Все про папері для грошей

  1. Перша папір для грошей
  2. Папір для грошей в царської Росії
  3. Виробництво банкнотного паперу в царській Росії
  4. Виробництво паперу для грошей в СРСР і сучасної Росії
  5. Санкт-Петербурзька паперова фабрика Держзнаку
  6. Краснокамська паперова фабрика Держзнаку
  7. Характеристика паперу для грошей
  8. Експериментальні досвідчені серії банкнот
  9. Роль паперу в процесі виготовлення підробок
  10. Папір для доларів США
  11. Папір для банкнот Великобританії
  12. Папір для євробанкнот
  13. Папір для країн Азії
  14. Завтрашній день паперу для грошей

* * *   Привіт, шановні читачі
* * *

Привіт, шановні читачі! Розрахунковий знак, який ми називаємо «паперові гроші», не завжди друкувався на папері. Попередником паперу була шкіра, шовк і інші види щільних тканин, а також дерево. Зараз папір для грошей в більшості випадків виготовляється з бавовни. В інших варіантах може використовуватися льон або манільське пенька - абака. Але вже поспішають на зміну гібридні види - напівсинтетичні папір і навіть пластик. Подивимося, з якого паперу роблять гроші, і з чого ж все починалося?

Перша папір для грошей

З моменту винаходу писемності людству постійно був потрібний матеріал, на якому можна було залишати записи. Задовго до винаходу паперу для цих цілей служив папірус і пергамент. У Древній Русі розповсюджувалася писемність на бересті і шкірі. У самому Китаї попередником паперу був матеріал, який готується з бамбука і пеньки. Використовували і шовк. Але все варіанти були вкрай незручними. Бамбук багато важив, а висока вартість шовку не дозволяла його використовувати в якості основи для записів. Тим більше, записи виходили розпливчастими і не стійкими до вологих умов. Винахідником паперу вважається Цай Лунь, але і до нього вже була відома папір з конопель, яка не отримала широкого розповсюдження.

Винахідник паперу і древнє паперове виробництво на поштових марках КНР
Винахідник паперу і древнє паперове виробництво на поштових марках КНР

* * *
* * *

Зручність запропонованого винаходу полягала вже в тому, що для заготовки бралися практично відходи життєдіяльності: рвані рибальські мережі, шматки тканини і деревна кора. Цей матеріал подрібнювали і надовго замочували у воді. Коли основа перетворювалася в однорідну м'яку масу, її заливали в спеціальні форми і сушили на сонці. Звідси народився виробничий термін «Відплив паперу». Але мало відбутися чи не тисячоліття, коли цей матеріал втілився в гроші.

Паперові гроші династії Юань і мідна форма для їх друку
Паперові гроші династії Юань і мідна форма для їх друку

Одні досліджували стверджують, що для перших паперових грошей брали високоякісні сорти паперу. Інші вказують на відомості, що перші банкноти виходили дуже крихкими і період їх звернення не перевищував трьох років. Перевірити це неможливо, так як ні одна з ранніх банкнот (династія Тан) не збереглася. Історію паперових грошей Китаю вивчають уже по екземплярам другого тисячоліття нашої ери. Уцілілі зразки демонструють хорошу якість паперу. Вона придатна для нанесення багатоколірних чорнила, а написі не розпливалися. Як переважаючого засобу обігу паперові гроші затвердилися при династії Юань. У цю епоху папір для грошей виготовляли з кори шовковиці. Вже були відомі і захисні методи: папір просочувалася барвником з рослин і волокон, склад який тримали в таємниці.

Папір для грошей в царської Росії

* * *
* * *

Книга Апостол і рубль СРСР в честь першодрукаря Івана Федорова
Книга "Апостол" і рубль СРСР в честь першодрукаря Івана Федорова

Європа затрималася в виробництві паперу від Китаю на тисячу років. В межах російських земель її навчилися робити набагато пізніше. Виробником паперу Росія стала лише в період царювання Івана Четвертого (Грозного). Але слід зазначити заслугу Петра Першого, відмінно розумів важливість паперу для державних потреб. Саме з його подачі в 1723 році гербовий папір знайшла водяний знак. За наказом імператора в 1716 році збудована та Красносільська паперова мануфактура. Саме на ній здійснювалося виготовлення паперу для перших російських асигнацій 1769 року. З 1785 року виробництво переїжджає на паперову мануфактуру Царського Села. Уже розроблені технології створення водяного знака застосували і до паперу для асигнацій. Фарба і текст наносилися в Сенатській друкарні.

Одна з перших російських асигнацій
Одна з перших російських асигнацій

Збережені екземпляри «екатерінок» підтверджують, що якість паперу для перших російських паперових грошей було не на висоті. Папір отримала характерний колір при випуску модифікованих асигнацій в 1786 році. Якщо асигнації вартістю 50 і 100 рублів друкувалися на білому папері, то для двадцатіпятірублёвкі використовували папір світло-бежевого кольору. П'ять рублів стали синіми, а десятка - червоною. Ці кольори переважали на даних номіналах протягом декількох століть. Покращилась якість паперу, ускладнився водяний знак.

А
А.А. Бетанкур на поштових марках Іспанії та РФ, а також на пам'ятній монеті Банку Росії

Все змінилося після Вітчизняної війни 1812 року, коли країну наводнили фальшивки, а курс паперового рубля впав до 20 копійок монетою. Проект пристрою Експедиції Заготовляння Державних Паперів (ЕЗГБ), запропонований генерал-лейтенантом Огюстен Бетанкур в 1816 році, був схвалений на самих верхах. Залишилися записи імператора: «Представлені мені план і кошторису, складені вами для пристрою фабрики діяння асигнаційні листів та інших гербових паперів, я розглянув в подробиці, і стверджуючи їх у всій силі, наказую, з особливою моєї до вас доручення і поваги до відмінних знань, провести оне пристрій до закінчення і в повну дію під безпосереднім вашим наглядом і наглядом ». Завершилося будівництво в початку 1818 року. А до осені вже почали друкувати першу партію нових двадцатіпятірублёвих асигнацій.

Асигнація 1818 року
Асигнація 1818 року

Виробництво паперу для грошей нового покоління вимагало рольні ящики для розмелювання в масу пеньки і ганчір'я і черпальние чани для ручного відливу паперу. ЕЗГБ представляла собою унікальне виробництво, де виготовляли папір і відправляли її на власну поліграфію. Якість паперу постійно зростала. Готовий продукт став йти на експорт. Експедиція ретельно дбала про підбір фахівців, яких шукали по всій Росії і запрошували з-за кордону.

* * *
* * *

Виробництво банкнотного паперу в царській Росії

Будівля Експедиції на старовинній листівці
Будівля Експедиції на старовинній листівці

Спочатку папір виготовляли вручну. Основою для ручного відливу паперу можна назвати пеньку. Пенька проходила безліч попередніх стадій: растрёпиваніе волокон, розмочування, варіння в луг, відбілювання. Потім отриманий матеріал ретельно перемелювали. Для цього використовували рольні ящики. Однорідна паперова маса потрапляла в чани. Черпальщік підхоплював склад і розподіляв його по поверхні форми. В результаті виходив вже паперовий лист. Для видалення вологи папір прокладали полотняною матерією і потрапляла під прес. Сушили її подібно білизни - на мотузках. Звтем ​​для додання міцності слідувала просочення тваринним клеєм. Процеси пресування і сушки чергувалися. Нарешті отриманий лист опинявся між платами з міді і ставилося під прес. Після вилучення з плат виходив готовий продукт, придатний для друку грошей.

* * *
* * *

У 1864 році Експедиція знаходить дві машини для відливу «нескінченної» паперу. Це дозволило втілити безперервно-поточний процес відливання паперу. Паперова маса готувалася в восьми виручених котлах і тридцяти двох ролах. Оздоблення паперу проводилася каландрами (машина для безперервного формування паперового листа методом пропуску його через зазор між обертовими валами при досягненні заданої товщини і ширини).

* * *
* * *

Чи мала коли-небудь папір для грошей підвищену товщину і щільність? Для прикладу згадаємо марки-гроші , Які друкувалися в самому кінці існування Російської Імперії. Ними намагалися замінити недолік мідної монети. На лицьовій стороні було зображення царя дому Романових, взяте з кліше ювілейної серії поштових марок. На звороті замість клейового покриття пояснювальна напис «Імеет' хожденiе нарівні зй розмінною монетою». Таку «банкноту» не перевіриш на водяний знак, так як її товщина і щільність не дозволяла переглянути грошовий знак на просвіт.

Гроші-марки (повна добірка номіналів)
Гроші-марки (повна добірка номіналів)

* * *
* * *

Виробництво паперу для грошей в СРСР і сучасної Росії

При вивченні паперу під мікроскопом можна побачити, що це дрібні рослинні волокна (основна частина - целюлоза), механічно сплетені один з одним. Міцність зчеплення забезпечують і хімічні зв'язки. Автоматизований відлив відбувається на сітці папероробної машини. Рідка суспензія волокнистих компонентів проходить етапи видалення надлишкової вологи шляхом пресування і сушки. Склад паперу для вітчизняних грошей - це переважно бавовняні і лляні волокна, де чистої целюлози понад дев'яносто відсотків. Для посилення міцності відбувається проклейка паперу в масі або з поверхні. Для цього використовується меламіноформальдегідна смола, крохмаль або їх аналоги.

Схема папероробної машини
Схема папероробної машини

Волокно в кількості декількох тонн близько двох годин витримують під великим тиском в спеціальному бройлері. Ця суспензія проходить освітлення і очищення в величезному резервуарі. Після закінчення даних технологічних стадій заготовочна маса поміщається під прес, а потім переходить в апарат-пом'якшувач. Фахівці вказують, що саме тоді папір для грошей знаходить знайоме нам ні з чим не порівнянне похрускування (за рахунок введення різних наповнювачів, що поліпшують якість паперу) і обзаводиться зносостійкість.

Фото папероробної машини в виробничому цеху
Фото папероробної машини в виробничому цеху

Використовуються два види виробництва паперу машин: столові (плоскосеточние) і циліндричні (круглосеточних). Перші формують папір на довгій горизонтальній сітці. У друге для цього служить сітковий циліндр. Процес виробництва паперу з локальним водяним знаком у СРСР здійснювався на циліндричних машинах, так як саме сітка циліндра при формуванні на папері водяного знака забезпечує його сувору фіксацію щодо інших елементів малюнка готується купюри. Папір із загальним водяним знаком могла виготовлятися на машині будь-якого типу. Елементи захисту від фальшивомонетників безпосередньо присутні і в папері. Це тонкі волокна різного забарвлення, що дозволяють світитися в ультрафіолеті. Це та металізовані нитки, яка впроваджується в папір, виходячи на поверхню в певних місцях.

Санкт-Петербурзька паперова фабрика Держзнаку

Просування військ Юденича змусило радянську владу задуматися про перенесення столиці з Петрограда до Москви. Разом з органами влади переїжджає і друковане відділення ЕЗГБ. Виробництво паперу залишається в Петрограді. На його основі народжується Ленінградська паперова фабрика Держзнаку. Заміна техніки в передвоєнні роки дозволила фабриці освоїти широкий спектр паперової продукції: бандерольна, перфокарточная, малювання, світлочутливий, фототіпная і папір для картографічних потреб. У виробництві паперу для грошей також відбулися зміни. Прядивне волокно поступово замінюється бавовняним. Для додання міцності використовується проклейка тваринним клеєм. Для більшої економії деякі види грошових і цінних паперів здійснюються з бавовняного линта і конопляних очосів.

* * *
* * *

У період блокади виробництво паперу для грошей припинено, але фабрика роботу не зупиняє. Якийсь час випускається протівоіпрітная і документная папір. Потім фабрика перекладається на вироблення харчової целюлози. Повернення на колишні рейки стався після прориву блокади. Призначений директором фабрики в квітні 1943 року Іван Андрійович Селівановіч береться за процеси відновлення швидкими темпами. До процесу випуску паперу в серпні 1943 року підключається папероробна машина № 3. До 1946 року у роботу вступають ще чотири машини. Склад виробничих засобів розширюється циліндричної машиною № 6. Всі введені в лад агрегати починають прискорено виробляти папір для грошових знаків реформи 1947 року.

фабричні корпусу
фабричні корпусу

Переродження Ленінградської фабрики відбувається в період 70-х і 80-х років. Будується новий корпус для сучасного обладнання. Крім грошового паперу фахівці починають виробництво раніше дефіцитних сортів. Прикладом може служити «Астролюкс» - високоглянсова крейдований папір для художніх видань і альбомів. До початку 90-х років на фабриці випускається близько півсотні різних видів паперу, куди входить продукт з водяними знаками для документів і грошей.

* * *
* * *

Складний період 90-х років не зупиняє роботу фабрики, адже паперових розрахункових знаків потрібно все більше. Наказ міністра фінансів Російської Федерації в 1995 році перейменовує підприємство в Санкт-Петербурзьку паперову фабрику Держзнаку. Чи не зупиняється і розвиток виробничого парку. У 2000-х роках постійно купується нове обладнання, що дозволяє фабриці утримувати позиції на міжнародному ринку. Банкнотного папером, виготовленої в Санкт-Петербурзі, користуються наші партнери по СНД, а також країни Європи, Південно-Східної Азії, Латинської Америки, Близького і Далекого Сходу і навіть Африки.

Краснокамська паперова фабрика Держзнаку

Уже в середині 20-х років СРСР зіткнувся з дефіцитом паперу для грошей і документів. Ленінградська фабрика не могла закрити всі потреби величезної країни. Нова паперова фабрика починається будуватися в Пермській області. Місцем її розташування обрано місто Краснокамск. Процес будівництва почався в 1933 році, а до 1937 року підійшов до завершення. У 1934 році в Ленінградському целюлозно-паперовому технікумі відбувся перший випуск техніків-технологів для фабрики Краснокамска. 9 грудня 1936 на фабриці відлитий перший рулон простий сірого паперу, а до кінця року вироблення склала 53,4 тонни. Технологічні процеси в запланованому обсязі вдалося запустити лише в 1940 році. В асортименті продукції (близько 30-ти найменувань), звичайно ж, значилася і папір для грошей.

Газета військових років з іменами передовиків друкованої фабрики і монетного двору Краснокамска
Газета військових років з іменами передовиків друкованої фабрики і монетного двору Краснокамска

У роки війни виробництво розрахункових знаків в Краснокамске набуває ключове значення для країни. Ленінград в блокаді. Москва під загрозою захоплення. Тому Краснокамск крім паперової фабрики приймає монетний двір, який функціонував до 1949 року, і частина устаткування Московської друкованої фабрики. З другої половини 1941 по серпень 1943 рік папір для грошей і державних документів проводиться виключно в Краснокамске.

Будівля управління КБФГ (архівне фото)
Будівля управління КБФГ (архівне фото)

По закінченню війни виробничі процеси лише розширюються. Крім документної паперу для паспортів і партійних квитків освоєний випуск паперу для поштових марок. Зростають виробничі корпуси, в одному з яких розміщують комплекс для відбілювання целюлози, на виході дає паперову основу підвищеної білизни та міцності. На п'ятдесятиліття Жовтня в лад вступає циліндрична папероробна машина, на якій створюється папір як із загальним, так і з локальним водяними знаками. Гідність техніки нового покоління в здатності вплетення металізованої нитки і двостороннього проклеювання.

* * *
* * *

Середина 80-х - це чергове технічне переозброєння. Підприємство запускає чотири паперорізальні машини, забезпечені електронними пристроями сортування і контролю. Автоматизується різка листів і відбраковування, так як продукт на виході проглядається спеціальним променем, здатним знайти дефекти (великий сміття в листах або механічні пошкодження). Крім паперу для грошей в Краснокамске створюється папір для журнальних і художніх виробів, що отримала нагороду на Всесоюзній виставці книги і плаката в 1983 році.

Внутрішня кухня виробництва (Цех № 22)
Внутрішня "кухня" виробництва (Цех № 22)

В даний час ФГУП Гознак значно розширив виробництво паперової продукції в Краснокамске. 2018 рік - це віха, від якої ведеться відлік запуску найсучаснішого обладнання для виробництва банкнотного і захищеного паперу. Для цього збудований новий банкнотний корпус. Папір, вироблена в Краснокамске, поставляється не тільки для друку вітчизняних грошей, але йде на експорт в різні країни світу.

Характеристика паперу для грошей

На перше місце тут поставлена ​​зносостійкість. Вона визначається опором зламу і розриву. У початковому стані «ПРЕС» більшість купюр перебуває недовго. Вони невпинно згинаються і розгинаються. Для порівняння зазначимо, що звичайна офісний папір починає рватися після двох десятків подвійних перегинів, що для грошових знаків неприпустимо. Як називається апарат, на якому визначається значення опору грошового паперу зламу? Його ім'я - фальцер (від німецького «Falzer»). Придатні зразки витримують кілька тисяч подвійних перегинів. Опір на розрив допомагає визначити динамометр. За розрахунок береться довжина смуги паперу, яка розривається від власної ваги. Довжина смуги грошового паперу повинна досягати значення в кілька тисяч метрів. Третім китом в цій компанії виявиться опір розриву кромки, для якого технічних норм в більшості випадків не передбачається, але передбачається значна величина.

* * *
* * *

Зносостійкість обумовлює срок життя банкноти. Альо вона - НЕ єдиний параметр. Дуже багато Залежить від стану грошового обороту на конкретний момент. Коли п'ятітісячній банкнота булу Дивин, срок ее служби стає від п'яти до семи років, потім на внутрішню паперова десятка крутилася в обороті так Швидко, что Вихід з ладу за 10-12 місяців. Зараз стан справ змінілося. Паперові десятки практично поступилися місцем сталевим, їх в обороті зустріти складно. Ціни підвищилися, скоротивши термін життя банкноти 5000 рублів до чотирьох років. Відведений сторублёвке термін становить два роки. Щороку ЦБ Росії запускає в обіг приблизно два з половиною мільярда нових купюр, але стільки ж банкнот знищують щорічно через старості.

* * *
* * *

Не менш важливими характеристиками паперу для грошей були і залишаються її білизна і гладкість. Білизна характеризується стійкістю, тому що не повинна втрачати світлий відтінок в процесі грошового обороту. Светопрочность задає, наскільки падає механічна міцність паперу під впливом сонячних променів і інших джерел світла. Волокна льону та бавовни використовуються у виробництві паперу для грошей ще й тому, що у них найвища стійкість до старіння. Враховують також значення непрозорості паперу. Адже справжність євробанкнот першого випуску перевіряли і за збігом окремих елементів малюнка обох сторін купюри в щось цілісне, коли її дивляться на просвіт. При повністю непрозорому папері таке було б неможливо.

Експериментальні досвідчені серії банкнот

Однак папір для грошей перевіряють не тільки в експериментальних лабораторіях, але і в режимі постійної експлуатації. Для цього в оборот запускають досвідчені банкноти, а через певний термін вилучають їх і перевіряють, наскільки стійкими вони виявилися до реальних умов. Відсівають їх по серіях в номері. Для модифікації 2001 року відомо три експериментальні банкноти. Це 50 рублів серії АБ і 100 рублів серій АЛ і АБ. Останніх в колекційної середовищі виявлено настільки мало, що кожен відомий екземпляр вважається раритетом. Новачки схильні плутати цю дорогу рідкість з банкнотою 100 рублів серії АБ, але вже модифікації 2004 року. Або не звертають уваги на розмір букв. Серія «аб» для сторублёвкі є рядовий і до досвідчених банкнотам відношення не має.

Експериментальна банкнота 50 рублів серії АБ
Експериментальна банкнота 50 рублів серії АБ

Однак і для модифікації 2004 року є заповітні сторублёвкі. В цьому випадку слід шукати серії ФФ, УУ і ЦЦ. Правда, банкноти серії ЦЦ не мають відмінностей від стандарту ні за складом паперу, ні по захисному лаку. Для працівників папероробної промисловості важливо, що ця серія запущена в обіг одночасно з іншими. У порівнянні ступеня зносу дослідного зразка (ФФ і УУ) і еталонного (ЦЦ) підведуть підсумки, виявилися чи зміни в складі папері і лаку позитивними. У 2006 році експеримент проводився і над паперовими десятірублёвкамі. Досвідченими були купюри серій ЦЦ і ФФ, остання з яких представляла папір нового складу.

Комплект експериментальних банкнот сторублёвого гідності
Комплект експериментальних банкнот сторублёвого гідності

Одинадцять серій досвідчених банкнот взяли участь в експерименті 2016 року. Правда, експеримент навряд чи можна визнати успішним. Якимось чином інформація витекла але сторону, і продавці бон почали вилучати потрібні купюри безпосередньо з банківських установ в стані «ПРЕС». Тут треба звертати увагу не тільки на серію, але і на першу цифру номера (від «1» до «5»). Вона характеризує товщину лакового покриття. Контрольними банкнотами, що не відрізняються від тиражних, є ті, чий номер починається на «5». Ринок швидко наситився, і банкноти серій УА, УБ, УЕ, КК, ВУЛ, УН, УС, УХ, УЧ і Уь зараз можна придбати за ціною, не сильно перевищує номінал. Виняток становить серія УО, так як боністи вважають її серією заміщення (заміна бракованих банкнот інших дослідних серій і номерів з сімома нулями), де кількість примірників не перевищує сорока тисяч для кожного з досвідчених напрямків по товщині шару лаку (від «1» до «5 »). «Генеральна колекція» в даному випадку буде складатися з 55 банкнот, з яких п'ятірку «УО» буде роздобути непросто.

Скільки коштують банкноти експериментальних серій? На кінець першого кварталу 2018 року приблизна вартість рідкісних і цінних банкнот виглядала наступним чином:

Підсумкова ціна аукціонів залежить від попиту і пропозиції на ринку і може з таблицею не збігатися
Підсумкова ціна аукціонів залежить від попиту і пропозиції на ринку і може з таблицею не збігатися

Роль паперу в процесі виготовлення підробок

У Росії зіткнулися з проблемою підробки паперових грошей відразу після їх введення в обіг. Першою жертвою виявилася асигнація гідністю 75 рублів. Її довелося вилучити з обігу, тому що місцеві «умільці» нагострили переробляти в цей номінал двадцатіпятірублёвкі. Адже папір першої емісії грошових знаків різного гатунку нічим не відрізнялася.

Величезна кількість підробок було завезено армією Наполеона. Фахівці стверджують, що їх збереглося більше, ніж справжніх асигнацій. Робота французьких друкарів не завжди копіює оригінал (наприклад, «холячей» замість «ходячою»). Головною ознакою служить підпис. Вітчизняні асигнації підписані чорнилом вручну, а на їх французьких копіях підпис видрукувана. А що з папером? Виявляється, французький «десант» можна відрізнити і по ній. Російські гроші друкувалися на білому папері. У французьких «рублів» домішка барвника подарувала папері блакитні тони. Цікаво, що і російські асигнації почали друкувати на папері з легким зеленуватим відтінком, але сталося це вже в 1814 році. Крім того, французи перевершили наших майстрів в чіткості водяних знаків.

Банкнота 100 франків (Франція)
Банкнота 100 франків (Франція)

Своєрідний «хід у" французи отримали в середині ХХ століття. Талановитий винахідник Чеслав Боярський, який закінчив Львівський політехнікум, розбагатів на високоякісних фальшивках банкнот 1000 франків (дореформені) і 100 франків (послереформенное). Оригінальний метод створення паперу передбачав те, що основою для неї служили справжні банкноти дрібного гідності. Єдине, що не зміг передати Боярський - це характерне похрускування купюр. У експертів не було претензій до якості друку, а недоробка в властивості паперу привела Боярського на лаву підсудних.

Втім, повінь грошового обороту ворожої держави фальшивками - улюблений прийом технологічно розвиненою країни. Подивимося, як гітлерівська Німеччина сподівалася обрушити економіку Великобританії. Дуже важлива частина попередніх робіт була присвячена папері. На одне дослідження, чи є в англійських банкнотах целюлоза, пішло багато часу і коштів. В результаті виявлено, що целюлоза в банкнотах відсутня, а папір зробили з волокон льону. Але на ринку величезна кількість сортів цієї культури. Великого праці коштувало з'ясувати, що льон в Великобританія постачають з Туреччини. Домовитися з постачальниками виявилося нескладно. Німці навіть змогли отримати папір, практично не відрізняються від тієї, яку використовував Банк Англії. Ось тільки процес отримання добре йшов вручну, але при механізації кінцевий продукт вже сильно відрізнявся від оригіналу. Роботи по відтворенню паперу від старту до фінішу зайняли два роки.

Друковане виробництво Баранова в музейній експозиції
Друковане виробництво Баранова в музейній експозиції

Серед вітчизняних фальшивомонетників виділяється Віктор Іванович Баранов. Звичайно ж, особливу увагу він приділив процесу імітації паперу: «Гроші можна в принципі зробити з будь-якого паперу. Ну, звичайно, спочатку я використовував ту, яка мені більше підходила. А потім прийшов до створення нового паперу. Я поєднав штучну целюлозу з природного. Результатом стала папір, яка за якістю була схожа з шкірою і відрізнялася міцністю. Вона практично не піддавалася механічному впливу. Тому довелося її кілька погіршити. Зробив слабку папір, яка швидко могла б вийти з ужитку. До речі, через три роки після мого арешту в НДР створили таку ж папір. А мені прикро, адже могло бути російське винахід ».

* * *
* * *

Про банкнотах Російської Федерації третього тисячоліття Віктор Іванович відгукується позитивно: «Я вважаю, що Гознак досяг успіху: захищати більше, в принципі, немає сенсу. Гроші все одно будуть підробляти незалежно від ступеня захисту ». Великих висот Баранов домігся і в справі відтворення на своїй паперу якісного водяного знака. За словами винахідника йому неодноразово надходили пропозиції поділитися технологією водяного знака за солідну винагороду, але будь-яке з пропозицій отримало відмову.

Динаміка виявлення підробок вітчизняних банкнот
Динаміка виявлення підробок вітчизняних банкнот

* * *
* * *

Але іноді тривожний сигнал про підробки виявляється хибним. ЗМІ в 1994 році зарясніли новинами, ніби Пермська область наповнена вітчизняними п'ятитисячний банкнотами серії БМ без водяного знака. Детектори дані купюри не відбраковуються! Невже вдалося підробити папір? Однак дослідження конфіскованого зразка показало: розрахунковий знак справжній. Перед експертами постав рідкісний випадок виробничого браку, випущений за межі Держзнаку. Водяний знак виявився, але не в тому місці. Купол Кремлівського будівлі сховався за поліграфією, так як лист на друк подали не тим боком. Служба Банку Росії запропонувала безперешкодний обмін бракованих купюр на банкноти без шлюбу. Тут варто нагадати, що колекціонери бон оцінять такий шлюб набагато вище номіналу.

Динаміка виявлення фальшивих банкнот іноземних держав, вилучених з обороту в нашій країні
Динаміка виявлення фальшивих банкнот іноземних держав, вилучених з обороту в нашій країні

Папір для доларів США

Як і в багатьох інших країнах, включаючи Росію, папір для американських доларів виробляється за особливим рецептом, що є державною таємницею США. Щоб Секрет Не пішов назовні, виготовленням паперу з 1879 року займається фірма-монополіст «Крейн і компанія» (Crane & Company). Сировиною є обріз бавовняних і лляних тканин, які змішуються в співвідношенні: три частини бавовни до однієї частини льону. Первісна сортування відбувається вручну. Перевірена маса ріжеться і подрібнюється, щоб опинитися в роторному котлі. Перегріта пара перетворює ганчір'я в однорідну субстанцію. Її охолоджують і віджимають перед тим як відправити в промивальну машину, де використовується артезіанська вода. Попутно відсівається проскочив сміття та інші сторонні елементи. Заодно зменшується довжина волокон. Виходить папір сітчастої структури, волокна якої розташовані паралельно сторонам майбутньої банкноти.

Сировина для паперу, на якій стануть друкувати долари США
Сировина для паперу, на якій стануть друкувати долари США

Чому долари не вражають білизною? Тому що папір не використовує оптичний відбілювач. Це допомагає перевірці в ультрафіолеті, коли копії доларів, виконані на звичайному папері, починають світитися блакитним, а справжні гроші залишаються темними. У звичайному світі поле доларів, не зайняте малюнком, має сіро-кремовий колір.

Волокна в папері (Долари США)
Волокна в папері (Долари США)

Звідки в доларах взялися червоні і сині шовкові волокна? Можна знайти відомості, що одна з перших партій шовку була придбана в Японії. Куплений продукт подрібнили до мікроскопічних частин і додали в рідку паперову масу. В даний час волокна різних кольорів закуповуються у різних фірм, щоб утруднити підробку. Але фальшивомонетники в більшості випадків не возяться з волокнами, а імітують їх печаткою або розмальовують вручну.

Готовий паперовий продукт скочується в рулони довжиною від семи до восьми тисяч метрів і стандартною шириною 64,26 сантиметра. Вага рулону варіюється в межах 430-440 кілограм. Використання фірми-монополіста характерно не тільки для США. Іспанія до переходу на євро також мала при монетному дворі фабрику з виготовлення паперу, секретом якої володіла вона одна.

* * *
* * *

Але навіть такі захищені банкноти, як долари, невпинно намагаються підробляти. Якість підробок зростає. Уже в 1992 році Великобританія попереджала партнерів, що в різних країнах світу почався вкидання стодоларових фальшивок, практично не відрізняються від справжніх банкнот. Експерти вивчили склад паперу і з неудольвольствіем відзначили, що вона за властивостями (включаючи кольорові волокна) майже копіює продукцію Crane & Company. Бути може, введення купюр зразка 1996 року був обумовлений виниклою проблемою.

Папір для банкнот Великобританії

У цей же час Сполучене Королівство вирушило іншим шляхом. У січні 1994 року був анонсований випуск паперу нового покоління. У момент виготовлення на продукт наноситься спеціальний символ, видимий лише в ультрафіолетових променях. Для перешкоди його стирання папір покривається мініатюрним шаром прозорої плівки, яка збільшує і міцність банкноти. Новинка не здорожувала процес, а, навпаки, скорочувала виробничі витрати в п'ять разів у порівнянні з папером, де в якості захисту створювався водяний знак. Такий папір відразу стали використовувати не тільки для друку грошей, але і для чеків, сертифікатів та інших документів, які повинні володіти сильною захистом від підробок.

Папір для євробанкнот

Фрагмент банкноти 20 євро, що демонструє захисні ознаки паперу
Фрагмент банкноти 20 євро, що демонструє захисні ознаки паперу

Євробанкноти мають не такий вже солідний вік. Але при їх створенні об'ёдінілісь технічні новинки кількох європейських країн. Яку папір використовують для грошей ЄС? Паперові гроші Єврозони створюють на основі бавовняних волокон. Отримана папір має хорошу зносостійкість, яка подовжує термін служби банкнот. Ускладнює підробку і структура паперу. Якщо придивитися уважніше, ми виявимо, що лицьова сторона купюри має гладку поверхню, зате на звороті шорстка і жорстка. Не забули і про звичну перевірці на слух. При згинанні євробанкнот видає характерний хрускіт. Додамо, що властивості паперу для єврогрошей дозволяють їй не світитися в ультрафіолетових променях.

* * *
* * *

Папір для країн Азії

В Японії найбільше число підробок зафіксовано для банкноти в 10 000 ієн. Але папір, використану для серії 2004 року, поки якісно підробити не вдається. Більшість підробок відсівається як раз через низькоякісного паперу, далекій від тієї, на якій друкують оригінальні ієни.

* * *
* * *

Відмивання доларових банкнот в мильному розчині
Відмивання доларових банкнот в мильному розчині

А від Тайвань в 1979 році запропонував почати виробництво грошового паперу, основою для якої служить листя ананаса. Як позитивних властивостей такого паперу вказується її незвичайна м'якість і шовковистість. Стверджується, що і забруднюватися такий папір буде набагато слабкіше звичайного, що продовжить життя купюр. Друкується чи валюта країни (Новий тайванський долар) на ананасною папері? Це залишається таємницею. Адже з 1979 року минуло багато обмінів грошових знаків, останній з яких проходив у 2007 році, коли оборот покинули старі банкноти номіналом 500 і 1000 тайваньських доларів без голографічного смуги.

Завтрашній день паперу для грошей

Прогнози для паперу не дуже втішні. Їй на зміну поспішають не тільки безготівкові розрахунки, але і полімерне виробництво, яке дозволяє випускати банкноти, зносостійкість яких у багато разів вище, ніж у паперових. Піонером тут виступила фірма American Banknote Company, яка запропонувала друк на оригінальному полімерному матеріалі Тайвек (Tyvek). Це розробка всесвітньо відомого американського хімічного концерну DuPont.

* * *
* * *

Перший млинець вийшов грудкою. Тропічний клімат не сприяв довговічності банкнот, змушуючи фарбу відшаровуватися від пластику, що послужило причиною відмови від банкнот нового покоління і поверненню до звичних купюрам. У 1988 році, незважаючи на відсутність тропічного клімату, перестає випускати пластикові банкноти острів Мен. Втім, Передові держави швидко підтримали почин. До двовікового ювілею заснування першого англійського поселення Австралія запускає емісію полімерної десятки. Особливістю нової банкноти стало віконце, на якому проступав голографічний портрет капітана Джеймса Кука.

Полімерні гроші - банкнота 100 доларів Канади
Полімерні гроші - банкнота 100 доларів Канади

На середину 2018 року полімерні гроші використовують 55 країн. У їх числі і Росія, де випущена пам'ятна купюра із застосуванням пластику (100 рублів 2018 року «Чемпіонат світу з футболу в Росії» ). Досить переконливо, тим більше що Канада анонсувала до 2014 року остаточну заміну паперу пластиком, і зараз її паперовий банкнотний ряд повністю замінений полімерними грошима. Але сподіваємося, що папір для грошей останнього слова ще не сказала.

* * *
* * *

Подивимося, з якого паперу роблять гроші, і з чого ж все починалося?
Чи мала коли-небудь папір для грошей підвищену товщину і щільність?
Як називається апарат, на якому визначається значення опору грошового паперу зламу?
Скільки коштують банкноти експериментальних серій?
А що з папером?
Невже вдалося підробити папір?
Яку папір використовують для грошей ЄС?
Друкується чи валюта країни (Новий тайванський долар) на ананасною папері?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация