Все про нафту

  1. ЩО ТАКЕ НАФТА? нафта - корисна копалина, що представляє із себе маслянисту рідину. Це горюча речовина,...
  2. ІСТОРІЯ НАФТИ

ЩО ТАКЕ НАФТА?

нафта - корисна копалина, що представляє із себе маслянисту рідину. Це горюча речовина, часто чорного кольору, хоча кольору нафти в різних районах розрізняються. Вона може бути і коричневої, і вишневої, зеленої, жовтої, і навіть прозорою. З хімічної точки зору нафту - це складна суміш вуглеводнів з домішкою різних з'єднань, наприклад, сірки, азоту та інших. Її запах також може бути різним, тому що залежить від присутності в її складі ароматичних вуглеводнів, сірчистих сполук.

Її запах також може бути різним, тому що залежить від присутності в її складі ароматичних вуглеводнів, сірчистих сполук

Вуглеводні, з яких складається нафта, - це хімічні сполуки які з атомів вуглецю (C) і водню (H). У загальному вигляді формула вуглеводню - CxHy. Найпростіший вуглеводень, метан, має один атом вуглецю і чотири атома водню, його формула - CH4 (схематично він зображений праворуч). Метан - легкий вуглеводень, завжди присутній в нафти.

Залежно від кількісного співвідношення різних вуглеводнів, що складають нафту, її властивості також різняться. Нафта буває прозорою і текучої як вода. А буває чорної і настільки вузький і малорухомої, що не випливає з посудини, навіть якщо його перевернути.

З хімічної точки зору звичайна (традиційна) нафта складається з наступних елементів:

  • Вуглець - 84%
  • Водень - 14%
  • Сірка - 1-3% (у вигляді сульфідів, дисульфідів, сірководню та сірки як такої)
  • Азот - менше 1%
  • Кисень - менше 1%
  • Метали - менше 1% (залізо, нікель, ванадій, мідь, хром, кобальт, молібден і ін.)
  • Солі - менше 1% (хлорид кальцію, хлорид магнію, хлорид натрію і ін.)

Нафта (і супутній їй вуглеводневий газ) залягає на глибинах від декількох десятків метрів до 5-6 кілометрів. При цьому на глибинах 6 км і нижче зустрічається тільки газ, а на глибинах 1 км і вище - тільки нафту. Більшість продуктивних пластів знаходяться на глибині між 1 і 6 км, де нафта і газ зустрічаються в різних поєднаннях.

Залягає нафту в гірських породах званих колекторами. Пласт-колектор - це гірська порода здатна вміщати в себе флюїди, тобто рухливі речовини (це можуть бути нафта, газ, вода). Спрощено колектор можна уявити як дуже тверду і щільну губку, в порах якої і міститься нафту.

ПОХОДЖЕННЯ НАФТИ

Освіта нафти - процес дуже і дуже тривалий. Він проходить в кілька стадій і займає за деякими оцінками 50-350 млн. Років.

Найбільш доведеною і загальновизнаною на сьогоднішній день є теорія органічного походження нафти або, як її ще називають, біогенна теорія. Відповідно до цієї теорії нафта утворилася з решток мікроорганізмів, що жили мільйони років тому в великих водних басейнах (переважно на мілководді). Відмираючи, ці мікроорганізми утворювали на дні шари з високим вмістом органічної речовини. Шари, поступово занурюючись все глибше і глибше (нагадаю, процес займає мільйони років), відчували вплив тиску, що посилюється верхніх шарів і підвищення температури. В результаті біохімічних процесів, що відбуваються без доступу кисню, органічна речовина перетворювалося в вуглеводні.

Частина утворилися вуглеводнів перебувала в газоподібному стані (найлегші), частина в рідкому (важчі) і якась частина в твердому. Відповідно рухлива суміш вуглеводнів в газоподібному і рідкому стані під впливом тиску поступово рухалася крізь проникні гірські породи в бік меншого тиску (як правило, вгору). Рух тривало до тих пір, поки на їх шляху не зустрілася товща непроникних пластів і подальший рух виявилося неможливим. Це так звана пастка, утворена шаром-колектором і покриває її непроникним шаром-покришкою (рисунок праворуч). У цій пастці суміш вуглеводнів поступово накопичувалася, утворюючи те, що ми називаємо родовищем нафти. Як бачите, родовище насправді не є місцем народження. Це скоріше местоскопленія. Але, як би там не було, практика назв вже склалася.

Оскільки щільність нафти, як правило, значно менше щільності води, яка в ній завжди присутній (свідоцтво її морського походження), нафта незмінно переміщається вгору і накопичується вище води. Якщо присутній газ, він буде на самому верху, вище нафти.

У деяких районах нафту і вуглеводневий газ, не зустрівши на своєму шляху пастку, виходили на поверхню землі. Тут вони піддавалися впливу різних поверхневих факторів, в результаті чого розсіювалися і руйнувалися.

Детальніше: Умови освіти нафтового покладу >>

ІСТОРІЯ НАФТИ

Нафта відома людині з найдавніших часів. Люди вже давно звернули увагу на чорну рідину, сочівшуюся з-під землі. Є дані, що вже 6500 років тому люди, які жили на території сучасного Іраку, додавали нафту в будівельний і цементуючий матеріал при будівництві будинків, щоб захистити свої житла від проникнення вологи. Стародавні єгиптяни збирали нафту з поверхні води і використовували її в будівництві і для освітлення. Нафта також використовувалася для герметизації човнів і як складова частина муміфікують речовини.

За часів стародавнього Вавилона на Близькому Сході велася досить інтенсивна торгівля цим «чорним золотом». Деякі міста вже тоді буквально виростали на торгівлі нафтою. Одне з семи чудес світу, знамениті Висячі сади Сераміди (за іншою версією - Висячі сади Вавилона), також не обійшлися без використання нафти як герметизуючого матеріалу.

Не скрізь нафту збирали тільки з поверхні. У Китаї понад 2000 років тому за допомогою стовбурів бамбука з металевим наконечником бурили невеликі свердловини. Спочатку свердловини призначалися для видобутку солоної води, з якої витягалася сіль. Але при бурінні на більшу глибину з свердловин добували нафту і газ. Невідомо чи знайшла нафту застосування в стародавньому Китаї, відомо тільки, що газ підпалювали для випаровування води і вилучення солі.

Приблизно 750 років тому відомий мандрівник Марко Поло в описі своїх подорожей на Схід згадує використання нафти жителями Апшеронского півострова як ліки від шкірних хвороб і палива для освітлення.

Перші згадки про нафту на території Росії відносяться до XV століття. Нафта збирали з поверхні води на річці Ухта. Також як і інші народи, тут її використовували як лікарський засіб і для господарських потреб.

Хоча, як ми бачимо, нафта була відома з найдавніших часів, вона знаходила досить обмежене застосування. Сучасна історія нафти починається з 1853 року, коли польський хімік Ігнатій Лукасевич винайшов безпечну і зручну в зверненні гасову лампу. Він же за даними деяких джерел відкрив спосіб витягувати з нафти гас в промислових масштабах і заснував в 1856 році нафтоперегінний завод в околицях польського міста Ulaszowice.

Ще в 1846 році канадський хімік Абрахам Геснер придумав, як отримувати гас з вугілля. Але нафту дозволяла отримувати більш дешевий гас і в набагато більшій кількості. Зростаючий попит на гас, який використовували для освітлення, породив попит на вихідний матеріал. Так було покладено початок нафтовидобувної промисловості.

Так було покладено початок нафтовидобувної промисловості

За даними деяких джерел перша в світі нафтова свердловина була пробурена в 1847 році в районі міста Баку на березі Каспійського моря. Незабаром після цього в Баку, що входить в той час до складу Російської імперії, було пробурено стільки нафтових свердловин, що його стали називати чорне місто.

Проте, народженням російської нафтової промисловості прийнято вважати 1864 рік. Восени 1864 в Кубанської області було здійснено перехід від ручного способу буріння нафтових свердловин до механічного ударно-штангові з використанням парової машини в якості приводу бурового верстата. Перехід до цього способу буріння нафтових свердловин підтвердив свою високу ефективність 3 лютого 1866 року, коли було закінчено буріння свердловини 1 на Кудакінском промислі і з неї забив фонтан нафти. Це був перший в Росії і на Кавказі фонтан нафти.

Датою початку промислової світового нафтовидобутку, за даними більшості джерел, прийнято вважати 27 серпня 1859 року. Це день, коли з пробуреної «полковником» Едвіном Дрейком першої в США нафтової свердловини було отримано приплив нафти з зафіксованим дебітом. Ця свердловина глибиною 21,2 метра була пробурена Дрейком в місті Тайтусвіль, штат Пенсільванія, де буріння водяних свердловин часто супроводжувалося проявами нафти.

Новина про відкриття нового джерела нафти за допомогою буріння свердловини рознеслася по окрузі Тайтусвіля зі швидкістю лісової пожежі. На той час переробка, досвід поводження з гасом і відповідний тип лампи для освітлення вже були відпрацьовані. Буріння нафтової свердловини дозволило отримати досить дешевий доступ до необхідного сировини, доповнивши, таким чином, останній елемент в зародження нафтової галузі.

ЩО ТАКЕ НАФТА?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация