ВЗГЛЯД / Німцям більше подобаються американці в якості переможців

У Рунеті вже втретє проходить вибір лауреатів премії за лженауку. У 2016 році титул «Почесний академік брехав» (ВРуніческой Академії лженаукою) і головний приз - «Сумного рептилоїди» - отримала доктор біологічних наук Ірина Єрмакова, на думку якої, ГМО придумали інопланетяни, щоб нашкодити населенню Землі.

У фінал також вийшли нині покійний сатирик Михайло Задорнов за псевдонаукові дослідження в області «народної лінгвістики» і автор «Нової хронології» Анатолій Фоменко (Іван Грозний - чотири різні людини, Новгород - це Ярославль, вся світова історія сфальсифікована).

У цьому році одним з вірогідних претендентів на перемогу є персонаж, чиє прізвище навіть не хочеться зайвий раз згадувати - зазначу лише, що вона співзвучна зі словом «пронос».

Саме цю субстанцію нагадують його присвячені Вітчизняній війні 1812 року тексти - мовляв, прекрасні і благородні французи прийшли просвіщати мерзенну брудну Русь, а бездарні російські на них перші напали, програли всі битви, спалили Москву, і тільки завдяки неймовірним збігом несприятливих для Наполеона обставин зуміли перейти кордон і дійти до Парижа. У перемозі над Наполеоном ніякої заслуги Росії немає - це все прекрасні і благородні англійці.

Ну і так далі, в тому ж дусі, детально цю псевдоісторичну субстанцію не вивчав і не збираюся. На відміну від того ж Фоменко, читати даного автора навіть в якості белетристики неможливо - настільки погано і нудно він пише.

У Рунеті вже втретє проходить   вибір   лауреатів премії за лженауку

До викриття лженауки в науковому співтоваристві і в серйозних ЗМІ ставлення двояке: багато вчених і редактори вважають, що, згадуючи фріків, «роблять їм піар», що вступати в дискусії з фальсифікаторами - це «занадто багато честі», та й взагалі, як всім відомо з дитинства, не чіпай пронос - менше смердіти буде.

На жаль, в часи інтернету і обмеженою лише імітацією боротьби з екстремізмом свободи слова ця стратегія не працює. Перед псевдовченням в Росії відкриті всі соціальні мережі - чай, у нас не Америка, де конспірологів тотально відключають від інтернету.

Більш того, книги Фоменко та шарлатана, чиє прізвище співзвучна слову «пронос», видаються на папері популярними видавництвами, їх запрошують в теле- і радіоефіри - тому що «піпл хаває».

Суспільної шкоди від псевдоісторичних книжок, відзначимо, куди більше, ніж від репоста свастик і неполіткоректних анекдотів, за які попало садять користувачів «ВКонтакте».

Тому що і ті фальсифікатори, які просувають ідею «російські - найвеличніша нація на Землі», і ті, хто стверджує: «російські - убогі дикуни», однаково небезпечні для національної самосвідомості. Це одне і те ж яйце сумного рептилоїди, просто анфас і в профіль. Чим небезпечні перші - ми відмінно бачимо в сусідній країні. Від віри в те, що твої предки викопали Чорне море, один крок до факельної ходи з вимогою зробити це море внутрішнім водоймищем.

Національне приниження призводить рівно до того ж результату - і гітлерівська Німеччина тут є найбільш яскравим прикладом.

Сучасну Німеччину, до слова, люблять наводити як приклад як держава, яка правильно пережило травму нацизму. Мовляв, німці перед усіма вибачилися, але почуття провини не переросло у них в комплекс провини національного масштабу.

Як з'ясовується, пережили далеко не всі. І ось раніше не помічений в найменших симпатіях до нацистів завсідник денних ефірів Першого каналу німецький історик Маттіас Уль заявляє:

«У битві під Прохорівкою радянські війська зазнали нищівної поразки. Однак їх командування піднесло підсумок битви як перемогу і повідомило про це в Москву. У світлі остаточної перемоги Червоної армії в Курській битві це виглядало потім досить правдоподібно ».

Відзначимо, що більшість французьких істориків хоч і не поділяють точку зору вітчизняного шарлатана, чиє прізвище співзвучна зі словом «пронос», щодо того, що «Наполеон виграв всі битви в Росії», але Бородінський бій вони вважають однозначної перемогою Франції. І формально вони, в общем-то, мають рацію - російська армія за підсумками відступила.

Битва під Прохорівкою, відзначимо, ніколи не називалася в радянській історіографії «переможної», тільки «найбільшим танковим боєм Другої світової». Але навіть з формальної точки зору німці відступили, тому, незважаючи на величезні втрати радянської сторони, називати це «нищівною поразкою» ніяк не можна.

Маттіасу Улю емоційно відповіла офіційний представник МЗС Марія Захарова, завершивши свій пост в «Фейсбуці» двома щодо риторичними питаннями:

«1. Німці в курсі, чим російськомовна служба DW займається на їхні гроші?

2. Ви уявляєте собі такий матеріал в німецьких ЗМІ про холокост? »

Відповідь на перше питання насправді цілком проста: так, в курсі, російськомовна служба DW займається пропагандою. І сумнівну заяву Уля - не єдина спроба принизити перемогу СРСР у даній псевдоісторичної статті .

Друге - це заява про те, що, мовляв, головний поворот в ході Другої світової трапився «з вступом у війну США». А битви на Східному фронті - це так, малозначущі деталі. Хто де переміг, хто кому програв - неважливо, все одно результат подій вирішили американці.

Тому що як французам приємніше вважати, що Наполеона перемогли цивілізовані англійці, а не «російські варвари», так і німцям більше подобаються американці в якості власних переможців.

Втім, національні комплекси європейців нас за великим рахунком не стосуються. Остаточно перемогти псевдоісториків і інших шарлатанів від науки, на жаль, неможливо, особливо іноземних.

Є європейський шлях скорочення шкоди від їх суспільно шкідливих досліджень - заборона заперечення голокосту та інші кримінальні статті. Частково цей варіант у нас вже чотири роки як реалізований , І за «поширення завідомо неправдивих відомостей про діяльність СРСР в роки Другої світової війни, вчинене публічно» можна отримати, згідно зі статтею 354.1 КК РФ, до трьох років позбавлення волі. Але це, по суті, варіація статті 282, залишає велике поле для волюнтаризму.

Є американський шлях - довгий час ігнорувати, посилаючись на Першу поправку, а потім просто відключити від інтернету.

Але, мабуть, найбільш дієвим способом боротьби з лженаукою є суспільне просвіта. Товариства плоскої Землі існують у багатьох країнах, включаючи Росію, але до них відносяться виключно як до нешкідливим божевільним. І нікому не спадає на думку садити за заперечення кулястості планети, оскільки ніякого громадського шкоди ця теорія заподіяти не може - люди не повірять.

Якщо громадяни Росії будуть дійсно добре знати правду і про Вітчизняну війну 1812 року, і про Велику Вітчизняну, а також про новітні досягнення медицини, астрономії і хімії, то будь-який пронос шарлатанів не матиме шансів вибратися за межі приміщення, де цієї субстанції належить перебувати в З метою дотримання особистої та громадської гігієни.

2. Ви уявляєте собі такий матеріал в німецьких ЗМІ про холокост?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация