем склавши руки. Він швидко знайшов собі союзників, зібрав військо і через два роки повернув собі Новгород. Місцеві жителі зустріли князя із захопленням і поповнили ряди його дружини. Відчувши свою силу, Володимир вирішив і далі відвойовувати у брата руські землі.

загибель Ярополка

Для початку він направив своє військо в древлянське землі, захоплені братом у Олега. Розрахунок виявився вірним, жителі не дуже шанували намісників Ярополка і швидко перейшли на бік Володимира. Щоб остаточно зміцнитися в цих володіннях, князь вирішив одружитися з донькою впливового Рогволода, князя Рогволда Рогнеді. Однак красуня відмовила Володимиру, прилюдно обізвав його «сином рабині», і вважала за краще бачити своїм чоловіком Ярополка. Помста розгніваного Володимира була жахлива. Його дружина захопила і зруйнувала вщент Полоцьк, а Рогволд і його сім'я були жорстоко вбиті. А перед цим Володимир, за порадою вірного наставника Добрині, згвалтував Рогнеду на очах у батьків.

А перед цим Володимир, за порадою вірного наставника Добрині, згвалтував Рогнеду на очах у батьків

загибель Ярополка

Відразу після цього він направив свої війська на Київ. Переляканий Ярополк не був готовий до бою і, зміцнивши місто, приготувався до тривалої облоги. Але це не входило в плани рішуче налаштованого Володимира, і він придумав, як виманити брата з міста хитрістю. Князь підкупив воєводу Ярополка Блуда, який переконав його бігти в Родень. Там Володимир під приводом переговорів заманив брата в засідку і вбив. Він взяв у дружини вагітну дружину Ярополка, яка незабаром народила сина Святополка, і став єдиновладним правителем Русі.

князь Київський

Додавши до свого війська дружинників Ярополка, Володимир увійшов до Києва. У нього вже було достатньо своїх воїнів, щоб відмовитися від допомоги варягів, які до того ж звикли грабувати захоплені землі. А Київ на розграбування Володимир віддавати не збирався. Тому, залишивши собі найвідданіших і талановитих соратників, інших відправив до Константинополя, пообіцявши їм «золоті гори» і нові можливості для збагачення. А сам попросив візантійського імператора взяти їх собі на службу і розвести по різних місцях, тим самим надавши йому військову допомогу.

А сам попросив візантійського імператора взяти їх собі на службу і розвести по різних місцях, тим самим надавши йому військову допомогу

Князювання Володимира в Києві. Мініатюра з Радзивиловской літописі

Реформувавши своє військо, князь приступив до зміцнення власної влади. За основу він вирішив взяти язичницьку релігію, яка повинна була виправдати звичний йому розгульний спосіб життя (князь мав п'ять законних дружин і близько тисячі наложниць).

Похід Володимира Святославича проти печенігів

Володимир побудував у Києві капище, де були споруджені величезні ідоли головних язичницьких богів. Там регулярно влаштовувалися обряди і жертвопринесення, які, на думку князя, повинні були зміцнити його влада. До наших днів дійшло зображення головного бога Перуна з людською головою в шоломі і з вусами, який уособлює, судячи з усього, самого князя Володимира.

Перші десять років його правління Руссю ознаменувалися численними перемогами над зовнішніми ворогами і об'єднанням російських земель в єдину державу.

Перші десять років його правління Руссю ознаменувалися численними перемогами над зовнішніми ворогами і об'єднанням російських земель в єдину державу

Карта Русі за Володимира Святославича

Але з розширенням меж на захід все актуальнішою ставало питання зміни релігії на одну з найбільш поширених і передових. Володимир був далекоглядним політиком і розумів, що язичництво стає перешкодою для подальшого розвитку Русі. У його землях вже давно з'явилася велика кількість прихильників християнства, серед яких була і баба Володимира, княгиня Ольга.

Ретельно зваживши всі за і проти, переговоривши з впливовими представниками різних конфесій і порадившись з мудрими старцями і вельможами, Володимир вирішив зупинити свій вибір на християнстві, прийняття якого обіцяло б для Русі додаткові вигоди у відносинах з Візантією.

Особисте життя

Володимир не раз надавав константинопольським правителям військову допомогу, тому вирішив попросити в дружини їх сестру Анну Візантійську . Імператори відповіли згодою за умови, що російський князь прийме християнство. Однак принцеса категорично заперечила рішення братів і відмовилася виходити заміж за варвара і бастарда. Розлючений Володимир направив своїх дружинників в Тавриду і взяв в облогу місто Корсунь (нині Херсонес в Севастополі). Після цього він знову попросив руки принцеси, на цей раз пригрозивши, що в разі відмови така ж доля спіткає Константинополь. Імператорам нічого не залишалося робити, як умовити Ганну і відправити її до нареченого у супроводі священиків.

Імператорам нічого не залишалося робити, як умовити Ганну і відправити її до нареченого у супроводі священиків

Анна Візантійська і Володимир Святославич

Розкішна весільна флотилія незабаром прибула в Корсунь, де і відбулося хрещення Володимира. За легендою, князь, на той час майже осліпнув, під час обряду хрещення прозрів, і, перейнявшись Божою благодаттю, тут же охрестив своїх бояр і дружинників. Там же, в Корсуні, відбулося одруження Анни та Володимира, який отримав при хрещенні ім'я Василь на честь одного з братів нареченої. В знак подяки константинопольським імператорам князь повернув їм багаті весільні дари і великодушно віддав Корсунь.

Хрещення Руси

Повернувшись до Києва, Володимир тут же хрестив своїх синів, а через час і жителів міста, зібравши їх на березі Дніпра. Ставши ревним християнином, князь наказав зруйнувати капище язичницьких ідолів і спорудити на цьому місці церкву святого Василя. Тоді ж за участю візантійських майстрів був споруджений храм Пресвятої Богородиці, названий Десятинним в честь десятої частини державних доходів, яку Володимир розпорядився віддавати на користь церкви.

Тоді ж за участю візантійських майстрів був споруджений храм Пресвятої Богородиці, названий Десятинним в честь десятої частини державних доходів, яку Володимир розпорядився віддавати на користь церкви

Хрещення Володимира Святославича

У всі свої землі князь направив священиків і просвітителів, які були покликані поширювати нову віру на Русі. Володимир відмовився від колишніх дружин і наложниць і визнав Анну єдиною дружиною, даної йому Господом. З її допомогою він зайнявся просвітницькою діяльністю, організовуючи спеціальні навчальні заклади для російських священиків, і видав новий церковний статут, який отримав назву Кормчая книга. Він щедро роздавав земельні угіддя під будівництво церков і монастирів і придбав для російських ченців скит на горі Афон.

За часів Володимира були викарбувані перші російські золоті та срібні монети, завдяки яким до нас дійшли прижиттєві зображення князя. Як істинний християнин, він дбав про незаможних і стражденних, відкривав лікарні і школи, роздавав допомогу бідним і голодним.

Як істинний християнин, він дбав про незаможних і стражденних, відкривав лікарні і школи, роздавав допомогу бідним і голодним

Хрещення Руси

Але в інших російських землях процес християнізації йшов не так гладко, як в Києві. Деякі області відмовлялися слідувати новій вірі, що викликало народні бунти і повстання, які доводилося придушувати силою. В іншому князь зайняв досить миролюбну політику, припинивши завойовницькі походи і переключивши всю увагу на зміцнення кордонів держави. За цей період були побудовано чимало міст-фортець, в яких правили його сини.

Лише нескінченні набіги печенігів змушували Володимира періодично братися за зброю.

Ворожнеча між синами

Останні роки великого князя були затьмарені конфліктом між його синами, що вилилися в нову міжусобну війну. У Володимира було дванадцять синів, кожен з яких володів своїми землями. Улюбленцями батька були молодші Борис і Гліб, тому, коли Володимир під кінець життя вирішив заповісти трон Борису, це викликало обурення старших синів Святополка і Ярослава.

Улюбленцями батька були молодші Борис і Гліб, тому, коли Володимир під кінець життя вирішив заповісти трон Борису, це викликало обурення старших синів Святополка і Ярослава

Князь Володимир Святославич з синами

Святополк - син вдови Ярополка, усиновлений Володимиром, з дитинства мав ненависть до князю, який убив його батька. Одружившись з дочкою польського князя і заручившись підтримкою поляків, він вирішив претендувати на трон всупереч волі Володимира. Змова була розкрита, і Святополка заточили в фортецю.

Через деякий час збунтувався новгородський князь Ярослав, відмовившись платити Києву данину. Володимир особисто очолив військо і вирушив на бій з сином, але по дорозі захворів і несподівано помер. Святополк скористався моментом і вирішив претендувати на трон.

Святополк скористався моментом і вирішив претендувати на трон

Святополк і Ярослав

Однак кияни збунтувалися і стали вимагати посадити на престол Бориса. Тоді Святополк надумав позбутися конкурентів і підступно підіслав до Борису і Глібу найманих вбивць. Наступною жертвою кривавого Святополка став брат Святослав, повелитель древлянських земель. Розбиратися з знахабнілим братиком довелося Ярославу. Він вибрав час, коли у Святополка не було підтримки польського війська, і повів свою дружину до Києва. Святополк не користувався любов'ю і підтримкою городян, тому змушений був тікати. Під час битви на річці Альт князь був убитий.

пам'ять

За найбільші заслуги князя Володимира в створенні російської держави він був зарахований до лику святих. Щороку 15 липня на Русі відзначають день його пам'яті, який є великим релігійним святом. У Києві, Бєлгороді, Севастополі та багатьох інших містах споруджені пам'ятники хрестителю Русі, а на території Херсонеса побудований в його честь величний храм.

У Києві, Бєлгороді, Севастополі та багатьох інших містах споруджені пам'ятники хрестителю Русі, а на території Херсонеса побудований в його честь величний храм

Пам'ятник Володимиру Святославичу в Москві

4 листопада 2016 року в Москві було урочисто відкрито найбільший в світі пам'ятник князю Володимиру, приурочений до тисячоліття його смерті.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация