VP.BY про туризм

  1. Що ще подивитися в Гродно:
  2. Старий Замок
  3. новий замок
  4. Борисоглібська (Каложская) церква
  5. Лютеранська кірха
  6. Велика хоральна синагога в Гродно
  7. Куди ще можна сходити в Гродно:

Гродно - самий, мабуть, європейське місто Білорусі і тому дуже привабливий варіант для самостійних екскурсійних поїздок і огляду визначних пам'яток в будь-який час року. Для короткого знайомства з містом вистачає одного дня - перевірено на власному досвіді :) Але якщо захочете доторкнутися до історії міста ближче, подивитися околиці і знайти щось нове і дивовижне - тоді можете залишатися на ніч в одній з садиб Гродненської області або в готелях Гродно .
  • Ми пропонуємо прочитати наш фотозвіт про самостійне огляді визначних пам'яток королівського міста, озброїтися корисними фактами і взяти на озброєння ті об'єкти, які можна подивитися в Гродно за один або пару днів:
Гродно - місто, якому майже 1000 років. За однією з легенд, назва походить від слова "городити" - коли будували укріплення за часів Київської Русі, то обносили місто ровом, валом, стінами. Вперше згадується в літописі в 1005 році, а в другій половині XII століття став великим пунктом ремісничої і торгової життя. В середні віки Гродно був центром невеликого князівства, а в середині XIII століття увійшов до складу Великого Князівства Литовського. У 1496 році Гродно отримало Магдебурзьке право. У XV-XVII ст. саме Гродно був резиденцією Вітовта і Стефана Баторія. У центрі міста знаходилася Ратушна площа і Старий замок, від якого розходилися вулиці і починалося життя. У XVIII столітті був побудований Новий замок. У 1988 році Старий Гродно був оголошений пам'яткою містобудування і архітектури. Цей статус є тільки у Гродно, тому що саме тут, як ні в жодному іншому місті, збереглася загальне планування і забудова Старого міста.



Через рельєфу місцевості планування міста не симетрична, тому в Гродно часто можна блукати в закутках і вузьких вулицях. Але в будь-якому випадку, всі шляхи рано чи пізно виведуть або на вулицю Ожешко, що переходила в Радянську, або до Німану. Вулиця Ожешко починається від залізничного вокзалу, по шляху в центр міста можна побачити Лютеранську кірху, будівля університету ім. Я. Купали, Покровський собор, парк Жілібера, площа з пам'ятником Леніну. До речі, попередні назви вулиці Ожешко - Розкіш, Садова, муравйовської, і з 1920-х рр. вона отримала ім'я польської письменниці Елізи Ожешко, яка народилася на Гродненщині, а з 1870 року жила в Гродно. У будинку на вулиці Садовій, 17 знаходився її будиночок, зараз тут знаходиться філія бібліотеки імені Є. Ф. Карського і невеликий музей. Через річку Городнічанка стоїть пам'ятник Елізе Ожешко скульптора Р. Зерих.





По обидва боки по вулиці Ожешко розкинувся Парк Жілібера, який був заснований в 1775 році і довгий час вважався одним з кращих ботанічних садів в Європі.

Ж.Е. Жілібер був видатним вченим, педагогом і просвітителем свого часу. Приїхав в Гродно з Ліона на запрошення Антонія Тізенгаузена, відкрив Лікарську Академію, аптеку і заснував сад. Вивчав рослини і їх корисні властивості. На території парку розташовані статуї Гродновчанке - дівчині, задумливо сидить на галявині, творцеві парку Жіліберу і видатному архітекторові Гродно - Джузеппе Сакко.






Пішохідна вулиця Радянська (раніше називалася Віленської, Домініканської, Мостовий, Гімназіальной, Соборній і Гінденбургштрассе) заповнена закладами, де можна перекусити, пообідати і смачно поїсти , Так і зробити покупки в ТД Німан або невеликих магазинчиках і сувенірних лавках. Забудова Радянської в тому вигляді, в якому ми знаємо її зараз, формувалася в XVI-XIX століттях, коли в місті почали з'являтися кам'яні будівлі, в яких розмістилися готелі, лавки і магазини. На вулиці знаходилися будинки і квартири відомих людей, а в з чоловічої класичної гімназії, яка розташовувалася в будинку № 6 по цій вулиці, вийшло не одне покоління великих умів і політичних діячів.









Центром життя в епоху Великого князівства Литовського і Речі Посполитої була торгова (ратушна) площа, на яку йшли сім вулиць міста. На площі стояла ратуша, будинки торговців і знаті, монастирі, костели і церкви. Це був історичний центр міста, в якому розташовані пам'ятники, скверики, магазинчики, кафе і просто приємні види з красивими невисокими будинками. Зараз це Радянська площа, на якій з одного боку височить Кафедральний костел Св. Франциска Ксаверія, а з іншого - костел і монастир бернардинів.


Костел Святого Франциска Ксаверія є одним з трьох храмів Білорусі, який називається малою базилікою. Він був побудований в XVII столітті і входив в комплекс монастиря єзуїтів. Висота веж храму - 65 метрів, на лівій башті знаходиться годинник з механізмом 1671 року - це єдині в Європі годинник, які збереглися з того часу і справно працюють. У головному вівтарі розміщено понад 40 фігур, а іконостас є одним з найвищих барокових вівтарів в Європі.

Костел Отримання Святого Хреста є найстарішим діючим католицьким храмом в Гродно і одним з найстаріших на заході Білорусі. Перший дерев'яний костел на цьому місці був побудований в 1494 році, а кам'яний чоловічий монастир був закладений на рубежі XVI-XVII століть. Костел був освячений в 1618 році віленським єпископом Євстафієм Воловичем. У костелі зберігся діючий орган XVIII століття.


На вулиці Мостовий, однією з головних транспортних артерій міста, височить будівля Драматичного театру, перед яким на березі Німану стоять занедбані будівлі гродненського пивзаводу, продукція якого в XIX столітті була відома далеко за межами Білорусі.





На вулиці Свердлова, на найвищому місці перед залізницею, стоять два вежі-красуні - це колишні водонапірні башти, які в народі називають "Кася і Бася". Восьмигранні, висотою 22 метра, зараз вони служать майстернями для художників і ремісників. Потрапити всередину можна тільки якщо у вас є знайомі друзі звідти;)





Унікальність Гродно в тому, що під час Великої Вітчизняної війни міста не зазнав значних руйнувань, а під час операції "Багратіон" Червона армія взяла місто без опору. Тому більшість будівель довоєнного часу зберегли свій вигляд. До того ж в Гродно вдало поєднуються різні архітектурні стилі - від давньоруського зодчества до модерну і конструктивізму.


Що ще подивитися в Гродно:


Основні визначні пам'ятки Гродно, які можна подивитися за один день або навіть за півдня (так як місто невелике і всі перебуває відносно близько) - це Старий і Новий замки, Фарний костел, Каложская церква, Лютеранська кірха, Пожежна станція, водонапірні башти, монастирі і церкви . Центр міста Гродно досить місткий, але в той же час компактний, гуляти по ньому - задоволення. Навіть самостійна екскурсія по Гродно може стати такою, що запам'ятовується тільки по одному почуттю візуальної насиченості пам'ятками, які відкриваються на кожному кроці.

На картині на Пожежної частини спробуйте знайти Білорусію Мону Лізу;) До речі, кожен день о 12.00 на пожежну каланча піднімається сурмач і виконує мелодію. У вежі є оглядовий майданчик і обладнаний невеликий музей про історію пожежної та аварійно-рятувальної служби.
Взагалі, в Гродно багато цікавих музеїв і туристичних об'єктів. Є музей праски, міського побуту, бджільництва (створений для студентів ветеринарних факультетів), не кажучи вже про літературні та меморіальні музеї.
Біля ФАРН костелу знаходиться найперша в Білорусі аптека, де працює затишний музей з колекцій стародавніх фармацевтичних приналежностей, гербарієм Елізи Ожешко і іншими медичними артефактами. Будівля аптеки було побудовано в 1709 році єзуїтами і це була одна з перших аптек на території Європи.



Старий Замок


Побудований в кінці XI століття. Розташований на правому березі Німану. Вітовт перебудував його в готичному стилі з дерев'яної фортеці, а пізніше Стефан Баторій привніс ренесансу в зовнішній вигляд замку і зробив його своєю резиденцією. У 2012 році був розроблений план по реконструкції Старого замку, але поки що там розміщується Гродненський історико-археологічний музей. Що стосується відвідин музею в Старому замку, то тут варто попередити: будьте готові до експозиції, яка як була зроблена в 70-80-е-е рр., Так в той час і залишилася. Вартість вхідного квитка - 4,5 рубля (за станом на липень 2017 року), тому рекомендувати цей музей, на жаль, як обов'язковий пункт програми, ми не будемо.


А ось по горбах з руїнами Старого замку можна походити. Саме тут відчувається сили, міць і велич минулих часів. Тільки уявіть, що пережили ці пагорби за свою багатовікову історію!


новий замок

Король Речі Посполитої Август III в 1737-1740 рр. наказав побудувати палац в стилі пізнього бароко, який повинен був бути схожий на будівлю Дрезденської картинної галереї (палац Цвингера). В кінці XVIII століття замок був перебудований архітектором Дж. Сакко. Тут розміщувалися апартаменти короля, проходили засідання сенату. Черепичний дах, багата ліпнина, багаті зали і пишний сад - таким був замок при останнього короля Речі Посполитої Станіслава Августа Понятовським. На жаль, під час війни будівля згоріла, а радянських часів зробило з відбудованого палацу в стилі радянського неокласицизму обком партії, тому уявити Новий замок в колишню велич практично неможливо.


Борисоглібська (Каложская) церква


Одне з п'яти збережених споруд в Білорусі часів Стародавньої Русі, відноситься до XII століття. Являє собою хрестово-купольний храм. Стіни викладені з плінфи та валунів, місцями прикрашені фресками і майоліковими композиціями у вигляді хрестів. Всередині підлогу розмістили різнобарвною майоліковою плиткою. Сьогодні Каложская церква виглядає так:




На жаль, в 1853 році через підмивання південної стіни водами Німану, частина церкви обвалилася. У наш час було зроблено зміцнення, але відновити в первісному вигляді її так і не вдалося Але це не заважає відчути особливий дух часу і здивуватися неповторними краєвидами як зовні, так і всередині. Всередині, до речі, Борисоглібська церква не прикрашена фресковий розпис, вони є тільки у вівтарній частині. Це було обумовлено виступаючими зі стін горлечко голосників - порожніх амфор, які замуровували в стіни для полегшення конструкції і створення акустики. Таке архітектурне рішення свідчить про особливості Гродненської школи зодчества, тому що подібних храмів в інших частинах Білорусі більше немає.


Лютеранська кірха


Кірха є пам'ятником архітектури XIX століття, побудована в стилі неоготики. Головний вхід оформлений стрілчастим порталом, і вікном-трояндою нагорі. Це єдина діюча в Білорусі лютеранська кірха. Знаходиться на вулиці Академічній, 7А. Всередину можна потрапити за часом роботи і на вечірні органні концерти.


Так кірха виглядала в 2014 році. За цей час її прекрасно відреставрували і зараз вона виглядає так:




Велика хоральна синагога в Гродно


Синагога в Гродно - одна з найстаріших в Європі, побудована в 1578 році. Пожежа 1899 році завдав шкоди синагозі, потім її відновили і приробили два крила. Будівля в італійському стилі вражає величчю і гіпсовими прикрасами. Знаходиться за адресою вул. Велика Троїцька, 59А. Так будівля виглядала до реконструкції в 2014 році:

Сьогодні синагога частково відреставрована і використовується для щоденних служб, для святкових зборів, занять і зустрічей.



Зараз в синагозі працює Музей Гродненського єврейства.
  • Ознайомитися з правилами відвідування і режимом роботи можна на сайті синагоги .

Куди ще можна сходити в Гродно:

  • Гродненський державний музей історії релігії (вул. Замкова, 16).
  • Гродненський музей Максима Богдановича (вул. 1 Травня, 10).
  • Квартал Новий світ - район старої дерев'яної забудови між вулицями Горького, 17 вересня, Островського і Міцкевича.
  • Гродненський музей історії Гордніци (вул. Ожешко, 37).
  • Будинок-музей Елізи Ожешко (вул. Ожешко, 17).
  • Музей праски (вул. Радянська 7-23).
  • Музей тюремного побуту (відомчий музей, тому про відвідування треба домовлятися заздалегідь через Департамент виконання покарань).
  • анатомічна експозиція "Гродненська кунсткамера" .
  • Лісопарк Пампушки і крейдяними кар'єрами Синька і Зеленка.
  • Форти - залишки оборонних споруд навколо Гродно.
  • Гродненський зоопарк (вул. Тімірязєва, 11)

У Гродно безліч цікавих місць, що зберігають свої таємниці, легенди і перекази. Туристам, які проводять відпочинок в Білорусі , Буде цікаво, пізнавально, а головне приємно прогулятися старовинними вулицями, подивитися оздоблення костьолів, монастирів, соборів і насолодитися мальовничою панорамою міста з берегів Німану. По дорозі з / в Гродно можна відвідати Мирський замок , Несвижский палацово-парковий ансамбль або взагалі поїхати в Островецького навколосвітню подорож .
  • А якщо їхати нема на чому, то пошукати можна готові і організовані тури в Гродно , Які пропонують турфірми.
По дорозі можна заїхати в Слонім , Щоб подивитися на стару синагогу, яка ще не реставрується. На карті маршрут Гродно - Світ - Несвіж - Слонім виглядає так:

Нагадуємо, що для іноземних туристів, що приїжджають в Гродно і Гродненської область, діє безвізовий режим. Тому розкажіть про Гродно друзям-іноземцям і нехай вони відкриють для себе цей прекрасний куточок Білорусі!


Підписуйтесь на наш Telegram -канал!
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация