«Вовком по яйцях» - портативні ігрові консолі пізнього СРСР

  1. Гра союзного значення
  2. Наздоженемо і переженемо
  3. Чи не Вовком єдиним

Ігрова приставка в кишені радянського школяра - це, прямо скажемо, незамінна річ. Можна вбити час в будь-якій черзі, можна скоротати нудне подорож в громадському транспорті, можна навіть дуже цікаво провести занудний урок на задній парті.

І поки жителі освіченого Заходу 80-х років ХХ століття ростили «Покемонів», ганяли в електронний футбол і досить весело проводили час, у вихідців з колишнього СРСР були газети і кросворди. Комп'ютери були великими, недоступними і незрозумілими штуковинами, а читати в чергах книги або газети про чергову перемогу мудрої партії хотілося далеко не завжди.

На щастя, Радянський Союз дуже зневажливо ставився до таких незначним з його точки зору речей як «ліцензії», «патенти» та інша мішура. Завдяки цьому (а ще, якщо вірити легендам, всемогутньому КДБ) у другій половині «вісімдесятих» в руках тодішніх школярів з'явилася огидно їжа, але настільки жадана гра «Ну, постривай!».

»

Гра союзного значення

Якщо поїдете в Японію і випадково зустрінетеся з співробітником-старожилом з компанії Nintendo - ніколи і ні за що не кажіть при ньому про «Вовка і яйцях». Нині покійний Гумпей YOкоі (Gunpei Yokoi), стояв біля витоків калькулятороподобной ігрової приставки «Game & Watch», за чутками, регулярно впадав в лють, коли згадував, як «злі поради» вкрали його дітище. Розроблена в надрах японської компанії, «гра не екрані» чи то дійсно завдяки підступам КДБ, то чи волею торгових представників і нечисленних виїзних громадян потрапила в конструкторські бюро Країни Рад, де її розгвинтити, вивчили, і стаханівськими темпами налагодили виробництво вітчизняних аналогів.

«Начинка» консолей серії «Game & Watch» була, можна сказати, примітивною - її легко скопіював технічно відсталий СРСР . Сегментований ЖК-екран - якщо придивитися, можна побачити, що він містить безліч заздалегідь встановлених символів. Материнська плата та ПЗУ, з встановленої на нього єдиною грою. Те, що в Японії було загальнодоступною нісенітницею, в Радянському Союзі стало справжнім скарбом. Крім того, в портативну консоль входили дві-чотири клавіші управління, в залежності від гри. Кнопки вибору режимів - «гра 1» і «гра 2» були не скрізь, і, як правило, незначно змінювали складність. Впізнаєте? Все це було скопійовано дочиста.

Перші версії «радянської ігрової приставки» вийшли найзнаменитішими. «Ну, постривай!» - примітивна саморобка про Вовка, який збирає яйця, що котяться з чотирьох літаків. супроводжувалося це дія противним писком, що викликають і сьогодні зубний біль, а тоді здавався нам музикою богів. Згодом яйця починали котитися все швидше, і одночасно з різних лотків. Побутував міф, що якщо набрати 100 або 999 очок, приставка покаже секретну серію мультсеріалу «Ну, постривай!», Спеціально намальовану для неї, і не призначену для ТВ.

Піратська копія японської іграшки швидко розійшлася по Радянському Союзу під брендом «Електроніка», що належав Міністерству електронної промисловості.

Піратська копія японської іграшки швидко розійшлася по Радянському Союзу під брендом «Електроніка», що належав Міністерству електронної промисловості

Наздоженемо і переженемо

До слова, гра «Ну, постривай!», Є повною копією гри «Mickey Mouse MC-25». Радянські інженери навіть не особливо морочилися з графікою - перша приставка повинна була «промацати» радянський ринок на попит з боку покупців. В оригінальній версії буржуйський Міккі Маус стояв з плетеними кошиком і ловив курячі яйця. Курок було 4, дві на першому поверсі, дві - на другому. При досягненні 999 очок гра починалася заново без якого-небудь фіналу. Пропустивши три яйця, користувач програвав.

Скопіювавши електронну складову приставки, радянські конструктори зіткнулися з іншою проблемою - просто скопіювати гри для неї було неможливо. Їх, як мінімум, потрібно було перевести на російську мову, перемалювати графіком ... За справу взялися «Арзамаський Завод радіодеталей», «Ангстрем», «Біллюр», «Мікрон», «Жовтень», «Схід». Пам'ять плати містила в собі приблизно 50 статичних картинок - їх було вирішено перемалювати. Хто сьогодні взагалі знає, що замість гри «Nintendo EG-26 Egg» з'явилася «Електроніка ІМ-13. Розвідники космосу »? «Переписані» плати штампувалися на заводах, і полягали в добре знайомі нам корпусу з металу і пластика. Радянські громадяни охоче розлучалися з 25 рублями - значною на ті часи сумою - щоб ловити яйця, відбивати шайби або подорожувати по космосу.

Всього з 1980 року по 1991 рік Nintendo випустила близько десяти різних ігор. Всі вони були дочиста скопійовані в СРСР. Громадяни країни розкупили кілька мільйонів приставок - практично всі випущені тиражі - і вимагали ще. Заводський бар'єр подолали вже до розпаду Країни Рад. Поки одні стріляли з танків по будинку уряду, інші зрозуміли, як працює і програмується 4-бітний мікропроцесор серії КБ1013. Технічний прорив ознаменувався тим, що на просторах свіжоутвореними СНД почали з'являтися гри, які не мають західного аналога від «Game & Watch».

Чи не Вовком єдиним

«Ну, постривай!» Була продана в кількості понад 400 тис. Копій. Міністерство електронної промисловості СРСР відчуло золоту жилу, і заводи заробили на повну силу. Другою версією гри стала «Електроніка ІМ-03. Таємниці океану ». Гра копіювала «Octopus OC-22». У цій версії консоль залишилося тільки дві клавіші управління - «вліво» і «вправо». Гравці виступали в ролі водолаза, який повинен був ухилятися від щупалець гігантського восьминога. Завдання гравця - встати на місце, що звільнилося від щупалець місце. Наступна кінцівку - наступне місце, всього шість разів, щоб дійти до скрині зі скарбами і так же витягнути його на поверхню. На все про все три життя. Згодом, швидкість гри зростала.

Наступна виріб - «Електроніка ІМ-04. Веселий кухар »копіює« Chef FP-24 ». Грати потрібно було за кухаря, який в божевільних умовах повинен був готувати їжу. За його руху відповідали лише дві кнопки. Зверху екрана кішки кидали різні інгредієнти, на кшталт сосисок і риби - знизу це добро чекали кіт і миші. Завдання гравця - збирати продукти, не залишаючи їх мишам. Нарешті, в 1989 році «Електроніка» випустила відразу дві гри. «Електроніка ІМ-09. Космічний міст »пропонувала гравцеві рухати платформу, на яку стрибали ширяють у невагомості космонавти. Міст мав доставити їх з ракети в місяцехід. Платформа рухалася тільки по одній осі - наліво і направо. Друга гра, під назвою «MG-09 Space Bridge», в цілому була повною копією першої, тільки створеної для експорту.

Серед інших ігор, випущених похмурими радянськими інженерами, були подібні однотипні розваги. Пізніше, коли вчені навчилися змінювати структуру плати та код програми, почали з'являтися унікальні ігри. Однією з них стала «Електроніка ІМ-10. Хокей ». Процес все ще нагадував «Ну, постривай!», Але шайби потрібно було відбивати вже знизу. «Електроніка ІМ-20. Повітряний тир »пропонувала гравцеві стріляти по платформах зверху. «Електроніка ІМ-23. Автослалом »перетворювала гравця в пілота боліда, який повинен був обганяти чотирьох суперників на одній з чотирьох трас. «Електроніка ІМ-27» представляла собою космічний тир, «Електроніка ІМ-50. Весела арифметика »пропонувала зіграти за Незнайку, який відгадує правильні відповіді при додаванні цифр.

Мабуть, найцікавішою радянської «грою на екрані» стала «Електроніка ІМ-26» зі змінними екранами. Верхня частина кишенькової приставки представляла собою простий картридж, а нижня - органи управління. Втім, жодної оригінальної гри для цієї консолі так і не вийшло. Нарешті, для фанатів паяльника і мікросхем завод «Жовтень» випустив електронний конструктор «СТАРТ 7250». У комплект входило два дисплея, материнська плата, кілька кнопок, корпус та інші дрібні атрибути. Умілий гравець міг збирати собі гри власними руками. Втім, програмний код був встановленим - пограв в одну, розібрав, поставив інший дисплей. В цілому, «Електроніка» випустила понад 30 різних кишенькових ігор. Проте, по-справжньому унікальних ігрових продуктів на радянському просторі так і не вийшло - кілька самобутніх проектів залишилися незатребуваними.

Впізнаєте?
13. Розвідники космосу »?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация