WikiZero - Всеросійська олімпіада школярів з російської мови

  1. Заключний етап [ правити | правити код ]
  2. Шкільний етап [ правити | правити код ]
  3. Муніципальний етап [ правити | правити код ]
  4. Регіональний етап [ правити | правити код ]
  5. Заключний етап [ правити | правити код ]

open wikipedia design. Всеросійська олімпіада школярів з російської мовиopen wikipedia design

Емблема XIII Всеросійської олімпіади школярів з російської мови на церемонії відкриття Заключного етапу олімпіади 7 квітня 2008 року (Кисловодськ) Основні відомості Предмет російська мова зона охоплення Росія Беруть участь школярі 9-11 класів (заключний етап) Перша олімпіада Рік 1996 Місце Курськ Остання олімпіада Рік 2019 Місце Москва Учасники 240 Нагороди 106

Всеросійська олімпіада школярів з російської мови - щорічна предметна олімпіада , Заключний етап якої передбачає участь учнів 9-11 класів. Є частиною системи всеукраїнських олімпіад школярів [1] .

Заключний етап змагання проводиться з 1996 року і часто проходить в старовинних російських містах [2] . Переможці та призери цього етапу отримують можливість вступити до профільних вузи без вступних випробувань.

В процесі роботи над концепцією заключного етапу олімпіади у авторів виробилося уявлення про цілі її проведення, пізніше сформульоване Л. І. Скворцовим наступним чином [3] :

На церемонії відкриття заключного етапу X олімпіади в Орлі Л. І. Скворцов коротко описав завдання змагання [4] :

Регламент проведення заключного етапу всеросійської олімпіади школярів з російської мови у 2009 році закріплює в якості цілей і завдань олімпіади виховання в учнів любові до російської мови, пробудження інтересу до його дослідженню, виявлення лінгвістично обдарованих школярів [5] .

Олімпіада проводиться з 1996 року . З тих пір відбулися наступні олімпіади:

Спочатку в число позаконкурсних завдань, які виконуються учасниками, входило усне монологічне виступ (II олімпіада) або аргументовану суперечку (III олімпіада). Пізніше, наприклад в рамках VI олімпіади [6] , Проводився конкурс «Юний златоуст» [2] , В ході якого учасники готували усні виступи, в тому числі про долю мови [8] . Іноді проходили конкурси рефератів [3] (Зокрема, на VII олімпіаді конкурс був присвячений лінгвістичного краєзнавства - біографій мовознавців і місцевих особливостей мови [32] ). Позаконкурсні завдання відрізнялися різноманітністю: так, на VII олімпіаді були проведені конкурси на вибір гімну і герба змагання [32] . З десятої по тринадцяту олімпіади проводився усний тур.

Статистика заключних етапів олімпіад Олімпіада Клас Число учасників Дипломи I ступеня Дипломи II ступеня Дипломи III ступеня VI [6] 9 58 0 2 3 10 61 1 2 3 11 59 2 2 3 VII [9] 9 1 2 2 10 1 0 3 11 2 2 3 IX [13] 9 2 2 2 10 2 2 3 11 3 3 3 X [33] 9 3 3 4 10 3 3 5 11 4 3 3 XI [34] 9 4 6 10 10 6 13 20 11 8 18 25 XII [35] 9 4 8 8 10 100 4 6 10 11 5 13 20 XIII [19] 9 83 5 10 15 10 104 4 6 11 11 110 5 10 15 XIV [36] 9 4 10 [Ін. 2] 10-11 [Ін. 3] 10 37 XV [22] [37] 9 54 3 14 10 70 4 19 11 63 9 24 XVI 9 [38] 46 2 14 10 [39] 70 7 21 11 [40] 95 7 22 XIX [41] 9 65 4 15 10 84 8 14 11 72 5 20

Згідно з Положенням про Всеросійської олімпіади школярів [42] , Виділяються наступні етапи олімпіади:

  • шкільний - організовується освітніми установами; проводиться в жовтні; участь в ньому можуть брати бажаючі учні 5-11 класів освітніх установ;
  • муніципальний - організовується органами місцевого самоврядування в сфері освіти; проводиться в листопаді - грудні; участь в ньому можуть брати учні 7-11 класів освітніх установ, що стали переможцями і призерами попереднього етапу;
  • регіональний - організовується органами державної влади суб'єктів Російської Федерації в сфері освіти; проводиться в січні - лютому; участь в ньому можуть брати учні 9-11 класів освітніх установ, що стали переможцями і призерами попереднього етапу;
  • заключний - організовується Федеральним агентством за освітою; проводиться в квітні; крім переможців і призерів попереднього етапу олімпіади, в заключному етапі беруть участь переможці та призери заключного етапу минулого року, якщо вони як і раніше навчаються в освітніх установах.

Заключний етап [ правити | правити код ]

До 2008 року заключний етап олімпіади складався з двох турів:

  • перший тур - письмовий. Припускав виконання завдань, пов'язаних з розумінням конкретних фактів мови і проявом творчих здібностей, включав в себе блок завдань з історії та сучасному стану мови, а також переклад давньоруського тексту і написання есе;
  • другий тур - усний. Перевіряв «вміння створювати усне аргументоване висловлювання на запропоновану тему» [2] . Переможці та призери олімпіади визначалися окремо серед учасників - учнів 9, 10, 11 класів.

У 2009 році структура заключного етапу змінилася. Всі завдання вимагали виключно письмового виконання, перший тур олімпіади проводився протягом одного дня [44] , А не двох, як раніше. Серед учасників з 10 і 11 класів проводився загальний конкурс. В регламент олімпіади була введена процедура апеляції за результатами перевірки завдань, сформована апеляційна комісія. Проте, було збережено існувало раніше положення про те, що учасники не "відсіюються» за результатами I туру [5] .

Існують і додаткові конкурси, не пов'язані з основним змаганням - конкурс знавців російської мови,, що включає в себе нестандартні лінгвістичні завдання і проводиться в два тури, і конкурс поетів (в 2009 році проведено ні, проте відбувся конкурс читців [2] ). Участь в них не є обов'язковим. Відзначається, що в 2013 році інтерес учасників до обох конкурсів охолов [45] . У 2014 році конкурс поетів не проводився, а «Конкурс знавців російської мови» пройшов в новому форматі (в один тур, при цьому черговість питань, які були поділені на 2 групи за ступенем складності, вибирали самі школярі) і знову викликав підвищений інтерес у учасників [46] .

На олімпіадах останніх років проводиться вже традиційний конкурс «Скобовтик». Скобовтик - це російський аналог слова « степлер ». Власне, суть конкурсу і складається в складанні російських аналогів запропонованим словами. Наприклад, на XX, ювілейної, олімпіаді в Сочі учасникам пропонувалося замінити російськими аналогами слова « хіпстера »І« флешмоб ». З численних дотепних варіантів були обрані кращі. Микола Філіппов (Москва) запропонував аналог «хіпстеру» - «брадинебрей», а Аліна Дабаева з Північної Осетії для слова «флешмоб» запропонувала варіанти: «вместеприг», «хоромтоп», «разомдвіг».

Відбірковий тур конкурсу знавців російської мови проводиться в письмовій формі. Участь в ньому можуть взяти 1-2 представники від кожного регіону [5] . На фінальний тур запрошуються учасники письмового, що проявили себе краще за інших (15-20 школярів). Інші учасники конкурсу, а також інші представники команд регіонів і супроводжуючі можуть спостерігати за проведенням фінального туру з глядацького залу.

Крім участі в названих конкурсах, для школярів традиційно організовується екскурсійна програма, для супроводжуючих проводяться круглі столи. Також проводиться розбір завдань олімпіади з роз'ясненням критеріїв оцінки і поданням вірних варіантів виконання завдань [5] .

Шкільний етап [ правити | правити код ]

Завдання шкільного етапу олімпіади розробляються предметно-методичними комісіями муніципального етапу з урахуванням методичних рекомендацій Центральної методичної комісії [42] .

Муніципальний етап [ правити | правити код ]

Завдання муніципального етапу розробляються предметно-методичними комісіями регіонального етапу з урахуванням методичних рекомендацій Центральної методичної комісії [42] . Дані рекомендації свідчать, що в процесі виконання завдань шкільного етапу учні повинні продемонструвати знання в області орфоепії і орфографії , семантики , фразеології , морфології і синтаксису російської мови, історії російської мовознавства , А також творчі здібності. У число завдань можуть включатися тести, лінгвістичні завдання , Аналіз тексту. За рівнем складності завдання «спираються на шкільну програму» [47] .

Методичними рекомендаціями з розробки вимог до проведення шкільного та муніципального етапів всеросійської олімпіади школярів з російської мови в 2010/2011 навчальному році допускалося проведення в рамках шкільного та муніципального етапів олімпіади додаткових змагань, таких як конкурси ораторів, турніри поетів, захист рефератів, які не впливають на результати олімпіади [48] .

Регіональний етап [ правити | правити код ]

Завдання регіонального етапу розробляються безпосередньо Центральної методичної комісією з російської мови Всеросійської олімпіади школярів [42] .

У 2008/2009 навчальному році інструкція з проведення регіонального етапу наказувала провести змагання в один тур тривалістю в чотири академічні години по 11 завдань. Завдання були орієнтовані на перевірку знання матеріалу шкільної програми, а також виявлення лінгвістичної ерудиції, мовної інтуїції, навичок логічного міркування. Перевірка робіт мав би будуватись групами по 2 члена журі на кожне завдання, в спірних випадках звертаються до голови журі [49] .

Заключний етап [ правити | правити код ]

Завдання заключного етапу розробляються Центральної методичної комісією з російської мови [42] .

У 2009 році заключний етап складався з 2 турів тривалістю по 4 академічні години. Перший тур для учнів 9-х класів складався з 11 завдань, для учнів 10-11 класів - з 12 завдань. Другий тур включав в себе переклад тексту з творів давньоруської літератури і написання есе. Процедура перевірки була аналогічна описаній вище для регіонального етапу, при цьому для оцінки кожного завдання використовувалася заздалегідь розроблена шкала. Результати турів підсумовувалися [5] .

Оскільки російська мова включений в перелік предметів, за якими проводяться всеросійські олімпіади школярів [1] , Переможці та призери заключного етапу олімпіади без вступних випробувань приймаються в державні та муніципальні освітні установи середньої та вищої професійної освіти відповідно до профілю олімпіади [42] , А також нагороджуються преміями для підтримки талановитої молоді в рамках пріоритетного національного проекту "Освіта" [50] . Один з авторів концепції заключного етапу олімпіади Л. І. Скворцов відзначає [3] , Що багато старшокласників, удостоєні дипломів олімпіади, продовжують навчання за філологічним спеціальностями, а деякі з них беруть участь в проведенні олімпіад вже в якості керівників делегацій регіонів.

  • Микола Максимович Шанський ( одна тисяча дев'ятсот двадцять два - 2005 ) - дійсний член РАО , Один з ініціаторів проведення олімпіади.
  • Лев Іванович Скворцов - доктор філологічних наук , Професор московського Літературного інституту імені А. М. Горького , письменник [51] , Голова журі I-X олімпіад [3] .
  • Олександр Михайлович Камчатний - завідувач кафедри російської мови і стилістики ФГБОУ ВПО "Літературний інститут імені А. М. Горького", доктор філологічних наук, професор [52] , Голова Центральної методичної комісії з російської мови Всеросійської олімпіади школярів (2006-2010), голова журі Заключного етапу Всеукраїнської олімпіади школярів з російської мови (2006-2010). Є також редактором збірки матеріалів олімпіад 2003-2010 років.
  • Андрій Володимирович Григор'єв - професор кафедри загального мовознавства ФГБОУ ВПО "Московський педагогічний державний університет", доктор філологічних наук [52] , Голова Центральної методичної комісії з російської мови Всеросійської олімпіади школярів (з 2011 по теперішній час), голова журі Заключного етапу Всеукраїнської олімпіади школярів з російської мови (з 2011 по теперішній час). Є також редактором збірки матеріалів олімпіад з 2011 р [53]
  • Лідія Макарівна Рибченкова - заслужений учитель Росії , Завідуюча редакцією російської мови видавництва «Просвещение» , Один з авторів підручника з російської мови для 10-11 класів загальноосвітніх шкіл, збірки екзаменаційних матеріалів для 9-х класів [54] , Член Центральної методичної комісії з російської мови Всеросійської олімпіади школярів.
  1. Рік, коли відбувся заключний етап олімпіади.
  2. Серед призерів не виділялися нагороджені дипломами II і III ступеня.
  3. Серед учасників з 10 і 11 класів проводився загальний конкурс.
  • Російська мова. Всеросійські олімпіади / Камчатний, А. М. (ред.). - М.: Просвітництво , 2008. - 206 с. - (П'ять кілець). - ISBN 978-5-09-017131-1 .
  • Російська мова. Всеросійські олімпіади. Випуск 2 / Камчатний, А. М. (ред.). - М.: Просвещение, 2009. - 112 с. - (П'ять кілець). - ISBN 978-5-09-018402-1 .
  • Російська мова. Всеросійські олімпіади. Випуск 3 / за ред. А. М. Камчатнова і ін .. - М.: Просвещение, 2011. - 158 с. - (П'ять кілець). - ISBN 978-5-09-020541-2 .
  • Російська мова. Всеросійські олімпіади. Випуск 4 / під ред. А. В. Григор'єва. - М.: Просвещение, 2012. - 128 с. - (П'ять кілець). - ISBN 978-5-09-023266-1 .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация