WikiZero - Тигр (річка)

  1. Етимологія [ правити | правити код ]
  2. Назви Тигра на важливих в минулому мовах регіону [ правити | правити код ]
  3. Адміністративно-територіальна приналежність [ правити | правити код ]
  4. Верхня течія [ правити | правити код ]
  5. Ірак [ правити | правити код ]
  6. Туреччина [ правити | правити код ]

open wikipedia design.

Тигр Тигр   Довжина 1900 км   басейн   375 000 км²   Витрати води   1014 м³ / с   Исток   (B)   Хазар   • Місцезнаходження   вірменське нагір'я   , мул   Анкара   ,   Туреччина   • Висота тисячі двісті сорок вісім м •   координати   38 ° 30'12 пн Довжина 1900 км басейн 375 000 км² Витрати води 1014 м³ / с Исток (B) Хазар • Місцезнаходження вірменське нагір'я , мул Анкара , Туреччина • Висота тисячі двісті сорок вісім м • координати 38 ° 30'12 "пн. ш. 39 ° 30'21 "в. д. H G Я O L Устя (B) Шатт-ель-Араб • Місцезнаходження мухафаза Басра , Ірак • Висота 4 м • координати 31 ° 00'15 "пн. ш. 47 ° 26'32 "в. д. H G Я O L водна система Шатт-ель-Араб Аравійське море Туреччина Анкара , Діярбакир , Батман , Сиірт , Мардін , Ширнак Сирія Ель-Хасака Ірак Іракський Курдистан , Багдад , Васіт , Майсан , Басра Медіафайли на Вікісховища

Тигр ( тур. Dicle, Диджле [1] ; арм. Տիգրիս, Արանզա, Ջերմ; араб. دجلة, Діджле [2] ; курд. Dîcle) - одна з двох основних річок Месопотамії і Близького Сходу . другий є Євфрат [3] . Висота витоку - 1248 [4] м над рівнем моря. Висота гирла - 4 [5] м над рівнем моря.

Етимологія [ правити | правити код ]

давньогрецькі назви річки Τίγρης, Τίγρις були запозичені з древнеперсидского tigrā [6] , Яке, в свою чергу, запозичене від еламського ti-ig-ra, від шумерського idigna.

Оригінальна шумерское назву Idigna або Idigina, ймовірно, походить від * id (i) gina «біжучий вода», і, можливо, інтерпретувалася як «швидка річка» [7] , На противагу своєму сусідові, Євфрату, який, завдяки більшій кількості переноситься мулу, мав повільний плин. Шумерська форма була запозичена в акадській як Idiqlat, і звідти перекочувала в інші семітські мови ( сирійський Deqlaṯ, арабська Dijla).

Інша назва річки Тигр, Arvand Rud, що використовувалося в среднеперсідском , Буквально означало «швидка річка».

Назви Тигра на важливих в минулому мовах регіону [ правити | правити код ]

Мова Назва аккадский Idiqlat [ Джерело не вказано 921 день ] арамейська דיגלת, Diglath [ Джерело не вказано 921 день ] Вірменський Տիգրիս, Tigris, Արանզա, Ջերմ давньогрецький ἡ Τίγρης, -ητος, hē Tígrēs, -ētos; [ Джерело не вказано 921 день ]

ἡ, ὁ Τίγρις, -ιδος, hē, ho Tígris, -idos [ Джерело не вказано 921 день ]

давньоперсидською

𐎫𐎡𐎥𐎼𐎠, Tigrā [ Джерело не вказано 921 день ] Перська середньовічної перс. : Tigr; [ Джерело не вказано 921 день ] суч. перс. : دجله Dijle сирійський ܕܩܠܬ Deqlaṯ [ Джерело не вказано 921 день ] хуррітскій Aranzah [8] шумерська Idigna / Idigina 𐎫𐎡𐎥𐎼𐎠, Tigrā [   Джерело не вказано 921 день   ]   Перська   середньовічної перс [ Джерело не вказано 921 день ]

Довжина Тигра - близько 1900 км. Площа басейну становить 375 тисяч км² [3] , При цьому майже половина його території (≈175 тисяч км²) розташована в Іраку [9] . Исток знаходиться в східному Таврі (Схід Туреччини). річка перетинає плато Джезире і значну частину месопотамської низовини . Недалеко від Басри , У міста Ель-Курна (Південний схід Іраку), води Тигра і Євфрату зливаються і під загальною назвою Шатт-ель-Араб впадають в Перська затока [10] [3] . В цілому територія басейну річки Тигр відрізняється великою різноманітністю природних ландшафтів [9] .

Велика частина харчування річки забезпечується за рахунок опадів і талих вод, які надходять в Тигр через численні притоки з високогір'я Східної Анатолії і Загросу . У верхів'ях на території Туреччини середньорічна величина опадів змінюється від 1000 мм до 300 мм, але в міру просування на південь і перетину кордону Іраку, ця величина постійно скорочується, досягаючи 100 мм і менше в низов'ях. Основний обсяг опадів випадає взимку. Максимальний рівень води спостерігається навесні, з квітня по травень. Середньорічний стік Тигра в 2009 році, за даними міністерства водних ресурсів Іраку, склав 49,48 км ³. 75% від річного стоку припадає на період з лютого по червень [9] .

Найбільші притоки - великий і малий Заб , Діяла , Керхе , Ель-Узайм [11] [12] .

згідно із записами Плінія і інших древніх істориків, Євфрат спочатку мав вихід у море окремо від Тигра [13] .

На березі Тигра розташований Багдад , столиця Іраку . На обох сторонах Шатт-ель-Араб знаходиться портове місто Басра. У стародавні часи на берегах Тигра розташовувалося безліч великих шумерських міст, які використовували його води для зрошення полів. Серед них відомі Ніневія , Ктесифон і Селевкія . Місто Лагаш , Забезпечувався водою Тигра за допомогою каналу, викопаного близько 2400 р. До н.е. е.

Адміністративно-територіальна приналежність [ правити | правити код ]

Протягом перших 407 км протікає по території Туреччини, далі на протязі 42 км по межі Сирії і Туреччини, потім 5 км по межі Сирії з Іраком [3] . Решта 1418 км знаходяться в межах Іраку .

У Туреччині річка тече по території наступних мулів : Анкара , Діярбакир , Батман , Сиірт , Мардін і Ширнак . На території Сирії по Тигру проходить межа нахії Ель-Малікі (район Ель-Малікі мухафази Ель-Хасака ) З Туреччиною (на північному сході і сході) та Іраком (на сході). Територією Іраку Тигр протікає по території наступних мухафаз : Дахук , Найнава , Ербіль , Кіркук , Салах-ед-Дін , Багдад , Діяла , Бабіль , Васіт , Майсан і Басра .

Верхня течія [ правити | правити код ]

Річка бере початок на висоті 1250 м, витікаючи з гірського озера Хазар [4] (Хазар-Гель, Дериндже [3] ) в вірменському Таврі на території району Маден , (Що входить до складу мулу Анкара Туреччини), називаючись Діджле [4] . Від витоку тече на південний схід по Маденскому ущелині [4] , Змінюючи назву на Маден після перетину однойменного міста , Потім повертає на схід і впадає у водосховище Кралкізі , З якого випливає під ім'ям Тигр на південний захід від міста Діджле , Приблизно в 30 км від верхів'їв Євфрату [14] . Далі до населеного пункту Касан [Tr] тече переважно на південний схід. Відразу після злиття з припливом Дібні (Трохи на схід від стосується) Тигр перегороджує гребля ГЕС Діджле , Від неї до Діярбакира основним напрямком течії є південь. На північ від міста Діярбакир Тигр вступає на Діярбакирська рівнину , Яка являє собою велику межгорную западину, обмежену на заході горами Караджале-Даг , А на сході відрогами Східного Тавра. після впадання Батмана Протягом Тигра знову виявляється в горах і проходить по дну ущелин, формуючи безліч порогів і стремнина. Далі, подолавши Мідіатскіе гори і відроги гір Джун-Даг , Тигр досягає плато Ель-Джезире в Північній Месопатаміі [3] .

З давніх часів Тигр служить важливою транспортною артерією в регіоні, переважно вкритому пустелями. Суду з невеликою осадкою можуть проходити до Багдада, але для транспортування вгору за течією до Мосула необхідні плоти.

Генерал Френсіс Чесні буксирував два пароплава по суші через Сирію в 1836 році для вивчення можливості сухопутного і річкового шляху в Індію , І довів, що річка придатна для судноплавства. У 1861 році торговою компанією Lynch Brothers була заснована пароплавна компанія «Euphrates and Tigris Steam Navigation Company». До 1908 року компанія мала в розпорядженні десять пароплавів. Пароплавні яхти активно використовувалися для подорожей вглиб країни до Уру і Ктесифона в епоху археологічного туризму.

після Першої світової війни використання річки значно скоротилося в зв'язку з завершенням будівництва залізниці Басра - Багдад - Мосул, що взяла на себе значну частину вантажних перевезень.

Для забезпечення водою посушливих і напівпустельних районів, що лежать поблизу річкової долини, в Іраку і Туреччини на Тигру є безліч гребель. Вони є результатом триваючого досі повномасштабного перетворення річкової системи Тигру і Євфрату, яке почалося в XX столітті, отримавши найбільший розвиток з другої половини XX століття, будучи обумовлено економічним зростанням після закінчення Другої світової війни і збільшенням потреби у водних ресурсах для енерго- і водопостачання. У той же час продовжується створення каскаду великих гребель служить причиною виникнення безлічі транскордонних конфліктів, усунення яких багато в чому залежить від розробки методів вирішення проблем інтегрованого управління водними ресурсами [9] .

Ірак [ правити | правити код ]

Будівництво гребель в Іраку крім усього іншого має важливе значення для запобігання повеней, до яких Тигр історично схильний в зв'язку з таненням снігу на схилах турецьких гір у квітні. До широкомасштабного будівництва гребель середньорічний стік річки Тигр в Багдаді коливався від 49,2 до 52,6 км ³, а до 2025 року, згідно з прогнозами міністерства водних ресурсів Іраку, скоротиться до 19,6 км ³ [9] .

Гребля мосульского ГЕС (Будувалася з 1980 по 1986 рік, потужність тисячі п'ятьдесят два МВт) є найбільшою в Іраку [9] . Приблизно в 20 км на південний схід від від неї знаходиться недобудована ГЕС Бадуш , Яка призначалася для регулювання нестабільного водоскиду вишерасположенной мосульского ГЕС. Її будівництво, що почалося в 1990-х і перерване в 2003 році через вторгнення коаліційних сил в Ірак , До сих пір залишається актуальним завданням, так як існують побоювання з приводу стабільності мосульского греблі [15] .

  • Карта з розташуванням побудованих і запланованих гребель на Тигру в межах Іраку

  • Гребля мосульского ГЕС

Туреччина [ правити | правити код ]

Велика частина площі басейну Тигра доводиться на територію Іраку, але так як приплив води в основному забезпечується верхів'ями, то Туреччина знаходиться в найбільш вигідному положенні серед інших країн, що включають територію басейну.

У межах території Туреччини на Тигру розташовані такі ГЕС: Кралкізі (Будувалася з 1985 по 1997 рік, потужність 94 МВт), Діджле (Будувалася з 1986 по 1997 рік, потужність 110 МВт), Іліс (Будівництво закінчується, потужність 1200 МВт), Джізре (В стадії планування, потужність 240 МВт) [9] .

  • Карта з розташуванням побудованих і запланованих гребель на Тигру в межах Туреччини

  • Гребля ГЕС Кралкізі

  • Гребля ГЕС Діджле

Дослідницькі роботи з розвитку іригації і гідроенергетики на південному сході Туреччини, розпочаті ще в 1960-і роки, поступово привели до створення масштабного проекту, спрямованого на стимулювання соціально-економічного розвитку Південно-Східної Анатолії , А також утвердженню в 1989 році генерального плану розвитку даного регіону. Всього в рамках проекту GAP ( тур. G üneydoğu A nadolu P rojesi), на річках Тигр і Євфрат заплановано зведення 22 гребель, 19 ГЕС, а також комплексу дренажних та іригаційних мереж [9] [16] .

Наслідки будівництва гребель в Туреччині є предметом деяких суперечок через потенційного впливу на навколишнє середовище, археологічні пам'ятники і зменшення потоку води вниз за течією [9] [17] .

Тигр двічі згадується в Біблії . В книзі Буття Тигр є третім з чотирьох річок відгалужень річки Едему [18] . Данило отримав одне зі своїх видінь, «коли був на великій річці Тигрис» [19] .

У шумерської міфології Тигр був створений богом Еа ( Енкі ), Який наповнив річки з проточною водою [20] [21] .

  1. Інструкція з російської передачі географічних назв Туреччини. - М., 1980. - С. 22.
  2. Інструкція з передачі на картах географічних назв арабських країн. - М .: Наука, 1966. - С. 28.
  3. 1 2 3 4 5 6 А. П. Муранов. Ріки Євфрат і Тигр. - Ленінград: Гідрометеорологічне видавництво, 1959. - 141 с. - (Річки земної кулі). - 3000 екз.
  4. 1 2 3 4 лист карти J-37-XVI . Масштаб: 1: 200 000.
  5. Maps, Weather, and Airports for Al Qurnah, Iraq
  6. Frisk H. Griechisches etymologisches Wörterbuch. - Heidelberg: Carl Winter's Universitätsbuchhandlung, 1960. - Т. 2. - S. 896.
  7. F. Delitzsch, Sumerisches Glossar, Leipzig (1914), IV, 6, 21.
  8. E. Laroche, Glossaire de la langue Hourrite, Paris (1980), p. 55.
  9. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Джаафар Алі Х., Юрченко С. І., Зволинский В. П. Гідрологічні особливості та основні гідротехнічні споруди річкової системи Тигр-Євфрат // Вісник РУДН. Екологія і безпека життєдіяльності : науковий журнал. - Друкарня ІПК РУДН, 2013. - № 1. - С. 73-79.
  10. Тигр (річка) - стаття з Великої радянської енциклопедії .
  11. С. Хворостухина. Енциклопедія унікальних знань. 100000 найдивовижніших і цікавих фактів. - М.: РИПОЛ Класик, 2007. - 448 с. - (Новітні енциклопедії).
  12. Тигр, річка // Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона : В 86 т. (82 т. І 4 доп.). - СПб. , 1901. - Т. XXXIII. - С. 162-163.
  13. Pliny: Natural History, VI, XXVI, 128-131
  14. лист карти J-37-57 Хані. Масштаб: 1: 100 000. Видання 1973 р
    лист карти J-37-56 Маден. Масштаб: 1: 100 000. Видання 1981 р
  15. Iraqi Dam Seen In Danger of Deadly Collapse (неопр.). washingtonpost.com. Дата обігу 12 грудня 2015.
  16. Г. Н. Вачнадзе. Анатолія (ПСА) // Ділова Туреччина, томи XV-XVI. Спецвипуск. Економіка і зв'язки з Росією в 2005-09 рр . - Москва: «повпред Довідники», 2009. - С. 127-128. - 344 с. - ISBN 5-900034-43-7 .
  17. Іліс - найбільша ГЕС на Тигру (неопр.). blog.rushydro.ru. Дата звернення 27 листопада 2015.
  18. Genesis 2:14
  19. Daniel 10: 4
  20. Jeremy A. Black, The Literature of Ancient Sumer, Oxford University Press , 2004. ISBN 0-19-926311-6 . P. 220-221
  21. Мардук створив людину. Допомагаючи йому, богиня Аруру створила багато людей. Створив він польових звірів і іншу живність. Створив він Тигр і Євфрат і поклав, де їм бути; І назвав їх гарними іменами.
  • А. П. Муранов. Ріки Євфрат і Тигр. - Ленінград: Гідрометеорологічне видавництво, 1959. - 141 с. - (Річки земної кулі). - 3000 екз.
  • Мечников Л. І. Цивілізація і великі історичні ріки: Статті. - Прогрес, 1995. - 459 с.
  • Герасимов О. Г. Ірак. - Москва: Думка, 1984. - 112 с. - (У карти світу).

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация