WikiZero - Дагестанська війна

  1. Офіційна позиція Чеченської республіки Ічкерія [ правити | правити код ]

open wikipedia design.

Дагестанська війна Основний конфлікт: Друга чеченська війна Дагестанська війна Основний конфлікт:   Друга чеченська війна   спецназ ГРУ   в   Ботліхському районі   Дагестану   ,   25 серпня 1999 року Дата   7 серпня   -   14 вересня   1999   Місце   Росія   ,   Дагестан   :   Цумадінському район   ,   Ботліхський район   ,   Буйнакський район   ,   Новолакський район   підсумок
спецназ ГРУ в Ботліхському районі Дагестану ,
25 серпня 1999 року Дата 7 серпня - 14 вересня 1999 Місце Росія , Дагестан : Цумадінському район , Ботліхський район , Буйнакський район , Новолакський район підсумок

Перемога федеральних військ,

відступ терористів до Чечні Зміни Відновлення контролю над регіоном російським урядом, початок Другої чеченської війни

17 000 військовослужбовців
4000 ополченців [1]

до 1500 бойовиків на початку серпня
більше 10 000 бойовиків до кінця вересня [2]

Офіційні дані:

279 загиблих,

800 поранених [2]

Дані ваххабітів:

290 загиблих,

937 поранених [3] )

30 - 50 загиблих ополченців,

100 поранених ополченців,

Загальні втрати:

320 - 340 загиблих,

900 посилання - 1 050 поранених [1]

Дані Росії:

2500 убитими [4]
Дані ваххабітів:

близько 100 убитих

Медіафайли на Вікісховища Медіафайли на Вікісховища

Дагестанська війна, також відоме як Дагестанська війна [5] (Фактично вважається початком Другої чеченської війни ) - збройні зіткнення, що супроводжували введення базувалися на території Чечні загонів «Ісламської миротворчої бригади» під командуванням Шаміля Басаєва і Хаттаба на територію Дагестану 7 серпня - 14 вересня 1999 р [6] . Спочатку загони бойовиків увійшли в Ботліхского (операція «Імам Газі-Мухаммад »- 7-23 серпня), а потім в Новолакський район Дагестану (операція «Імам Гамзат-бек »- 5-14 вересня).

Проникнення в Дагестан ідей радикального ісламського течії - ваххабізму - почалося ще в кінці 1980-х років . [7] Одним з представників дагестанських ваххабітів був Багаутдин Кебеде , Який встановив під час Першої чеченської війни тісні контакти з арабським найманцем Хаттабом і чеченськими польовими командирами. [7] після загибелі Джохара Дудаєва в 1996 році і закінчення Першої чеченської війни прихильники ваххабізму стали стрімко завойовувати позиції в Чечні, чому сприяла політика президента ЧРІ Зелімхана Яндарбієва . [7] (Сам Яндарбіев відзначав: «Я завжди віруючий був. Якщо б я таких не був, то чи не ввів би шаріат в Чечні за ті дев'ять місяців, що був президентом. Хоча майже все керівництво не хотіло, щоб я так поспішно вводив шаріат » [8] .)

У 1997-1998 роках в Чечні отримало політичний притулок кілька десятків (за іншими даними - кілька сотень) дагестанських ісламістів. Частина з них воювала на боці сепаратистів під час Першої чеченської війни, інші брали участь в дагестанському салафітского підпілля, за що в самому Дагестані перебували в розшуку. Вищезгаданий Багаутдин Кебеде при матеріальній підтримці чеченських польових командирів створив і озброїв автономні бойові формування. Він оголосив про намір перетворити Дагестан в незалежну ісламську державу і почав підготовку збройної боротьби проти «проросійського» керівництва республіки. [7] Він сформував якусь подобу уряду у вигнанні, назвавши його Ісламської Шурою Дагестану . За участю Кебедова і його прихильників в квітні 1998 року в Грозному відбувся установчий з'їзд організації « Конгрес народів Ічкерії і Дагестану »(КНИД), керівником якої став Шаміль Басаєв. [7] Ідея створення цієї організації була співзвучна ідеї багатьох чеченських польових командирів - «звільнення мусульманського Кавказу від російського імперського ярма». [7] Під егідою КНИД були створені збройні формування, в тому числі « Ісламська міжнародна миротворча бригада », Якою командував Хаттаб. [7] КНИД неодноразово виступав з погрозами на адресу «проросійського керівництва» Дагестану, звинувачуючи його в переслідуванні місцевих мусульман, заявляючи про «відсутність легітимної влади» в республіці і т. П. [7]

У 1999 році бойовики Кебедова почали дрібними групами проникати в Дагестан і створювати в важкодоступних гірських селищах військові бази і склади зброї. У червні-серпні 1999 року відбулися перші зіткнення між проникли в Дагестан бойовиками і дагестанської міліцією, в результаті яких загинуло і було поранено кілька міліціонерів. Влада Дагестану закликали федеральні війська провести великомасштабну військову операцію проти ісламістів.

Кебеде умовляв чеченських польових командирів допомогти дагестанським мусульманам в «звільнення священної дагестанської землі від окупації невірними». При цьому він стверджував, посилаючись на своїх родичів і прихильників в Дагестані, що в разі введення загонів ісламістів в Дагестан переважна більшість населення Дагестану підтримає їх і підніме загальний антиросійське повстання. КНИД, очолюваний Шамілем Басаєвим і Хаттабом, погодився надати військове сприяння Кебедову, а також закликав до цього інших польових командирів (всього зібралося близько 40 командирів різних рівнів, включаючи Арбі Бараєва , Рамзана Ахмадова, Абдул-Маліка Межідова та інших).

На рішення КНИД надати військову підтримку загонам Кебедова (які на той час вже мали в своєму складі кілька сот добре озброєних бійців) вплинув мав місце в 1998-1999 роках конфлікт в керівництві Чечні між прихильниками курсу Аслана Масхадова ( «Помірними») і «радикалами» (опозиційної Шурою на чолі з Шамілем Басаєвим), а також небажання відмовляти в допомозі одновірців, багато з яких воювали на стороні чеченських сепаратистів в Першу чеченську війну.

Офіційна позиція Чеченської республіки Ічкерія [ правити | правити код ]

  • 12 серпня заступник голови МВС РФ І.Зубов повідомив, що президенту ЧРІ Масхадову направлено лист з пропозицією провести спільну з федеральними військами операцію проти ісламістів в Дагестані. Він також запропонував Масхадову «вирішити питання про ліквідацію баз, місць складування і відпочинку незаконних збройних формувань, від яких чеченське керівництво всіляко відхрещується». [9] [10] Масхадов засудив напади на Дагестан, проте військових заходів проти бойовиків не вжив.
  • 13 серпня генеральний представник Ічкерії в РФ Майрбек Вачагаєв поширив заяву керівництва ЧРІ, в якому засуджується заяву і. о. Голови Уряду Росії Володимира Путіна про можливе нанесення ударів по території Чечні. У заяві підкреслюється, що конфлікт в Дагестані є внутрішньою справою Росії. [6]
  • 1 серпня - «з метою припинення проникнення на територію району і можливих провокацій з боку місцевих послідовників ваххабізму» в Цумадінському район Дагестану з Махачкали направлено зведений загін міліції (близько 100 чоловік) [6] .
  • 2 - 4 серпня - зіткнення Махачкалінська міліціонерів з місцевими бойовиками-ваххабітами в Цумадінському районі.
  • 3 серпня - органи внутрішніх справ Дагестану переводяться на казармений стан.
  • 5 серпня - починається передислокація 102-ї бригади внутрішніх військ МВС для прикриття чеченської-дагестанської кордону в Цумадінському районі.
  • 7 серпня - підрозділи «Ісламської миротворчої бригади» Басаєва і Хаттаба , Чисельністю від 400 [6] (За даними самих бойовиків - 500 [11] ) Бойовиків, безперешкодно увійшли в Ботліхський район Дагестану і захопили ряд сіл ( Ансалта , Рахата , Тандо , Шодрода , Годобері ), Оголосивши про початок операції «Імам Газі-Магомед» [12] .
  • 8 серпня - бойовики захопили села Шодрода і Зібірхалі [13] .
  • 9 - 11 серпня - « Ісламська шура Дагестану »Розповсюдила« Декларацію про відновлення Ісламської Держави Дагестан »і« Постанова в зв'язку з окупацією Держави Дагестан »(ці документи датовані 6 серпня ). «Шура» оголосила Державна рада Республіки Дагестан позбавленим влади і сформувала Ісламський уряд. Главою Ісламського уряду став Сіражудін Рамазанов , Міністром інформації та друку - Магомед Тагай . На території кількох районів Дагестану починає мовлення телевізійний канал «Шури», по якому передаються заклики до газавату і інші ідеологічні матеріали ісламістів. «Шура» офіційно призначила тимчасовими командувачами силами бойовиків в Дагестані Шаміля Басаєва і арабського польового командира Хаттаба [6] .
  • 9 - 25 серпня - Бій за висоту Осляче Вухо .
  • 11 серпня - ісламськими бойовиками обстріляний і збитий вертоліт федеральних військ. Серед поранених - троє генералів внутрішніх військ.
  • 12 серпня - Військово-повітряні сили Росії завдали бомбових ударів по позиціях бойовиків в районах населених пунктів Гагатлі і Анд і в Дагестані [14] .
  • 13 серпня - Бій за село Гагатлі і бої за висоту Осляче вухо південніше населеного пункту Шодрода. загибель майора Костіна .
  • 16 серпня - Держдума ухвалила «вважати вторгнення незаконних збройних формувань з території Чеченської Республіки на територію Республіки Дагестан особливо небезпечною формою тероризму за участю іноземних громадян, спрямованої на відторгнення Республіки Дагестан від Російської Федерації » [15] .
  • 17 серпня - бойовики відбивають атаку федеральних військ на селище Тандо . З федеральної сторони: 6 спалених БМП , 34 загиблих, кілька десятків поранених [13] .
  • 18 серпня - федеральні сили роблять другий штурм висоти Осляче вухо.
  • 23 серпня - Басаєв вивів залишки своїх загонів на територію Чечні [16] .
  • 24 серпня - федеральні сили відновили контроль над селами Ансалта, Рахата, Шодрода, Тандо. За даними Human Rights Watch при штурмі останнього федеральні війська використовували вакуумні бомби [17] .
  • 29 серпня - 13 вересня - військова операція зі знищення ваххабитского анклаву в Кадарской зоні .
  • 4 вересня - Вибух житлового будинку в Буйнакську .
  • 5 вересня
    • загони чеченських бойовиків під командуванням Басаєва і Хаттаба знову входять в Дагестан, «з метою послабити тиск військово-міліцейських сил на повсталі села Карамахи і Чабанмахи в Кадарской зоні » [18] [19] . Операції присвоюють ім'я «Імам Гамзат-бек».
    • бойовики знищили блокпост біля села Тухчар . Захоплені в полон російські військовослужбовці були вбиті з особливою жорстокістю .
  • 5-6 вересня - Захоплення ваххабітами висоти 715,3 .
  • 6 вересня - бойовиками захоплені дагестанські села Новолакське , Чапаєве , Шушія , ахар , Новокулі , Тухчар, Гаміях .
  • 7 вересня - федеральні сили зупинили бойовиків в 5 кілометрах від міста Хасавюрт [20] .
  • 10-11 вересня - Загибель Армавірського спецназу .
  • 11 вересня - біля села Дучі був збитий вертоліт-коректувальник артвогню Мі-8 . Всі троє членів екіпажу встигли вистрибнути з парашутами, але чеченські снайпери розстріляли їх в повітрі. [16] Басаєв оголосив про виведення ісламських формувань з Новолакского району. Він заявив, що моджахеди увійшли до Дагестану для того, щоб допомогти одновірцям в Кадарской зоні, а тепер, після поразки ополченців, що не має сенсу продовжувати бойові дії [6] .
  • 14 вересня - федеральні сили відновили контроль над селом Новолакське [21] .
  • 15 вересня - міністр оборони РФ Ігор Сергєєв доповів голові уряду РФ Володимиру Путіну , Що територія Дагестану повністю звільнена від терористів.

За офіційними даними, 279 солдатів і офіцерів були вбиті і 800 поранені. [2] 31 серпня 1999 року під час зачистки села Карамахи загинула медична сестра сержант Ірина Яніна - перша (і на квітень 2016 року єдиний) жінка, удостоєна звання Героя Російської Федерації за бойові дії на Кавказі.

За даними міністерства оборони РФ, втрати бойовиків в Дагестані - близько 2500 вбитими. [4]

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация