Воронцовський палац

  1. GPS: 44 ° 25'11 "N 34 ° 3'21" E

Воронцовський палац

Майже в центрі Алупки серед зелені старовинного парку підноситься величний Воронцовський палац - унікальний пам'ятник архітектури першої половини XIX ст. Палац розташований біля підніжжя гори Ай-Петрі.

Побудований в епоху романтизму, він вражає сучасного глядача яскравою своєрідністю архітектурних форм. Оригінальне планування, цікаве стильове рішення кожного з корпусів, майстерність, з якою викладені стіни і, нарешті, обробка внутрішніх приміщень - все це захоплює вже не одне покоління любителів прекрасного.

Сотні кріпосних і вільнонайманих робітників - мулярів, різьбярів, ліпників, столярів - вклали сюди свій талант і працю. При цьому був настільки майстерно використаний рельєф місцевості, що, здається, палац зростає з навколишньої природи.

Вид на палац з моря

Історія будівництва.
Палац будувався з 1830 по 1848г.г., Як літня резиденція видного державного діяча Росії, генерал-губернатора Новоросійського краю М. С. Воронцова (1782-1856).
Син російського посла в Англії, він отримав там блискуче домашнє виховання і освіту.

Уздовж захисних стін

Повернувшись 19-річним юнаком в Росію, став учасником російсько-турецьких і антинаполеонівських воєн. Проявив особисту хоробрість і відзначився в боях під Смоленськом і Бородіно. З 1815 по 1818 року в чині генерал-лейтенанта командував російським окупаційним корпусом в Парижі. З 1823 р був генерал-губернатором Новоросійського краю, а з 1844-го і Кавказу. За два роки до смерті Воронцов був удостоєний звання генерал-фельдмаршала.

Сходинки, охоронювані левами

В епоху бурхливого економічного розвитку Росії і особливо інтенсивного становлення капіталізму на півдні країни він був ініціатором розвитку тут тютюнництва, виноградарства, виноробства, конярства та вівчарства. У цей час стали ходити по Чорному морю перші пароплави, в Криму будувалася перша шосейна дорога.

Воронцовський палац. фасад палацу

Не забував Воронцов і про власні доходи. Для того щоб їх підвищити, він прагнув розширити свої володіння, скуповуючи землі на півдні України, в Бессарабії і Криму.

Сади на території палацу

Один за іншим переходять до пари Воронцових ділянки в Алупці, Масандрі, на мисі Мартьян, в Ай-Данилі, Гурзуфі, Ак-Мечеті, Коккозах, на яйлі - всього близько двох тисяч десятин кримської землі.

Для того щоб облаштувати ці володіння, і головним чином Алупку, в Росії і за кордоном починається пошук архітекторів, садівників, майстрів всіх будівельних спеціальностей.
Палац був побудований за проектом англійського архітектора Едуарда Блора (1789-1879). У розвитку англійського романтизму першої половини XIX ст. велику роль грало захоплення пам'ятниками старовини, їх вивчення і відновлення. Цією діяльності і присвятив себе Блор в молоді роки. Згодом він був придворним архітектором Георга IV, потім королеви Вікторії. Йому належать проекти Вестмінстерського абатства, частини фасадів Букінгемського палацу, деяких садибних будівель як на континенті, так і в колишньої англійської колонії Австралії. Але, мабуть, найбільш самостійно і повно його дар розкрився в проекті Алупкінського палацу.

Існував і інший архітектурний задум, автором якого був одеський архітектор Франческо Боффо, який будував для Воронцова палац в Одесі, і англійський архітектор Томас Харрісон .. Згідно з ним в січні 1829 року вже почалися підготовчі роботи, але в червні 1831 р від Воронцова, який перебував тоді в Англії, було отримано розпорядження про тимчасове припинення будівництва. Судячи з усього замовник відчув зміни, що відбулися в смаках і настроях суспільства.
Схоже, що безліч павільйонів і будинків в своїй Алупці, які втілили в собі різні історичні стилі (в період з 1824 по 1841 року на території Алупкінської садиби були побудовані Азіатський павільйон, Чайний будиночок, православна церква "в грецькому дусі" і "індійська" мечеть ), Воронцов захотів доповнити "готичним набором".

І Блор виявився саме тим архітектором, який зумів це бажання задовольнити. Всього за один рік він виконав замовлення, і відразу ж в грудні 1832 почалося зведення корпусів за новим проектом під наглядом надісланого з Англії архітектора Вільяма Гунта.
Сам Блор до Алупки так і не приїжджав. Але, очевидно, він був добре обізнаний про рельєф місцевості. Архітектор прийняв до уваги те, що вже були готові фундаменти та що існувала перша кладка глибокої портальної ніші центрального корпусу. Те й інше увійшло в новий проект. Однак в цілому він принципово відрізнявся від початкового.
На будівництві палацу використовувалася в основному праця оброчних кріпаків з Володимирської та Московської губерній.

Це були потомствені каменотеси і каменерізи, що передавали з покоління в покоління мистецтво зведення і рельєфною обробки прекрасних білокам'яних соборів. Основний будівельний матеріал - діабаз магматичного походження, зеленувато-сірого забарвлення, під стати кольору гір і вічнозеленої рослинності - брався з природних розсипів в Алупці. Навіть фундаментом палацу частково послужили діабазові скелі. Це дуже твердий за своєю природою камінь, майже в два рази твердіше граніту і дуже примхливий в обробці. Невірний удар молотка майстра - і вся робота марна. З величезних безформних брил висікалися рівні блоки для стін і складні по малюнку прикраси. Ретельно шліфувався діабаз для оформлення внутрішніх приміщень. Всі роботи проводилися вручну, примітивними інструментами.

Воронцовський палац. В музеї

Серед кріпаків було багато талановитих майстрів - підрядчик Гаврило Полуектов, ліпник Роман Фуртунов, столяри Яким Лапшин, Максим Тисленко, Наум Мухин і ін.

Вдалося встановити імена більше 300 кріпаків, які працювали на будівництві палацу, який замислювався як уособлення багатства та знатності власників, а став чудовим пам'ятником праці і таланту архітекторів, художників, чудових майстрів з народу.

Палацовий комплекс складається з декількох корпусів, складових єдиний архітектурний ансамбль - центрального, столового, гостьового, бібліотечного, господарського. Гостьовий корпус згодом отримав назву Шуваловського, так як в правій його частині розташовувалися покої дочки Воронцова Софії Михайлівни, в заміжжі графині Шувалової.

Спорудження палацу почалося зі столового корпусу (1830- 1834 рр.). Центральний корпус зводився в 1831 - 1837 рр. У 1841 -1842 рр. до їдальні була прибудована більярдна. У 1838- 1844 рр. будувалися гостьовий корпус, східні флігелі, всі башти палацу, п'ятикутник господарських корпусів, оформлявся Парадний двір.

Останнім був побудований бібліотечний корпус (1842-1846 рр.).
Найбільший обсяг земляних робіт було здійснено з 1840 по 1848 р за допомогою солдат саперного батальйону при спорудженні терас парку перед південним фасадом палацу.

Влітку 1848 року на центральних сходах, що ведуть до головного входу, були встановлені скульптурні фігури левів, виконані в майстерні італійського скульптора Джовані Боннані. Левова тераса завершила будівництво і оформлення палацового ансамблю.
Три покоління родини Воронцових володіли Алупкою аж до Жовтневої революції.

Архітектура.
Проект Е.Блора на той момент часу - це твердження абсолютно нових, в порівнянні з класицизмом, архітектурно-будівельних принципів. Замість геометрично суворої угруповання корпусів архітектор живописно розташував їх у напрямку із заходу на схід, відповідно руху гір, завдяки чому палац дуже органічно "вписався" в навколишній ландшафт і знайшов свій ні на що не схожий художньо-виразний образ.

Від корпусу до корпусу дається наочне уявлення про те, як розвивалася середньовічна архітектура, починаючи від ранніх форм і кінчаючи XVI в. Упор при цьому зроблений на англійський варіант зодчества.
Головний під'їзд до палацу знаходиться із західного боку.

Подорожнього зустрічає типово феодальний замок - фортеця VIII-XI ст. Круглі монументальні сторожові вежі, глухі стіни, замкнуті простору. Такі двір господарських корпусів і вузький, суворий середньовічний проїзд, ведучий до центрального корпусу. Високі зубчасті стіни грубої кладки, щілиновидні вікна-бійниці доповнюють враження неприступності. І лише чавунний ажурний висячий місток, по якому проходили музиканти на хори парадної їдальні, вносить в сувору атмосферу проїзду несподівану ліричну ноту. Чим далі від арки західного в'їзду, тим більше нашаровуються ознаки архітектури наступних епох.
... Ви в парадному дворику. Після відчуття замкненості на вас хлинув потік свіжого повітря і світла.

Відкривається дивовижної краси пейзаж з вершиною Ай-Петрі вдалині, "вмонтований" в архітектурну раму, однією гранню якої служить годинна башта, інший - східний флігель. Знизу пейзаж обмежує підпірна стіна з фонтаном в центрі. Широко розкритими очима-вікнами дивиться на парк північний фасад головного корпусу. Він найбільше ілюструє стиль Тюдор, типовий для Англії XVI в.
З площині стіни висунуті на різних рівнях - центральна частина з парадним входом, виступи еркерів і бічні риза-літи з вежами під куполами. Фасад прокреслюють вузькі багатогранні напівколонки, увінчані декоративними завершеннями - пінаклями.
Велика поверхня заскленого простору в будівлі, спрямовані вгору куполи, витонченої форми пинакли, зубці й димові труби з навершиями у вигляді квітів візуально полегшують масивну кладку стін і грубувату фактуру каменю.

У різьблених кам'яних прикрасах палацу вдало виражена схожість між окремими стилеобразующими елементами східної і західної архітектури. Наприклад, між готичними димарями і мінаретами мечеті. Ця схожість посилюється з переходом до південного фасаду головного корпусу. Відкритий в сторону моря, завжди освітлений сонцем, він має ошатний і святковий вигляд, мінливі і химерні обриси.

Основне декоративна прикраса палацу - мотив пологої, стрілчастої, подковообразной, килевидной арки - неодноразово повторюється і в чавунній балюстраді балконів, і в кам'яній різьблений решітці, що обгороджує дах, і, нарешті, в декоративному оздобленні порталу південного входу, оформленого зі східною пишністю.

Подковообразная арка, двох'ярусний звід, чудова різьба по гіпсу в ніші, де переплітаються малюнок тюдоровского квітки і мотив лотоса, завершуються шестикратно повтореною по фризу арабським написом: "І немає переможця окрім аллаха".

На художній образ палацу дуже впливали літературні захоплення того часу. Коли він створювався, однаково популярними були і лицарські романи Вальтера Скотта, і чудові арабські казки. Досить згадати, що в 1830-х рр. стали перекладатися на російську мову "Айвенго" В. Скотта і "Аль-Гамбро" В. Ірвінга.

Тому-то напис Альгамбри (палацу іспанських халіфів XIV в.) І виявилася в Алупці. Але ще більше намагалися наслідувати романтики прекрасній, загадковій, вічно мінливої ​​живій природі. Органічна єдність з нею палацу може слугувати прикладом не одному поколінню архітекторів.

Що стоїть обличчям до палацу людині добре видно, що обриси пагорбів і гір навколо Алупки утворюють щось на зразок амфітеатру. Але варто повернутися до моря, і на вас вже дивиться синя чаша безкрайніх просторів моря, контури якої підкреслені дугоподібної кривизною терас.

Відчуття таке, що палац є центром світобудови. Органічне злиття форм палацу з природою дивовижним чином доповнено малюнком гори Ай-Петрі. З боку Алупки нагадує вона руїни середньовічного готичного замку. Ці природні мальовничі руїни є основною домінантою багатьох пейзажів архітектурно-паркового ансамблю.

Як дістатися:
Алупка знаходиться в 17 км від Ялти. З Сімферополя або Ялти до неї можна доїхати автобусом, потім вгору по дорозі, слідуючи вказівниками прямо до вивіски Палац-музей. Дворцовое шосе 10.

GPS: 44 ° 25'11 "N 34 ° 3'21" E
Google Maps
Адреса: м Алупка, Дворцове шосе, 10
Контакт: +38 (0654) 72-29-51, 72-22-81, [email protected]
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация