«Вони говорили: у тебе картинки« ВКонтакте »- все дивляться, ображаються і так розпалюють ненависть»

Кримінальні справи за репости в Барнаулі: свідки - одні й ті ж студентки юрфаку. Одні і ті ж статті - «екстремізм» і «образа почуттів віруючих», схожі обставини - картинки і меми в соцмережах. Business FM поговорила з одним із фігурантів, Данилом Маркіним Кримінальні справи за репости в Барнаулі: свідки - одні й ті ж студентки юрфаку

Данило Маркін. Фото: Facebook

Оновлене о 12:30

Марія Мотузний, 23-річна жителька Барнаула, знаходиться під слідством через образи почуттів віруючих. Причина - збережені в старому, зараз вже такого далекого акаунті у «ВКонтакте» мемів про релігію. У 19-річного Данила Маркіна, звинуваченого за тими ж статтями, відбулося вже п'ять судових засідань, вирок, як очікується, ухвалять восени.

На одному із судових засідань з'ясувалося, що справи і щодо Марії, і щодо Данила порушили за заявами двох однокурсниць і подруг з алтайського філії Російської академії народного господарства. Вони вчаться за фахом «юриспруденція».

Чи були доноси власною ініціативою дівчат або їх персональні дані були використані поліцією для порушення кримінальних справ, невідомо. Для коментарів на момент публікації матеріалу вони були недоступні.
Однак Business FM вдалося поговорити з одним із фігурантів, Данилом Маркіним. Ось що він розповів в інтерв'ю Дарині Горшковій:

- Почалося все з того, що до мене прийшли з обшуком додому о шостій ранку, забрали всю техніку, також в цю ж хвилину з обшуком прийшли додому до батьків, у них забрали техніку. Мене відвезли до відділу по боротьбі з екстремізмом, там провели невелику профілактичну бесіду, на якій сказали, що не можна мені слідчому відповідати, що я не знаю, я не пам'ятаю, я забув, тому що це було давно, і, якщо я буду на все погоджуватися зі слідчим, тим самим пом'якшу собі долю і сьогодні відправлюся не в СІЗО, а додому. Після відвезли до слідчого, там склали протокол, і протягом року тривало слідство.

- Це було рік тому, коли вперше вони до вас прийшли?

- Так, минув рік.

- Що саме викликало у них найбільші питання?

- Вони говорили: у тебе картинки «ВКонтакте» - все дивляться, ображаються і так розпалюють ненависть. Коли мене відвезли до відділу «Е», там просто оперуповноважений показав мені ці зображення. До тієї хвилини я не мав уявлення, в чому мене звинувачують. Показали мені кілька зображень з 2015-го по 2017 рік. Серед тисячі інших картинок вони знайшли десять екстремістських.

- Ви їх репоста, це не ваші?

- Ні, я їх зберігав. Я репост не робив, просто збережений альбом з фотографіями, і все.

- Приклад однієї можете привести?

- Все зображення були з релігійної сатирою, це все були якісь меми, які я знаходив у себе в стрічці «ВКонтакте».

- Скаргу як на вас, так і на Марію подали дві дівчини. Як ви це з'ясували? Особисто у вас не виникли питання: чому саме вони, яке їм діло до ваших картинок?

- Я дізнався про це навіть до суду, коли вивчав матеріали справи, що на мене нібито хтось написав заяву, дві якісь подружки, які жили на той момент в одній кімнаті в гуртожитку. Потім в суді вони обидві виступили: вони просто сиділи в інтернеті, побачили сторінку Данила Маркіна і вирішили подивитися всю тисячу збережених фотографій. Так вони нібито натрапили на ці фотографії і вирішили в усній формі скласти заяву. Але, коли ми запитали, куди вони пішли, кому вони про це розповіли, вони заплуталися в своїх свідченнях. Особисто я вважаю, що вони ж вчаться в РАНХиГС на оперуповноважених в подальшому, людей, пов'язаних з цією сферою, швидше за все, їм в якості практики дають такі завдання або за грошову винагороду пропонують писати заяву на людей, тобто оперативники знаходять таких екстремістів, як я і Маша, і просто телефонують таким дівчаткам, щоб вони писали на них заяву. Вже тиждень пройшов приблизно з того моменту, як я поспілкувався тісно з Машею, і просто ми з'ясували практично випадково, що на нас написали заяву одні і ті ж люди. Думаю, що вони могли написати за цей рік ще на безліч людей заяви.

Закон дійсно передбачає покарання до п'яти років позбавлення волі. При цьому у відповідній статті Кримінального кодексу не пишеться, умовно це або реально. Це виключно рішення суду.
Реальний екстремізм складно довести, і справи часто заводяться для обов'язкової статистики, вважає адвокат, керуючий партнер адвокатського бюро «Забейда і партнери» Олександр Забейда:

- У відповідного підрозділу по боротьбі з екстремізмом є певний план по розкриттю злочинів, який вони повинні виконувати. Якщо вони не виконають план, вони будуть покарані, не отримають премії, їм затримають звання, і багато різних інших покарань можливо в їх відношенні застосувати.

- Якщо говорити про барнаульський випадок, то там дві дівчини, які подавали скарги. Вони не самостійно це робили?

- Судячи з тих формулювань, які я побачив у пресі, просто допускаю, що писав явно людина, яка знає, як правильно писати заяви, формулювання. Тобто писав юрист, глибоко обізнаний про практику у ось цими кримінальними справами. Швидше за все, студентки, як і свої поняті, просто були використані співробітниками правоохоронних органів як заявники, тому що без заявника складно на щось реагувати, а тут є конкретна людина, яка пише, що він ображений. Все, будь ласка, порушується кримінальна справа. Реальний термін можна отримати, якщо, наприклад, раніше судимий чоловік. А як йому винесуть умовне покарання, якщо він раніше судимий, а тут він якусь картинку репостнул? Суд просто пов'язаний, він радий, може бути, призначити йому умовний термін, але він не може, тому що у людини присутня судимість. Деякі такі справи можуть стояти просто на контролі в Генеральній прокуратурі або в прокуратурі суб'єкта. Через таких контрольних справ просто робляться показові покарання і комусь виносять невеликі, але реальні терміни за ці речі. Правоприменитель робить все по букві закону. Це закон у нас так розписаний, що, відповідно, можна в будь-яку сторону все це [повернути]. А правопріменітелю складно тут щось пред'явити, тобто питання до законодавців.

- Якщо говорити про Маркіна і Мотузний, виходить, що Маркину загрожує термін умовний, тому що він зберігав саме картинки в свої історії, а Мотузний - реальний, з її слів, тому що вона написала пост?

- Адже це все з їх слів. Тобто з термінами як: в статті написаний термін, який може бути умовним, а може бути реальним. Це конкретно вирішує суддя, виходячи з багатьох показників, не тільки виходячи з того діяння, яке скоїв чоловік, але з його особистості, чи є у нього пом'якшувальні, обтяжуючі обставини, чи є неповнолітні діти, хворі батьки. Тобто все це в своїй сукупності враховується, і з урахуванням всіх факторів суд вже приймає рішення, призначити покарання умовно або реально.

На початку липня повідомлялося, що в Держдумі вже обговорюється можливість частково декриміналізувати статтю про відповідальність за репости і лайки повідомлень в соцмережах, що містять ознаки екстремізму. Одним з ініціаторів був депутат від КПРФ Сергій Шаргунов:

Черговий суд у Данила Маркіна - 7 серпня, у Марії Мотузний, незважаючи на те, що прямих образ та закликів до насильства експерти не виявили, - 6 серпня.

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Це було рік тому, коли вперше вони до вас прийшли?
Що саме викликало у них найбільші питання?
Ви їх репоста, це не ваші?
Приклад однієї можете привести?
Як ви це з'ясували?
Особисто у вас не виникли питання: чому саме вони, яке їм діло до ваших картинок?
Вони не самостійно це робили?
А як йому винесуть умовне покарання, якщо він раніше судимий, а тут він якусь картинку репостнул?
Якщо говорити про Маркіна і Мотузний, виходить, що Маркину загрожує термін умовний, тому що він зберігав саме картинки в свої історії, а Мотузний - реальний, з її слів, тому що вона написала пост?
Ru в ваші джерела новин?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация