ВСЕ ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ РОСІЇ

  1. Звідки ж виникла емблема двоголового орла на Русі?

Слово "герб" прийшло в російську мову в XVI - XVII ст. В його основі лежить німецьке erbe, що означає "спадок". Так вже в самому слові закладена одна з важливих рис герба - стабільність, сталість у вживанні.

Державний герб свідчить про суверенітет країни, родовий герб - про приналежність його власника до певного стану. Герб може вказувати на земельні володіння, як багато родові герби Середньовіччя, служити засобом посвідчення свого власника. Тому герб, як правило, офіційно стверджується вищою владою.

Звідки ж виникла емблема двоголового орла на Русі?

Спочатку історики думали, що Русь запозичила її з Візантії. Як знак імператорського двору двоголовий орел прикрашав тканини, одяг і взуття імператорів і придворних. Особливу популярність набула ця емблема при імператорах династії Палеологів. Можливо, двоголовий орел був їх родової емблемою. Його зображення можна побачити на рукописному Євангелії, що належав Дмитру Палеологу.

У Римі орел шанувався з найдавніших часів. За переказами, саме орел, цей вісник богів, передбачив Тарквинию Стародавньому набуття царської влади. Поширеність емблеми двоголового орла на Балканах привела вчених до думки, що саме з цього регіону орел міг потрапити на Русь. Але, найцікавіше, двоголовий орел зустрічався і на самій Русі, причому задовго до 1497 р Двоголовий орел покликаний символізувати міць і незалежність нашої країни. На цій посаді він і продовжив свою історію на руській землі.

У XVI - XVII ст. в Московському царстві використовувалися дві державні друку - Велика і Мала. Вони відрізнялися розмірами, розташуванням емблем і написами, але на обох збереглися зображення вершника і двоголового орла. На Великій державної друку вершник містився на грудях двоголового орла. На Малій друку вершник і орел зображувалися на двох сторонах.

В кінці 1530-х рр. двоголовий орел придбав більш войовничий вигляд, Його почали зображати з розкритими дзьобами і висунутими язиками. У геральдиці така емблема називається озброєний орел.

Слово герб прийшло в російську мову в XVI - XVII ст

озброєний орел

На печатці Лжедмитрія I орел зображений з піднятими вгору крилами, а над його головами - дві корони, між якими - третя, більшого розміру. На печатках царя Михайла Федоровича крила орла опустилися, над головами орла поміщалися три корони.

У першій половині XIX ст. зображення російського герба знову змінилося. Виникло два типи державного герба. На першому орел з розпластаними крилами тримав на грудях московський герб в щиті витонченої, загостреною догори форми. Над головами орла містилася корона. В лапах цей орел іноді тримав - в одній пучок блискавок і факел, а в іншій - лавровий вінок. Другий тип герба - орел з піднятими крилами, увінчаний трьома коронами. Щит з московським гербом на його грудях обрамлявся ланцюгом ордена Андрія Первозванного. А на крилах орла - 6 щитків гербами найбільш важливих земель, назва яких входили в імператорський титул. Остання зміна державного герба в дореволюційний період відбулося в 1882 - 1883гг.

Олександр III прийняв виконані художником А. І. Шарлеманем Великий, Середній і два Малих герба. Наявність трьох типів державного типу герба пояснюється тим, що вони зображувалися на печатках, скріпляли різні за своєю значимістю документи.

Відродження Російської держави спричинило неминуче повернення споконвічних російських символів, так безоглядно забутих в радянський період. Історія створення герба величезна. Символи безіменні, вони не знають авторства, їх створює сама історія.

У 1917 році орел перестав бути гербом Росії. Повернення двоголового орла на герб Росії відбулося в 1993 році Указом Президента РФ від 30.10.1993 р Автор ескізу герба художник Державної герольдії при Президентові РФ Е.І.Ухналёв.

Звідки ж виникла емблема двоголового орла на Русі?
Звідки ж виникла емблема двоголового орла на Русі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация