ВР-2012: імпічмент і обрання президента в Раді - неможливі, доля Тимошенко залишається неясною

На сайті ЦВК потихеньку оновлюються результати обробки протоколів і списки лідируючих в мажоритарних округах кандидатів в народні депутати України. Вже зроблені перші гучні заявки лідерів партійних списків, що дає можливість говорити про обрисах майбутнього парламентської більшості. Отже, якою була кампанія? Чим вона відрізнялася від попередньої мажоритарною кампанії 2002 року? Наскільки оновиться парламент? Чи повернеться в нього норовистість часів якщо не Ющенко, то хоча б Кучми, з яким народні обранці періодично якісно пили кров?

Старі-нові політтехнологи

Мажоритарні вибори в країнах транзитної демократії завжди тягнуть віз з фальсифікаціями. Суперечка про те, що краще: деспотизм лідерів партійних списків (у випадку з пропорційною системою) або фальсифікації при мажоритарній (або при змішаній) системі, можна вести нескінченно. І знайдеться досить аргументів для доказу переваг (або недоліків) і одного, і іншого шляху. Ось тільки після наших виборів-2012 стає абсолютно очевидним, що влада повернула українським виборам мажоритарну складову зовсім не для удосконалення моделі представницької демократії.

ПР набирає вісімдесят списочників. Добре передбачаючи свій обліковий стелю, регіонали і повернули мажоритарку разом з косинкою, каруселлю і голосуваннями на дому (зазвичай все, хто голосує на дому - голосують за владу, прозора урна, з якої ходять спостерігачі, не має ваккумних упаковки). Автор цих рядків новинну стрічку з випадками фальсифікацій і репортажі колег читав, як власні спогади роботи в одному мажоритарному штабі 2002 року. Все повторюється.

З «інновацій» фальсифікацій на виборах-2012 додалися дрібні капості у вигляді заклеєних кнопок біля ліфтів, зникаючого чорнила, відсутності світла в кабінках для голосування, фотографування людей, що входять до виборчої дільниці, голосування душевнохворих потребує опіки чи піклування смотрящих, «випадково» зіпсовані бюлетені «Свободи »- все повинно було працювати на перемогу партії досягнуть стабільності. Плюс капості побільше - у вигляді саботажу роботи окружних комісій, які в округах, де перемагав опозиційний кандидат, примудрялися за ніч обробити по 3% голосів і закривалися на обід. І, загалом-то, ці брудні штучки спрацювали. «Якщо порівнювати з 2002 роком, то ці вибори такі ж, але їх неможливо порівнювати з президентськими і парламентськими кампаніями 2006-2010 років», - каже голова КВУ Олександр Черненко.

У Донецьку, Одесі, Харкові народ голосував одноголосно - як в Чечні.

Автор рядків говорила з людиною, робив в Дніпропетровській області паралельний підрахунок голосів для Регіонів. «Я в шоці, голосують тільки за КПУ і Удар », - зізналася вона на правах анонімності. Але, тим не менш, за офіційною статистикою ПР в області вийшла в лідери. Вміють рахувати.

Однак, швидше за все, всі суди будуть пройдені, всі скарги складені, а півтори тисячі порушень (фальсифікацій) будуть визнані не Повло на результати волевиявлення. Випадки розбою, використання адмінресурсу опозиція спустить на гальмах, оскільки вона також отримала непоганий результат.

«Ці вибори я б назвав холодної громадянської війною, - вважає керівник центру Український барометр Віктор Небоженко, - і в 2002 році були фальсифікації, але такої кількості компромату з війною всіх проти всіх і такого повного відчуття безкарності влади ще не було. Тут все фальсьфікаціі проходили з яскравим тезою: нам за це нічого не буде ».

Інтернет не дотягнув

Продовжуючи порівнювати вибори-2002 року (тоді вони востаннє проводилися за мажоритарною системою) з виборами 2012 року, хочеться відзначити таку новинку.

Вперше активним і важливим інструментом учасників кампанії став інтернет. Детальний і жваве обговорення всієї кампанії і ходу виборів проходило якраз там - головним чином, у соціальній мережі Фейсбук. «Інтернет став притулком політичної критики і резервуаром політичного виховання, але поки вплив його на виборця невисоко», - вважає Віктор Небоженко.

«Інтернет хороший, як додатковий канал комунікації, але він не замінює професійної агітації, - додає глава Комітету Виборців України Олександр Черненко, - ми ж побачили, як зірки Фейсбуку не стає депутатами. Тому що не можна робити ставку тільки на Інтернет ».

Ми не беремося прогнозувати вплив Фейсбуку на вибір інтернетезірованних громадян, але він може служити відмінною фокус-групою для побудови прогнозів. Дійсно, улюбленці Інтернету, громадські та громадські активісти не пройшли в парламент. Ті, кого підтримувала інтернет-громадськість, і хто дійшов до кінця кампанії - адвокат Тетяна Монтян, журналіст Тетяна Чорновіл, член руху НКН Петро Рябенко не пройшли в в Раду.

І все ж, Фейсбук, українська частина якого відрізняється політичною грамотністю і стурбованістю, дуже чітко «потрапив» в електоральні настрої в столиці. Українські фейсбукери напередодні голосування обирали між об'єднаною опозицією і Свободою, і цим політичним силам були присвячені найпопулярніші пости соцмережі. Передвиборчі опозиційні переваги онлайн-письменників якось чітко співпали з результатами виборів в столиці. У восьми округах Києва перемогла Батьківщина. Один гарантований округ - ось що отримали самовисуванці (душею і гаманцями пов'язані з ПР): лише Герега по всій видимості, отримає мандат. Супруненко і Довгий - їх мандат залежить від того, «як порахують».

Контури більшості: обрання президента в парламенті не буде

Переглядаючи коментарі та програми нічних телемарафонів, не можна було не помітити, що експерти однозначні в тому, яким буде нова більшість. Прорегіональною, монопартійність, або, як зараз - в союзі з комуністами. Які устами свого лідера поки від такого сценарію відхрещуються.

«Регіони набрали вісімдесят людей за списками, а десь сто двадцять вони наберуть по округах, додати ще тридцять людей для простої більшості за рахунок тушок - це всього одна ніч роботи для прокуратури і СБУ. А голосування в майбутній Раді регіоналам і так буде легко забезпечити: з КПУ вони будуть голосувати за Митний союз, за ​​ЄС - з опозицією, - каже Віктор Небоженко. - Але, конституційної більшості у партії влади не буде. Тепер в парламенті, де зійшлися комуністи і націоналісти, створюється старовинний ідеологічний конфлікт, Веймарська воронка. Якби не було кризи, я б абсолютно спокійно поставився до цього конфлікту, але в нинішній період в такий конфліктності немає нічого хорошого. КПУ і «Свобода» будуть тиснути один одного. Виклики цього парламенту ще і в тому, що керувати такою Радою буде набагато складніше, ніж нинішній. Звичайно, зберуть мажоритарників в нову коаліцію, але керувати ними два роки - до президентських виборів - буде вкрай складно. Мажоритарники будуть по-різному дивитися на пропозиції і загрози, адже вони знають, що цей парламент може пережити президентські вибори.

Мажоритарники будуть по-різному дивитися на пропозиції і загрози, адже вони знають, що цей парламент може пережити президентські вибори

Втім, «Свобода» зібрала свій урожай голосів за рахунок «Нашої України», підібравши частина екс-помаранчевого електорату: вмираючи, НУ мимоволі віддала голоси Тягнибоку. І тепер свободівцям доведеться відповідати очікуванням електорату, а не перебувати в своїй радикальної ніші ».

У цьому парламенті, на думку експертів, вже не буде стояти питання обрання президента в парламенті, а й процедуру імпічменту ніхто зробити не зможе. «Президент може бути усунений, тільки якщо цього захоче олігархат, - наполягає Небоженко. - А ось справа Тимошенко, на думку експертів, не затихне, навіть якщо перестане бути для її соратників пріоритетом. Звільнення Тимошенко стало справою національного пріоритету, воно межує з кризою державності ».

Ще тривають локальні бої за окремі округи. Але, журналісти вже міркують про те, хто буде спікером. З урахуванням того, що в Раді ноовго розливу будуть існувати радикально різняться елементи, це повинен бути дуже суворий і товстошкірий людина. Або навпаки, гнучкий майстер переміщатися «між крапель». Ось, добре все це, чи погано - питання, поки що залишається риторичним.

Маша Міщенко

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Отже, якою була кампанія?
Чим вона відрізнялася від попередньої мажоритарною кампанії 2002 року?
Наскільки оновиться парламент?
Чи повернеться в нього норовистість часів якщо не Ющенко, то хоча б Кучми, з яким народні обранці періодично якісно пили кров?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация