Володін і політологи дали прогноз на вибори: Аналітика Накануне.RU

Володін і політологи дали прогноз на вибори

Напередодні виборів до Держдуми перший заступник голови Адміністрації президента В'ячеслав Володін провів чергову зустріч з політологами, на якій спростував дані "Левада-центру", визнаного недавно іноземним агентом, про те, що рейтинг "Єдиної Росії" знизився з 39% до 31%. На цій же зустрічі виявилася, напевно, головна інтрига нинішньої парламентської кампанії. Як виявилося, партія Володимира Жириновського вперше в новітній історії може вирватися на друге місце, обігнавши комуністів. Що характерно, в Кремлі прогнозують такий результат гонки, незважаючи на те, що ось уже два місяці поспіль уряд нібито спеціально мобілізує "червоний" електорат, раз в тиждень випускаючи заяви в дусі "грошей немає, а вам гарного настрою" або закликаючи вчителів йти в бізнес. Політолог, генеральний директор Аналітичного центру "Московський Регіон" Олексій Чадаєв, який побував на цій зустрічі, розповів в інтерв'ю Накануне.RU , Чим, на його думку, пояснюються такі тенденції.

Читайте також:

Питання: Зустріч першого заступника голови кремлівської адміністрації В'ячеслава Володіна та політологів принесла кілька сюрпризів. По-перше, було озвучено, що рейтинг "Єдиної Росії", всупереч опитуваннями іноземного агента "Левада-центру", не впав. По-друге, саме дивне, прогноз про те, що ЛДПР може зайняти друге місце, перемігши КПРФ - ось вже тут точно, всупереч всіма опитуваннями, а не тільки "Левада-центру". Як Ви можете це прокоментувати?

Олексій Чадаєв: У "Єдиної Росії" соціологія дійсно демонструє результат на 4-5% вище, ніж восени 2011 року, коли до закінчення виборчої кампанії до Держдуми залишався тиждень. Принципова відмінність нинішньої ситуації від тієї - немає загальної тенденції по країні. Десь рейтинг "ЕР" падає, десь стоїть, десь росте. Пов'язано це з тим, що локомотивом цієї кампанії стали кампанії одномандатників: десь вони рухають партію вперед, десь, навпаки, "топлять", а десь ніяк не впливають. З цим же пов'язана і блідість непарламентських партій. Якщо вже рейтинги федеральних брендів тримаються, як правило, на активних кампаніях одномандатників, то недумскіе партії, зі зрозумілих причин, виявилися далеко в хвості. Сильних одномандатників у них практично немає.

Питання: Як же немає, у "Батьківщини" досить широка лінійка відомих особистостей, наприклад?

Олексій Чадаєв: А багато у неї сильних одномандатних кандидатів? Треба ж хоча б 50 чоловік, щоб отримати хоч якийсь ефект. У "Батьківщини" є певний шанс перестрибнути через тривідсотковий бар'єр, але 5% вони не отримають. На них грає те, що вони - перший номер у виборчому бюлетені, крім того, є кілька регіональних центрів, де партія успішно і активно працює.

А проти "Батьківщини" працює те, що патріотичну аудиторію, яка не хоче голосувати на "ЕР", просто змітає до себе ЛДПР. Всі, хто хоче сказати: "Так, Крим наш! Але" Єдину Росію "ми не любимо", вони, скоріше, вважають за краще Жириновського.

Питання: Як-то не віриться в успіхи ЛДПР, якщо чесно, як давно електорат "ЕР" став кочувати до імпульсивної Жириновському, у якого нерідко заяви прямо суперечать одне одному?

Олексій Чадаєв: Даремно не віриться. ЛДПР в цій кампанії цікава тим, що це тепер не тільки Жириновський. У ліберал-демократів є деяка кількість яскравих одномандатників, які "рвуть танцполи" на своїх територіях.

Питання: Рейтинг КПРФ падає на тлі згортання соціалки і демонстративної риторики "грошей немає, а ви тримайтеся", так, виходить?

Олексій Чадаєв: КПРФ втратила просто цілу платформу. Довгий час саме вони ж були монополістами, які збирали голоси опозиційної патріотики. Комуністів, як не дивно, підкосив "Кримнаш", після нього все навколо стали патріотами, дуже складно зробити унікальну пропозицію і виділитися. Теми соціалки і боротьби за права знедолених і трудящих, з одного боку, перехопила "Єдина Росія", а з іншого боку - "Справедлива Росія".

Теми соціалки і боротьби за права знедолених і трудящих, з одного боку, перехопила Єдина Росія, а з іншого боку - Справедлива Росія

Якщо продовжувати стежити за соціологією, то виявиться, що ЛДПР і КПРФ йдуть "голова в голову". Однак, гіпотеза про те, що ЛДПР може вийти на друге місце, заснована на тому, що традиційно передвиборна соціологія давала ЛДПР менше, ніж вони набирали по факту. Багато з тих, хто ставив на виборах галочку за ліберальних демократів, не говорив про це, відповідаючи на питання соціологів. З 1993 року і до цього дня такий феномен спостерігається, тому можна припускати, що і в 2016 році він залишиться.

У КПРФ, проте, низова, польова мережа підтримки все ж сильніше, ніж у ЛДПР. Так що, може бути і так, що КПРФ збереже за собою позицію другої партії. Мова, зрозуміло, йде про голосування за партійними списками, з одномандатників картина інша. У ЛДПР є деяка кількість одномандатників, які можуть пройти (двоє-троє), у КПРФ прохідних кандидатів, звичайно, більше. Тому може статися, що за списками ЛДПР отримає друге місце, але комуністи відіграють своє в одномандатних округах.

Схожі проблеми - у "Справедливої ​​Росії". Вони так довго бовталися в зоні між 3% і 5%, що було незрозуміло, пройдуть вони в Держдуму чи ні. Зараз стає ясно, що, швидше за все, вони сформують фракцію в парламенті. Одномандатники "СР" мають ресурс, але мають і купу проблем: великі антирейтинги, проблеми з владою, законом або з іміджем. "Справедлива Росія" довго була партією, куди йшли елітарії з ресурсом, що знаходилися в конфлікті з системою. Зате вони серйозно вкладалися в свої виборчі кампанії.

Питання: Просто вже дуже раптово, після зустрічі з Володіним, з'явилася тема з приводу ЛДПР, яка посяде друге місце, відразу з'явився прогноз по "Справедливої Росії", яка, швидше за все, все-таки проходить в Держдуму. Хоча буквально кілька днів тому прогнози були зовсім інші - традиційні для "ліберал-демократів" і досить сумні для "есерів". Відчуття виникає, що шановні люди, політичні зубри з системної опозиції просто отримали певну підтримку, тому що залишати їх без мандата в новому скликанні не комільфо.

Олексій Чадаєв: Ні, з прогнозами тут зв'язку немає ніякої. ЛДПР і "Справедлива Росія" реально серйозно вклалися в цю кампанію, і це треба визнати. У регіонах це, до речі, досить помітно. Можна судити по кухні політтехнологів. Політтехнологічна братія натовпом повалила на підряди в обидві ці партії. До цього дня бігають рекрутери по столицях і шукають технологів для посилення на останні дні. На відміну від "ЄР", до речі, яка політтехнологів використовує по мінімуму. В "Єдиної Росії" строго слідують володінской установці, що "найкращий технолог - сам кандидат", шукають опору в регіональних виконкомах та активістів.

Питання: А, може, це відбувається тому, що чимало статусних опозиціонерів, шанованих людей можуть не потрапити в парламент?

Олексій Чадаєв: Треба бути дуже сміливим, щоб піти на відверту маніпуляцію соціологією заради статусних опозиціонерів.

Олексій Чадаєв: Треба бути дуже сміливим, щоб піти на відверту маніпуляцію соціологією заради статусних опозиціонерів

Питання: Хочеться запитати про політтехнологічної кухні, якщо вже Ви про неї згадали. Ця кампанія дивує кількістю інтернет-мемів з приводу виборів. Що Ви можете сказати про якість агітації?

Олексій Чадаєв: Проблема цих виборів в тому, що одномандатники, які грають ключову роль тепер, - абсолютно "новий звір". Не дуже навіть зрозуміло, хто вони, "про що" вони, навіщо вони потрібні. Адміністративна та політична система насилу звикає, що одномандатники є взагалі. Зате виборці зробили для себе однозначний висновок, що депутат-одномандатників - це саме та людина, яка вкрутить лампочку, нарешті, і паркан покрасит.

У мене на руках зараз база з 10 тисяч наказів виборців по різних округах. Переконливе перше місце займають питання благоустрою, потім дороги, провулки, внутрішньоквартальні проїзди, а третє місце - ЖКГ. Тільки після цього йдуть питання освіти та охорони здоров'я. Самі кандидати "йдуть чосом" по дворах, причому, займається цим навіть радикальна опозиція. Наприклад, професор Зубов, який на зустрічах з жителями Центрального округу Москви довго розповідає їм про міжнародне становище і чому "Сталін гірше Гітлера", а потім у тих, хто в процесі не розійшовся, починають питати про наболіле.

Питання: А плакати, розтяжки, гасла, часом такі смішні і дивні, над якими сміється весь Рунет, вони звідки беруться?

Олексій Чадаєв: Ні у одній партії, включаючи "Єдину Росію", не працює система "зшивання" кампаній. Якби якась окрема партійна структура займалася узгодженням агітаційних матеріалів та заяв, то картина була б інша. Зараз же кожен плодило сарказму як може, забезпечуючи часто нас різноманітними мемамі для колекцій.

Зараз же кожен плодило сарказму як може, забезпечуючи часто нас різноманітними мемамі для колекцій

Питання: Передвиборчі дебати на телеканалах вже розтягли на окремі ролики та меми, що Ви можете сказати про них?

Олексій Чадаєв: Дебати - відстій. Ніхто їх не дивиться, нікому вони не цікаві. Теми порядку дебатів перпендикулярні того, що по-справжньому хвилює виборця. Цей інститут нам ще належить приводити в божеський вид, мабуть, в наступному електоральному циклі.

В інтернеті працюють команди ботів і платних тролів, які форс різні відео. Але уваги до цього мало навіть в інтернеті, який традиційно більш політизований. Таке відбувається хоча б тому, що не дуже зрозуміло, як думка нехай навіть дуже шановану людину, з будь-якої думської партії, може вплинути на стан справ в обговорюваній темі. Вже точно, з тих питань, які обговорюються на дебатах, рішення приймаються не в Держдумі.

Питання: Який, в результаті, Ваш прогноз на майбутні 18 вересня, вибори?

Олексій Чадаєв: Я думаю, за партійними списками "Єдина Росія" набере 42-43% голосів, ЛДПР, як і КПРФ, отримає в районі 15-17%, 7% отримає "Справедлива Росія". Якщо дивитися на одномандатні округи, кидається в очі, що в 17 округах "ЕР" просто немає, і там, до речі, йде досить гостра боротьба, результат якої непередбачуваний. Таке рішення, до речі, може дозволити зберегти в Думі деяких шанованих людей, статусних опозиціонерів, які інакше могли б програти. Цікаво, що чарівним чином інші опозиціонери, менш статусні, раптом не погодилися з автоматичним проходом думських важкоатлетів на округах, без кандидатів "Єдиної Росії" там зараз все дуже хвацько. Таким чином, мені здається, на додаток до 17 округах, де "Єдина Росія" не висунула депутатів, ще буде 20 округів, де "Єдина Росія" може програти. Приблизно 40 округів, де ситуація неоднозначна. В інших же все більш-менш зрозуміло.

Як Ви можете це прокоментувати?
Що Ви можете сказати про якість агітації?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация