Все, що потрібно знати про президентські виборах-2015 варто

Лідія Єрмошина запропонувала провести президентські вибори 11 жовтня. Чому так рано, чи можна змістити президента до цього терміну, скільки коштує голосування? KYKY простудіював закони і кодекси і відповідає на головні питання про виборах-2015 варто.

KYKY простудіював закони і кодекси і відповідає на головні питання про виборах-2015 варто

Президента Білорусі на п'ятирічку з 2016 по 2020 рік. Ця людина повинна відповідати чотирьом умовам:
- народитися в Білорусі;
- бути не молодше 35 років;
- володіти виборчим правом;
- прожити в Білорусі не менше десяти років безпосередньо перед виборами.
Незважаючи на те, що виборче право в Білорусі - загальне, не мають права голосу недієздатні громадяни, ув'язнені і містяться під вартою. Виборчий кодекс окремо визначає, що кандидатами в президенти не можуть бути висунуті «громадяни, які не мають права відповідно до законодавства Республіки Білорусь займати посади в державних органах та інших державних організаціях у зв'язку з наявністю судимості».

Присяга, яку президент дає після обрання, дуже коротка: «Вступаючи на посаду Президента Республіки Білорусь, урочисто присягаюся вірно служити народу Республіки Білорусь, поважати і охороняти права і свободи людини і громадянина, дотримуватися і захищати Конституцію Республіки Білорусь, свято і сумлінно виконувати покладені на мене високі обов'язки ». Ми віримо, що це не просто слова.

Центрвиборчком виступив з пропозицією провести вибори 11 жовтня. Дату повинні затвердити депутати - Лідія Єрмошина розповіла, що запропонує їм зробити це 30 червня, щоб не потрібно було скликати позачергову сесію. Якщо все так і станеться 30 червня стане офіційним початком виборчої кампанії.

Теоретично, дата 11 жовтня може депутатам чимось не сподобатися. У законі «Про вибори Президента Республіки Білорусь» сказано, що «вибори Президента Республіки Білорусь призначаються Палатою представників Національних зборів Республіки Білорусь не пізніше ніж за п'ять місяців і проводяться в неділю не пізніше, ніж за два місяці до закінчення терміну повноважень чинного Президента».

Четвертий президентський термін Олександра Лукашенка завершується 20 січня 2016 року. Значить, вибори в цьому році повинні пройти не пізніше 20 листопада. Але 20 листопада -п'ятниця. Найближчої неділі, яке передує цій даті, - 15 листопада. Це і є крайній термін, коли можуть пройти вибори. Відповідно, 15 серпня - крайній термін, коли може бути оголошена дата голосування.


«Якщо вибори проводяться в останній можливий день (15 листопада 2015 року. - Прим. KYKY), то нас в цьому випадку дорікають, що вибори призначені і проводяться запізно», - пояснює Лідія Єрмошина. Крім того, якщо проводити вибори 11 жовтня, то в терміни, визначені Конституцією, можна встигнути провести і другий тур.

Є нюанс: якщо 30 червня депутати призначать вибори на 11 жовтня, то на виборчу кампанію у потенційних супротивників Лукашенко залишиться всього 14 тижнів. Підписи потрібно збирати влітку, коли всі сидять по дачах і їздять у відпустки. Та й в принципі дати опозиційним кандидатам якомога менше часу на «розкрутку» - в інтересах влади. Обговорювати можливих противників Лукашенка не заборонено і зараз. Але всі ці розмови відбуваються в майбутньому часі, а ймовірні учасники виборів - Сергій Калякін, Анатолій Лебедько, Тетяна Короткевич та інші - не можуть називати себе кандидатами. Вони лише заявляють про президентські амбіції.

Вони лише заявляють про президентські амбіції

Виборчий кодекс передбачає ситуацію, коли посаду президента «виявилася вакантною». Згідно 56-ї статті кодексу, вибори в такій ситуації проводяться «не раніше ніж через 30 днів і не пізніше ніж через 70 днів з дня відкриття вакансії».

Що значить «посаду президента 'виявилася вакантною'»? У законі «Про президента Республіки Білорусь» перераховано чотири випадки:

- відставка президента;
- дострокове звільнення президента з посади;
- зміщення президента;
- смерть президента.

Президент може подати у відставку в будь-який час. Відставка приймається постановою Палати представників. А смерть - вона і в Африці смерть, тут обговорювати нічого. Далі - цікавіше.

Президент може бути усунений з посади у зв'язку з вчиненням державної зради або іншого тяжкого злочину. Насамперед проти нього має бути висунуто обвинувачення і розпочато розслідування. Це питання вирішується голосуванням: «за» має бути більшість депутатів Палати представників, а обвинувачення має виходити не менше, ніж від третини депутатів. Нагадаємо, в Палаті представників засідає 110 осіб. Розслідування організовує Рада Республіки.

Коли звинувачення висунуто, можна ставити на голосування питання про усунення президента. За це має проголосувати 2/3 від повного складу Ради Республіки, а також 2/3 від повного складу Палати представників. У Раді Республіки засідає 64 людини: по вісім від кожної області, вісім від Мінська, і ще вісім, призначених особисто президентом. Якщо звинувачення висунуто, у Ради Республіки і Палати представників є місяць, щоб прийняти рішення про усунення президента. Не встигли за місяць - звинувачення відхилено.

Не встигли за місяць - звинувачення відхилено

Дострокове звільнення з посади - це не ганебно. Президент може бути достроково звільнений з посади «за стійкою нездатності за станом здоров'я здійснювати обов'язки президента». За це повинні проголосувати 2/3 від повного складу Палати представників і 2/3 від повного складу Ради Республіки. Висновок про здоров'я президента дає комісія, спеціально створена обома палатами парламенту.

Висновок про здоров'я президента дає комісія, спеціально створена обома палатами парламенту

Посади віце-президента в Білорусі немає. Тому, якщо посаду президента вакантною, його повноваження переходять до прем'єр-міністра. Прем'єр буде в країні головним, поки новий президент не принесе присягу.

Прем'єр буде в країні головним, поки новий президент не принесе присягу

«Забезпечення проведення виборів і референдумів» - окремий рядок в бюджеті Білорусі. Вона є там щороку, навіть коли ніякі вибори у нас не проходять. Наприклад, в новообраних 2014 рік «забезпечення проведення виборів і референдумів» коштує країні 102 мільярди рублів. У 2015 році на вибори виділено 263,9 мільярда рублів.

У 2015 році на вибори виділено 263,9 мільярда рублів

Досить одного. Бюлетень в цьому випадку буде виглядати так: прізвище кандидата, слова «за» і «проти» і порожні квадрати під ними.

Бюлетень в цьому випадку буде виглядати так: прізвище кандидата, слова «за» і «проти» і порожні квадрати під ними

Білорусь підходить до виборів зовсім в іншому настрої. До грудня 2010 року середня зарплата зросла до $ 500. Доходи населення підвищувалися весь рік, а остання девальвація відбулася аж два роки тому - в січні 2009 року. Після неї Білорусь отримала $ 3,5 млрд. В кредит від МВФ. Їх вистачило якраз до виборів - в березні 2011 року почався валютний криза.

Після обрання Лукашенко обіцяв за п'ять років довести середню зарплату до $ 1000, але в на початку 2015 року вона впала до $ 400. На Новий рік білоруси, як завжди, отримали в подарунок девальвацію - рубль подешевшав на 30%. Новий уряд оголосив про затягування поясів. А2 квітня прийнятий декрет «Про попередження соціального утриманства»: кожен, хто прожив в Білорусі півроку і більше, тепер повинен бюджету 3,6 мільйона рублів.

Так уже. Після того, як Мінськ прийняв переговори «Нормандське групи» по Україні, в Європі заговорили про Білорусі по-іншому. Наприклад, дипломати до останнього не виключали, що на саміті «Східного партнерства» в Ризі 21-22 травня нашу країну представлятиме Олександр Лукашенко, в даний час знаходиться під візовими санкціями Євросоюзу. Правда, в результаті в Ригу поїхав міністр закордонних справ Володимир Макей. А США скасували санкції відносно «Белоруснефть», які діяли з березня 2011 року. Перед минулими президентськими виборами Захід теж «загравав» з Білоруссю. В початку листопада 2010 року міністри закордонних справ Польщі та Німеччини Радослав Сікорський і Гідо Вестервелле приїжджали до Мінська «висловити чітке європейське послання, щоб вибори були чесними». Але увечері 19 грудня ОМОН і внутрішні війська розігнали демонстрацію на площі Незалежності. ОБСЄ вибори не визнав, а Євросоюз ввів санкції відносно білоруських підприємств, бізнесменів і чиновників.


Є звичайно. З нині живучих - королева Єлизавета II, яка займає британський престол з 1952 року. Але є нюанс: вона царює, а не править. Фідель Кастро прийшов до влади на Кубі в 1959 році, але в 2008-му склав повноваження на користь молодшого брата Рауля. Так що найстарішим діючим керівником держави на планеті є Роберт Мугабе, президент Зімбабве. Він керує країною з 1980 року, тобто застав на своєму посту ще Брежнєва і Машерова. Мугабе завжди виявляв батьківську турботу про своїх громадян: наприклад, його уряд запровадив закон, згідно з яким іноземні компанії в країні повинні знаходитися під контролем чорношкірих громадян. Це різко скоротило приплив іноземних інвестицій. В результаті країна пережила гіперінфляцію і змушена була перейти на розрахунки в доларах США.

Мугабе на 30 років старше Лукашенко, а править всього на 14 років довше. Клімат в Білорусі краще, так що висновки робіть самі.

Помітили помилку в тексті - виділіть її та натисніть Ctrl + Enter

Чому так рано, чи можна змістити президента до цього терміну, скільки коштує голосування?
Що значить «посаду президента 'виявилася вакантною'»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация