ВСЕ ВІКОМ ПОКАРАНЬ

Коли запитують про чиємусь віці, частіше за все мають на увазі, скільки людині років.Але трапляється, відповідь звучить приблизно так: "Молодий ще".Або: "Старий вже".Висновок про молодість або старості об'єктивний далеко не завжди.Для дошкільника, наприклад, і двадцятирічний - "дядя", а бадьорого довгожителеві будь-яка нова пенсіонерка здається дівчиною.Але все ж кого слід вважати юнаків, дорослим, старим?Як визначати межі цих самих "ще" і "вже"?

До свого 60-річчя народний художник Росії Михайло Ромадин написав картину

<

>

КОЛИ ЙДЕ ДИТИНСТВО?

Розподіл життя людини на вікові періоди почалося з незапам'ятних часів. Діти перетворювалися на дорослих, повноправних членів племені, пройшовши через обряд ініціації, найчастіше досить суворий. І в наші дні у деяких африканських народностей зберігаються закони, згідно з якими хлопчик стає дорослим лише після того, як цілий місяць проживе у лісі в повній самоті. Ну а той, хто вже не в силах тримати спис або кам'яна сокира, переходить в категорію старійшин.

В міру ускладнення суспільства, розвитку суспільних відносин вікових категорій ставало більше. Згадаймо, наприклад, що в Росії людина до 7 років іменувався немовлям, до 14 - отроком, до 21 - юнаків, до 28 - змужнілим, до 35 - чоловіком, до 49 - Середова, до 56 - літнім, а далі старим і старим, тобто дожили до глибокої старості. Зауважимо, що часові межі всіх категорій кратні семи. Факт сам по собі надзвичайно цікавий, проте таке "семірічное числення" віку, в общем-то, цілком відповідало кордонів фізіологічних і психологічних змін, що відбуваються в організмі в міру дорослішання.

У Західному Сибіру старими могли називатися вже в 45-50 років. Коли селянин одружив старшого сина, він вважав себе "старим" і відокремлювався зі "старою" в окреме приміщення. І зовсім не важливо, що після цього у них могло народитися ще 4-5 дітей.

Як саме слід називати людини в той чи інший період його життя, питання дуже важливе. Визначення меж вікових категорій необхідно, перш за все, для формування правил, за якими держава будує відносини зі своїми громадянами. Розробляючи закони про захист дитинства або про соціальне обслуговування громадян похилого віку, необхідно чітко знати, хто саме підпадає під їх юрисдикцію. Для медиків, педагогів, юристів чи не будь-яке професійне дія починається з точного з'ясування категорії віку своїх пацієнтів, підопічних і клієнтів. Причому для кожної професії ці категорії можуть істотно відрізнятися.

Ось яке поділ дітей за віковими періодами прийнято в нашій країні.

Дитинство - перший рік життя; преддошкольного дитинство - від 1 до 3 років; дошкільне дитинство - від 3 до 7 років; шкільний вік - від 7 до 17-18 років. Крім того, шкільний вік підрозділяється на молодший шкільний вік - від 7 до 11-12 років, середній, або підлітковий, - від 11-12 до 14-15 років і старший (він же - вік підлітковому віці) - від 14-15 до 17-18 років.

Кожен віковий період має свої особливості у фізичному і психічному розвитку дитини, згідно з якими будувалася вся система навчально-виховних установ і медичного обслуговування, розроблялися методи педагогіки.

З точки зору медиків, дитинство закінчується трохи раніше - в 16 років. Саме в цьому віці пацієнти дитячих поліклінік переходять в дорослі медичні установи. Хоча в 16 років зростання і формування організму ще тривають, основні фізіологічні та анатомічні показники вже відповідають дорослого стану.

КОГО ВВАЖАТИ МОЛОДИМ?

Молодим, в сенсі - молоддю. "Цю пісню співає молодь! .." Хто ж саме її заспівує?

Був такий свято в Радянському Союзі - Всесвітній день молоді. Ввели його в честь заснування в 1945 році Всесвітньої федерації демократичної молоді, яка включала, за даними довідників того часу, 270 молодіжних організацій з 112 країн. За дивним збігом він відзначався тоді ж, коли святкували і набагато більш популярний День міліції - 10 листопада. Самою федерації вже немає, але свято-то ніхто не відміняв. Так хто, крім людей в погонах, має моральне право сісти в цей день за святковий стіл і підняти келих з газованою водою?

Дискутували про це чимало. В Європі, США, Канаді та Японії молоддю вважаються люди у віці від 15 до 25 років. До речі, в Стародавньому Римі період дитинства закінчувався для юнаків саме в 15 років, коли їм дозволялося носити тогу чоловіки і вступати в шлюб. Римським дівчатам пощастило менше: дітьми вони іменувалися всього до 11 років. У країнах Азії, Африки і Латинської Америки незалежно від статі молоддю вважаються ті, хто подолав віковий рубіж 11-12 років. У Росії до цієї категорії спочатку відносили громадян від 15 до 30 років, а потім від 14 до 28, що відповідало кордонів комсомольського віку. Зараз єдності в цьому питанні в Росії не існує. Регіональні закони одних суб'єктів федерації зараховують до молоді осіб 14-30 років, інших, наприклад Москви, - від 14 до 25 років, а в деяких випадках до 27 років.

У цих вікових межах здійснюються або готуються до здійснення програми державної підтримки молодих, які включають пільгове кредитування на оплату навчання, різні адресні гранти, персональні стипендії і т.д.

Прикметник "молодий" використовується для юридичного визначення ще трьох категорій громадян. Перша - молоді фахівці. В СРСР до них ставилися особи, які закінчили очні відділення вищих і середніх спеціальних навчальних закладів і зобов'язані не менше трьох років пропрацювати на підприємстві відповідно до державного розподілом. З огляду на те, що на денне навчання до вищих навчальних закладів брали юнаків і дівчат до 28 років включно, легко підрахувати, що граничний вік молодого фахівця міг досягати 36-37 років. В даний час ця норма не діє, проте міністр освіти А. Фурсенко наполягає на її відродження для випускників державних, безкоштовних вищих навчальних закладів.

Друга - молоді вчені. Якщо ви працюєте в науці і вам не більше 35 років, то цілком можете розраховувати на отримання спеціальних молодіжних грантів на дослідження.

Третя категорія - молоді сім'ї, які мають право на отримання пільгових кредитів для купівлі або будівництва житла. В їх число потрапляють ті, кому не більше 30 років і чий стаж подружнього життя не перевищує трьох років.

СКІЛЬКИ У НАС ВІКІВ?

Ось два твердження, які на перший погляд можуть здатися парадоксальними:

1. Вік аж ніяк не завжди пов'язаний з тим, скільки вам років. У всякому разі, не на пряму.

2. Один і той же людина може бути володарем відразу декількох вікових груп.

Насправді ніякого парадоксу тут немає. Все залежить від того, з якої точки зору оцінювати вік: правової, медичної, психологічної. Наведемо лише деякі з використовуваних категорій:

- хронологічний вік;

- призовний вік;

- Пенсійний вік;

- похилий вік;

- старий вік;

- працездатний вік;

- шлюбний вік;

- кістковий вік;

- біологічний вік;

- дієздатний вік ...

Календарний вік - той, що зазначений в паспорті. З призовних і пенсійним віками теж все зрозуміло: перший починається, коли за законом приходить час йти в армію; другий, коли після трудів праведних людина йде на законний відпочинок. У нас - поки! - жінки з 55-ти, чоловіки з 60 років, хоча в старіючої Європі пенсію починають виплачувати на п'ять років пізніше, а попереду гряде збільшення пенсійного віку до 67 років для чоловіків і 62-х для жінок.

Похилий вік: трохи складніше. Значить, вже не молодий, але ще не старий. Це скільки? Відповідь дають правові норми. У Росії літній вік збігається з пенсійним. Тобто людина може з різних причин і не отримувати пенсію, але вже увійшов в категорію тих, хто підпадає, наприклад, під дію закону "Про соціальне обслуговування громадян похилого віку та інвалідів". До речі, слова "старий", "старий" в юридичних документах взагалі не використовуються. Та й не тільки в документах. Згадаймо хоча б написи в транспорті: "місця для літніх і інвалідів". Зате слово "старий" є. Старими в Росії називають тих, кому стукнуло 80 років і більше. Так що юридично залишатися літнім можна досить довго, що вельми приємно.

Працездатний вік обмежень по временно'й шкалою ні вгору, ні вниз не має і залежить тільки від особистих можливостей кожного. Він починається, коли людина стає здатний до праці, і закінчується, коли така здатність втрачається. Наприклад, працездатний вік наймолодших акторів, на кшталт Макколеєм Калкіна, який зіграв головну роль в популярних фільмах "Один в будинку - 1,2" і став мільйонером задовго до отримання посвідчення особи, настає, коли їм ще немає і 10 років. А у багатьох видатних вчених він закінчується, коли їм далеко за 80 років, фактично одночасно з життям.

Шлюбний вік встановлюється законами держави. У Росії він дорівнює 18 рокам, хоча в деяких випадках допускається його зниження до 16 років. Прийнято вважати, що у жителів півдня він нижчий, ніж на півночі, проте це не зовсім вірно. У ФРН, наприклад, кожен громадянин в 16 років отримує посвідчення особи, а разом з ним право ходити на дискотеки і в кіно до 12 ночі, а також одружуватися і виходити заміж. Ще можна курити, не ховаючись від поліції. Незрозуміло тільки - навіщо? Курити і вступати в шлюб дозволено - така справа, як то кажуть, не хитра, але ось справи серйозніше - водіння автомашини або участь у виборах німцям, як і росіянам, довіряють тільки з 18-ти.

Кістковий вік - суто медичний термін. Це система визначення справжнього віку людини за станом його кісток. Зміни в скелеті відбуваються протягом усього життя - від процесу заростання джерельця на черепі і прорізування зубів до значного зниження вмісту кальцію в кістках в похилому віці. Найбільше застосування кістковий вік знаходить в судово-медичній практиці при ідентифікації останків.

Слід зауважити, що в медицині прийнято власне поділ на вікові періоди. У дорослої людини вони такі: юнацький (від 18 до 21 року у чоловіків і від 16 до 20 років у жінок); зрілий (від 21 до 60 років у чоловіків і від 20 до 55 років у жінок); літній (від 55-60 до 75 років і у чоловіків і у жінок); старечий (після 75 років). Люди старше 90 років називаються довгожителями. Кожен з цих періодів характеризується цілком певними процесами, що відбуваються в організмі: спочатку розквітом, а потім згасанням функцій, нейроендокринної перебудовою, появою вікових захворювань.

Біологічний вік найбільш складний для визначення і найбільше важливий для кожного з нас. Він показує, в якому стані знаходиться організм в порівнянні з тим, яким він повинен бути в даному календарному, хронологічному віці. Повинен, але може і не збігатися, відрізняючись в ту чи іншу сторону на п'ять років і навіть десять. Важкі умови існування, позбавлення, а також неправильний спосіб життя сприяють прискореного старіння і збільшують біологічний вік. І навпаки: раціональне, здорове буття істотно сповільнює біологічний годинник людського організму.

Ось одне з наукових визначень цього віку:

Біологічний вік - інтегральна характеристика стану організму, що відображає ступінь його біологічної зрілості і відповідність середнім груповим характеристикам. Біологічний вік індивіда може помітно відрізнятися від віку паспортного як в сторону випередження (акселерація), так і відставання (ретардация).

Певною мірою показником біологічного віку служать суб'єктивні відчуття людини. Якщо він відчуває себе значно молодше за свої роки, бадьорий і працездатний, можна майже не сумніватися, що так воно і є. Тестування покаже, що системи його організму працюють краще, ніж у однолітків, і пропрацюють, ймовірно, довше.

Визначення "істинного" віку вельми важливо: він показує, що відбувається з людиною і що необхідно робити, щоб запобігти передчасному старінню. Методик такого визначення багато, але, по суті, всі вони зводяться до ретельного дослідження різних показників здоров'я і порівняно їх зі статистично усередненими.

В англійських клініках, наприклад, така послуга сьогодні входить в розряд звичних. За допомогою сучасних приладів у пацієнта вимірюються тиск, вміст холестерину, вагу, пропорції фігури, ступінь облисіння, сила потиску руки, наявність власних зубів у роті, гострота зору, показники дихання, стан шкіри, гнучкість суглобів, нюх, рухові реакції і так далі. До цього додається інформація про спосіб життя, звички, інтереси, історії хвороб батьків і близьких родичів. Результати систематизує комп'ютерна програма, встановлюючи "точний" вік людини.

ВІК І ПРАВО

Прожиті людиною роки приносять не тільки нові враження від навколишнього світу. Процес дорослішання особистості супроводжується набуттям прав і обов'язків перед суспільством, до якого вона - особистість - належить.

Цивільний кодекс РФ за обсягом прав і обов'язків ділить громадян на три вікові категорії за ступенем правової дієздатності: від 6 до 14 років, від 14 до 18 і старше 18.

Перша категорія може вчиняти дрібні побутові правочини, на зразок покупки цукерок і морозива, і навіть заробляти, якщо цей процес не вимагає спеціальної реєстрації або дозволу. Однак матеріальну відповідальність за цю діяльність несуть батьки або опікуни.

Після 14 років молода людина отримує право самостійно розпоряджатися своїми доходами, здійснювати право автора створеного ним твору інтелектуальної діяльності, ставати клієнтом банку. Але і відповідати по зроблених операціях він буде самостійно.

Вік повної юридичної дієздатності в Росії, як і в більшості країн, настає з 18 років. З цього моменту громадянин здійснює будь-які юридичні дії за власним розумінням, що не узгоджуючи їх з думкою опікунів. І, природно, сам за все відповідає. Втім, щодо віку закон передбачає два досить цікавих виключення.

Якщо молода людина або дівчина до 18 років одружується (на що теж потрібен дозвіл батьків і органів опіки), то він або вона в той же момент знаходить повну дієздатність і не позбавляється її, навіть якщо розлучиться вже на наступний день: назвався грибом - лізь у кошик.

Ще одна норма, що зрівнює неповнолітнього в правах з дорослими, називається "емансипація". Якщо неповнолітній досяг 16 років і працює за трудовим договором або контрактом, то за згодою батьків і схвалення органів опіки він визнається повністю дієздатним з усіма витікаючими наслідками. Після цього він може навіть створювати власні фірми і підприємства. І відповідати за їх діяльність теж, природно, сам.

Залишилося згадати ще один правовий аспект, пов'язаний з віком громадянина, - кримінальну відповідальність. Але детально говорити на цю тему доведеться досить довго. Обмежимося лише нагадуванням, що настає вона з 14 років, а про те, щоб ця відповідальність ніколи не наступила, батькам потрібно думати набагато раніше ...

ВІК І РЕКОРДИ

Найстаршою переможницею Евересту стала японська пенсіонерка, яка здійснила сходження на пік Миру в віці 63 років. Через два роки, в 65 років, вона піднялася на 8516-метрову вершину Лотсе в Гімалаях, четверту по висоті. Її співвітчизник Дзюітіро Міура піднявся на Еверест, коли йому виповнилося 70 років.

Ще один літній японський спортсмен, 95-річний Кодзі Харагуті з міста Міядзакі, встановив світовий рекорд серед спринтерів у віці від 95 до 99 років. Він подолав стометрівку за 22,04 секунди, поліпшивши колишнє світове досягнення майже на дві секунди. П'ять років тому японець пробігав ті ж 100 метрів за 18,08 секунди. Цікаво, що займатися бігом він почав тільки в 65 років.

75-річний одесит Володимир Бурлаков напередодні свого дня народження вісім разів підняв з положення "жим лежачи" двухсоткілограммовий штангу.

20 жовтня 2005 року о Нью-Йорку 74-річний ентузіаст здорового способу життя Шрі Чинмой довів, що уявлення про неминуче спаді фізичної активності в літньому віці до нього не відносяться. З упором передпліччя на стегно Шрі Чинмой 20 разів спочатку правою, а потім лівою рукою "взяв на біцепс" гантель вагою 203 фунта (92,2 кг).

Найстаршою жінкою, яка здала на водійські права 27 квітня 1988 року в Великобританії, була міс Джерті Едвартсен Ланд. Їй було 90 років і 7 місяців

Наймолодша чемпіонка світу в історії спорту Гертруда Керолайн Едерлс встановила в 1919 році світовий рекорд в плаванні на 880 ярдів вільним стилем у віці 12 років і 10 місяців.

Наймолодшій золотою медалісткою Олімпійськіх ігор стала учасниця американской командіровку, яка виграла на Олімпіаді-1952 Гельсінкі естафетному біг 4х100, Барбара Перл Джонс. На тій момент їй Було 15 років і 4 місяці. У царській России прізовній вік настає в 21 рік. В СРСР декретом ВЦВК від 28 вересня тисяча дев'ятсот двадцять дві БУВ встановлений прізовній вік - 20 років. У 1925 році він був підвищений до 21 років, оскільки покоління призовників, які пережили в дитинстві світову і громадянську війни, особливим здоров'ям не відрізнялося. У 1936 році знижений до 19 років: вважалося, що наслідки воєн для здоров'я призовників успішно подолані. Нарешті, з 1967 року встановлено 18-річний призовний вік, яким він залишається до сих пір, так само, як і в США, ФРН і в багатьох інших країнах.

В Англії до сих пір діє закон, що дозволяє приймати на військову службу добровольців починаючи з віку 15 років і 9 місяців.

Закінчується призовний вік російських громадян в 27 років для рядового та сержантського складу і в 30 років для офіцерських посад. Американський геронтолог Р. Уолфорд запропонував тест на визначення біологічного віку, що використовує один з найчутливіших індикаторів стану організму людини - шкіру.

Великим і вказівним пальцями міцно стисніть шкіру на тильній стороні кисті руки на 5 секунд. Засікайте час по секундної стрілкою, не «на око». Відпустивши пальці, подивіться, за який час побіліла шкіра повернеться в початковий стан:

5 секунд - вам близько 30 років;

8 секунд - близько 40 років;

10 секунд - близько 50 років;

15 секунд - близько 60 років.

ТЕСТ ОЦІНКИ СТАНУ ЗДОРОВ'Я

Цей тест розроблений фахівцями Науково-дослідного медико-стоматологічного інституту (НИМС) і Національного геронтологічного центру і служить посібником для визначення біологічного віку людини. Відповідати на питання треба "так" або "ні".

1. Чи турбують вас головні болі?

2. Чи можна сказати, що ви легко прокидаєтеся від будь-якого шуму?

3. Чи турбують вас болі в області серця?

4. Чи вважаєте ви, що в останні роки погіршився зір?

5. Чи вважаєте ви, що в останні роки погіршився слух?

6. Чи намагаєтеся ви пити тільки кип'ячену воду?

7. поступаються вам місце в транспорті молодші за віком?

8. Чи турбують вас болі в суглобах?

9. Чи відчуваєте ви зміну погоди?

10. Чи бувають у вас періоди безсоння через хвилювання?

11. Чи турбують вас закрепи?

12. Чи турбують вас болі в області печінки?

13. Чи бувають у вас запаморочення?

14. Чи стало важче зосереджувати увагу?

15. Чи турбують вас ослаблення пам'яті, забудькуватість?

16. Чи не буває у вас печіння, "мурашок", поколювання в тілі?

17. Чи турбують вас шум, дзвін у вухах?

18. Чи використовуєте ви: нітрогліцерин, валідол, серцеві краплі?

19. Чи бувають у вас набряки на ногах?

20. Чи доводиться вам відмовлятися від деяких страв?

21. Чи буває у вас задишка при швидкій ходьбі?

22. Чи турбують вас болі в області попереку?

23. Чи вживаєте ви мінеральну воду в лікувальних цілях?

24. Чи турбує вас неприємний смак у роті?

25. Чи можна сказати, що ви стали легко плакати?

26. Як ви оцінюєте стан вашого здоров'я самі: гарне, задовільний, поганий, дуже поганий?

27. Чи буваєте ви на пляжі?

28. Чи вважаєте ви, що зараз ви також працездатні, як і раніше?

29. Чи бувають у вас періоди радісного збудження, щастя?

Результати тесту см. У відповідях

Але все ж кого слід вважати юнаків, дорослим, старим?
Як визначати межі цих самих "ще" і "вже"?
КОГО ВВАЖАТИ МОЛОДИМ?
Хто ж саме її заспівує?
Так хто, крім людей в погонах, має моральне право сісти в цей день за святковий стіл і підняти келих з газованою водою?
СКІЛЬКИ У НАС ВІКІВ?
Це скільки?
Незрозуміло тільки - навіщо?
1. Чи турбують вас головні болі?
2. Чи можна сказати, що ви легко прокидаєтеся від будь-якого шуму?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация