World Socialist Web Site

  1. Фред Вільямс 21 травня 2010 р
  2. Дивись також: Вибух на шахті "Ювілейна" забрав життя щонайменше 38 людей (26 травня 2007 року)

НА МСВС

Ці та інші повідомлення та аналітичні огляди доступні
англійською мовою за адресою www.wsws.org

Новини та коментарі
соціальні питання
Історія
Культура
Наука і техніка
Філософія
робоча боротьба
переписка
трибуна читача
четвертий Інтернаціонал
Архів
Що таке МСВС?
Що таке МКЧІ?
книги

Інші мови
англійська
німецький
французький
італійський
Іспанська
Індонезійська
польський
чеський
Португальська
сербохорватська
тамільська
турецький
сингальська

МСВС : МСВС / Р : Новини та коментарі : Росія

Версія для друку

Фред Вільямс
21 травня 2010 р

Дана стаття була опублікована на англійській сторінці МСВС 18 травня 2010 року.

Минуло дев'ять днів після вибуху на шахті "Распадская", і в Кемеровській області назріває політична криза.

Офіційно загинули шістдесят шість шахтарів, ще двадцять чотири цього не піднялися з шахти і, мабуть, теж загинули. Сім'ї шахтарів весь тиждень проводили похорон. У п'ятницю ввечері біля Будинку культури міста Междуреченськ стихійно зібрався натовп в декілька сотень людей. Делегати городян зустрілися з мером міста, вимагаючи від нього підвищення заробітної плати і поліпшення умов безпеки в шахтах.

Близько сотні молодих шахтарів і жителів міста, озлоблені пасивністю мера, протягом більш ніж двох годин блокували проходить поблизу залізничну магістраль. Було зупинено двадцять складів, в більшості своїй товарних. Влада викликали підрозділ ОМОНу, щоб розчистити залізничні колії.

Сто двадцять омонівців три рази нападали на учасників протесту, і шахтарі три рази їх відбивали, кидаючи каміння і пляшки в щити поліцейських (див. Відеокліп: http://www.youtube.com/watch?v=0j81cbimmc4&feature=related ). У четвертий раз поліцейським вдалося очистити рейки. Дванадцять поліцейських отримали серйозні поранення; було заарештовано двадцять вісім учасників протесту. Деяких заарештованих поліцейські били, і це можна бачити в доданому відеокліпі ( http://www.youtube.com/watch?v=55vE-AcnT4k ). Сім'ї шахтарів добре розуміють, чому Міністерство внутрішніх справ надіслало в місто війська ОМОН з іншого регіону.

Шахтарі оголосили про те, що, якщо їх вимоги про підвищення зарплат і поліпшення рівня безпеки в шахтах не будуть задоволені, вони мають намір 22 травня відновити свій протест і поширити його на тринадцять найбільших міст Кузбасу.

Після вибуху на "Распадской" назовні почали спливати факти про мізерну заробітну плату і про жахливі умови праці в шахті. Переповнило чашу терпіння мітингувальників 14 травня заяву генерального директора шахти Геннадія Козового про те, що шахтарі нібито отримують по 80 тисяч рублів на місяць. Деякі ЗМІ повторили цю обурливу брехню.

Насправді більшість шахтарів заробляють по 30 тисяч в місяць і знаходяться в постійних боргах. Лише 30% їх зарплати гарантовано; інша частина залежить від виробітку. При зупинці роботи, наприклад, через високий вміст метану в повітрі, шахтарі отримують лише ці 30%. В результаті на шахтах часто відключають або блокують датчики метану: шахтарям до зарізу потрібно виконати план, щоб нагодувати свої сім'ї.

Проте більшість шахтарів бояться відкрито говорити про цю практику. На мітингу правдиво виступив лише один робочий, як це видно з відеоролика ( http://www.youtube.com/watch?v=JVcmi2az4dA&NR=1 ).

Ось витяги з того, що говорять під час мітингу двоє з шахтарів: "Ніхто з керівників офіційно не попросив вибачення навіть. Ніхто ні в якому виступі не підійшов і [не сказав]: Вибачте мене, матері. Вибачте мене, дружини. Ні скорботи. це все фальшива скорботу ".

"Ми соціальних [умов хочемо], щоб жили по-людськи, достойно, просто-напросто. Всі говорять, що ми отримуємо великі гроші, величезні гроші. У нас від двадцяти [тисяч заробляють], живуть від зарплати до зарплати. Середнє, до виконання плану, двадцять п'ять тисяч. При виконанні, тридцять, тридцять п'ять, ну, максимум, сорок тисяч. це брудними грошима. тридцять п'ять - середня зарплата ... якось прогодувати за двадцять п'ять тисяч, це нереально просто-напросто. Щоб отримати ці тридцять і п'ять тисяч, мужики, заради сімей, не заради грошей йдуть в шахт працювати. І чесно скажу, порушують техніку безпеки, тому що по-іншому не можна. Газа у нас дуже багато, він постійно присутній. І тому, так, замотують датчики ... Майстри, начальники, - все це знають прекрасно. Верх це теж знає ... [Якщо зупинять роботу], п'ятнадцять-двадцять тисяч, це верх, який вони заплатять. І все це знають ".

Інший шахтар заявив: "Начальник каже всім, що якщо хто-небудь скаже, що отримує менше сорока тисяч, то ви роботу втратите. Чому все люди мовчать і чому вони бояться? Тому що все в позиках, все в кредитах ... Ось у нього п'ять чоловік [треба] годувати ".

Дружина одного із службовців вугільної компанії заявила: "Все в кредитах, платять іпотеку. Уявіть, людина приносить додому зарплату, двадцять тисяч, а вісімнадцять йому потрібно віддати банкам. На які гроші жити? Так йому начальник відповів:" Ви взагалі заткнитесь. Я на ваше місце прийму китайців, і вони у мене будуть працювати за менші гроші "".

Що стояв поруч з нею шахтар перервав жінку: "Мужики бояться говорити, скільки ми отримуємо. Вони все можуть сказати. Нехай вся країна про це і чує, і знає". Слідом молодий шахтар показав пачку квитанцій про виплати, на одній з яких стояла сума в п'ятнадцять тисяч рублів за місяць роботи.

Шахтарі вимагають підвищення зарплати, щоб вони могли отримувати зарплату в період реконструкції шахти (якщо її справді реконструюють), і щоб гарантований мінімум був підвищений до 60% заробітку.

Губернатор області Аман Тулєєв заявив, що зарплати будуть підвищені, але не пояснив, яким чином Групу "Євраз", власника шахти, змусять платити. У минулому році шахта "Распадська" принесла своїм акціонерам 532 мільйони доларів прибутку. Погоня за продуктивністю і підвищення попиту на вугілля на потенційних ринках компанії в Південній Кореї, Японії та Китаї, без сумніву, відіграли свою роль в тому, чому на шахті склалися небезпечні умови праці.

Погоня за продуктивністю і підвищення попиту на вугілля на потенційних ринках компанії в Південній Кореї, Японії та Китаї, без сумніву, відіграли свою роль в тому, чому на шахті склалися небезпечні умови праці

Кілька журналістів підтвердили заяви шахтарів про стан техніки безпеки. Існують датчики, які реєструють небезпечний рівень метану. Якщо вміст метану перевищує 2%, то електрику в цьому відсіку відключається, і виробництво зупиняється. Як правило, якщо кількість метану перевищує 5%, то досить імовірний вибух. Але щоб виконати виробничий план, шахтарі часто обмотують датчики целофановими пакетами або мокрими рушниками. Можливо, начальство відключає деякі датчики. У будь-якому випадку, ясно, що рівень метану в шахті перевищує норму. Протягом тижня після вибуху рятувальні роботи доводилося кілька разів зупиняти через скупчення метану.

В одному з інтерв'ю в неділю один врятувався шахтар розповів, що він бачив, як деякі його товариші задихнулися, тому що не спрацювали спеціальні респіратори для індивідуального захисту, які кожен гірник зобов'язаний носити з собою. Ці рятувальні апарати важать понад два кілограми. Окремий балон з повітрям може підтримати дихання від двадцяти хвилин до двох годин, в залежності від марки апарату і активності шахтаря. Серед тел шахтарів, піднятих нагору, кілька людей опинилося без респіраторів, і кілька таких, у кого вони не спрацювали зовсім.

Дослідження про використання респіраторів на різних шахтах показали, що багато хто з них ненадійні. Апарати коштують близько ста доларів, кращі з них іноді виготовляють в Німеччині, і їх на всіх не вистачає.

Як би там не було жахливий другий вибух, разнесшій полум'я вгору по штольнях і знищив деякі споруди на поверхні, привів до загибелі багатьох шахтарів - або внаслідок ударної хвилі, або через палаючий метану.

Багато демонстрантів підкреслювали, що ні політична еліта міста, ні губернатор Тулєєв, ні прем'єр-міністр Путін не приїхали поговорити з ними. Путін прилетів посеред тижня подивитися на руїни шахти; президент Медведєв відвідав шістьох шахтарів в московській лікарні. Але за винятком цих показних медіа-шоу вимоги гірників про підвищення зарплат і умов праці залишаються без відповіді. Обурення шахтарів і їх сімей зростає.

Явно намагаючись врятувати обличчя, Путін в понеділок провів спеціальну прес-конференцію. Він пообіцяв посилити перевірку заходів безпеки і ввести більш суворе інспектування шахт. На додаток він сказав, що гарантований мінімум потрібно підвищити від нинішніх тридцяти до сімдесяти відсотків:

"Це підвищить захищеність шахтарів, що працюють на підземних роботах, мінімізує мотивацію шахтарів домагатися підвищення видобутку за всяку ціну, нехтуючи безпекою і ризикуючи життям".

Путін додав, що шахтарям потрібно платити навіть тоді, коли розробки скорочуються або припиняються. "Все шахтарі повинні отримувати за час простою середню заробітну плату, розраховану за попередній квартал", - заявив він. "Держава, безумовно, зробить все, що від нього залежить, для виконання цих завдань".

Під час зустрічі з віце-прем'єром Росії Віктором Зубковим губернатор Кемеровської області Аман Тулєєв грубо і безглуздо заявив: "Ситуацією скористалися різні сили, є приїхали з інших регіонів, звучали заклики до непокори, насильства. Бунтівники не мають відношення до шахтарів, а завдання опозиції - розгойдати ситуацію ". "Хтось хоче отримати Киргизію в Кузбасі", - додав він.

Дивись також:
Вибух на шахті "Ювілейна" забрав життя щонайменше 38 людей
(26 травня 2007 року)
На початок сторінки МСВС

чекає на Ваші коментарі:
© Copyright 1999-2017,
World Socialist Web Site

Що таке МКЧІ?
Com/watch?
Com/watch?
Com/watch?
Чому все люди мовчать і чому вони бояться?
На які гроші жити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация