Воронцовський палац в Алупці: історія, опис, фото

  1. коротка історія
  2. Планування Воронцовського палацу
  3. Особливості архітектури Воронцовського палацу
  4. Опис парку, що оточує Воронцовський палац
  5. Використання комплексу Воронцовського палацу в різні роки

Адреса: Росія, республіка Крим, Алупка, ш. Дворцовое, 18
Дата споруди 1840 рік
Архітектор: Фурас П.І.
Координати: 57 ° 19'07.5 "N 43 ° 06'40.4" E зміст:

коротка історія

Планування Воронцовського палацу

Особливості архітектури Воронцовського палацу

Опис парку, що оточує Воронцовський палац

Використання комплексу Воронцовського палацу в різні роки

Список палаців Криму

Воронцовський палац на карті

коротка історія

Шикарний палац, названий Воронцовским в честь графа Воронцова М.С., - це унікальна споруда, що стало втіленням епохи Романтизму. Розташований він на півострові Крим в місті Алупка.

Початок його зведення датується +1828 роком, коли генерал-губернатор Воронцов, відповідальний за Новоросійський край, вибрав місце будівництва майбутнього головного будівлі і вбив на ньому кілочки. Однак з'явився палац не швидко - на його зведення пішло цілих 20 років.

Спочатку проект майбутнього Воронцовського палацу розроблявся в стилі суворої класики, а трудився над ним відомий італійський зодчий по імені Франческо Боффо і його колега з Англії Томас Харрісон.

Північний фасад головного корпусу

1829 рік став початком втілення їх спільного проекту в життя, і в міру закінчення всіх підготовчих робіт відразу ж був закладений фундамент і зроблена перша кладка. Однак незабаром трапилася неприємна несподіванка - в розпал підготовки робочих креслень помер архітектор Харрісон.

Щоб будівництво йшло своєю чергою, Боффо був потрібен новий напарник. Ним став Едуард Блор - молодий архітектор, який працює за романтичного напряму англійської архітектури.

Кам'яні сходи з біломармуровими скульптурами левів

Чому ж граф Воронцов вибрав саме його і вирішив внести зміни в проект майбутнього палацу в кримській Алупці? Справа в тому, що в ті роки він перебував у Англії, і його вразила місцева архітектура та нові віяння моди на будівництво будівель. Тому граф переглянув вже розроблений проект і довірив новому архітектору скорегувати його так, щоб результатом роботи став справжній замок, що поєднує в собі строгість англійської архітектури і розкіш, притаманну індійським палацам.

І ось з 1832 року будівельні роботи зі зведення Воронцовського палацу в Криму вже ведуться за оновленим проектом, але без спотворення раніше пройдених етапів. Виконання всіх робіт було покладено на найкращих умільців - каменотесів, ліпників, різьбярів по каменю і дереву, художників, меблевиків та інших трудівників, з усією відповідальністю підходили до довірених їм замовленнями. В результаті будівництво палацу обійшлося Воронцову в 9 млн рублів.

Зліва направо: парадна їдальня, зимовий сад

Планування Воронцовського палацу

Весь палацовий комплекс, зведений на замовлення Воронцова, представлений декількома солідними корпусами, позначеними як:

  • центральний;
  • столовий;
  • гостьовий;
  • бібліотечний;
  • господарський.

Корпус, призначений для прийому гостей, згодом назвали Шуваловском, оскільки в його правій частині знаходилася кімната дочки Воронцова, що стала після заміжжя графинею Шувалової.

Північний фасад головного корпусу

Як не дивно, будівництво палацу починалося з зведення столового корпусу, і на ці роботи пішло 4 роки (з 1830 по 1834 рр.). На будівництво центрального корпусу пішло 6 років - 1831 - 1837 роки. З 1841 по 1842 роки велися роботи по будівництву більярдної, доповнив будівлю їдальні. На зведення гостьового корпусу, всіх веж, господарських будівель, флігелів і оформлення парадного двору також потрібно немало часу (це були 1838 - 1 844 роки). І, нарешті, до палацового комплексу приєднався корпус бібліотеки, побудований з 1842 по 1846 роки.

Окрасою центральних сходів стали скульптури левів, виготовлення яких було доручено італійському майстрові Джованні Боннані. А завершувався весь розкішний палацовий ансамбль левової терасою, тобто безліччю фігур левів.

Праворуч - Годинникова вежа

Особливості архітектури Воронцовського палацу

Воронцовський палац, що став в середині XIX століття прикрасою Алупки в Криму, був свого роду інновацією, яка порушила деякі архітектурно-будівельні принципи. корпуси палацових ансамблів в ті часи було прийнято розташовувати в строгої геометричної угрупованню, однак архітектор Блор відступив від цього правила і всі споруди, що входять до складу Воронцовського палацу, розподілив на місцевості так, що вони стояли у напрямку із заходу на схід, як би відповідно до рухом гір . Такий підхід дозволив всім будівлям гармонійно вписатися в місцевий ландшафт - Воронцовський палацовий комплекс знайшов своє місце на кримських теренах.

Переміщаючись від корпусу до корпусу, можна наочно відстежити етапи розвитку архітектури середньовіччя, починаючи з її ранніх форм і закінчуючи традиціями XVI століття.

Переміщаючись від корпусу до корпусу, можна наочно відстежити етапи розвитку архітектури середньовіччя, починаючи з її ранніх форм і закінчуючи традиціями XVI століття

Шуваловский корпус

Однак упор при розробці проектів всіх споруд все-таки робився на англійський стиль. Чим же так привабливий Воронцовський замок в Криму? Його особливістю є зовнішній вигляд, що нагадує замок-фортеця з древніх VIII - XI століть. Потрапляючи на двір господарських корпусів, мимоволі натикаєшся на глухі стіни і потрапляєш в замкнуті простору, а при спробі пробратися до центрального корпусу опиняєшся в оточенні сторожових веж круглої форми. Далі загальне враження неприступності доповнюють вузькі вікна-бійниці і високі стіни грубої кладки. Але несподівано з'являється ажурний висячий міст, виготовлений з чавуну, і вносить святкову нотку в цю сувору композицію. І так в міру віддалення від арки західного в'їзду все більше проявляються ознаки архітектури наступних епох.

Башти західного входу

Перебравшись за ажурному містку і позбувшись від відчуття замкнутості, можна опинитися в Парадному дворику, з якого відкривається вид на гору Ай-Петрі. Але це не просто вид - це своєрідна картина, адже пейзаж як би обмежений архітектурної рамкою, представленої годинниковою вежею, східним флігелем і підпірною стіною з фонтаном.

Цікава і архітектура головного корпусу Воронцовського палацу в Криму. Його стіни висунуті з площини на різних рівнях, як того вимагає англійський стиль Тюдор. Центральна частина прикрашена парадним входом і оформлена виступами еркерів і бічними ризалітами. Дахами веж служать цибулинні купола. Північний фасад будівлі декорований вузькими полуколонками-многогранниками, вінцями яких є пинакли (декоративні верхівки).

молитовня

Витончені пинакли і зубці, купола і димові труби, прикрашені навершиями квіткової форми, згладжують грубість кам'яної фактури стін і їх масивної поклажі.

Розглядаючи різьблені прикраси з каменю, якими оформлено Воронцовський палац, варто відзначити їх яскраво виражене схожість з деякими елементами західного і східного зодчества. Так, справжні знавці архітектури відразу помічають готичні димові труби і мінарети мечеті, і саме така сумісна несумісність робить палацовий комплекс особливим. Особливо гостро ця подібність відчувається в міру переміщення до південного фасаду корпусу, найменувати головним. У променях сонця його обриси здаються незвичними, химерними.

Зліва направо: парадна їдальня, зимовий сад, головний корпус

Але основним мотивом оформлення палацу є арки найрізноманітнішої форми - вони і пологі, і кілевідние, і підковоподібні, і стрілчасті. А побачити їх можна всюди, починаючи від балюстради балконів і закінчуючи оздобленням порталу південного входу до Воронцовського палацу. Крім того, архітектурний ансамбль, зведений на замовлення генерал-губернатора, має і свою «родзинку» - це 6 однакових рядків на арабській мові, що свідчать про те, що переможцем є тільки аллах. Побачити напис можна в ніші, декорованого тюдоровского квіткою і індійським лотосом.

Опис парку, що оточує Воронцовський палац

У роки будівництва палацу велися і роботи по закладці парку. Але якщо на зведення Воронцовського палацу пішло два десятка років, то роботи по створенню парку не припиняються і до цього дня. На території площею 40 га гармонійно поєднались найрізноманітніші рослини, звезені з усього світу.

Шуваловский проїзд з видом на ажурний місток

В цілому Прідворцовий парк поділяється на Верхній і Нижній. Верхній парк оформлений декількома полянами - Каштановій, Контрастною, Сонячної. І кожна з них примітна своїми деревами (сосна італійська, платан східний, тис ягідний, кедр гімалайський, араукарія чилійська, або мавпяче дерево і ін.). Крім того, на території Верхнього парку знаходиться Лебедине озеро, на якому дійсно живуть ці прекрасні птахи, Верхнє і Дзеркальне озера і водоспад.

У Нижньому парку в оточенні красивих і рідкісних представників флори стоїть невеликий чайний будиночок, яким свого часу користувалася родина Воронцова для проведення свят на березі моря. Тоді це місце часто висвітлювалося салютами і феєрверками.

Шуваловский проїзд з видом на західні ворота

Перебуваючи тут, можна дійсно відчути атмосферу свята, адже неспроста архітектор вибрав місце для будівництва будиночка саме тут. Оточений безліччю унікальних рослин, він створює відчуття перебування в казці, оскільки вся територія Нижнього парку сприяє створенню феєричного настрою. А оформлена нижня частина Воронцовського парку в Криму в італійському стилі регулярного парку.

Використання комплексу Воронцовського палацу в різні роки

З 1990 року Воронцовський палац в Алупці став палацово-парковим музеєм-заповідником. Кілька цікавих експозицій розташовані в дев'яти парадних залах. Завдяки їх змістом всі бажаючі можуть ознайомитися з укладом графської родини, яка мешкала в палаці до Жовтневої революції, і характером інтер'єрів палацу.

Вихід з двору

Але в 1990 році відкриття Воронцовського палацу як музею було вторинним - вперше його будівля використовувалася як музей в 1921 році.

Але з початком Великої вітчизняної війни 1941 року цінні музейні експонати не вдалося врятувати, а сама будівля неодноразово піддавалося загрозу руйнування. Однак завдяки старанням одного із співробітників музею Щеколдін С.Г. Воронцовський палац-музей все-таки уцілів. Звичайно, безліч художніх цінностей було втрачено за роки війни, але після її закінчення деякі картини все ж вдалося розшукати і повернути в музей.

У лютому 1945 року Воронцовський палац всього на один тиждень перетворився на резиденцію для делегації англійців, адже тоді на півострові Крим проводилася Ялтинська конференція.

У лютому 1945 року Воронцовський палац всього на один тиждень перетворився на резиденцію для делегації англійців, адже тоді на півострові Крим проводилася Ялтинська конференція

чайний будиночок

Уже в наступне десятиліття палац виконував роль державної дачі для радянського уряду, а з 1956 року палац знову функціонував як звичайний музей.

Рейтинг пам'ятки

Список палаців Криму

Воронцовський палац в Алупці на мапі

Дивитися ще на Putidorogi-nn.ru:

Чим же так привабливий Воронцовський замок в Криму?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация