Всеволод Велике Гніздо: роки правління, основи його діяльності і підсумки

  1. Брати Всеволод Юрійович і Андрій Боголюбський
  2. Діяльність князя Всеволода щодо об'єднання руських князівств
  3. Боротьба з племінниками Мстиславом і Ярополком
  4. Протистояння на річці Колокше
  5. Перехід північних князівств в підпорядкування князя Всеволода
  6. Військові походи, як частина зовнішньої політики Всеволода
  7. Батько великого сімейства
  8. Підсумки правління великого князювання Всеволода Велике Гніздо

Знайомство з ім'ям Всеволода Юрійовича Велике Гніздо, великого князя Київського з 1176 по 1212 рік, краще почати не з короткої довідки з Вікіпедії, а з твору   Слово о полку Ігоревім Знайомство з ім'ям Всеволода Юрійовича Велике Гніздо, великого князя Київського з 1176 по 1212 рік, краще почати не з короткої довідки з Вікіпедії, а з твору "Слово о полку Ігоревім" . Це літописна історія, яка допоможе не тільки зануритися в атмосферу ратного духу, що панував на річці Каяли, а й вникнути в гіркі наслідки, що виникли внаслідок роздробленості руських князівств.

Набатом в творі звучить заклик до князя Всеволода прийти на допомогу, повоювати за землю російську і «поблюсті отчий престол». Міць князя Всеволода представляється величезною і переможної, адже він може «веслами Волгу розприскати», а Дон «шоломами вичерпати».

Але «Слово ...» - художній твір. Чи був насправді Великий князь таким сильним, чуйним і впливовим у внутрішній і зовнішній політиці Русі свого часу? Який його портрет, як історичної особистості? На ці питання дадуть відповідь літописні сторінки його біографії.

Це цікаво: Російсько-Японська війна 1904-1905 рр., Коротко про основні події.

Брати Всеволод Юрійович і Андрій Боголюбський

Всеволод Юрійович в водохресних скрижалях згаданий зовсім не як Всеволод, а як Дмитро Всеволод Юрійович в водохресних скрижалях згаданий зовсім не як Всеволод, а як Дмитро. Саме так він був названий церквою незабаром після свого народження 22 жовтня 1154 року, яке сталося при об'їзді суздальських володінь князем Юрієм Долгоруким і його другою дружиною - грецької цісаревою. Подія стала такою ж важливою для подружньої пари, що вирішено було на цьому місці відбудувати місто на честь новонародженого - Димитров.

Всеволод став одинадцятим, наймолодшим, сином Юрія. У три роки він втратив батька, а в сім років - свого княжого володіння, яке було прибрано до рук Андрієм Боголюбським , Сином Юрія Долгорукого від першого шлюбу. Це був перший крок Андрія шляхом об'єднання розрізнених російських наділів. Аби не допустити мати жменьку князівств на п'ятачку землі, він наполегливо домагався консолідації влади в єдиних руках, і в підсумку йому вдалося централізувати під своїм початком Суздаль і Володимир. Але мати при собі конкурентів в особі Всеволода та інших спадкоємців по батьківській лінії він не бажав.

Всеволод, його мати і старші брати разом зі своїми дружинами та боярами були вигнані з земель суздальських. Їх прихистив грецький імператор Мануїл I, надавши вигнанцям для проживання візантійський Царгород на річці Дунай.

Це цікаво: розгром хазарського каганату князем Київським Святославом.

Життя далеко від дому тривала недовго. Літописи 1169 роки вже говорять про військових походах руських князів на Київ, в яких брав участь і юний Всеволод. Це був період нестабільності в його житті. За п'ять років проживання в південних землях він встиг побувати на княжому престолі в Києві, взяти участь в битві з половцями на річці Південний Буг, побачити зло міжусобних розбирань князів, і побувати в полоні у смоленського князя.

Діяльність князя Всеволода щодо об'єднання руських князівств

З тієї пори Всеволод в питаннях єдності російських земель активно підтримує Андрія Боголюбського. Після мученицької смерті Андрія він разом з іншим братом - Михайлом - веде політику об'єднання розрізнених російських князівств. Незабаром Всеволод займає великокняжий престол на виконання волі Юрія Долгорукого, який заповідав могутнє Володимиро-Суздальське князівство молодшим синам від другого шлюбу.

Боротьба з племінниками Мстиславом і Ярополком

Але такий стан речей не подобається його племінникам Мстиславу і Ярополку Ростиславович Але такий стан речей не подобається його племінникам Мстиславу і Ярополку Ростиславович. Не минає й місяця з дня правління Всеволода, як йому доводиться вступити в битву з ними, прагнуть влади і трону.

Вирішальна битва між протиборчими сторонами відбулося 27 червня 1176 року на полях під містом Юрьевом. Напередодні Всеволоду було знамення з ликом Матері Божої Володимирській, яка благословила його на подвиги за землі російські. Військо Мстислава зазнало нищівних поразки, Божа Матір Володимирська була оголошена провидицею, а перемога принесла Всеволоду першу славу і нові земельні наділи.

Але на цьому міжусобні битви не припинилися. Повалений Мстислав сховався в Рязані, звідки незабаром напав на Москву. На черзі був Володимир. В цей час Мстислав і князь рязанський Гліб влаштовують ряд нападів на місто, палять поля і будинки, беруть в полон сотні людей і продають їх в рабство кочівникам.

Це цікаво: причини прийняття християнства на Русі , Значення і наслідки у історії.

Протистояння на річці Колокше

Всеволод закликав своїх одноплемінників вдарити по Мстиславу. Взимку 1177 року відбулося знамените протистояння на річці Колокше. Воно тривало більше місяця. Тонкий лід не давав можливості атакувати, але як тільки утворився міцний наст, військо Всеволода перейшло в атаку і розгромило залишки Мстиславській раті. Сам Мстислав був узятий в полон.

З військом Ярополка, що тримали оборону в рязанських землях, битися не довелося. Жителі, не бажаючи бути підданими руйнувань і військовим нападкам, самі здали і привезли його у Володимир.

Народ вимагав жорстокого покарання бунтарів, і воно сталося всупереч волі Всеволода Юрійовича. Літопис каже, що Мстислав і Ярополк були засліплені і відпущені у вільне мандрівка, але через якийсь час їх бачили зрячими і боєздатними в інших північних волостях.

Це цікаво: роки правління Микити Хрущова , Його біографія.

Перехід північних князівств в підпорядкування князя Всеволода

Подальші успіхи князя Всеволода в справах внутрішньої політики та результати його досягнень по об'єднанню земель коротко наведені в таблиці нижче.

РікПодіяРезультат

1178 Облога і штурм міста Торжка. Похід на Волок Ламский. Обидва міста, практично спалені дотла, підкорилися влади Всеволода. Тисячу сто вісімдесят одна Взяття Коломни, Борисоглібська та похід на Рязань. Всеволод показав Святославу Київському, хто господар на цих землях. Тисячу сто вісімдесят два Відсіч князю Святославу Київському, яке ввійшло в Переславль-Залеський з метою завдати удару по Володимирському князівству. Київ не зміг знову стати могутнім, як і не зміг перешкодити зростаючому впливу Володимиро-Суздальського князівства. Тисячу сто вісімдесят два Протистояння на річці тичних. Тривало кілька тижнів до весняної повені, але далі одиноких стріл лучників справа не дійшла. Князь Всеволод перекрив шлях війську Святослава на землі свого князівства. Спроба південних князів взяти північні руські князівства з тріском провалилася. 1201 Помер князь Новгородський Ігор Святославович. Пан Великий Новгород після багатьох років опору перейшов під правління Всеволода. 1207 Походи на чернігівські землі. Подальше розширення зони впливу Князя Володимирського.

Завдяки здобутим перемогам на внутрішньому полі бою влада Володимиро-Суздальського князівства посилилася, а авторитет Великого князя Всеволода зміцнився. Але не тільки успіхи в міжусобній боротьбі впливали на зростаючу славу Всеволода Велике Гніздо. Оборона південних кордонів князівства від зовнішніх ворогів приносила йому не менш солодкі плоди.

Військові походи, як частина зовнішньої політики Всеволода

Обжиті землі руських князівств завжди були ласим шматочком для багатьох іноземних завойовників Обжиті землі руських князівств завжди були ласим шматочком для багатьох іноземних завойовників. Із заходу на них йшли цілими Хрестовими походами. З півночі її намагалися завоювати племена вікінгів. З півдня нескінченні набіги хазар, половців і печенігів розоряли незміцнілу Русь. Зі сходу атакували монголи, які об'єдналися з татарами.

Не оминули ворожі набіги і період правління Всеволода Юрійовича. Йому довелося виступати і проти волзьких болгар, облаштувати своє ханство в місці злиття Волги і Ками, і проти половців, які вважали атаки на Русь легким і звичною справою. Літопис зберіг нам дати, причини і підсумки тих походів.

  • 1183 рік. Похід на волзьких болгар. Всеволод зробив його з метою покарати ханських підданих за нападу на рязанські землі. І хоч першопричиною розбрату були спочатку атаки рязанських жителів на річкові судна болгарських купців, князь встав на захист своїх людей і земель, організувавши військовий похід і здобувши в ньому безперечну перемогу. Лаври переможця Всеволоду дісталися завдяки об'єднаним зусиллям цілого ряду російських князівств.
  • 1198 рік. Похід на половців був викликаний «великою образою землі російської», нанесеної варварами. Суздальські і рязанські полки Всеволода у відповідь на постійні атаки половців дійшли до їх складських сховищ на берегах Дону, де показали спеку, дочиста розоривши всі запаси ворога. Половці з рештою скарбом були відкинуті до морського узбережжя.
  • 1205 рік. Ще один похід на волзьких болгар. Історик В.Н. Татищев вважає, що болгари, які досягли свого розквіту до початку XII століття, сильно докучали російським володінь, розташованим по сусідству з Волгою і її притоками. Плюндруючи муромские, рязанські, новгородські, володимирські наділи, вони не знали жалю до людей. Тому цей похід був лише відповіддю на велике спустошення.

Таким чином, вся зовнішньополітична діяльність Всеволода Юрійовича будувалася на відповідні дії на набіги іноземців. Вважаючи розрізнені руські землі легкої наживою, вони нахабнішали і переступали межу дозволеності. Всеволод, об'єднавши під своїм початком війська кількох князівств, зміг не тільки дати відсіч варварам, а й довести правоту своїх ідей про сильну Русі при сильному правителя.

Батько великого сімейства

Всеволод Юрійович увійшов в аннали російської історії не тільки як мудрий правитель, але і як батько великого сімейства. Своє прізвисько «Велике Гніздо» він отримав за народження та виховання своїх 12 дітей. Всі вони з'явилися на світ від шлюбу з чеською княжною Марією. Серед них 8 синів і 4 дочки. За життя Всеволода померли Борис і Гліб. Два наступних шлюбу, ув'язнених після смерті Марії, дітей князю не принесли.

Незадовго до смерті Всеволод заповів своїм синам землі:

  • Костянтину призначалося велике князівство Володимиро-Суздальське;
  • Юрію - Ростовське царство;
  • Ярославу - керівництво над Переславлем, Твер'ю і Волоком;
  • Святославу - міста Юр'єв і Городець;
  • Володимиру - князювання в Москві;
  • Іоанну - володіння в Стародубі.

Костянтин посварився з батьком через умови заповіту, вважаючи, що і Ростовське князівство, і Володимирське повинні належать йому. І навіть не прийшов на похорон батька, який помер 13 квітня 1212 року на 58-му році життя. Прощалися і ховали Великого Князя в Успенському соборі у Володимирі. Плач стояв за ним великий. Як зазначає літописець, плакали всі: «і бояри, і мужики, і вся земля волості його».

Костянтин, позбавлений батьком права на велике князювання у Володимирі, був вкрай незадоволений підсумками розподілу влади. Це невдоволення послужило причиною подальших міжусобних суперечок між усіма братами, планомірно переросли у війну.

Підсумки правління великого князювання Всеволода Велике Гніздо

Князь Всеволод Велике Гніздо отримав Велике князівство Володимирське в 1176 році і правил в ньому більше 36 років до дня своєї смерті в 1212 році.

Малюючи історичний портрет Всеволода Велике Гніздо і підбиваючи підсумки його діяльності, біографи виділяють наступні позиції:

  1. Великий Князь повністю або частково підпорядкував своєї влади ряд північноруських князівств, включаючи Ростовське, Новгородське, Переславль-Заліське, Рязанське, Муромське, Чернігівське.
  2. Князь Всеволод зробив походи на іноземні війська, сильно докучали російській купецтву і селянству. Войовничі дії груп волзьких болгар і половців були на час припинені.
  3. Успіхи князя Всеволода відзначаються і в містобудівній галузі. За час його правління були відбудовані або реконструйовані Успенський Собор, Різдвяний собор, Володимирський кремль, Дмитрієвський собор.
  4. Активні дії князя на військовому напрямку дали поштовх до розвитку державного літописання. Всеволод Велике Гніздо увійшов в сторінки історичному літописі як мудрий, сильний, упевнений політик і борець за консолідовану Русь. "Повість минулих літ" і «Слово о полку Ігоревім» - тому вічні свідки.

На жаль, після його смерті, сини, які вступили в права спадкування, зберегти цей status quo не змогли На жаль, після його смерті, сини, які вступили в права спадкування, зберегти цей status quo не змогли. Володимиро-Суздальське князівство з примкнули новими волостями, так ретельно створюваний Всеволодом, розпалося на десяток відокремлених територій, влада в кожній з яких добувалася кров'ю і війнами. В результаті міжусобиць Русь втратила згуртованість і силу, давши можливість Золотій Орді 1237 року легко вторгнутися в її землі і залишатися на них довгі 300 років.

Чи був насправді Великий князь таким сильним, чуйним і впливовим у внутрішній і зовнішній політиці Русі свого часу?
Який його портрет, як історичної особистості?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация