WikiZero - Урал (річка)

open wikipedia design.

Урал (до 1775 року - Яїк; ніг. Яйик; башк. Яйиҡ Урал (до 1775 року - Яїк;   ніг слухати , каз. Жайиқ) - річка в Східній Європі , Протікає по території Росії і Казахстану , Впадає в Каспійське море . Є третьою за довжиною річкою Європи, поступається за цим показником лише Волзі і Дунаю [2] . Довжина - 2428 [3] км. Площа басейну - 231 000 [3] км².

Стара назва (до 1775 роки) - Яїк. Стародавня назва згадується у Птолемея як Даікс. гідронім тюркського походження (jajyk - «розстелений, широкий») [4] . Стара назва річки збереглося в казахському , в ногайском і башкирською мовами . У деяких текстах річка згадується під назвою Рімн, Римну ( лат. Rhymnus fluvius), яке також приписують Волзі [5] , Ембі [6] , Великому і Малому Узень [7] [8] ; на картах середньовічних європейських картографів сучасна річка Урал часто вказувалася як Rhymnus або Rhymnicus [9] [10] [11] . Перша згадка в збережених російських літописах відноситься до 1140 році: «Мстислав загнаний мостину за Дон за Волгу за Яїк».

У Росії назва Яїк було змінено на Урал в 1775 році за указом Катерини Другої , Після придушення селянської війни під проводом Пугачова , В якій активно брали участь башкири і яицкие козаки . [ Джерело не вказано 393 дня ]

Бере початок на схилах вершини кругла сопка хребта Уралтау в Учалинском районі Башкортостану [12] . впадає в Каспійське море .

Петро Ричков в своїй книзі «Топографія Оренбурзька» писав [13] :

Яік' вершину імѢет' за Уральськими горами на сибірської дорогѢ , Вь Куваканской волості , Із 'гори, званої Калган' Тау, що значіт' крайня або інша гора Вь Уралѣ ...

На початку Урал тече з півночі на південь, зустрівши ж піднесене плоскогір'я Казахської степу, круто повертає на північний захід, за Оренбургом змінює напрямок на північний захід, у м Уральська ріка робить новий крутий вигин на південь і в цьому головному напрямку, звиваючись то на захід, то на схід, впадає в Каспійське море . Устя Уралу ділиться на кілька рукавів і поступово міліє. У 1769 році Паллас нарахував дев'ятнадцять рукавів, частина яких виділялася Уралом в 660 метрах вище впадіння його в море; в 1821 році було всього дев'ять, в 1846 році - тільки три: Яїцкоє, Золотінское і Перетаскное. До кінця 1850-х і початку 1860-х років до самого міста Гур'єва жодних рукавів з постійною течією від Уралу майже не відокремлювалося. Перший рукав, відокремлюють від головного русла зліва, був Перетаск, розділявся на протоки Перетаскной і Алексашкиной. Ще нижче русло Уралу ділилося на 2 рукави - Золотінскій і Яицкий, причому як перший, так і другий ділилися на два гирла: Велике і Мале Яїцкоє, Велике і Старе Золотінское. Від Золотінского рукава на схід відходив ще один рукав, Бухарка, що впадає в море між Перетаском і Золотим.

Крапля води Уралу не дуже велике; від верхів'їв до Орська воно має близько 0,9 метра на 1 кілометр, від Орська до Уральська не більше 30 сантиметрів на 1 кілометр, нижче - ще менше. Ширина русла в загальному незначна, але різноманітна. Дно Уралу, в верхів'ях кам'янисте, в більшій же частині течії його глиниста і піщане, а в межах Уральської області є кам'яні гряди. Під Уральському дно річки вистелено дрібною галькою, яка зустрічається кілька великих розмірів у «Білих гірок»; особлива галька з щільної глини, крім того, трапляється в деяких місцях нижньої течії Уралу (в «Погорілої цибулі»). Перебіг Уралу досить извилисто і утворює велике число петель. Урал, при малому падінні води, на всьому протязі дуже часто змінює головне русло, прориває собі нові ходи, залишаючи в усіх напрямках глибокі водойми, або «стариці». Завдяки мінливому течією Уралу багато козачі селища, колишні раніше при річці, виявилися згодом на старицях, жителі інших селищ змушені були переселитися на нові місця тільки тому, що старі попелища їх були поступово підточені і знесені рікою. Загалом, долина Уралу порізана по обидва боки старицями, вузькими протоками, розширеними протоками, озерами, маленькими озерами; під час весняної повені, що походить від танення снігів на Уральських горах, всі вони наповнюються водою, яка тримається в інших до наступного року. Весною річки і річки несуть в Урал масу талої води, річка переповнюється, виходить з берегів, в тих же місцях, де берега пологі, річка розливається на 3-7 кілометрів. Урал мало судноплавний. Тут водяться осетер, севрюга, сазан, сом, судак, лящ, чебак (Уральське, сибірське назву плотви). Також від річки проводиться водопровід до нафтопромислах.

На Уралі утворено Ириклинская водосховище .

Більшість приток впадає в нього з правої, зверненої до загальним Сирт боку; з них відомі: АРТАЗЕЙ , великий Кизил , Таналик , Губерля , Сакмара , Елшанка , Зажівная , Втрачається в заплаві, не доходячи до Уралу, в лугах між селищами Студенівське і Кінделінскім, Кіндель і Іртек в межах Оренбурзької області ; в Західно-Казахстанської області нижче Іртека вливаються кілька мілководних річок, в тому числі Рубежка, при гирлі якої були перші селища яицких козаків, самим водним припливом справа є р. Шаган , Що випливає з загальних Сирт .

Зліва впадають річки: Гумбейка , Суундук , великий Кумак , Ор , Илек , Утва , Барбашева (Барбастау) і Солянка, помітна лише весною і пересихає влітку.

Річка Урал є природною водній кордоном між Азією і Європою в її верхній течії в Росії [14] . Кордон проходить в м Верхнеуральськ і м Магнітогорськ , Челябінської області. У Казахстані географічно межа між Європою і Азією проходить на південь від Орська по хребту Мугоджари . Таким чином, річка Урал є внутрішньою європейською рікою, тільки російські верхів'я річки на схід від Уральського хребта відносяться до Азії.

Попередні результати проведеної в 2010 році експедиції Російського географічного товариства в Казахстані (пустеля і плато Устюрт ) Показали, що проведення кордони Європи та Азії по річці Урал, так само, як і по Ембі, не має достатніх наукових підстав. Справа в тому, що на південь від Златоуста Уральський хребет, втративши вісь, розпадається на кілька частин, потім гори і зовсім поступово сходять нанівець, тобто зникає головний орієнтир при проведенні кордону. Річки Урал і Емба нічого не ділять, так як місцевість, яку вони перетинають, ідентична. [15]

  1. Ресурси поверхневих вод СРСР: Гідрологічна вивченість. Т. 12. Нижнє Поволжя і Західний Казахстан. Вип. 2. Урало-ембінска район / під ред. З. Г. Маркової. - Л.: Гидрометеоиздат, 1966. - 152 с.
  2. річка Урал (неопр.). Оренбурзька область. Дата обігу 7 липня 2018.
  3. 1 2 Державний водний реєстр . річка Урал (Рос.). textual.ru. Мінприроди Росії (29 березня 2009). Дата звернення 20 грудня 2018. Читальний зал 29 березня 2009 року.
  4. Яїк // Етимологічний словник російської мови = Russisches etymologisches Wörterbuch : В 4 т. / Авт.-упоряд. М. Фасмер ; пер. з нім. і доп. чл.-кор. АН СРСР О. Н. Трубачова , Під ред. і з предисл. проф. Б. А. Ларіна [Т. I]. - Изд. 2-е, стер. - М.: прогрес , 1986-1987.
  5. Оксана Скалдіна, Євген Слиж. Велика Червона книга . - Litres, 2017-09-05. - 481 с. - ISBN 9785457555488 .
  6. Charles Rollin. The History of the Arts and Sciences of the Ancients . - Blackie, Fullarton, 1829. - 692 с.
  7. Peter Edmund LAURENT. A Manual of Ancient Geography ... New edition: with questions for self-examination, by the author of "Questions on Adams 'Roman Antiquities," etc . - H. Slatter, 1840. - 536 с.
  8. John Wilkes. Encyclopaedia Londinensis . - 1827. - 1028 с.
  9. Станіслав Ігуменцев. Де тече річка Римник? , Загальноросійський друковане видання «Червона Зірка» (5 грудня 2013). Дата звернення 31 жовтня 2016.
  10. Johann David Köhler. Bequemer Schul- und Reisen-Atlas aller zu Erlernung der alten, mittlern und neuen Geographie dienlichen Universal- und Particular-Charten. - Nürnberg: Adelbulner.
  11. N. Witsen. Noord en oost Tartarye. - Amsterdam, 1705.
  12. Урал - стаття в Енциклопедії Башкортостан
  13. Ричков Петро Іванович. топографія Оренбурзька . - СПб. , 1762. - С. 149.
  14. Жайик // Казахстан. Національна енциклопедія . - Алмати: Қазақ енціклопедіяси , 2005. - Т. II. - ISBN 9965-9746-3-2 .
  15. Де закінчується Європа? , Урал - кордон Європи та Азії, Російське географічне товариство . Читальний зал 22 грудня 2012 року. Дата обігу 4 серпня 2010 року.

Де тече річка Римник?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация