Вперше з часів СРСР: людини в Росії судять за політичний анекдот за статтею «екстремізм»

радіо Свобода . Суд в Петербурзі 21 серпня приступив до розгляду по суті кримінальної справи стосовно громадського активіста і блогера, інваліда 2-ї групи Едуарда Нікітіна. Він звинувачується в екстремізмі за публікацію анекдоту в соцмережі «ВКонтакте», і за цією статтею йому може загрожувати до п'яти років позбавлення волі. Втім, як повідомив адвокат Нікітіна, наслідок після проведення психіатричної експертизи просить суд не залучати його до кримінальної відповідальності, а відправити на примусове лікування.

Вперше з радянських часів людини судять за анекдот. Двох репоста в соцмережі «ВКонтакте», зроблених цивільним активістом, учасником руху «Солідарність» Едуардом Нікітіним ще в 2015 році, - жартів про «ватників» і анекдоту про вибори - виявилося достатньо для порушення кримінальної справи за 282-ю «екстремістської» статті «Збудження ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності».

Едуард Нікітін народився в 1971 році, він інвалід 2-ї групи без права на роботу, живе з батьками. Кримінальну справу за давню активність «ВКонтакте», за репости, жарти і коментарі 2015 року викликають у нього подив і обурення, хоча про порушення кримінальної справи він дізнався не сьогодні:

радіо СвободаЕдуард Нікітін зі своєю мамою в суді

- У 2016 році я пройшов дослідчу перевірку в управлінні Слідчого комітету по Невському району. Кримінальну справу порушено в грудні 2017 го. Там був анекдот на тему торта і ще якоїсь субстанції - не хочу говорити це слово - що якщо на цю субстанцію покласти кілька Вишеньок, то вона не стане тортом: це на тему результативності виборів. І ще була картинка на тему ватників. Що таке соціальна група «ватники», ніхто толком не знає, і чи існує вона взагалі, в законі це не обумовлено. Але експерти чомусь вирішили, що це визначення відноситься до громадян Росії і до російської нації, чого, до речі, на зображенні не написано. Наскільки я знаю, ніде в законі не сказано, що це за група, ніде не позначені межі цієї групи, хто до неї належить.

Я навіть не знаю, як це розцінювати - не розумію, як це зробити в рамках літературної лексики, а ненормативних виразів не хочеться. Я сам не знаю, з чим це порівняти. Я спілкувався з цього приводу зі своїми старшими товаришами - це і не сталінські часи в чистому вигляді, і не брежнєвські, це щось таке, чого ще не підібрано визначення. Слідство запросило заходи медичного характеру - у вигляді визнання мене неосудним.

Адвокат Едуарда Нікітіна Максим Камакін підкреслює, що справа його підзахисного - це перша кримінальна справа за анекдот з брежнєвських часів:

Адвокат Максим Камакін (праворуч), Едуард Нікітін і його мамаАдвокат Максим Камакін (праворуч), Едуард Нікітін і його мама

- Було кілька репоста, авторство яких не встановлено, включаючи репост анекдоту на політичну тему, який ставить під сумнів можливість поліпшень в країні і ставить під сумнів інститут виборів. Експерти прийшли до висновку, що анекдот на цій картинці в завуальованій формі містить недовіру до будь-кого з обраних шляхом голосування депутатів, державних службовців, можливості здійснення ними будь-яких позитивних змін в країні. Іншими словами, якщо ви не довіряєте депутатам, главі держави, посадовим особам, а ще гірше, ставите під сумнів можливість здійснення кимось із них позитивних змін в країні, то ви вже практично готовий клієнт для звинувачення за статтею «екстремізм». А якщо ви ще розповісте на цю тему анекдот, то 282-я стаття по вам вже плаче.

Коли я читав цей висновок експертів, я спочатку не повірив своїм очам. Я думаю, що це перша ластівка - як тільки судова практика буде накатана, посиплються заяви, провокації і вал кримінальних справ за анекдоти чи невдалі жарти. Наступна жарт там була під карикатурою - і який же висновок зробили експерти: з огляду на те, що слово «ватник» використовується користувачами певної категорії антиросійської, антиросійської спрямованості в значенні приниження, приниження, негативної оцінки і очорнення російських, напис «хороший ватник - холодний ватник» сприймається як побажання смерті всього російського народу. Тобто експерт повністю ототожнює слово «ватник» з російським народом, чого мій підзахисний жодним чином не визнає. Такі експертизи засновані повністю на домислах експертів, і якість їх нікуди не годиться.

- А судді хто, тобто хто ці експерти?

- Один з експертів має спеціальність «науковий комунізм», можливо, він робив свої висновки відповідно до отриманої освіти. Це експерти з криміналістичного супроводу слідчого управління криміналістики ГСУ - Головного слідчого управління Слідчого комітету РФ по Петербургу - Олена Кірюхіна, Тетяна Мамаєва і Резіде Сахауддінова, ось вона-то і є фахівець з наукового комунізму, інші мають освіту - філологія і клінічна психологія. Ми заявляємо клопотання про визнання цих експертиз недопустимим доказом, оскільки вони містять тільки домисли експертів і не є дослідженням, яке належить робити. Тому ми просимо виключити з доказів цю експертизу, ніяких інших доказів провини Едуарда немає, і ми вимагаємо його виправдати. Запобіжний захід у відношенні Едуарда не обирався, поки він на волі.

Детальніше - див. ТУТ
Фото - Радіо Свобода

ЗМІ зобов'язані цитувати матеріали Aravot.am з гіперпосиланням на конкретний матеріал цитування. Гіперпосилання має бути розміщена в першому абзаці тексту.

А судді хто, тобто хто ці експерти?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация