Voting Rights Study Guide

  1. Міжнародний Пакт про громадянські і політичні права (1976)


Вступ

Права під загрозою

Міжнародні та регіональні інструменти захисту
Національні агентства по захисту і надання допомоги
Правозахисні, освітні та навчальні матеріали

Інші ресурси з прав людини

I. Вступ

Один з найбільш важливих способів, за допомогою якого населення може вплинути на прийняття рішень з боку уряду є голосування. Голосування являє собою формальне вираження волі на користь того чи іншого кандидата на пост або пропонованого рішення за певним питання. Голосування зазвичай проходить на рівні великомасштабних національних або регіональних виборів, проте вибори на місцевому рівні і на рівні нечисленних громад можуть також відігравати важливу роль для населення в участі по прийняттю рішень. Загальна Декларація прав людини , Прийнята одноголосно Генеральною Асамблеєю в 1948 році, визнає, що прозорі та відкриті вибори є невід'ємною частиною забезпечення основного права участі в управлінні державними справами.
Загальна Декларація прав людини вказує в ст. 21:
1. Кожна людина має право брати участь в управлінні своєю країною безпосередньо або за посередництвом вільно обраних представників.
2. Кожна людина має право рівного доступу до державної служби в своїй країні.
3. Воля народу повинна бути основою влади уряду; ця воля повинна виявлятися у періодичних і нефальсифікованих виборах, які повинні провадитись при загальному і рівному виборчому праві шляхом таємного голосування або ж через інші рівнозначні форми, що забезпечують свободу голосування. Роль, яку відіграють періодичні і вільні вибори в забезпеченні поваги до політичних прав передбачена в Міжнародному Пакті про громадянські і політичні права , Європейської Конвенції з захисту прав людини , Африканської Хартії з прав людини і народів , А також у багатьох інших міжнародних документах з прав людини.

Виборчий бюлетень - бланк для таємного голосування.


Кандидат - особа, висувається на пост в державні органи.


Громадянин - особа, яка має членство в політичній організації, по відношенню до якої він несе зобов'язання незмінною вірності.


Виборці - громадяни, які мають право на обрання представника до законодавчих або в інші представницькі органи.


Демократія - форма правління, при якій верховна влада передана і здійснюється народом безпосередньо або через представників.


Позбавлення політичних прав - позбавлення права або можливості голосувати.


Вибори - упорядкований процес, що дозволяє виборцям голосувати за кандидата або по поставленому політичного питання.


Пропорційне представництво - виборча система, при якій політичні партії отримують кількість місць в обирається представницький орган пропорційно кількості голосів, поданих на їхню користь виборцями.

Незважаючи на те, що право голосу широко визнано в якості фундаментального права, воно все ж є не в повній мірі для мільйонів людей в усьому світі. Групи осіб, незмінно позбавлених права голосу включають осіб без громадянства, молодь, меншини, злочинців в місцях позбавлення волі, бездомних, інвалідів та багатьох інших, які не мають доступу до процесу голосування по ряду причин, таких як, бідність, неграмотність, залякування, або фальсифікація процесу виборів. Важливою силою в боротьбі за право голосу є зростаюча кількість організацій, що спостерігають за проведенням виборів. У всьому світі уряди роблять все можливе для того, щоб задовольнити вимогу загальної Декларації по проведенню вільних і чесних виборів. Спеціальні групи, які спостерігають за проведенням виборів, включаючи групи ООН, надають допомогу урядам і місцевим активістам з моніторингу в проведенні вільних і чесних виборів, відстежуючи процес виборів від початку (інструкції щодо голосування для виборців, легітимність кампаній кандидатів, планування виборчих бюлетенів) до кінцевої стадії підрахунку голосів. II. Права під загрозою

Стаття 25 Міжнародного Пакту про громадянські і політичні права (МПГПП) є ключовим міжнародним гарантом виборчого права і вільних виборів, однак положення ст. 25 міцно взаємопов'язані з іншими статтями, особливо зі статтею 2 (див. Нижче). МПГПП також включає гарантії на свободу вираження (ст. 19), право на збори (ст. 21), право на асоціації (ст. 22), а також заборони дискримінації (ст. 26). МПГПП, стаття 25: Кожен громадянин повинен мати без якої б то не було дискримінації, згаданої в статті 2, і без необґрунтованих обмежень право і можливість:

a) брати участь у веденні державних справ як безпосередньо, так і за посередництвом вільно обраних представників;
b) голосувати і бути обраним на чесних періодичних виборах, які проводяться на основі загального рівного виборчого права при таємному голосуванні і забезпечують свободу волевиявлення виборців;
c) допускатися в своїй країні на загальних умовах рівності до державної служби.

МПГПП, стаття 2, пункт 1: Кожен бере участь у цьому Пакті, зобов'язується поважати і забезпечувати усім, хто знаходиться в межах її території та під її юрисдикцією особам права, визнані в цьому Пакті, без якого б то не було різниці, як-то у відношенні раси , кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних та інших переконань, національного або соціального походження, майнового стану, народження або за іншою ознакою.
Незважаючи на те, що стаття 2 МПГПП спеціально встановлює, що голосо вання і участь у виборах є універсальним правом без яких би то не було обмежень, особи по всьому світу систематично позбавляються права голосу в силу свого статусу в якості членів певних груп.


Наприклад, багато держав стикаються з проблемою «статевого розриву» при проведенні голосування - ситуація, при якій один підлогу проявляє велику зацікавленість в голосуванні, ніж інший. «Традиційні теорії щодо участі населення у виборах також вказали на« статевий розрив », підкреслюючи, що чоловіче населення зазвичай більш зацікавлене в політиці, ніж жіноче і відповідно проголосує в більшій кількості. Проте недавні дослідження, схоже, виявили зворотну тенденцію теорії «статевого розриву», при якій жінки все частіше виявляють інтерес до політичних і виборчих процесів »(цитата з IDEA ). Багато країн докладали зусиль до скорочення «статевого розриву» при голосуванні та участі в прийнятті політичних рішень, за допомогою законодавчих квот. Системи квот діють по-різному, проте в цілому суть їх полягає в тому, що певна кількість або відсоток вакантних місць в законодавчі органи резервується спеціально для жінок. У той час як зазначені квоти є оперативним і ефективним механізмом, вирішальним проблему недостатнього жіночого представництва в уряді, вони досить суперечливі і породжують стільки ж складнощів по праву на голосування, скільки дозволяють. Системи законодавчих квот різних варіацій на даний момент діють на території Франції, Аргентини, Південної Африки, Намібії, Танзанії і Індії.


Наступним прикладом позбавлення певної категорії осіб виборчого права є обмеження права голосу осіб, засуджених за особливі види злочинів. Наступний приклад є витягом з Доповіді Проекту «Вирок» організації Х'юман Райтс Вотч від 1998 року (Human Rights Watch 's Sentencing Project).


На сьогоднішній день (В США) все розумово здорове доросле населення має право голосу з єдиним винятком: засуджені за кримінальні злочини позбавлені цього права. У сорока шести штатах і в окрузі Колумбія кримінальне законодавство позбавляє право голосу все доросле населення, яка відбуває покарання в тюрмах. Тридцять два штати також позбавляють права голосу умовно звільнених злочинців; двадцять дев'ять штатів також не передбачають право на голосування для тих, хто перебуває на випробувальному терміні. Завдяки подібним законам, які ймовірно є унікальними в своєму роді на всій планеті, в чотирнадцяти штатах заборону на право голосувати зберігається довічно навіть після відбування повного терміну заключенія.Сфера охоплення законів, які дозволяють голосувати в США дуже широка: статистично 3.9 мільйонів громадян США не має права голосувати, включаючи понад мільйон громадян, які повністю відбули свій термін. Закони, що позбавляють права голосувати за расовою ознакою викликають особливе обурення. Тринадцять відсотків афро-американського населення США, або 1.4 мільйонів чоловік позбавлені права голосу, представляючи більш ніж одну третю (36%) частина всього населення, що не має права голосувати.

Окремі особистості в різних країнах продовжують боротьбу за повну реалізацію статті 25 МПГПП . Центральна ланка в цій боротьбі займають багато міжнародних документів з прав людини, що відображають основні принципи зазначеної статті.

III. Міжнародні та регіональні інструменти захисту

До міжнародно - правових інструментів належать договори (угоди, конвенції, пакти, протоколи), які мають обов'язкову юридичну силу для Договірних держав. Після закінчення переговорів визначається автентичність тексту договору і його остаточна версія, після чого він підписується представниками держав. Існують різні способи, використовувані державами для вираження згоди на обов'язковість дотримання договору. Найпоширеніший спосіб - це ратифікація і приєднання. Ратифікація договору проводиться державами, які брали участь в його розробці. Країна, яка не брала участь в переговорах, може приєднатися до нього на більш пізній стадії.

Коли країна ратифікує або приєднується до договору, вона може зробити застереження до статті або статей цього договору, за умови, що такі не заборонені становищем даного договору. Застереження можуть бути відкликані самими державами в будь-який час. У деяких країнах міжнародні договори мають вищу юридичну силу над національним правом. В інших країнах, потрібне прийняття додаткового закону для додання міжнародного договору юридичної сили рівній силі внутрішньодержавного права. На практиці всі країни, що ратифікували і приєдналися до міжнародного договору повинні прийняти відповідний законодавчий акт, внести поправку до існуючого закону або прийняти новий законодавчий пакет для того, щоб надати міжнародній угоді повну юридичну силу на внутрішньодержавному рівні. Вільні і чесні вибори грають ключову роль в забезпеченні права голосу. Міжнародні та регіональні урядові групи, спільно з неурядовими організаціями ведуть роботу у всьому світі зі спостереження і контролю за дотриманням прав людини при реалізації виборчого права. Ряд міжнародних і регіональних документів намітили міжнародні стандарти при проведенні виборів.

Стаття 21 - см. Частина I даного документа

.

Міжнародний Пакт про громадянські і політичні права (1976)

Стаття 25 - см. Частина II даного документа.


Порада Європи

Конвенція про захист прав людини і основних свобод (Вступила в силу в 1953 році).

Даний документ був взятий за основу при вирішенні судових справ Європейським Судом з прав людини . Відповідно до статті 3 Протоколу I зазначеної Європейської Конвенції країни - учасниці зобов'язуються проводити з розумною періодичністю вільні вибори шляхом таємного голосування в таких умовах, які забезпечуватимуть вільне вираження думки народу у виборі законодавчої влади. Статті 9, 10 і 11 даної Конвенції також гарантують право на свободу думки, вираження і мирних зборів.

Організація з Безпеки та Співробітництва в Європі (ОБСЄ)

Міжнародні стандарти з проведення виборів (1990)

Заключний документ, випущений Конференцією з Безпеки та Співробітництва в Європі на зустрічі в Копенгагені по Людському Вимірюванню, зокрема, встановлює, що вільні вибори, що проводяться таємним голосуванням з розумною періодичністю представляють собою важливу ланку в справі повного здійснення рівноправності, гідності та інших невід'ємних прав людини .


Європейський Союз (ЄС)

Постанови Ради Європи 975/99 і 976/99 (1999)

Ці Постанови забезпечують правову основу в діяльності ЄС «щодо сприяння в просуванні спільної мети розвитку і заохочення демократії, верховенства закону, з метою поваги прав і основних свобод особистості». Постанови встановлюють, що ЄС неодмінно забезпечить технічну і фінансову допомогу діяльності, спрямованої на підтримку процесу демократизації, зокрема сприяння в проведенні виборів. Постанови доступні на сайті ЄС під заголовком Повідомлення Ради Європи зі спостереження і надання сприяння виборчому процесу ЄС (Communication from the Council on EU Election Assistance and Observation ). Організація Американських Держав (ОАД)

Американська Конвенція про права людини (вступила в силу в 1978 році)

.

Всі документи ОАД доступні на сайті ОАД

Міжамериканська Конвенція з надання політичних прав жінкам (Вступила в силу в 1954 році).

Стаття 23 Американської Конвенції про права людини і стаття 20 Американської Декларації прав і обов'язків людини гарантують право громадян на голос і обрання в чесних і періодичних виборах. Статут Організації Американських Держав (ОАД) встановлює в преамбулі, «представницька демократія є обов'язковою умовою стабільності, миру і розвитку регіону», а також вказує, що однією з головних цілей ОАД є «просування і зміцнення представницької демократії, з належною повагою до принципу невтручання» . У 1991 році Генеральна Асамблея Організації Американських Держав встановила процес, за яким ОАД вживатиме адекватних дії в разі порушення демократичного порядку в будь-якій країні - учасниці даної організації. У 1992 році Вашингтонський Протокол (що знаходиться в процесі ратифікації) посилив механізми щодо захисту демократії.

африканське Єдність (в минулому Організація Африканської Єдності)

Африканська Хартія прав людини і народів (1981)

Стаття 13 (1) Африканської Хартії прав людини і народів встановлює, що кожен громадянин матиме право вільного участі в управлінні справами держави.

IV. Національні агентства по захисту і надання допомоги


Організація Об'єднаних Націй - Комітет з прав людини - орган, що складається з експертів з прав людини, призначених ООН, намітив міжнародні стандарти при проведенні виборів в 1996 році в Зауваженні Спільного Порядку до статті 25 МПГПП . Відповідно до цього зауваження Комітету, положення статті 25 повинні бути інтерпретовані таким чином:

  • Захист права кожного громадянина на участь в управлінні державними справами, право голосувати і бути обраним.
  • Право народів на самовизначення.

  • Захист прав кожного громадянина.

  • Будь-яке обмеження в праві на голосування повинно бути засноване на об'єктивному і обгрунтованому критерії.

  • Конституції і інші закони країн повинні встановити порядок і спосіб розподілу влади, на основі якого громадяни могли б здійснювати право на участь в управлінні державними справами.

  • Участь в політичному процесі має бути підкріплено гарантованими правами на вільне вираження своєї думки, мирні зібрання та свободу асоціацій.

  • Право голосувати у виборах і референдумах має бути закріплено законом.

  • Урядам слід вжити дієвих заходів для вирішення конкретних проблем, таких як безграмотність, мовні бар'єри, бідність, перешкод на право свободи пересування, що не дозволяють людям ефективно використовувати право голосу.
  • Особи, які мають право на голос повинні мати вільний вибір кандидатів.
  • Умови, які регламентують питання висунення кандидатур, внесення застав або депозитів, повинні бути обгрунтованими і недискримінаційними.

  • Справедливі і вільні вибори повинні проводитися на періодичній основі відповідно до законів, що гарантують дієве здійснення права голосувати і бути обраним.


Організація Об'єднаних Націй (ООН)
здійснює спостереження за проведенням виборів у всьому світі, особливо в місцях з найбільшим ризиком порушення демократичних принципів проведення виборів, в країнах, де нещодавно припинилися збройні конфлікти, або в країнах, що знаходяться в початковій стадії державного будівництва. Наприклад, ООН і ОБСЄ були глибоко залучені в процес спостереження за виборами в Боснії і Герцеговини, де забезпечена підготовка спостерігачів за виборами, а також сприяння поліцейських надали підтримку проведеним виборам. Діяльність ООН по спостереженню за виборами залежить від реальної необхідності в такому спостереженні, виходячи з конкретної ситуації кожної країни і може включати:
  • Передвиборчу підготовку та агітаційний період
  • Управління виборним процесом
  • Питання, пов'язані з реєстрацією

  • До онсультаціі населення з різних питань виборів
  • Зв'язок з пресою

  • Голосування

  • підрахунок голосів

  • Результати голосування та остаточні висновки

Організація Американських Держав - ОАД, включаючи її Підрозділ по просуванню процесу демократії (ПППД), сприяє в участі в політичних процесах, голосуванні і загальним визнанням демократії на Американських континентах. ОАД здійснює спостереження за проведенням виборів спеціально створеними місії зі спостереження за виборами (МНВ). МНВ часто запрошуються національними урядами, так як ПППД придбав унікальний досвід і авторитет, виконуючи функцію спостереження за виборами.
ОАД також надає технічну допомогу країнам - учасницям, з метою вирішити проблеми, пов'язані з організацією і управлінням процесом виборів. В цьому ракурсі головним завданням ОАД є надання допомоги країнам - учасницям в тому, щоб перетворити національні установи з проведення виборів в більш ефективні, легітимні, шановні і стабільні організації. ОАД надає зацікавленим сторонам інформацію щодо управління та демократії, за допомогою свого інтернет сайту, інформаційних бюлетенів, конференцій, симпозіумів та семінарів.

Організація з Безпеки та Співробітництва в Європі - ОБСЄ включає п'ятдесят п'ять держав з Європи, Центральної Азії та Північної Америки. Організація має в своєму складі орган зі спостереження за виборами, званий Орган з демократичних інститутів і прав людини (ОДІПЧ) . ОДІПЧ розміщує місії зі спостереження за виборами в країнах - учасницях. Групи експертів ОДІПЧ здійснюють функцію спостереження за виборами від початку до кінця. У 2000 році ОДІПЧ здійснив спостереження за виборами в п'ятнадцяти різних країнах - учасниць. По завершенні місії спостереження, ОДІПЧ надає звіт про проведену роботу, а також забезпечує технічну допомогу з метою реалізації рекомендацій, що містяться в цьому звіті.

Європейський Союз - В останні роки ЄС став набагато частіше розміщувати місії зі спостереження за виборами або під егідою Спільної закордонної політики і політики з безпеки, або в рамках програм зі співробітництва в цілях розвитку. ЄС часто здійснював роботу спільно з ОБСЄ або ООН , А за останні три роки ЄС направив місії в 15 країн світу від Зімбабве до Перу і Камбоджі . V. Правозахисні, освітні та навчальні матеріали.

центр Картера (The Carter Center)

Центр Картера в партнерстві з Університетом Еморі керується в своїй діяльності взятими на себе зобов'язаннями по просуванню прав людини і полегшення страждань вразливих верств суспільства. Центр прагне запобігти і вирішити конфлікти, сприяти розвитку демократії і свободи особистості, а також поліпшити людське здоров'я. Інтернет сайт Центру Картера підкреслює недавно проведену роботу Центру в Китаї на виборах місцевої громади.

Центр з підтримки права на голосування і демократії (С enter for Voting and Democracy) є некомерційною організацією, що вивчає вплив голосування на участь, представництво і управління державними справами. До питань, що знаходяться в сфері компетенції Центру відносяться альтернативи повторного поділу виборчих дільниць, класифікація виборчих систем для законодавчих виборів, невідкладна організація другого туру голосування та інші питання.

Ресурси з питань демократії та прав людини


Федеральна Виборча Комісія ( Federal Election Commission - FEC) , Урядовий орган, керуючий і виконуючий Закон щодо проведення федеральної виборчої кампанії - закон, який регулює фінансування федеральних виборів.
Права людини і вибори, 1994

«Керівництво з правових, технічних аспектів і підходів в області прав людини до виборів» (A Handbook on the Legal, Technical and Human Rights Aspects of Elections), випущене Управлінням Верховного Комісара у справах біженців ООН , Детально описує участь ООН у проведенні виборів, розкриває суть стандартів ООН з прав людини та міжнародні критерії щодо проведення виборів, а також пропонує список подібних загальних положень виборчого права і процедури проведення виборів.


Інститут з питань демократії в Південній Африці ( Institute for Democracy in South Africa - IDASA)

Місія Інституту має на меті просувати найважливіші демократичні принципи в Південній Африці шляхом створення демократичних інститутів, освіти громадян та захисту соціальної справедливості. Наведений нижче інтернет сайт містить багату інформацію про перехідному стані Південної Африки від апартеїду до демократії.

Міжнародний Інститут по підтримці демократії і виборчих процесів ( International Institute for Democracy and Electoral Assistance - IDEA)

Створений в 1995 році, Міжнародний Інститут по підтримці демократії і виборчих процесів є міждержавною організацією, головною метою якої є базова підтримка стійких демократичних форм правління в усьому світі. Голосування по інтернету - Великобританія стане першою країною в світі, що використовує інтернет як засіб голосування під час виборів.

Жіноча Ліга Виборців ( League of Women Voters) є безпартійною політичною організацією, що заохочує усвідомлене і активну участь громадян в управлінні державними справами, а також працює над підвищенням розуміння основних державних політичних питань.

Національний Інститут Виборчого Права (National Voting Rights Institute)

Заснований в 1994 році, Національний Інститут Виборчого Права є провідний правовий центр в області проведення реформ щодо фінансування виборчих кампаній. За допомогою судових позовів і освітніх кампаній даний Інститут прагне переглянути питання приватного фінансування у загальних виборах як новітнього заслону виборчого права по всій країні, а також відстоює конституційне право всіх громадян, незалежно від їх економічного статусу, на участь у виборчому процесі на рівноправній основі.
Орган по Демократичним Інститутам і Прав Людини (ОДІПЧ), Керівництво по спостереженню за виборами , Четверте видання, квітень 1999 год.

Керівництво ОДІПЧ зі спостереження за виборами викладає загальну методологію ОДІПЧ зі спостереження за виборчим процесом, а також надає ряд практичних порад групі, яка веде спостереження.

Проект «Голосуй з розумом» ( Project Vote Smart)

Безпартійна група активістів, утворена в США, збирає і поширює інформацію про біографії кандидатів, під час голосування, фінансування виборчих кампаній і обіцянок, про оцінки виконаної роботи обраних посадових осіб і кандидатів.

Захисти свій голос ( Rock the Vote)

Організація, заснована в США, з метою захисту права на свободу вираження і зміцнення права молодих людей під час виборів.

Вивчення Судових Справ:

Південна Африка - демонструє історію виборчого права і расизму в Південній Африці

Справа по Венесуелі - Венесуела бореться з сильним військовим представництвом в уряді, в спробі надання населенню більш широких прав на голос.

VI. Інші ресурси з прав людини

Права людини - Коротка історія Прав Людини

Асоціація Навчання Правам Людини (Human Rights Education Associates) - міжнародна неурядова організація, що сприяє утворенню в сфері прав людини, підготовці активістів і професіоналів, розробці освітніх матеріалові програм, організації громадянського суспільства за допомогою інтернет технологій.

Центр з Прав Людини Університету Міннесоти володіє широким спектром документів і посилань на різні джерела з прав людини. Центр також включає в себе Бібліотеку з прав челов ека при Уневі рсітете Міннесоти.


вираз подяки

Цей посібник було складено Скоттом Фергюсон (Університет Міннесоти). Лора Йонг, Крісті Руделіус-Палмер і Івор Діккерс (Центр з прав людини Унів ерсітета Міннесоти) провели і внесли редакції в даний документ. Особлива подяка висловлюється Сарі Джосеф, Гай Чарльз, Марі-Луїз Стром і Фінуеле Ні Олейн за кваліфіковану допомогу.


Головна сторінка || договору || Пошук || інші сайти

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация