Втеча не допоможе: як азербайджанська влада переслідують опозиціонерів за кордоном

матеріал Meydan TV

До 2015 року азербайджанські опозиціонери, активісти і журналісти, які потрапили в немилість до влади, вважали себе в безпеці, якщо їм вдавалося виїхати в сусідні держави. Тепер і від'їзд їх не рятує.

В цьому році ілюзію зруйнували дві історії. навесні Білорусь екстрадувала в Азербайджан Олександра Лапшина, громадянина Росії та Ізраїлю. Його звинуватили в незаконному відвідуванні Нагірного Карабаху і засудили до трьох років позбавлення волі.

У травні журналіст Афган Мухтарли, вже два роки жив у Грузії, дивним чином виявився в Баку. За офіційною версією, він незаконно намагався перейти грузинсько-азербайджанський кордон, але сам журналіст стверджує, що його просто викрали з Тбілісі спецслужби Грузії і передали своїм колегам з Азербайджану. Ці епізоди - далеко не перші випадки.

Як турецька влада здали Баку азербайджанського журналіста

Міф про безпечну закордону почав розсіюватися ще в 2014 році, коли в Азербайджан був екстрадований перший «незгідний». У квітні 2014 го влада Туреччини затримали журналіста Рауфа Міркадирова і здали його азербайджанським владі.

Довідка: Журналіст Рауф Міркадиров, відомий як один з яскравих критиків азербайджанської влади і особисто президента країни, з 2011 року легально проживав з сім'єю в Туреччині в спецкором газети «Дзеркало». Також він неодноразово брав участь в різних міжнародних конференціях з проблем врегулювання нагірно-карабахського конфлікту, в процесі народної дипломатії. Це не особливо подобалося уряду.

Це не особливо подобалося уряду

Рауф Міркадиров. Фото: «Радіо свобода»

28 грудня 2015 року суд в Баку визнав Рауфа Міркадирова винним в державній зраді і засудив до шести років ув'язнення. 17 березня 2016 року Бакинський апеляційний суд звільнив Рауфа Міркадирова з-під варти, замінивши йому реальний термін на умовний протягом 5 років. У вересні 2016 року Міркадиров поїхав до Швейцарії, щоб побачитися з дружиною і дітьми, що проживають там з 2014 року. У Швейцарії журналіст попросив політичного притулку.

Обвинувальний вирок у Азербайджані щодо Міркадирова все ще в силі, хоча покарання і було замінено на умовний термін. Правозахисники вважають, що журналісту загрожує тюремне ув'язнення, якщо він з'явиться на території країни.

Арешт правозахисника в Україні

У квітні 2016 року правозахисника Аловсата Алієва, який проживає в еміграції в Німеччині, під час візиту в Україну заарештувала українська поліція.

В Україні Алієв приїхав для участі у відкритті філії центру «Юридичної допомоги мігрантам», головою якого він є. В середині квітня, коли Алієв повертався до Німеччини, його затримали співробітники служби безпеки аеропорту Бориспіль, заявивши, що він знаходиться в міжнародному розшуку Інтерполу.

Бориспільський суд заарештував Алієва на 25 днів. 6 травня Київський апеляційний суд визнав рішення Бориспільського суду незаконним і звільнив Аловсата Алієва.

6 травня Київський апеляційний суд визнав рішення Бориспільського суду незаконним і звільнив Аловсата Алієва

Правозахисник Аловсат Алієв. Фото: facebook Аловсата Алієва

А до цього правозахисник знаходився в слідчому ізоляторі протягом 20 днів у важких умовах, без можливості підтримувати контакт з близькими: «У камерах було 20 ліжок. А арештантів 27. Ми спали по черзі. Були страшні антисанітарні умови », - писав Алієв після звільнення в своєму акаунті в соцмережах.

За ці три тижні до правозахисника неодноразово приходили представники влади Азербайджану і намагалися вмовити погодитися на екстрадицію. Але Алієв, знаючи, що його чекає на батьківщині, категорично відмовився.

На його думку, він уникнув видворення тільки через втручання посольства Німеччини в Україні та міжнародних організацій.

«Зі мною знайомиться людина і відразу цікавиться, чи є у мене охорона?»

Ганімат Захід - головний редактор закритої в Азербайджані газети «Азадлиг», ведучий програми «Азербайджанський годину», а також творець незалежного каналу «Туран ТВ», який транслюється через Cпутник з Франції, і який недавно за рішенням суду був заблокований в країні.

Ще один ведучий програми «Азербайджанський годину» Сеймур Азіева був засуджений на п'ять років, а інший - Натиг Адилов - втік з країни. Правда, опинився у в'язниці його брат, Мурад. Влада Азербайджану заарештували двох двоюрідних братів Ганімата Захида, і родичі, щоб уникнути подальших переслідувань були змушені публічно відмовитися від нього.

Сам Ганімат покинув Азербайджан в 2012 році, після того, як відсидів у в'язниці три роки. Три роки він жив в Туреччині, де він і створив передачу «Азербайджанський годину», але через тиск турецької влади і переслідувань з боку Азербайджану, переїхав до Франції.

«Мене почали переслідувати ще до переїзду в Європу. Через ці переслідувань я і був змушений покинути Туреччину », - говорить він.

Але і в Європі він не відчуває себе в безпеці. Каже, що йому регулярно загрожують і побоюється, що у влади Азербайджану є план його фізичного знищення: «У мене є інформація, що до Франції був заслані« емігранти », для проведення операції проти азербайджанських емігрантів, що відрізняються особливою активністю», - розповідає він.

Довести все це Захід не може, і тому не звертається в поліцію. Але, навіть перебуваючи в Євросоюзі, він поводиться максимально обережно. За словами Ганімата, зазвичай «агенти уряду» видають себе, і таким чином він поки може уникнути небезпеки: «У Франції під час випадкової зустрічі, чоловік, який представився моїм фанатом, відразу ж поцікавився місцем мого проживання, моєї охороною, наявністю зброї», - згадує він.

Причину свого страху Захід пояснює так: «Я не сиджу спокійно в Європі, продовжую журналістську діяльність, ось і переслідування тривають. Також якщо до мене або іншим незгодним в Європі будуть застосовані дії терористичного характеру, це може налякати активістів за межами Азербайджану. Доводиться бути обережним, обмежувати коло зустрічей і контактів ».

Захід cтараются не залишати межі Євросоюзу, але враховувати ризики і не виїжджати за межі Євросоюзу. Такі країни як Туреччина, Україна, Грузія і Росія, він вважає для себе небезпечними.

В Євросоюзі або США вигнанці відчувають себе під захистом правоохоронних органів, навіть не дивлячись на те, що довести наявність загрози непросто. Характерний приклад - історія азербайджанської журналістки-відеоблогера Севіндж Османгизи, яка живе в США.

Журналіст Севіндж Османгизи. Фото: facebook Севінджі Османгизи

У жовтні 2016- го їй подзвонили з посольства Азербайджану в США і сказали, що дуже турбуються за її безпеку і запропонували зустрітися. Журналістка воліла звернутися в місцеву поліцію, і та вжила заходів для захисту Османгизи.

«В українському аеропорту сказали, що мене мають депортувати до Туреччини»

Ідрак Аббасов - журналіст. Працював у багатьох місцевих ЗМІ. У 2006-му він разом з іншими журналістами заснував Інститут свободи та безпеки репортерів (ІСБР). У 2014 році, коли уряд Азербайджану початок «полювання» на незалежні НУО, ЗМІ та журналістів, ІСБР закрили, а глава інституту Емін Гусейнов був оголошений в розшук.

Аббасова вчасно попередили. Разом з сім'єю він втік спочатку до Грузії, а звідти їх вивезли в Україну, потім до Литви, і нарешті, політичний притулок йому надала Норвегія.

Ідрак бере участь у багатьох міжнародних заходах на захист демократії і прав людини і багато говорить про реалії Азербайджану. У зв'язку з цим уряд Азербайджану і в Норвегії не залишає його в спокої: «Мені пишуть в соцмережах, надходять дзвінки з погрозами. І тому норвезька поліція вжила заходів обережності ... », - говорить Аббасов.

В безпеки Ідрак відчуває себе тільки в межах Євросоюзу, адже майже два роки тому, з Аббасовим трапився неприємний інцидент в Україні: «Тоді я співпрацював з передачею« Азербайджанський годину », і у мене була поїздка в Україну. Я дійшов до паспортного контролю, прикордонник взяв мій паспорт, а через 30 хвилин двоє у військовій формі підійшли до мене і попросили пройти з ними. Мене здали в міграційну службу України та сказали, що мають депортувати до Туреччини. Не виключено, що після Туреччини мене відправили б до Азербайджану », - згадує він.

Аббасова протримали в аеропорту близько двох діб. Зусиллями міжнародних організацій, і особливо норвезького посольства, йому вдалося повернутися в Норвегію: «Посольство Норвегії в Україні та правозахисні організації підняли шум, норвезький посол кілька разів говорив зі мною по телефону, мене відвідували представники посольства ...»

Інтерпол допоможе?

Азербайджан продовжує направляти в Інтерпол запити про оголошення в міжнародний розшук колишніх азербайджанських дипломатів, які після закінчення терміну своїх повноважень виступили проти офіційного Баку і отримали політичний притулок. На сьогоднішній день їх четверо. Відмовившись повернутися в Азербайджан, вони попросили політичного притулку в країнах Євросоюзу, наприклад, у Франції та Нідерландах.

Влада Азербайджану також вимагали оголосити в міжнародний розшук по лінії Інтерполу колишніх політв'язнів і правозахисників Лейлу і Аріфа Юнусова.

Правозахисники Лейла і Аріф Юнусова. Фото: facebook Аріфа Юнусова

Юнусова були заарештовані в 2014 році, в 2015-му їм винесли вироки про позбавлення волі терміном на вісім і сім років. Майже через рік їх покарання було замінено на умовні. У 2016 році Юнусовим було дозволено покинути країну і виїхати на лікування в Нідерланди. Однак травнем 2017-го Бакинський апеляційний суд зажадав їх обов'язкової участі в черговому судовому процесі і подружжя Юнусова оголосили в розшук через Інтерпол. Але Інтерпол відмовився розшукувати Юнусова.

За даними сайту МВС Азербайджану, за першу половину 2017 року Азербайджан направив в Інтерпол запит на розшук 51 людини.

Допомога екстрадованим в Азербайджан

Правозахисник Интигам Алієв вважає ситуацію майже безнадійною: «У країні склалася така ситуація, що всі організації, що займаються правами людини, або закриті владою або ж паралізовані, - говорить він. - Залишилися кілька правозахисників і 10-15 незалежних адвокатів на всіх політв'язнів. І ці люди, які захищають права людей, що потрапили в немилість влади, самі потенційні політв'язні. В таких умовах дуже важко когось захищати ... »

«Зі мною знайомиться людина і відразу цікавиться, чи є у мене охорона?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация