WikiZero - Кирилиця

  1. Російська кирилиця. Цивільний шрифт [ правити | правити код ]
  2. Сучасні кириличні алфавіти слов'янських мов [ правити | правити код ]
  3. Офіційний алфавіт [ правити | правити код ]
  4. В минулому [ правити | правити код ]
  5. Кирилиця в Юникоде [ правити | правити код ]

open wikipedia design.

Кирилиця - термін, що має кілька значень:

  1. Старослов'янська (староболгарська) азбука : Той же, що кириличний (або Кирилівський) алфавіт : Один з двох (поряд з глаголицею ) древніх алфавітів для старослов'янської мови ;
  2. кириличні алфавіти : Система писемності та алфавіт для будь-якого іншого мови , Засновані на цій старослов'янської кирилиці
  3. статутний [1] або півуставного шрифт : Шрифт, яким традиційно друкують церковні (православні) книги (в цьому значенні кирилиця протиставляється цивільному або Петровському шрифту).

Алфавіти на основі кирилиці є або були системою писемності для 108 природних мов, включаючи такі слов'янські мови :

а також більшість неслов'янських мов народів СРСР, деякі з яких раніше мали інші системи писемності (на латинській, арабської чи іншій основі) і були переведені на кирилицю в кінці 1930-х років . Детальніше див. список мов з алфавітами на основі кирилиці .

Після розпаду СРСР від кирилиці на користь латиниці до теперішнього часу відмовилися Молдова, Азербайджан, Узбекистан, Туркменістан. Казахстан планує перехід на латиницю (для казахської мови) до 2025 року.

близько 863 року брати Костянтин (Кирило) Філософ і Мефодій з Солуні ( Салоніки ) За наказом візантійського імператора Михайла III впорядкували писемність для старослов'янської мови і використовували нову абетку для перекладу на слов'янську мову грецьких релігійних текстів [3] : 44. Довгий час дискусійним залишалося питання, чи була це кирилиця (і в такому випадку глаголицю вважають тайнописом, що з'явилася після заборони кирилиці) або глаголиця - азбуки, що розрізняються майже виключно шрифтом. В даний час в науці переважає точка зору, згідно з якою глаголиця є первинною, а кирилиця вторинна (в кирилиці глаголические літери замінені на відомі грецькі). Так, більшість вчених дотримується тієї думки, що глаголицю створив Костянтин (Кирило) Філософ, а кирилицю - його учень Климент Охридський , Послідовно працював в Плисці і Охриді в Першому Болгарському царстві [4] . Глаголиця тривалий час в трохи зміненому вигляді вживалася у хорватів (До XIX ст).

Поява кирилиці, заснованої на грецькому статутному (урочистому) листі - унціалом [3] : 45, пов'язують з діяльністю болгарської школи книжників (після Кирила і Мефодія). Зокрема, в житії св. Климента Охридського прямо пишеться про створення їм слов'янської писемності вже після Кирила і Мефодія. Завдяки попередньої діяльності братів азбука отримала широке поширення в південнослов'янських землях, що призвело в 885 році до заборони її використання в церковній службі римським папою , Які боролися з результатами місії Костянтина-Кирила і Мефодія.

У Болгарії при святому царя Бориса , Який прийняв у 860 році християнство, створюється перша слов'янська книжкова школа - Преславського книжкова школа , - переписуються кирило-мефодієвські оригінали богослужбових книг ( Євангеліє , Псалтир , Апостол , Церковні служби), робляться нові слов'янські переклади з грецької мови, з'являються оригінальні твори на старослов'янській мові ( «Про пісьменех' Чрьнорізца Хоробра»). Болгарія стає центром поширення слов'янської писемності.

«Золотий вік» поширення слов'янської писемності відноситься до часу царювання в Болгарії царя Симеона Великого ( 893 - 927 рр.), сина царя Бориса . Пізніше старослов'янська мова проникає в Сербію , А в кінці X століття стає мовою церкви в Стародавній Русі .

Старослов'янську мову, будучи мовою церкви на Русі, відчував на собі вплив давньоруської мови. Це був старослов'янську мову російської редакції, так як включав в себе елементи живої східнослов'янської мови.

Спочатку кирилицею користувалися частина південних слов'ян, східні слов'яни , а також румуни (Див. Статтю « румунська кирилиця »); згодом їх алфавіти дещо розійшлися один від одного, хоча накреслення літер і принципи орфографії залишалися (за винятком западносербского варіанти, так званої босанчиця ) В цілому єдиними.

Склад первісної кириличної абетки нам невідомий; «Класична» старослов'янська кирилиця з 43 букв, ймовірно, частиною містить більш пізні літери (и, оу, йотований). Кирилиця цілком включає грецький алфавіт (24 літери), але деякі суто грецькі літери (ксі, псі, фіта, іжиця) коштують не на своєму початковому місці, а винесені в кінець. До них були додані 19 букв для позначення звуків, специфічних для слов'янської мови і відсутніх в грецькому. До реформи Петра I малих літер в абетці кирилиці не було, весь текст писали великими [3] : 46. Деякі літери кирилиці, відсутні в грецькому алфавіті, по контурах близькі до глаголичні. Ц і Ш зовні схожі з деякими буквами ряду алфавітів того часу ( арамійське лист , ефіопський лист , коптское лист , єврейське лист , брахми ), І встановити однозначно джерело запозичення не представляється можливим. Б по контурах схожа з В , Щ з Ш . принципи створення диграфів в кирилиці (И з'І, ОУ, йотований літери) в загальному слідують за глаголичні.

Букви кирилиці використовуються для записи чисел в точності по грецької системі . Замість пари зовсім архаїчних знаків - Сампо і стигма , - які навіть в класичний 24-буквений грецький алфавіт не входять, пристосовані інші слов'янські літери - Ц (900) і S (6); згодом і третій такий знак, коппа , Спочатку використовувався в кирилиці для позначення 90, був витіснений буквою Ч. Деякі літери, відсутні в грецькому алфавіті (наприклад, Б, Ж), не мають числового значення. Це відрізняє кирилицю від глаголиці, де числові значення не відповідали грецьким і ці літери не пропускалися.

Букви кирилиці мають власні назви з різних загальним слов'янських імен, які з них починаються, або прямо взяті з грецького (ксі, псі); етимологія ряду назв спірна. Так само, судячи з древнім абецедарій , Називалися і букви глаголиці. Ось список основних знаків кирилиці:

Назви букв, наведені в таблиці, відповідають прийнятим в Росії для сучасного церковнослов'янської мови .

Читання букв могло відрізнятися в залежності від діалекту. Букви Ж, Ш, Ц позначали в давнину м'які приголосні (а не тверді, як в сучасній російській); літери Ѧ і Ѫ спочатку позначали носові (носові) голосні.

У багатьох шрифтах присутні вийшли з ужитку букви кирилиці; в церковних книгах використовується призначений спеціально для них шрифт ірмологіони .

Російська кирилиця. Цивільний шрифт [ правити | правити код ]

В 1708 - 1711 роки Петро I зробив реформу російської писемності, усунувши надрядкові знаки , Скасувавши кілька букв і узаконивши інше (наближене до латинських шрифтів того часу) накреслення залишилися - так званий цивільний шрифт . Були введені рядкові варіанти кожної букви, до цього всі букви абетки були великими [3] : 46. Незабаром на цивільний шрифт (з відповідними змінами) перейшли серби , Пізніше - болгари ; румуни ж в 1860-і роки відмовилися від кирилиці на користь латинської писемності (що цікаво, у них у свій час використовувався «перехідний» алфавіт, який представляв собою суміш латинських і кириличних літер). Громадянськимшрифтом з мінімальними змінами накреслень (найбільше - заміна m-образної літери «т» на нинішню її форму) росіяни, українці, серби, болгари та білоруси користуються і понині.

За три століття російський алфавіт зазнав ряд реформ. Кількість букв в основному зменшувалася, виняток становлять літери « е »І« й »(Вживалися і раніше, але узаконені в XVIII столітті ) І єдина «авторська» буква - « е », Запропонована княгинею Катериною Романівною Дашкової . Остання велика реформа російської писемності була проведена в 1917 - 1918 роках (Див. Реформа російської орфографії 1918 ), В результаті чого з'явився сучасний російський алфавіт, що складається з 33 букв. Цей алфавіт також став основою багатьох неслов'янських мов колишнього СРСР і Монголії (Писемність для яких раніше XX століття була відсутня або була заснована на інших видах писемності: арабської , китайської , старомонгольской і т.п.).

Про спроби скасування кирилиці див. Статтю « латинізація ».

Сучасні кириличні алфавіти слов'янських мов [ правити | правити код ]

Сучасні кириличні алфавіти деяких неслов'янських мов [ правити | правити код ]

Офіційний алфавіт [ правити | правити код ]

На даний момент в якості офіційного алфавіту кирилиця використовується в наступних країнах:

Республіка Абхазія Республіка Абхазія     Республіка Абхазія   (частково визнана держава) Республіка Абхазія (частково визнана держава)

Білорусь Білорусь     Білорусь Білорусь

Боснія і Герцеговина Боснія і Герцеговина     Боснія і Герцеговина Боснія і Герцеговина

Болгарія Болгарія     Болгарія Болгарія

Казахстан Казахстан     Казахстан Казахстан

Киргизія Киргизія     Киргизія Киргизія

Північна Македонія Північна Македонія     Північна Македонія Північна Македонія

Молдавія Молдавія     Молдавія Молдавія

Монголія Монголія     Монголія Монголія

Придністровська Молдавська Республіка   (невизнана держава) Придністровська Молдавська Республіка (невизнана держава)

Росія Росія     Росія Росія

Сербія Сербія     Сербія Сербія

Таджикистан Таджикистан     Таджикистан Таджикистан

Україна Україна     Україна Україна

Чорногорія Чорногорія     Чорногорія Чорногорія

Південна Осетія Південна Осетія     Південна Осетія   (частково визнана держава) Південна Осетія (частково визнана держава)

В минулому [ правити | правити код ]

Азербайджан Азербайджан     Азербайджан Азербайджан

  • азербайджанську мову (Переведений на латиницю в 1990-ті роки , Фактично з серпня 2001 р .; в РФ (Дагестан) продовжує використовуватися кирилиця, в Ірані - арабське письмо)

Молдавія Молдавія     Молдавія Молдавія

Узбекистан Узбекистан     Узбекистан Узбекистан

Туркменія Туркменія     Туркменія Туркменія

Кирилиця в Юникоде [ правити | правити код ]

В Юникоде версії 11.0 для кирилиці виділено п'ять блоків:

У Юникоде немає російських букв з наголосом, тому доводиться їх робити складовими, додаючи символ U + 0301 ( «combining acute accent») після ударної гласною (наприклад, и е ю я).

Довгий час найбільш проблемним був церковнослов'янську мову , Але починаючи з версії 5.1 вже присутні практично всі потрібні символи.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация