WikiZero - Яків II (король Англії)

open wikipedia design.

Яків II (VII) англ. James II (VII) Яків II (VII)   англ Коронація 23 квітня 1685 попередник Карл II наступник Вільгельм III і Марія II народження 14 (24) жовтня 1633 (1633-10-24)
Лондон смерть 5 (16) вересня 1 701 (1701-09-16) (67 років)
Сен-Жермен-ан-Ле Місце поховання капела Св. Георгія , Віндзорський замок , Беркшир рід стюарти батько Карл I матір Генрієтта Марія Французька Дружина 1. Анна Хайд
2. Марія Моденского діти Марія II , Ганна , Джеймс Френсіс Едуард Стюарт , Луїза Стюарт , Джеймс Стюарт [D] , Генрієтта Фіцджеймс [D] , Джеймс Фітцджеймс, 1-й герцог Бервік , Генрі Фітцджеймс, 1-й герцог Альбермарль , Ізабелла Стюарт , Чарльз Стюарт [D] , Чарльз Стюарт [D] , Едгар Стюарт [D] і Чарльз Стюарт [D] віросповідання англіканство (до 1671 ) / католицизм . автограф монограма нагороди

член Лондонського королівського товариства [D]

звання адмірал битви звання   адмірал   битви   Яків II на Вікісховища   У Вікіпедії є статті про інших людей з ім'ям   Яків II Яків II на Вікісховища У Вікіпедії є статті про інших людей з ім'ям Яків II .

Яків II Стюарт ( англ. James II [1] ; 14 (24) жовтня 1633 - 5 (16 вересня 1 701 [2] ) - король Англії , Шотландії і Ірландії , Як шотландський монарх іменувався Яковом VII ( 1685 - тисячу шістсот вісімдесят вісім ), Онук Якова I , Другий син Карла I і молодший брат Карла II . Останній британський король- католик ; повалений в результаті «Славної революції» 1688 року .

Отримав від батька титул герцога Йоркського (1 644). Під час громадянської війни після взяття р Йорка парламентським військом в 1646 році Яків з братами і сестрами був поміщений під варту; в 1648 році біг на континент. Служив під прапорами французького маршала Тюренна ( тисяча шістсот п'ятьдесят-два ); пізніше боровся проти нього в рядах іспанській армії.

після реставрації Стюартів носив також шотландський титул герцог Олбані (1660). Отримав, як генерал-адмірала , Під командування морські сили Англії; в 1665 році здобув перемогу над голландським флотом у Гардвіча . Разом зі схильністю до католицизму у Якова міцніла дружба з Людовіком XIV , Ненависть до Голландії і намір встановити абсолютну монархію .

Яків був душею міністерства Кабаль , Яке з 1670 року переслідувало ці цілі. Після смерті першої дружини, Анни, дочки Кларендона , Яків перейшов в католицизм . У вибухнула потім війні проти Голландії він командував флотом в двох великих морських битвах.

Посилилося в результаті невдалої війни вплив парламенту, що виразилося у виданні « Акта про присягу », Змусило Якова публічно зізнатися в своєму католицизмі, відмовитися від складення присяги і віддалитися від державних справ (1673). Всупереч його бажанню, старша з його двох дочок від першого шлюбу, Марія (передбачувана спадкоємиця престолу, так як Карл II був бездітний, а у Якова не було ще в той час синів), була видана за Вільгельма Оранського ( 1677 ).

Друга дружина Якова, Марія Моденского , Ревна католичка, зробила Якова ще більш старанним прихильником католицизму. Коли в 1679 році рознеслася чутка про « папистских змові », На чолі якого нібито стояв Яків, то він змушений був покинути Англію. У 1679-1681 роках виник династичний криза, в ході якого в парламент був внесений Білль про відвід , Що переслідував метою позбавити герцога Йоркського права на престолонаслідування. Це викликало реакцію проти вігів , І після смерті Карла Яків безперешкодно вступив на престол.

Без праці були придушені і зі страшною жорстокістю покарані повстання Монмута в Англії і лорда Аргайла в Шотландії. Особливу бузувірство в судових процесах над бунтарями проявив суддя Джеффріс . Підбадьорений успіхом, Яків задумав за допомогою широкого тлумачення і застосування діспенсівной влади (див. диспенсацією ) Замістити всі головні посади (військові і цивільні) особами неангліканского віросповідання. При цьому він покладав особливі надії на доктрину безумовного покори, яку сповідувала тоді значна більшість англіканського духівництва.

Протестуюче духовенство Яків упокорював за допомогою так званої «високої комісії», був покровителем усіх напрямках, ворожим панівної церкви, і поставив собі за мету встановлення абсолютної католицької монархії шляхом майже неприхованою пропаганди католицизму і тісного союзу з Людовіком XIV . Навіть найвірніші слуги короля, англіканські єпископи, були притягнуті до судової відповідальності, але виправдані присяжними. Сподіваючись, що після смерті Якова при відсутності чоловічого потомства правління перейде в руки його дочки, вірною протестантизму , Народ стримував своє обурення, і до повстання справа не доходила.

Коли 10 червня 1688 року було оголошено про народження принца Уельського , Багато хто не хотів вірити в реальність цього факту і підозрювали підроблення. Втративши надію на мирне зміну на краще, вожді обох головних партій, вігів і торі , Запросили нідерландського принца Вільгельма Оранського зайняти трон в Англії. Яків хотів піти на поступки, але було вже пізно.

В листопаді 1688 року принц Оранський висадився в Англії, і в грудні король з незаконним сином, герцогом Бервік , Покинутий дочкою Ганною і найближчими радниками, втік до Францію , Де Людовик XIV надав в його розпорядження Сен-Жерменський палац . В лютому 1689 року парламент проголосив королем і королевою Англії Вільгельма і Марію. Яків з Франції підтримував постійні стосунки зі своїми прихильниками ( якобитов ), Які готували змови в Англії і відкрито повставати в Шотландії та Ірландії. В 1689 році Яків прибув в Ірландію і став на чолі змовників, підтриманих французькими військами, але був в 1690 році розбитий при Бойне .

Його нащадки (син, Яків «Старий претендент» , І внуки, Карл «Молодий претендент» і кардинал Генріх Стюарт ) Продовжували претендувати на англійський і шотландський престоли і очолювати партію якобітів аж до заходу будинку Стюартів ( 1807 ).

Яків був одружений двічі: на Ганні Хайд (1638-1671), дочки державного діяча та історика графа Кларендона , І на Марії Моденской (1658-1718), дочки Моденского герцога Альфонсо IV. Від першого шлюбу у нього було 8 дітей, з яких вижили дві дочки, майбутні королеви Марія II і Ганна , А всі 4 сина і ще 2 дочки померли в дитинстві. Від другого шлюбу народилося 7 дітей, з яких також вижили двоє: син Яків «Старий претендент» і народилася вже у Франції дочка Луїза Марія Стюарт (Померла в 19 років від віспи). Законне потомство Якова II минулося в 1807 році.

Крім потомства від двох законних дружин, Яків (під час перебування герцогом Йоркським) мав дітей також від двох коханок. від Арабелли Черчилль , Сестри знаменитого полководця Джона Черчілля, герцога Мальборо , У нього народилося двоє синів, Джеймс і Генрі , Що послідували за батьком до Франції, і дві дочки, Генрієтта і Арабелла; всі вони носили прізвище Фіцджеймс, з приставкою Фіц , Традиційної для позашлюбних дітей знаті. від Кетрін Седли , Якої Яків після вступу на престол дав титул графині Дорчестерской, у нього була дочка, також Кетрін, в першому шлюбі маркіза, а в другому - герцогиня. Потомство позашлюбних дітей Якова II існує до теперішнього часу; зокрема, нащадками Генрієтти Фіцджеймс (через свою матір Діану ) Є онуки Єлизавети II принци Вільям і Гаррі . Карлосу Мігелю Фітцджеймсу Стюарту перейшов титул герцогів Альба після смерті 13-й герцогині Альба в 1802 році (главою будинку Альба до останнього часу була померла 20 листопада 2014 р 18-я герцогиня Альба Марія дель Росаріо Кайетана Фітц-Джеймс Стюарт і Сільва ).

Яків II є персонажем багатьох історичних романів і фільмів, зокрема, драми Річарда Блекмора «Лорна Дун» ( англ. Lorna Doone ) (1869). В екранізаціях роману його роль виконували Джордж Кёрзон (1934), Х'ю Фрейзер (1990), Роберт Едді (2000). У серіалі 2003 року «Карл II. Влада і пристрасть »Якова грав Чарлі Крід-Майлз .

  1. По-англійськи його ім'я звучить як Джеймс, в російській історичній традиції зустрічається варіант Яків.
  2. «English Historical Documents 1660-1714», ed. by Andrew Browning (London and New York: Routledge, 2001), 136-138.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация